سلام‌آقا ...

سلام‌آقا ...

نویسنده :

من قرار بود تنها نباشم و او کنارم باشد. قرار بود سر چهاراه‌هاي زندگي، چراغ هدايت باشد تا گيج نشوم. قرار بود توي راه‌هاي پر پيچ و خم زندگي نشانه باشد تا گم نشوم. قرار بود او بشود راهنماي من و هدايتم کند و دستم را بگيرد تا راه را از چاه و بدي‌ها و خوبي‌ها را نشانم دهد او قرار بود توي لحظه لحظه زندگي‌ام حضور داشته باشد و من بشوم رهرو. خودشان گفته بودند که خدا متعال امام را همچون نشانه و پرچم، برا آفريدگان خود برافراشته است...
2 ماهگي
حرم/ روز تولد

بار اولي که ديدمت چند روز بيشتر نداشتم درست است که نمي‌فهميدم کجا آمده‌ام، اما احساس خاصي داشتم، انگار دستت را گذاشته بودي روي قلبم چون توي دست‌هاي مادرم آرام شده بودم، زمزمه آدم‌هاي دور ضريحت که به گوشم مي‌رسيد مثل همان اذاني بود که روز اول توي گوشم پيچيد و همه وجودم را گرفت. خيال مامان و بابا راحت شده بود به قول خودشان اولين جايي که من قدم مي‌گذاشتم يک تکه از بهشت بود.

* گفته بودند در خراسان جايي وجود دارد که مکان رفت و آمد فرشتگاه است و تکه‌اي از بهشت محسوب مي‌شود و از پدرش شنيده بود هر کس پسرم را زيارت کند انگار خدا را در عرش زيارت کرده‌است و خودش هم مي‌گويد کسي که مرا زيارت کند دعايش مستجاب و گناهانش آمرزيده مي‌شود و البته زيارت من در پيشگاه خدا برابر با هزار حج است.
8 سالگي
دوران کودکي

دل‌مان مي‌خواست يک کارهايي بکنيم که آن‌ها نمي‌پسنديدند. آن‌ها دل‌شان مي‌خواهد ما جوري رفتار کنيم که دوست نداريم. پدر و مادرند و هزار آرزو دارند. دوست دارند همان رشته‌اي را انتخاب کنم که آن‌ها مي‌خواهند همان شغلي را داشته باشم که آن‌ها مي‌پسندند. لباس‌هايم و نوع حرف زدنم همان شود که آن‌ها مي‌خواهند و من هم دوست دارم آن‌ها همان طوري باشند که من مي‌خواهم. براي همين جر و بحث‌هايمان توي خانه زياد شده است. قهر مي‌کنم پايش برسد سرشان داد مي‌زنم! دنبال اين مي‌گردم که آن‌ها من را بفهمند و درکم کنند. هدف‌هايمان يکي نمي‌شود من توي عالم خودم هستم و آن‌ها توي عالم خودشان!

* خودش با پدرش اين‌طور برخورد مي‌کرد مهربان، متواضع وقدرشناس! به بقيه هم همين را مي‌گفت. تأکيد مي‌کرد که به پدر و مادرتان نيکي کنيد حتي اگر مشرک باشند. تعجب کردند و پرسيدند براي پدر و مادرمان دعا کنيم حتي اگر حق را نشناسند مي‌گفت اگر زنده‌اند با آن‌ها مدارا کنيد و اگر فوت شده‌اند برايشان دعا کنيد و صدقه بدهيد. مي‌گفت پيش مادر بودن و رضايت او را جلب کردن از يک سال جهاد در راه خدا بهتر است. مي‌گفت هر‌کس قدرشناس پدر و مادرش نباشد خدا را هم سپاس نگفته است.
15سالگي
بچه محصل

مدرسه برايمان نمادي از آدم‌هاي جديدند. آدم بزرگ‌هايي که نقش معلم را دارند و آدم‌هاي همسن و سالي که اسمشان را گذاشته‌ايم دوست. مدرسه برايمان پر مي‌شود از درس خواندن و نخواندن! نمره 20 گرفتن و نگرفتن. رقابت سر ميز و نيمکت. نارو خوردن از رفاقت يا پيدا کردن دوست‌هاي صميمي که قرار مي‌گذاريم تا آخر دنيا با هم باشيم! دوستي‌هايي که هم شادي بخش هستند و هم ناراحت کننده. گاهي برايشان حرص مي‌خوريم و گاهي از داشتن‌شان خوشحال مي‌شويم. همه نگران هستند که ما با چه آدم‌هايي دوست مي‌شويم و با چه کساني رفت و آمد مي‌کنيم.

