درد عشقي‌کشيده‌ام‌که مپرس!
چگونه با شکست عاطفي کنار بياييم

درد عشقي‌کشيده‌ام‌که مپرس!

نویسنده :

«تو نمي‌داني من چه مي‌کشم» اين جمله همه آدم‌هايي است که يک بار توي عمرشان شکست عاطفي را تجربه کرده‌اند و به قول ما آدم‌ها، از کسي که دوستش داشته‌اند نارو خورده‌اند! و بدجور حال‌شان گرفته شده است براي همين احساس مي‌کنند زجري مي‌کشند که هيچ‌کس نمي‌فهمد. شکست عاطفي مثل همه شکست‌ها سخت است اما همه آن‌هايي که دچار اين شکست شده‌اند آن را سخت‌تر و غير قابل تحمل‌تر و دردآورترين اتفاق زندگي‌شان مي‌دانند به همين دليل اين جور آدم‌ها معمولا وضعيت بدتري دارند. در عين حال شکست عاطفي را هم مي‌توان مثل خيلي فشارهاي رواني تحمل کرد.

همراه با يک شکست عشقي
آدم‌هايي که شکست عاطفي خورده‌اند به شدت تابلو مي‌باشند يعني رفتارها و حرکاتشان طوري مي‌شود که همه دوستان، همکاران و حتي خانواده‌شان به اين پي مي‌برند که طرف يک طوريش شده است! در اين مواقع آدم از اين‌رو به آن‌رو مي‌شود يعني ممکن است يکهو بزند تو تريپ غم و اندوه و افسردگي، يعني اگر تا ديروز جزو اعضاي شاد و شلوغ فاميل و دوستان بوده است يکهو تبديل مي‌شود به يک آدم غمگين! اگر تا ديروز لب به سيگار نمي‌زد حالا روزي چند بسته سيگار دود مي‌کند و... يا حتي ممکن است آدم تبديل شود به يک بچه مثبت و حسابي منطقي شود يا بزند توي عالم شعر و شاعري و هر روز يک ديوان شعر بخواند و حفظ کند، توي دفتر و کتاب دانشگاهش پر شود از قلب‌هاي تير خورده و ابيات عاشقانه! خلاصه هر آدمي که باشکست عاطفي مواجه مي‌شود به طريقي مي‌خواهد خودش را آرام کند براي همين دست به دامن تغييراتي در زندگي‌اش مي‌شود. روان‌شناسان مي‌گويند شکست عاطفي در کنار همه فشارهاي رواني که وارد مي‌کند زمينه خوبي براي خودشناسي است. چون آن وقت مي‌توانيد ظرفيت‌هاي خودتان را بسنجيد. به طور معمول ترميم شکست عاطفي و اين‌که از آن حس و حال بيرون بياييد در هر فرد 6 ماه تا يک سال طول مي‌کشد. البته اين مدت زمان مي‌تواند کمتر يا بيشتر شود که بستگي به مهارت‌هاي فردي در هر فرد دارد.

وقتي نه مي‌شنويم
وقتي از کسي که دوستش داريم يا تصميم داشته‌ايم با او ازدواج کنيم کلمه نه را مي‌شنويم به روش‌هاي مختلفي از خودمان واکنش نشان مي‌دهيم يعني وقتي يکي به ما نه مي‌گويد انگار به تماميت ما نه گفته است براي همين سعي مي‌کنيم با واکنش‌هاي مختلف خودمان را آرام کنيم. اما عمومي‌ترين واکنش‌هايي که در شکست عاطفي‌مان نشان مي‌دهيم اين موارد است:

انکارشکست؛ اولش خيلي گيج هستيم و باورمان نمي‌شود که در اين محبت و عشق شکست خورده‌ايم براي همين هم هي انکارش مي‌کنيم و قبول نداريم که در اين عشق اشتباه کرده‌ايم و شکست خورده‌ايم و همه‌اش با خودمان مي‌گوييم چرا من؟ مگر من چه کار کرده‌ام؟ براي همين گير مي‌دهيم به خودمان و تا جواب را به دست نياوريم ول کن ماجرا نيستيم.

