تب دکتری!
امسال 860 هزار نفر در کنکور شرکت کردند که 519 هزار نفرشان تجربی بودند در حالی که سه رشته محبوب تجربی‌ها فقط 10

تب دکتری!

نویسنده : مریم شیعه زاده

خبر کوتاه و عجیب بود. این‌که محمد احمدی رتبه یک کنکور تجربی امسال، دانشجوی انصرافی برق دانشگاه صنعتی شریف است، برای همه تعجب برانگیز بود و همین باعث شد تا این خبر در عرض چند ساعت به سرعت در شبکه‌های اجتماعی بپیچد و یک بار دیگر بحث بیکاری مهندس‌ها و درآمد پزشکان را پیش بکشد. بحثی که مدت‌هاست مهندسان با آن درگیرند و پیدا کردن شغل مناسب روز به روز برای‌شان سخت‌تر می‌شود. پزشکی هم که همیشه علاقه‌مندان زیادی داشته و صف طویل طرفدارانش در رشته تجربی به خوبی نشان دهنده این موضوع است. هر چند احمدی دلیل اصلی این تغییر رشته را صرفا علاقه اعلام کرد اما کیست که نداند تحصیل در این رشته آرزوی بسیاری از جوانان ایرانی است و دلیل آن علاوه بر علاقه، چیزهایی مانند درآمد بالا، کلاس کاری و مواردی این چنینی است. بمب خبری کنکور سراسری امسال اگر چه تا چند هفته دیگر از یادها می‌رود اما شاید بهانه‌ای باشد برای این‌که دوباره بحث انتخاب رشته و هدایت تحصیلی را مرور کنیم و به اشباع رشته تجربی و معضل تب پزشکی در ایران نگاهی تازه داشته باشیم.  

 

یک روایت واقعی دیگر از یک دانشجوی صنایع شریف در صف کنکور تجربی!

بس است! تا کجا باید همین‌طور که جلو می‌روم به پشت سرم نگاه کنم تا ببینم خانواده قرار است به من افتخار کنند یا قرار است پشت چشم نازک کنند و بگویند: «مردم چی میگن؟» اصلا من از همان اولش درگیر این «مردم چی میگن» بودم. می‌خواستم رشته انتخاب کنم. گفتند رشته‌ات غیر ریاضی باشد مردم چی میگن؟ زمان کنکور رسید گفتند غیر تهران قبول شوی مردم چی میگن. کنکور دادم؛ خوب هم دادم؛ شریف هم رفتم که مردم چیزی نگویند؛ هرچند مکانیک دوست داشتم اما رفتم صنایع که بتوانم شریف قبول شوم که مردم چیزی نگویند و نگفتند و حس می‌کردم همه چیز خوب است، ولی نبود! حالا که بعد از سه سال، یک ماهی است دارم زیست 1و2 می‌خوانم و یک سال فشار و اضطراب پیش رو دارم که می‌شود یا نمی‌شود، این را می‌دانم که خوب نیست؛ هرچند هرچه باشد از الان بهتر است، اصلا به نظرم هرجور دکتر شدن از هرجور مهندس شدن بهتر است!

 

کارشناسی ارشد مکانیک شریف دیروز و دانشجوی دندانپزشکی آزاد امروز

پشیمان نیستم ولی می‌شد که بهتر باشد. یعنی نه این‌که ناراضی باشم از گذشته‌ام یا بخواهم به عقب برگردم. مهندسی ذهنم را مرتب کرد، دیدم را باز کرد، آن هم کنار بهترین‌های کشور، بین بچه‌هایی که برند شریف خورده روی پیشانی‌شان، بالاخره کار هرکس نیست که بعد از این‌همه پیچ و خم و بالا و پایین، بشود مهندس مکانیک، آن هم با مدرک بهترین دانشگاه فنی ایران؛ برای همین می‌گویم پشیمان نیستم. حتی از این که ارشد را هم همین‌جا و بین همین بچه‌ها گرفتم ناراضی نیستم؛ شاید بگویند 6 سال از عمرت گذشت و حالا چه؟ ولی من باز هم روی حرفم هستم که تلف نکرده‌ام عمرم را. حداقل حالا نمی‌خواهم این‌طور فکر کنم؛ حالا که سال اول دندان‌پزشکی دانشگاه آزادم، حالا که قرار است دکتر بعد از این، مهندس قبل از این باشم!