* جدش گفته است اگر فقط دو گنج وجود داشته باشد بهترين و برترينشان دوستي است و روي انتخاب دوست کلي تأکيد کرده است که آدم‌ها را از روي دوستانشان مي‌شناسد چرا که با کساني که برايشان جذاب هستند دوستي مي‌کنند و از پيامبر(ص) روايت مي‌کند که زماني امتم خوشبخت هستند که با هم دوستي کنند و به هم هديه بدهند. تأکيد دارند که با هر کسي دوستي نکنيد، اول امتحانش کنيد بعد به او اعتماد کنيد و سفره دلتان را برايش باز کنيد مي‌گويند دوست مانند وصله لباس است، پس کسي را انتخاب کنيد که شبيه و همانند شما باشد نه يک وصله ناجور. از جدش امام صادق(ع) هم شنيده است که بين دو مسلمان آن کسي برتر است که رفيقش را بيشتر دوست داشته باشد.

؟؟؟ سالگي
حرم/ به سوي ابديت

داري زيارت مي‌کني، از يکي از درهاي حرم وارد شده‌اي و يک‌دفعه صداي لا اله الا الله مي‌شنوي، سرت را برمي‌گرداني يک تابوت مي‌بيني و يک عده آدم که دارند پشت سرش مي‌روند، دنبالشان راه مي‌افتي يا نه فقط نگاهشان مي‌کني و قيافه‌هاي ماتم زده و سايه پوششان را مي‌بيني و به آدمي فکر مي‌کني که توي تابوت است، آدمي که وقتش تمام شده، مسير زندگيش را رفته و حالا رسيده به آخر خط. توي همه زندگي‌اش زير سايه امام بوده و چراغ امام جلو راهش، حالا يا خودش اين چراغ را ديده يا نه! به خودت فکر مي‌کني به مردنت و دوباره برگشتنت به حرم، به اين‌که وقتي دوباره برگردي چه حرفي داري به امامت بگويي...

* مي‌فرمود زياد به ياد مرگ باشيد، ياد مرگ از بزرگ‌ترين عبادت‌هاست. مي فرمود مرگ بر گردن ما هست و آفت آمال و آرزوهاي‌هايمان است. مي‌گفت اگر براي دنيا زندگي مي‌کنيد جوري زندگي کنيد که انگار تا ابد زنده ايد و اگر براي آخرت،به گونه اي زندگي کنيد که گويي لحظه مرگتان نزديک است. مي‌خواست هر لحظه به ياد مرگ باشيم، هر جا که هستيم در هر حالتي، حتي وقتي در حال زيارت حرمش هستيم.

25سالگي
حرم/ ازدواج

هنوز توي اين که بايد ازدواج کني يا نه مانده‌اي ضرورت اين‌که خودت را گرفتار يک آدم ديگر بکني برايت مشخص نشده است مي‌تواني به آن پله‌اي براي موفقيت‌هاي بعدي نگاه کني و مي‌تواني آن را سد راهت بداني. ازدواج و به شراکت گذاشتن زندگي‌ات با يکي ديگر شده‌است يکي از دغدغه‌هاي مهم.

* ازدواج را يکي از ضرورت‌هاي مهم زندگي مي‌دانست و مي‌گفت زني به امام باقر(ع) گفته است من هيچ‌گاه همسر نمي‌گيرم تا فضيلتي به دست بياورم و امام هم در جوابش فرموده‌اند: اگر همسر نگرفتن ارزش بود حضرت فاطمه(س) به آن شايسته‌تر از تو بود. آن‌قدر ازدواج و تشکيل خانواده را امر مهمي مي‌دانست که معتقد بود حتي اگر براي ازدواج و دامادي آيه‌اي محکم نازل نشده بود و سنتي از پيامبر(ص) هم نبود باز هم حکمت‌هايي مثل نيکي به خويشاوندان و پيوند فاميلي با بيگانه، مي‌تواند انگيزه‌اي باشد براي خردمندان که به آن رغبت کنند و عاقل درست انديش به سوي آن بشتابد.
22سالگي
اشتغال

