تب پزشکی بر پایه حقیقت  یا توهم؟
علت این همه اشتیاق چیست؟ و آیا حقوق و مزایای پزشکی واقعا رویایی است؟

تب پزشکی بر پایه حقیقت یا توهم؟

نویسنده : مریم شیعه زاده

«چرا با وجود پرداخت شهریه بالا، حاضر به تحصیل در رشته دندان پزشکی شدید؟» این سوالی بود که در قالب یک تحقیق از دانشجویان پردیس خودگردان یکی از دانشگاه‌های پزشکی کشور شد. سوالی که بیشترین پاسخ آن داشتن مطب مستقل، موقعیت اجتماعی خوب و درآمد بالا بود. البته عوامل دیگری هم مانند علاقه شخصی، رتبه کنکور، ادامه تحصیل در مقطع تخصص، ازدواج موفق و از این قبیل هم وجود داشت ولی مهم ترین‌شان، همان سه علت بود. سال‌ها پیش که عده زیادی از رفتن به دانشگاه بازمی‌ماندند، تنها آرزوی کنکوری‌ها قبولی بود، اما این روزها و با توجه به این‌که بیشتر داوطلبان در کنکور قبول می‌شوند، کنکوری‌ها بر روی چند رشته خاص دست گذاشته‌اند. به طور کلی علت این انتخاب هم عوامل اقتصادی و اجتماعی عنوان می‌شود. این رشته‌های پرطرفدار کم‌کم در حال اشباع شدن است و سوالی که پیش می‌آید این است که آیا تا 7-6 سال دیگر باز هم این رشته‌ها متقاضی دارند؟ و آیا بازار کارشان همچنان پر رونق است؟ به عنوان مثال در دهه 70 رشته زبان انگلیسی از رشته‌هایی بود که به خاطر دانش آموختگان اندک حسابی مورد توجه بود اما امروز که بازار آن اشباع شده‌است، دانشجویان به زبان‌هایی مانند اسپانیایی و چینی رو آورده‌اند. موضوعی که با توجه به آمار و وضعیت اشتغال پزشکان، امکان اتفاق افتادن آن در این رشته هم بعید نیست.

آیا اشتغال در پزشکی تضمین شده است؟
در دو دهه اخیر کشورمان به طور کامل از واردات پزشک‌های خارجی بی‌نیاز شده و حالا با اتفاق عجیب‌تری رو به رو است، بیکاری پزشکان داخلی و مازاد نیرو در این بخش که شاید کمتر کسی به آن فکر می‌کرد. از این موضوع که بگذریم، هاشمی وزیر بهداشت در مصاحبه‌ای که خردادماه سال گذشته داشت به نکته مهم‌تری اشاره کرد و آن هم ورود دانشجویان پزشکی به ایران بود که در خارج از کشور تحصیل می‌کردند. حدود 2000 دانشجو در آینده‌ای نزدیک به کشورشان بازمی‌گردند و هنوز برای ساماندهی این پزشکان فکری نشده ‌است. در سال 85 چیزی حدود 7 هزار پزشک عمومی بیکار داشتیم که از این رقم عده‌ای کاملا بیکار و عده‌ای بر سرکاری جز پزشکی بوده‌اند. 5 سال بعد و در سال 91 این آمار 8 هزار نفر اعلام شد و تا سال 93 حدود 5 هزار نفر افزایش داشت و در این سال آمار پزشکان بیکار به 12 هزار نفر رسید. سال 94 هم آن‌طور که از صحبت‌های وزیر بهداشت می‌توان برداشت کرد، 20 هزار پزشک عمومی غیرفعال در کشور هست که در طرح دولت برای به‌کارگیری این پزشکان در مناطق محروم، تنها 1500 نفر از این 20 هزار نفر داوطلب شدند. این یعنی با توجه به آمار موجود در سازمان نظام پزشکی که از وجود 78 هزار نفر پزشک عمومی در کشور خبر می‌دهد، نرخ بیکاری پزشکان عمومی چیزی در حدود 25 درصد است.
درآمد پزشک‌ها چقدر است؟
درباره حقوق پزشکان ایرانی شایعات زیادی به گوش می‌رسد. شایعاتی که می‌گویند حقوق یک ساعت کار پزشک ایرانی، معادل 200 ساعت کار پزشکان اروپایی است یا پزشکان ایرانی 7 برابر پزشکان آمریکایی حقوق دریافت می‌کنند. این ماجرا به این سال‌ها محدود نمی‌شود و دستمزد پزشکان همیشه مورد سوال بوده. خردادماه امسال بود که ایرج حریری سخنگوی وزارت بهداشت گفت؛ حقوق پزشکان عمومی در ایران به طور متوسط و در مجموع 5 میلیون و 500 هزار تومان است و پزشکان متخصص هم 13 میلیون و 900 هزار تومان. البته قضیه پزشکان عمومی در مناطق محروم کمی فرق می‌کند و از آن‌جایی که علاوه بر دوری از خانواده باید بیماران بیشتری در طول روز ببینند و تمام خدمات پزشکی را به بیماران ارائه دهند، حقوق‌شان در هر ماه بین 15 تا 17 میلیون تومان است. از طرفی دیگر دکتر علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور در اواسط سال 93 اعلام کرد که هنوز پایه حقوق برخی از پزشکان عمومی بین 600 تا 800 هزار تومان است و این ارقام را دور از کرامت جامعه پزشکی خواند. 
با این‌که آماری از وضعیت کلی درآمد مهندسی‌خوانده‌ها پیدا نکردیم ولی با گپ و گفت‌هایی که با اطرافیان داشتیم و همچنین مشاهدات واقعی خودمان، قطعا درآمد مهندسین خیلی کمتر از این اعداد و ارقام است و این‌که خیلی‌ها به دلیل درآمد بالاتر به سراغ رشته‌های پزشکی می‌روند یا از وسط مهندسی راه‌شان را به سمت این رشته‌ها کج می‌کنند، غیرمنطقی و بر اساس تحلیل‌های غیرواقعی نیست.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
محبوب‌ترین اسباب‌بازی سال 2017 که رقیـب بـازی‌های انـدرویدی است!

