#دوران_طلایی
داورانی که قهرمانند اما رسانــــــــــه‌ها و مسئولان قدرشان را نمی‌دانند‌

#دوران_طلایی

نویسنده : محمد حسین وکیلی

شاید یک ورزشکار با قهرمانی در المپیک بتواند به اندازه یک روز یا یک ماه به اندازه یک فوتبالیست شهرت پیدا کند اما یک داور غیرفوتبالی چون قهرمان نمی‌شود و مدالی کسب نمی‌کند شاید اصلا معرفی نشود چه برسد به شهرت!

صدا وسیما و حتی خبرگزاری‌های رسمی هم بیشتر به فکر خبرهای داغ و ستاره‌ها هستند تا معرفی عملکرد داوران کشورمان. اما کسانی در فضای مجازی پیدا می‌شوند که با توییت‌ یا پست گذاشتن در صفحه شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی از داوران تقدیر می‌کنند و ما هم از وجود چنین داورانی باخبر می‌شویم. این هفته من در هیچ خبرگزاری رسمی خبر داوری «علی نیلی» را ندیدم. البته شاید در گوشه و کنار سایت‌ها بشود خبر کوتاه و غیرمهمی از این اتفاق پیدا کرد اما هیچ‌گاه در حد و اندازه بزرگی این خبر، به آن پرداخته نشد و این فعالان شبکه‌های اجتماعی بودند که با پست‌های متعدد خود ما را باخبر کردند. این موضوع بهانه‌ای شد تا داورانی را که در چند ماه اخیر، مخصوصا مسابقات المپیک حضور داشتند معرفی و از آن‌ها تقدیر کنیم.


تنیس
دوشنبه صبح همین هفته فینال us open* میان «جوکوویچ» و «واورینکا» برگزار شد که جوکوویچ مرد شماره یک تنیس دنیا در آخرین گرنداسلم سال 2016 شکست خورد. داور این بازی «علی نیلی» بود. نیلی متولد 1357 در تهران است و مهندسی مکانیک از دانشگاه آزاد تهران دارد. در سال 2008 مدال طلای داوری صندلی و در سال 2013 مدال طلای سر داوری را کسب کرده و ساکن آمریکا است. دلیل اصلی کوچ از کشورش را هم سختی سفر با گذرنامه ایرانی می‌داند. علی برای هر سفرش می‌بایست کارهای سربازی، روادید و ... را هماهنگ می‌کرد که برایش سخت بود و حتی می‌گوید در اکثر مسابقات تنیس، از داوران ایرانی به دلیل همین مشکلات دعوت نمی‌کنند. نیلی اولین داور دارای نشان طلای سر داوری تنیس در آسیا و تنها ایرانی است که حضور در فینال گرنداسلم را تجربه کرده است. البته اولین گرند اسلمی که او داوری کرده ویمبلدون 2015 بین جوکوویچ و فدرر بوده است. 
* هر ساله 4 عنوان از مسابقات به عنوان گرند اسلم برگزار می‌شود که معتبرترین مسابقات تنیس دنیا هستند و مبنای رده‌بندی تنیسورهای جهان همین مسابقات است.


والیبال
محمد(فرهاد) شاهمیری برای والیبال‌دوستان چهره شناخته شده‌ای است. او از  12 داور برتر دنیا در رشته والیبال شناخته می‌شود و تنها داور ایرانی است که در دو المپیک داوری کرده است. شاهمیری متولد 1344 در شهریار است و اولین مسابقه بزرگی که داوری کرده به سال 2003 و  مسابقات جهانی والیبال بوده است. در طول این سال‌ها شاهمیری در المپیک، مسابقات جایزه بزرگ و لیگ جهانی داوری کرده و قرار است برای اولین بار آبان‌ماه امسال در مسابقات جام باشگاه‌های جهان نیز حاضر باشد. شاهمیری چند هفته قبل از المپیک در مسابقات گرندپریکس (جایزه بزرگ زنان) هم داوری کرده بود که نشان‌دهنده سطح بالای این داور است. او در لیگ داخلی خودمان هم قضاوت می‌کند و با بازیکنان تیم ملی والیبال رابطه خوبی هم دارد و قبل از مسابقات المپیک تجربه شخصی خودش را در اختیار بازیکنان تیم ملی قرار داده بود تا آن‌ها درک بیشتری از اولین حضورشان در المپیک داشته باشند.