کارت را مي‌تواني دوست داشته باشي مي‌تواني نداشته باشي. مي‌تواني تنها به عنوان يک منبع درآمد به آن نگاه کني! اصلا مي‌تواني کار کني مي‌تواني بي‌خيال باشي. زرنگي اگر بتواني کسي را دور بزني و يک کار 20 هزار توماني را با او 5 هزار تومان ببندي. خيلي آدم حرفه‌اي هستي اگر بتواني عده‌اي را به کار بگيري بدون آن‌که پولي به آن‌ها بدهي. براي رسيدن به مقام‌هاي بالاي شغلي نيازي نيست به خودت زحمت بدهي فقط کافي‌ است بازيگر خوبي باشي و نقش آدم‌هاي زحمت کش را بازي کني و... توي اين اوضاع کاري، ديگر راستي و صداقت و حتي احترام به حقوق همديگر براي بعضي‌ها خيلي معني ندارد چون همه جا و همه همين کار را مي‌کنند!

* براي به دست آوردن مال حلال تلاش بسياري مي‌کرد مي‌گفت کسي که براي تأمين خانواده‌اش کار مي‌کند پاداش بزرگتري از کسي که در راه خدا جهاد کرده است به دست مي‌آورد. مي‌گفت کسي را به کار نگيريد مگر اين که قبلش مزدش را تعيين کرده باشيد چون حتي اگر 3برابر مزدش هم به او بدهيد فکر مي‌کند از مزدش کم کرده‌ايد اما اگر قبلش آن را تعيين کنيد و بعد آن را بپردازيد شما را به خاطر وفاي به عهد مي‌ستايد. وقتي هم در مورد کار در دربار دشمن از او پرسيده بودند گفته بود اگر مي‌دانيد هر گاه مسئول انجام کاري در دربار دشمن هستيد مي‌توانيد طبق دستورات پيامبر(ص) خدا عمل کنيد و دستياران‌تان از هم کيشان شما هستند و وقتي مالي به دستتان رسيد بخشي از آن را به بينوايان مؤمن مي‌دهيد به اندازه‌اي که خودتان هم مانند يکي از آنان باشيد اگر اين‌طور رفتار کنيد کار شما در دربار دشمن با خدمت به برادران ديني جبران مي‌شود وگرنه جايز نيست.
20سالگي
جامعه بزرگ‌تر

بزرگتر که مي‌شوي آدم‌هاي دور و برت هم زيادتر مي‌شوند. آن وقت درست مثل قفسه کتابخانه که پر است از کتاب‌هاي مختلف، زندگي‌ات هم پر مي‌شود از آدم‌هاي مختلف که هر روز وارد آن مي‌شوند. دانشگاه که مي‌روي آدم‌هاي زندگي‌ات تبديل مي‌شوند به کساني که با تو تفاوت‌هاي فرهنگي اجتماعي اقتصادي و حتي علمي زيادي دارند. آدم‌هايي که يا همکلاسي‌ات هستند يا هم رشته‌ايت يا هم دانشگاهي‌ات. کساني که حالا احساس مي‌کنند بيشتر از همديگر مي‌فهمند يا مي‌دانند و فکر مي‌کنند به‌خاطر همين تفاوت‌ها برتر از هم باشند يا با هم خوب صميمي هستيد يا سر انجمن علمي دانشگاه دعوايتان شده‌است و نمي‌خواهيد سر به تن آن‌ها باشد...

* در ارتباط با آدم‌هاي مختلف بسيار حساس بود به همه احترام مي‌گذاشت و سعي مي‌کرد با خوش اخلاقي و لطافت با ديگران برخورد کند چون اعتقاد داشت که نيکوترين مردم خوش ‌خلق‌ترين‌ها هستند. به اطرافيانش سفارش مي‌کرد در برابر هم تواضع داشته باشيد و تواضع چيزي نيست جز اين‌که آن چيزي را که دوست داري مردم به تو بدهند و تو به مردم بدهي. روي رفتار و اخلاقش دقت مي‌کرد به طوري که کسي نديده بود کلمه‌اي به زيان کسي بگويد يا سخن کسي را قبل از پايان حرفش قطع کند هيچ وقت پايش را در حضور ديگران دراز نمي‌کرد و در برابر ديگران به متکا تکيه نمي‌داد. تلاش مي‌کرد اطرافيانش را شاد کند و مي‌گفت نسبت به شاد کردن هم حرص داشته باشيد چرا که بعد از اداي واجبات هيچ چيزي نزد خدا برتر از خرسند کردن مردم نيست.

