ناهید برای فروش  ماهی و گربه وارد می‌شود
مروری کوتاه بر 5 فیلم شاخص این روزهای شبکه نمایش خانگی

ناهید برای فروش ماهی و گربه وارد می‌شود

نویسنده : سید مصطفی صابری

خیلی کم پیش می‌آید که چند محصول شاخص و خوب با هم در شبکه نمایش خانگی توزیع شود اما طی روزهای اخیر این اتفاق با توزیع فیلم‌هایی مثل «ناهید»، «همه چیز برای فروش»، «اژدها وارد می‌شود»، «من سالوادور نیستم» و بالاخره «ماهی و گربه» افتاده است. اگر «من سالوادور نیستم» را از فهرست بالا جدا کنیم با 4 فیلم نسبتاً تحسین شده مواجه‌ایم و اگر «همه چیز برای فروش» را جدا کنیم تقریباً با 4 فیلم پرفروش طرفیم. بد نیست بدانید فروش «من سالوادور نیستم» فقط در سینماهای مکانیزه از 14 میلیارد تومان رد شده! برای این‌که بتوان خلاصه و کاربردی و در عین حال در فضای مقایسه‌ای فیلم‌ها را بررسی کنیم به چند سوال درباره آن‌ها پاسخ داده‌ایم: 

1‌. عوامل فیلم چه کسانی هستند؟ -2‌. ایده داستانی فیلم چیست؟- 3‌. محتوای فیلم چه حرفی برای گفتن دارد؟ - 4‌. چرا فیلم ارزش تماشا دارد؟- 5‌. چرا ممکن است فیلم توی ذوقم بزند؟

 

من سالوادور نیستم

منوچهر هادی

1‌. منوچهر هادی در کنار رضا عطاران و همسرش یکتا ناصر به برزیل رفته‌اند تا در کنار ریوالدو که نقش کوتاهی دارد یک کمدی معمولی و از حیث جذابیت بصری چشم‌نواز بسازند. 

2‌. فیلم قصه یک آدم مذهبی به نام ناصر است که به خاطر کارهای خیرش، توسط یک آژانس گردشگری با خانواده به برزیل سفر می‌کند اما شباهتش با فرد کلاهبرداری به نام سالوادور باعث دردسر و البته کارهای خیر بعدی می‌شود... 

3‌. از فیلمی که قرار است سرگرم کننده باشد و در پشت نمایش باغ‌وحش‌های جذاب و مناظر دیدنی برزیل ضعف‌های داستانش را مخفی می‌کند نباید انتظار محتوای خاصی داشت. 

4‌. فیلم سرگرم‌کننده و البته سالم است، برخلاف بسیاری از کمدی‌هایی که برای خنداندن تا جایی پیش می‌روند که نمی‌شود با خانواده به تماشای‌شان نشست. داستان ساده و طنز رقیقی دارد.

5‌. با یک کمدی حساب شده  و جذاب مثل «ورود آقایان ممنوع» و... طرف نیستیم، ایده‌های بامزه فیلم روی تناقض باورهای ناصر و محیط برزیل تمرکز دارد و گاهی در این ماجرا افراط اعصاب خردکنی اتفاق می‌افتد.      

 

ناهید

آیدا پناهنده

1‌. آیدا پناهنده در اولین تجربه‌اش فیلمی با حضور پژمان بازغی، ساره بیات و نوید محمدزاده ساخت و دسته جمعی روانه کن شدند! حضوری که بابت لباس‌های محمدزاده حاشیه‌ساز هم شد!

2‌. فیلم قصه زنی است که از شوهر معتادش جدا شده و دلباخته مردی است که مدتی با هم ازدواج موقت دارند ازدواجی که امکان دائمی شدن آن نیست مگر به قیمت واگذاری حضانت پسر زن به شوهر اولش! 

3‌. فیلم کلی بیانیه اجتماعی درباره مظلومیت زنان و معایب نگاه‌های مردسالارانه صادر می‌کند اما به دقت و با هنرمندی نسبی!

4‌. بازی‌های خوب فیلم، در کنار تصاویر چشم نوازی که از انزلی می‌بینیم و قصه‌ای که گاه به درستی رنگ و بوی بومی شدن به خود می‌گیرد مجال خوبی است برای مخاطبی که از سینمای آپارتمانی پایتخت محور دلزده است. 

5‌ قصه ریتم کُندی دارد، پایان بندی‌اش برای سینمای اجتماعی کمی هندی به نظر می‌رسد و حرف‌هایش گاه تکراری است. 

 

ماهی و گربه

شهرام مکری

1‌. محال است وصف فیلم شهرام مکری را نشنیده باشید، فیلمی که تک سکانس ضبط شده و در فرم دستاوردی است برای سینمای جهان! البته بازیگر شاخصی هم ندارد! 

2‌. داستان درباره یک گروه دانشجوست که قرار است توسط 3 بیمار روانی تکه تکه شوند! اتفاقی که در فیلم نمی‌بینیم و جز چند خط توضیح در اول فیلم، کمابیش رد درست و حسابی از آن نیست!

3‌. فیلم محتوای خاصی ندارد! به‌خصوص این‌که شخصیت‌هایش به شدت غیرقابل باور و حتی فضایی هستند!

4‌. اگر با شکست زمانی و خلاقیت در اجرای یک داستان در لوکیشنی محدود علاقه دارید و دنبال داستان سرراست و شخصیت‌های ملموس نیستید این فیلم را ببینید.