کشتی
داوری کشتی کمی متفاوت‌تر از سایر رشته‌هاست. اگر کیفیت کار داوری افت کند درجه داور هم تنزل پیدا می‌کند. در طی سال‌های اخیر ما داوران زیادی داشتیم که در سطح یک داوری کشتی جهان قرار داشتند که از آن فهرست فقط «محمدابراهیم امامی» و «اردوان صاحب» همچنان در سطح s1 قرار دارند. امسال المپیک از 50 داور جهانی دعوت کرد که از این بین ۳۶ نفر قضاوت کننده بودند و دیگران به عنوان سوپروایزر، ژوری یا مدرس حضور داشتند که نماینده جامعه قضاوت و داوری کشتی کشورمان، امامی بود. در المپیک از کشورهای صاحب قدرت درنهایت دو داور انتخاب می‌شود که امسال فقط 3 کشور با دو داور در کشتی حضور داشتند. امامی در این المپیک عملکرد خوبی داشت و کشتی‌های متعددی، از سرگروهی گرفته تا فینال فرنگی و آزاد را قضاوت کرد و نقش مهمی در برگزاری سالم مسابقات داشت.
البته در این المپیک یک چهره دیگر هم در برگزارکنند‌گان کشتی داشتیم و آن هم «دکتر بابک شادگان» بود که به‌خاطر ظاهر متفاوت و حضور در همه مسابقات کشتی، برای ایرانی‌ها به چهره‌ای شناخته شده تبدیل شد.واترپلو
یکی از ضعیف‌ترین تیم‌های گروهی کشورمان همین واترپلو است. اما این موضوع باعث نشده ما مهره قدرتمندی در فدراسیون جهانی این رشته ورزشی نداشته باشیم. «خسرو امینی» داور ایرانی واترپلو است که سابقه عجیب و غریبی در داوری این رشته ورزشی دارد. امینی امسال به عنوان مسئول برگزاری مسابقات واترپلوی المپیک انتخاب شد! این موضوع یعنی او فرد اصلی این مسابقات است. اگر بدانید امینی سال‌هاست که کارش همین است و تا کنون در 11 دوره از مسابقات المپیک به عنوان ناظر یا داور حاضر بوده، برایتان این جایگاه عجیب نخواهد بود. او تا سال 1970 ورزشکار بوده و پس از آن تصمیم می‌گیرد که داور شود. 6 سال بعد هم به عنوان داور در المپیک حاضر می‌شود و تاکنون هم مسابقاتی نبوده که او از دست بدهد! خسرو امینی سه سالی است که نایب رئیس کمیته فنی واترپلوی فدراسیون جهانی ورزش‌های آبی (فینا) نیز است.فوتبال 
اگر کسی کمی هم پیگیر فوتبال باشد امکان ندارد «علیرضا فغانی» و تیم داوری‌اش را نشناسد. هرچه رسانه‌ها و مسئولان کم لطفی بی‌حدی به رشته‌های دیگر داشتند، فغانی مورد توجه بود. البته امسال هم جزو معدود دفعاتی است که برای داوران فوتبال مسئولان احترام خاصی قائل می‌شوند وگرنه قبل از آن داوران فقط در رسانه‌ها شهرت پیدا می‌کردند اما از تشکر و تقدیر مسئولان خبری نبود. فغانی به همراه «رضا سخندان» و «محمدرضا منصوری» تیم داوری ایرانی بودند که فینال بازی‌های فوتبال المپیک میان آلمان و برزیل را قضاوت کردند. یادمان نرود فغانی و تیمش سابقه قضاوت فینال جام ملت‌های آسیا، لیگ قهرمانان آسیا، رده‌بندی جام‌باشگاه‌های جهان و فینال المپیک را دارند (البته خود فغانی در فینال جام باشگا‌ه‌های جهان حاضر بوده و در فینال جام ملت‌ها هم به جای منصوری، ابوالفضلی حضور داشت) و با توجه به این‌که فغانی نمی‌تواند جام باشگاه‌های اروپا را قضاوت کند، تنها فینالی که حضور نداشته جام‌جهانی است که امیدواریم به آن هم برسد. فغانی در کشور خودمان سابقه داوری فینال جام‌حذفی و شهرآورد را نیز دارد.
سایر رشته‌ها
هم‌اکنون مسابقات جام‌جهانی فوتسال هم در حال برگزاری است و «وحید عرض‌پیما» نماینده داوران ایران در این مسابقات است. هم‌چنین در المپیکی که گذشت ما داوران دیگری مثل «حافظ مهدوی» داشتیم که حتی در یک روز سه مسابقه کاراته بانوان و آقایان را داوری کرد یا «سید علیرضا موسویان» و «مجید کلاهدوزان» داوران هندبال کشورمان که 5 مسابقه المپیکی را داوری کردند و هم‌چنین «مهدی میرمقدم» داور بین المللی کشورمان در رشته بدمینتون، که همگی داوری خوبی در المپیک داشتند و از سوی جامعه ورزشی تحسین شدند اما در کشور خودمان کسی از آن‌ها خبر ندارد و نهایت تبریک‌ها به فضای مجازی و تک و توک تبریکی که بعضی ورزش‌دوستان به اومی‌گویند خلاصه می‌شود.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به چند کتاب محبوب که همیشه جزو پرفروش‌های بازار کتاب هستند