1. خودشناسي/ بالاترين مرتبه خردمندي است که انسان خودش را بشناسد.

2. وفاداري به عهد/ وعده مؤمن نذري است که کفاره‌اي براي آن وجود ندارد.

3. مهرباني با همسر/ بهترين مردم در دين باوري، خوش اخلاق‌ترين و مهربان‌ترين آن‌ها نسبت به همسر خودش است.

4. بخشش/ سخاوتمند و بخشنده به خدا و بهشت و مردم نزديک است.

5. فکر کردن/ انديشيدن آينه توست که زشتي‌ها و خوبي‌هايت را به تو نشان مي‌دهد.

1. بخل/ نمي‌تواني هم مؤمن باشي هم بخيل چون بخل آفتي است که در انسان آزاده و مومن پيدا نمي‌شود. چرا که ضد ايمان است.

2. همنشيني با جاهلان/ اگر کسي دين را بشناسد براي هم همخانه شدن با نادانان درست نيست چون ترس اين وجود دارد که طلب علم را رها کند و به جرگه اهل جهل وارد شود و در همان حال بماند.

3. فقر/ فقر کليد بدبختي و بيچارگي است.

4. پرخوري/ اگر مردم حد ميانه در خوردن را رعايت مي‌کردند بدن هاي شان پايدار بود.

5. قانون شکني/ زماني که مردم به کارهاي ممنوع دست زدند و هر کس هر چه دلش خواست عمل کرد بدون آن که نظارت کند، مردم همگي به فساد و تباهي دچار مي‌گردند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

طاقت فرسودگی‌ام هیچ نیست

٩٧/٠١/٢٥

سوتی‌های عجیب

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

اَی خِدا، باز هم پایتخت!؟

٩٧/٠١/٣٠

شلنگ آب در پایتخت

٩٧/٠١/٢٥
چرا همیشه از تماشای ماجراهای خانواده معمولی‌ لذت می‌بریم؟

پایتخت قلب‌ها

٩٧/٠١/٢٥
پایتخت 5 با چند قسمت طلایی به ایستگاه آخر رسید تا بیشتر از قبل حسرت قسمت‌های کشدار و خسته‌کننده آن را بخور

آب بندی سیروس و محسن

٩٧/٠١/٢٥
درباره سریال‌هایی که با فصل دوم‌شان خاطرات خوب‌مان را خراب کردند

کشششششدار و مریض

٩٧/٠١/٢٥
به بهانه اکران سریال «گلشیفته» در شبکه نمایش خانگی

سندروم سریال‌سازی فست‌فودی

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

همه چی آرومه، ما چقدر خوشحالیم!

٩٧/٠١/٣٠
به بهانه اکران آخرین قسمت از مجموعه سه گانه «دونده هزارتو» پس از 3 سال

دونده هزارتو در خط پایان

٩٧/٠١/٣٠
فتوچاپ

فتوچاپ 531

٩٧/٠١/٢٥
ساختنیجات

پیشنهادهایی برای کتاب‌بازهای کتاب به دست

٩٧/٠١/٢٥
شاخ هفته

عاشق نشدی، طعنه مزن عشاق را!

٩٧/٠١/٢٥
جارچی

جارچی 531

٩٧/٠١/٢٥
تلگجیم

تلگجیم 531

٩٧/٠١/٢٥
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و حرص دنیا

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

بخند و بترس

٩٧/٠١/٢٥
آنتن

جیم و ناپایداری هوا

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

در تشریح مختصر رابطه پیچیده خشم با تصمیم‌های مهم ما

٩٧/٠١/٢٥
نگاهی به چهار برنامه نوروزی سیما که با سبک زندگی ما ارتباط دارند

سبک زندگی تلویزیونی

٩٧/٠١/٢٥