#fidget_spinner

٩٦/٠٥/٢٦
هشت قسمت از فصل دوم «شهرزاد» پخش شد اما خاطره قبل تکرار نشد!

تو آن عهدی که با من بسته بودی؟

٩٦/٠٥/٢٦
ذهن زیبا

ذهن زیبا 499

٩٦/٠٥/٢٦
تلگجیم

تلگجیم499

٩٦/٠٥/٢٦
مینیمال

‏اندر مزایای تعطیلی روز جمعه

٩٦/٠٥/٢٦
به بهانه واقعه میرزا اولنگ، موضوع ویژه این‌ هفته دیباچه‌ای است بر درد و غم جانسوز همسایه هم‌خون‌ و فره

از رنج برادر افغانم

٩٦/٠٥/٢٦
پایان‌نامه

خیلی مارمولکی!

٩٦/٠٥/٢٦
آنتن

بدن‌سازی به سبک جیم!

٩٦/٠٥/٢٦
شاخ هفته

امتحان کردن هنر نمی‌باشد

٩٦/٠٥/٢٦
شگرد خفن

پسوردتان را پیدا کنید

٩٦/٠٥/٢٦
درباره مالکان ثروتمند فعلی باشگاه‌های اروپایی چه می‌دانید؟

بریز و بپاش آسیایی‌ها در اروپا!

٩٦/٠٥/٢٦
کافه جهان نما

استرالیا، سرزمین سبز احترام

٩٦/٠٥/٢٦
جارچی

جارچی 499

٩٦/٠٥/٢٦
فتوچاپ

فتوچاپ 499

٩٦/٠٥/٢٦
درباره ناکامی بزرگ «اوسین بولت» در آخرین مسابقه زندگی‌اش

خداحافظی تلخ ابرقهرمان!

٩٦/٠٥/٢٦
ناصرخان آکتور سینما

نکشی ما رو با رکورد‌هات!

٩٦/٠٥/٢٦

اندر مصائب خاص بودن!

٩٦/٠٥/٢٦
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و جوانی

٩٦/٠٥/٢٦

لحظه نبودنش

٩٦/٠٥/٢٦

جوابی که کسی را ناراحت نکند!

٩٦/٠٥/٢٦
تبلیغات