#کمیای_دختران_ایرانی
دختران ایرانی که باعث شدند حس غرورمان برانــــــگیخته شود و دختران‌مان پرامید و با هدف باشند

#کمیای_دختران_ایرانی

نویسنده : اکرم انتصاری

شاید بیشتر ما برای یک بار هم که شده طعم «نه، تو هنوز بچه‌ای» را چشیده باشیم ولی وقتی وارد دنیای زنان و به خصوص زن ایرانی شوید به این طعم باید «این کار مردانه است» یا «تو دختری، خجالت بکش» را هم اضافه کرد. جملاتی که این روزها با افتخار‌آفرینی  بانوان ایرانی در صحنه‌های مختلف یکی‌یکی درهم می‌شکند، باور دوباره در او جان می‌گیرد و معنای توانستن را دوباره در خود زنده می‌کند که این قهرمانی‌ها واقعا بر طبل شادانه کوبیدن دارد.

در تب‌وتاب المپیک وقتی الهه احمدی شانسِ رفتن روی سکو را از دست داد، کسی فکر نمی‌کرد کم‌ سن‌ و ‌سا‌ل‌ترین دخترکاروان ایران، اسم خودش را به عنوان اولین دخترِ مدال‌آور ایرانی المپیک ثبت کند. «کیمیا علیزاده» یکی از همین دخترهای 18 ساله است که هم سن‌هایش در حال خواندن تست‌های میکرو طبقه بندی کنکورند. همان دختری که چند روز قبل از اعزام، پشت تلفن از استرس زیاد قید مصاحبه با ما را زد اما امروز، موجی در بین ایرانی جماعت راه انداخته که عزت و باور از آن می‌بارد. او به همه دخترهای سرزمین‌مان نشان داد که می‌توان «نمیشه، چون تو دختری» را کنار زد و در هجده سالگی آن‌قدر غرور‌آفرین شد که حتی رئیس‌جمهور هم «دخترم» خطابت کند.
«مریم میرزاخانی» یکی دیگر از زنان ایرانی است که در جهان هیاهو به پا کرد. او اولین زن دنیاست که به مدال فیلدز (عالی‌ترین سطح جایزه علمی ریاضیات که در بین ریاضی‌دانان جهان به نوبل ریاضی معروف است) رسید، جایگاهی که هنوز هیچ ایرانی به آن نرسیده است. البته برای کسی که او را می شناسد این مدال عجیب نیست. مریم، فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی‌شریف و هاروارد است و حالا در 39 سالگی در آمریکا روی تحقیقاتش کار می‌کند و آن قدر افتخار علمی دارد که اگر اسمش را در گوگل جست و جو کنید به راحتی چندین صفحه از افتخاراتش ردیف می‌شود. جالب است که خبر مدال گرفتن او ابتدا در رسانه‌های غیررسمی و مجازی مطرح شد و بعد از آن خبرگزاری‌های رسمی کشورمان  به معرفی او پرداختند.
 «انوشه انصاری» یکی دیگر از 39 ساله‌های افتخار آفرین است که در کنار تجارت و تحصیل، اسم خود را به عنوان اولین زن فضاگرد جهان ثبت کرد و اسم ایران را بر سر زبان‌ها انداخت. سفر او با هزینه فوق‌العاده زیادی همراه بود ولی انگیزه این سفر در انوشه آن قدر زیاد بود که گفت حاضر است زندگی‌اش را فدای تحقق رویاهایش کند. انوشه که متولد مشهد است، از همان روز اول سفر فضایی‌اش با مجموعه آزمایش‌هایی که در فضا انجام داد ثابت کرد فقط به قصد گردش به فضا نرفته و قصد دارد حسابی از همه لحظات آن بهره علمی و البته تفریحی ببرد. انوشه پس از بازگشت به کره زمین، کتابی از سرگذشتش قبل از سفر و البته آزمایش‌هایش در فضا نوشت که فروش بسیار زیادی کرد. البته تصور نکنید که موفقیت‌های او شانسی است، او سال‌هاست که موفقیت کسب کرده و احتمالا خواهد کرد، مثلا سال 2000 توانسته بود جایزه ملی کارآفرینی کشور آمریکا را کسب کند و سال 2015 ، یعنی 9 سال بعد از سفرش به فضا هم جایزه «پیشگام فضا» را از جامعه ملی فضای آمریکا دریافت کرد.
«لیلا اسفندیاری‌کجوری‌راد» دیگر بانوی تاثیر گذار ایرانی است که واقعا جانش را فدای رویایش کرد. او بعد از تمام شدن تحصیلاتش در بیمارستان مشغول به کار می‌شود و به طور همزمان به تمرین کوهنوردی، صخره‌نوردی، بدن‌سازی و شنا ادامه می‌دهد تا شرایط مالی برای صعود به قله دشوار نانگاپاربات را پیدا کند. لیلا 22 بار به دماوند صعود کرده و عمیق‌ترین غار ایران را هم پیموده است و در این کوهنوردی‌ها دوبار مجبور شد دیسک کمرش را جراحی کند. او برای این‌که نتوانست هزینه سفرش را فراهم کند، حاضر شد خانه خودش را بفروشد تا به کوه مورد علاقه‌اش برود اما لیلای ما در 31 تیر 1390 و در سن 41 سالگی پس از صعود به قله گاشربروم پاکستان  و در راه بازگشت تعادلش را از دست می‌دهد و دریک دره عمیق سقوط می‌کند. جسد سالم و یخ زده لیلا اسفندیاری 4سال بعد پیدا می‌شود، هر چند که او قبل‌ترها هم وصیت کرده بود که اگر سقوط کرد کسی جانش را به خاطر او به خطر نیندازد و بدنش همان جا بماند. 