5‌. همین قدر بدانید که فیلم 140 دقیقه است و در این زمان آدم‌ها هی از دور وارد کادر می‌شوند و هی خارج می‌شوند تا کارگردان بتواند خودنمایی کند! 

 

اژدها وارد می‌شود 

مانی حقیقی

1‌. مانی حقیقی کارگردان فیلمی است پیچیده و خاص که در سینمای ایران نمونه‌اش کم دیده شده! امیر جدیدی هم شخصیت اصلی فیلم است. 

2‌. یک افسر ساواک به جنوب می‌رود تا درباره مرگ یک تبعیدی تحقیق کند! آن‌جا با فعالیت‌های ماورایی مواجه می‌شود که به نظر می‌رسد ساواک می‌خواهد آن را از مردم مخفی کند. 

3‌. فیلم مملو است از نمادها، از جن و جهل بگیرید تا عقب‌ماندگی و قدرت و انرژی هسته‌ای و ... هر کدام مفاهیمی هستند که فیلم با یک داستان خاص که گاه برای بازی با ذهن مخاطب تظاهر می‌کند مستند است درباره آن‌ها حرف زده است. 

4‌. فیلم به‌شدت مرموز و خاص است، ذهن را درگیر و حتی گاهی شوک جدی به مخاطب وارد می‌کند. 

5‌. شاید لحن دوگانه و سوالات بی‌شماری که بی پاسخ می‌ماند توی ذوق مخاطب فیلم بزند.

 

همه چیز برای فروش

امیر حسین ثقفی

1‌. امیر حسین ثقفی را با «مردی که اسب شد» می‌شناسیم، کارگردانی که با تمام قوا وامدار سینمای اروپا از نوع شرقی است و حالا با فراخواندن صابر ابر، مریلا زارعی و جواد عزتی فیلمی ساخته که ضد مخاطب است. 

2‌. پرتاب نارنجک دستی در جریان بازی فوتبال باعث جراحت شدید چشم یک سرباز می‌شود، پول عمل زیاد است، به طرز عجیبی در فیلم خبری از بیمه نیروهای مسلح و... هم نیست و حالا برادر سرباز مجروح می‌خواهد با نقد کردن چک‌های سوخته برای بازگشت چشم‌های برادرش تلاش کند. 

3‌. محتوای فیلم بسیار سیاه و تلخ است، پر از زد و خوردهای مفصل. در فیلم می‌بینیم که چگونه شخصیت اصلی از کارگری ساده به شرخری درجه یک و خشن تبدیل می‌شود، حیف صابر ابر با آن لحن پر از التماسش از عهده کار برنیامده! 

4‌ فیلم داستانی تکان‌دهنده، باحال و هوایی وسترن مانند در ناکجاآبادهایی دارد که فقط زبان آدم‌هایش فارسی است! 

5‌. فیلم برای خانم‌ها و کودکان مناسب نیست! حجم خون و خونریزی فیلم را شوخی نگیرید! 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

ماجرای بهار به روایت مترو

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

دور حوض فیروزه‌ای، زیر درخت خرمالو

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

بوی اسکناس تا نخورده لای کتاب

٩٦/١٢/٢٤
پایان نامه

ما شاد و خوشحالیم

٩٦/١٢/٢٤
یک بسته متنوع از کتاب‌ها و سریال‌های جدیدی که نوروز شما را می‌سازد

هر روزتان نوروز، نوروزتان با کتاب و سریال

٩٦/١٢/٢٤
مینیمال

رسم اصیل ایرانی را فراموش نکنید

٩٦/١٢/٢٤
اگر بخواهیم سقوط‌ها، زلزله‌ها و بلاهای امسال را نادیده بگیریم باید از جوان‌هایی بگوییم که بیشتر خبرهای

جوانان مدل ۹۶

٩٦/١٢/٢٤

سال جوونا

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

عیده که عیده...

٩٦/١٢/٢٤

5قاب ماندگار 96

٩٦/١٢/٢٤

سال خوبی نبود اما ما خوب بودیم...

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

واقعا عید را جشن می‌گیرید؟!

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

شما رُفوزه شدی

٩٦/١٢/٢٤
شگرد

عکس‌های خوب خوب بگیرید

٩٦/١٢/٢٤
دات کام

در تعطیلات عید، قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شوید

٩٦/١٢/٢٤
شگفت انگیزترین اتفاقات ورزش ایران و جهان در سال 96 به انتخاب جیم

اتفاقات چشم گردکن!

٩٦/١٢/٢٤
جنجال‌آفرین‌ترین (!) ورزشکاران امسال چه کسانی بودند؟

از آقای گل تا خواهران ووشوکار

٩٦/١٢/٢٤
آدم‌ها و چیزهایی که سال 96 از این رو به آن رو شدند

برگشت به زندگی

٩٦/١٢/٢٤
وقتی امسال از بودن یک سری چیزها در یک جاهایی، شاخ‌ در آوردیم

واقعا تو چرا این‌جایی؟

٩٦/١٢/٢٤
درباره استارتاپ‌ها و خدمات‌دهنده‌های ایرانی کــــه امسال طعم دیگری به زندگی‌ ایرانی‌ها دادند

#سال_خدمات_اینترنتی

٩٦/١٢/٢٤