فرمانروایان واقعی کتاب‌فروشی‌ها

٩٦/٠٩/٢٣
سحر مصیبی، کارگردان مستند «صفر تا سکو» در گفت وگو با جیم

در زندگی خواهران منصوریان غیر ممکنی وجود ندار

٩٦/٠٩/٢٣
NFC فناوری جدیدی که ترند حال و هوای تکنولوژی کشورمان شده

#Near_Field_comunication

٩٦/٠٩/٢٣
شاخ هفته

میم من را خوب بشناس

٩٦/٠٩/٢٢
چهره هفته

جو سحر قریشی نگیردمان!

٩٦/٠٩/٢٣
جارچی

جارچی 516

٩٦/٠٩/٢٣
چاپ‌های متعدد و استقبال از «ملت عشق» برای چندمین بار این سوال را مطرح می‌کند که؛ چطور رمان‌های متوسط این

رُمان با لایک اضافه

٩٦/٠٩/٢٣
کافه جهان نما

به پایان آمد این کافه...

٩٦/٠٩/٢٣
فتوچاپ

فتوچاپ 516

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

مربی تایلندی نباشیم

٩٦/٠٩/٢٣
تلگجیم

تلگجیم 516

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

چطور برخی ناشران ما را دور می‌زنند؟

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

دلم برای پدیده می‌سوزد

٩٦/٠٩/٢٣
شگرد

آموزش اتصال به مودم wifi بدون نیاز به رمز عبور

٩٦/٠٩/٢٣
دات کام

مهراب قاسمخانی هستم، دو ماهه پاکم!

٩٦/٠٩/٢٣
شبکیه

جنجال سه بُعدی کاسبان تحریم

٩٦/٠٩/٢٣
مواجهه با یک مدل متفاوت زندگی در مصاحبه با محمدرضا شاه‌پسند، یک گردشگر ایرانی

جهان دیدن به از جهان خوردن

٩٦/٠٩/٢٣
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و کاهش تعطیلات تقویمی

٩٦/٠٩/٢٣
کوتاه درباره رمان «ملت عشق» و دلایل محبوبیت آن

رمانی با رگه‌های سریال ترکی

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

اندر حکایت هله هوله خوردن در سینما

٩٦/٠٩/٢٣
تبلیغات