«مهسا احمدی» یکی از آن دهه شصتی‌های هیجان انگیز است که بعد از 11سال قهرمانی ژیمناستیک و رسیدن به 18 سالگی این ورزش را کنار می‌گذارد چون سقف ژیمناستیک حرفه‌ای در ایران برای دختران 18 سال است، اما این آخر راه او نیست. کونگ فو، ووشو و پرش از ارتفاع 2هزارمتری هیچ کدام برای او راضی‌کننده نبود تا این‌که وارد یک تیم حرفه‌ای بدلکاری می‌شود و پس از اجرای چند پروژه داخلی و خارجی، بدلکاری در فیلم سینمایی sky fall جیمز باند (نامزد 5 جایزه اسکار) او را به اوج شهرت می‌رساند. او در مراسم جامعه بدلکاری در آمریکا (که جایزه‌اش برای یک بدلکار ارزش طلای المپیک ورزشکاران و اسکار هنرمندان را دارد) در حالی جایزه می‌گیرد که در تاریخ این مسابقات حتی نام یک غیرآمریکایی دیده نمی‌شود. حالا مهسای 26ساله ایرانی در آمریکا حامی مالی دارد، تا سال 2018 وقتش پر است وحامیان مالی و تهیه‌کننده‌های هالیوود در تلاش‌اند با او قرارداد ببندند.
از دنیای هیجان‌انگیز بدلکاری به دنیای معماران سر می‌زنیم، جایی که «لیلا عراقیان» نگذاشته جای بانوان ایرانی در این عرصه خالی باشد. اگر گذرتان به تهران و پل طبیعت افتاده باشد باید خدمت‌تان عرض کنم روی پلی قدم زدید که برنده مسابقه+A (یکی از معتبرترین جایزه‌های معماری جهان) با طراحی لیلا عراقیان است. او در 25 سالگی این پل را طراحی کرد و برای اجرای آن از دانشگاهش در کانادا مرخصی گرفت تا خودش پای کار باشد. یکی دیگر از طراحی‌های او نیز در مسابقه فضاهای ورزشی و مسابقه کوشک جهانی مقام دوم آورد. الحق که لیلای 32 ساله، امروز یکی از کسانی است که می‌شود به افتخار طراحی‌های بی نظیرش سراپا غرور شد.
بعد از این همه احساس افتخار چه صحبتی از تجارت خوش‌تر و چه صحبتی بهتر از این که چند دختر ایرانی در فهرست ثروتمندترین‌ انسان‌هایی هستند که از خلاقیت و توانایی‌شان به درآمدهایی رسیدند که آن سر صفرهایش ناپیدا. «ثریا دارابی» که در بین خلاق‌ترین آدم‌های دنیا در سال 2010 رتبه 53 جهان را دارد، مدیر شرکت «zady» است که کامل شده ایده اولیه او یعنی «فود اسپاتنیگ» است. این سایت برای کسانی است که اهل سفرند. شما در هر مکانی غذا بخورید می‌تواند از آن عکس بگیرید و این سایت به اشتراک بگذارید تا اگر یک گردشگر دنبال یک ناهار باب میلش می‌گردد به راحتی به این سایت مراجعه و غذای مورد علاقه‌اش را پیدا کند. ثریا در حالی نامش به عنوان یکی از خلاق‌ترین و ثروتمندترین زنان ایرانی مطرح شده که رقیب سر سختی مثل «رکسانا وزرا» یکی از مدیران بلند پایه و جوان مایکروسافت دارد.
و اما می‌رسیم به کسی که با گل‌هایش گل می‌کارد. «فرشته کریمی» بازیکن 27 ساله تیم ملی است که با تک گلش در بازی ایران و ژاپن در سال 2015 توانست برای اولین بار تیم فوتسال ایران را به قهرمانی آسیا برساند. او از همان کودکی در کنار عروسک‌هایش توپ فوتبال داشته و از 16 سالگی به طور جدی در رشته‌ای فعالیتش را ادامه می‌دهد که واکنش بیشتر مردم در مقابل او «تو دختری، نمیشه» بود. تلاش او باعث شد در کنار عنوان بهترین بازیکن بازی قهرمانی فوتسال آسیا، سایت معتبر فوتسال پلنت که هرسال بهترین فوتسالیست‌های دنیا را معرفی می‌کند فرشته کریمی را در سال 2013 به‌عنوان یکی از ده فوتسالیست برتر معرفی‌ کند.
 می‌بینید که افسانه کیمیاگری دختران ایران زمین ادامه دارد و با فتح مدال المپیک جدید این داستان رنگ باور گرفته است و فرداهاست که کیمیاها و مریم‌ها و... اسم ایران را با افتخار بر سر زبان‌ها می‌اندازند، دخترااا مچکریم.
نظرات کاربران
کد امنیتی