رقابت نیم میلیونی! 

سال‌هاست که تعداد داوطلبان کنکور علوم تجربی از داوطلبان دیگر رشته‌ها، بیشتر شده است و انگار تب پزشکی به این زودی‌ها فروکش نمی‌کند! سال 90 تعداد داوطلبان علوم ریاضی 284 هزار نفر، علوم انسانی 376 هزار نفر و در علوم تجربی چیزی حدود 442 هزار نفر بود. سال بعد در میان همه گروه‌ها، بازهم علوم تجربی پیشرو بود و با 450 هزار نفر داوطلب سیر صعودی یافت درحالی که در همان سال داوطلبان کنکور علوم ریاضی 20 هزار نفر و علوم انسانی چیزی حدود 50 هزار نفر ریزش داشتند. در سال 92 هم داوطلبان علوم تجربی از مرز نیم میلیون گذشتند و به 507 هزار نفر افزایش پیدا کردند. این رکورد در چند سال اخیر کنکور در نوع خودش قابل توجه بود و ماراتن کنکور را برای طرفداران پزشکی سخت‌تر و سخت‌تر کرد. سال 93 باز هم آمار بیشتر شد و این بار 524 هزار نفر در کنکور تجربی شرکت کردند که 344 هزار نفرشان خانم بودند. درست مثل هر سال که در این گروه بیشتر متقاضیان را خانم‌ها تشکیل می‌دادند. سال 94 هم چیزی حدود نیم میلیون داوطلب تجربی داشتیم در حالی که داوطلبان کنکور ریاضی فقط 180 هزار نفر بودند! امسال هم آمار بچه‌های ریاضی پایین‌تر آمد و به 162 هزار داوطلب رسید. علوم انسانی هم به آمار عجیب 161 هزار نفر رسید که در سال‌های اخیر این تعداد داوطلب برای این رشته، بی‌سابقه بود. همه این‌ها در حالی است که داوطلبان کنکور تجربی همچنان بالای نیم میلیون نفر هستند و امسال 519 هزار نفر در کنکور این رشته شرکت کردند که بازهم 63 درصد را خانم‌ها تشکیل داده‌اند! 

 

این رقابت چند برنده دارد ؟ 

آمار را خواندید اما بد نیست بدانید همه این‌ها در حالی است که سال 92 ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته دندان پزشکی که طرفداران زیادی دارد تنها 1500 نفر و در سال 93 ظرفیت آن مجموعا 1141  نفر اعلام شد. در سال گذشته هم ظرفیت در دانشکده‌های دولتی به حدود 926 نفر رسید و با در نظر گرفتن سهمیه مناطق محروم این تعداد 940 نفر اعلام شد. پردیس دانشکده‌های دولتی هم حدود 295 نفر دانشجوی دندان‌پزشکی را جذب کردند که روی هم رفته و مطابق دفترچه آزمون سراسری، ظرفیت پذیرش دانشجوی دندان‌پزشکی در آزمون سراسری 94 و در کل ایران به 1235 نفر رسید! 

اگر بخواهیم نگاهی کلی‌تر به سه رشته محبوب و پر طرفدار تجربی یعنی داروسازی، دندان‌پزشکی و پزشکی داشته‌باشیم، باید گفت که در سال گذشته یعنی کنکور 94 درمجموع در دانشکده‌های دولتی، آزاد اسلامی، پردیس دانشکده‌های دولتی و با در نظر گرفتن سهمیه مناطق محروم ظرفیت این سه رشته 10 هزار نفر بوده (و مد نظر داشته باشید که 3 هزار نفر ظرفیت دانشگاه‌ آزاد و پردیس‌ها مشمول پرداخت شهریه هنگفتی است) و این یعنی 490 هزار نفر نتوانستند در یکی از این سه رشته قبول شوند! رشته‌هایی که به جرات می‌توان گفت هدف تمام شرکت کنندگان در کنکور تجربی است.

رییس سازمان سنجش پیش از این هم در مصاحبه‌هایش اعلام کرده بود که تجربی‌ها شانس 50 درصدی برای ورود به دانشگاه و قبولی دارند و این درحالی است که دانش آموزان علوم انسانی و علوم ریاضی شانس 100 درصدی برای قبولی دارند. 

نظرات کاربران
کد امنیتی