خشمگين شدن؛ اول از دست طرف مقابل‌مان خشمگين و ناراحت مي‌شويم و دوست داريم سر به تنش نباشد بعد هم از دست خودمان خشمگين مي‌شويم که چرا چنين حماقتي کرده‌ايم و اجازه داده‌ايم يک نفر با ما بازي کند. در اين مواقع چون متهم اصلي خودمان هستيم کلي از دست خودمان عصباني مي‌شويم.

به هم ريختگي؛ همين که دائم از خودمان بپرسيم چرا من؟ مگر من چه مشکلي داشتم، حقش نبود با من اين طوري رفتار کند و... همه اين حرف‌ها مي‌شود تفکراتي که ما را به هم مي‌ريزد و مي‌افتد به جانمان! با اجازه شما اتفاقا اين به هم ريختگي در آدم‌هاي خوب و مثبت بيشتر است. يعني آدم‌هايي که تا حالا حق کسي را نخورده‌اند يا به کسي نارو نزده‌اند بيشتر به هم مي‌ريزند چون شديدا احساس مي‌کنند در حق شان ظلم شده است.

مثبت شدن؛ بعضي‌ها خلاف آن‌چه انتظار مي‌رود عمل مي‌کنند. آن‌ها شروع مي‌کنند به ايجاد تغييرات مختلف در شخصيت و رفتار خود آن‌ها به اين دليل که در اين شکست تحقير شده‌اند تلاش مي‌کنند خودشان را به جايي برسانند که کسي نتواند به آن‌ها نه بگويد.

يکي بي‌خيال، يکي آتشين
همين طور که ديديد هر کسي در برابر اين شکست يک جور واکنش نشان مي‌دهد يکي مثبت مي‌شود يکي بي‌خيال مي‌شود يکي شاعر مي‌شود و يکي هم مي‌زند به سرش و خودکشي مي‌کند روان‌شناسان مي‌گويند تفاوت آدم‌ها در اين واکنش‌ها هم به شخصيت آن‌ها بر مي‌گردد هم موقعيت اجتماعي‌شان و هم به خانواده‌شان! يعني آدم‌هايي که تجربه محبت و وابستگي را فقط در خانواده آن هم در رابطه با مادرشان داشته‌اند و تصورشان از دلبستگي همان رابطه مادرانه است، اگر مادرشان را از دست داده باشند شکست‌هاي وحشتناک‌تري مي‌خورند. چون دائم به دنبال يک نفرند که جايگزين محبت مادرانه خود بکنند و وقتي اين اتفاق مي‌افتد چنان ضربه‌اي مي‌خورند که بيا و ببين. البته بر عکسش هم مي‌شود يعني آن‌هايي که در خانواده زيادي وابسته به هم زندگي مي‌کنند که دائم بله‌هاي عاطفي شنيده‌اند تا يک نه مي‌شنوند تمام زندگي‌شان به هم مي‌ريزد و از اين رو به آن رو مي‌شود و حال‌شان حسابي گرفته مي‌شود. از آن طرف آدم‌هاي موفق يعني کساني که در جنبه‌هاي ديگر زندگي خود موفق‌اند کمتر از شکست عاطفي ضربه مي‌خورند و دچار مشکل مي‌شوند.

فراموشش کرده‌ايد يا نه؟!
قبل از اين که شروع کنيد به کنار آمدن با شکست عاطفي و بخواهيد خودتان را آرام کنيد بهتر است اول از طرفي که به شما نه گفته دل بکنيد و بي‌خيال او شويد تا بتوانيد قدمي براي آرام شدن برداريد. براي اين‌که ببينيد طرف را هنوز دوست داريد يا هنوز به او فکر مي‌کنيد خودتان را با سه مورد ارزيابي کنيد اگر يکي از موارد زير در شما وجود دارد مطمئن باشيد هنوز ذهن و فکرتان مشغول اوست و فراموشش نکرده‌ايد:

احساس خشم و نفرت؛ اگر نسبت به کسي که در رابطه عاطفي با او شکست خورده‌ايد احساس خشم نفرت و انزجار داريد، هنوز به او فکر مي‌کنيد، چون احساسات و هيجانات شما درگير اوست و فکر و ذهن شما به او مشغول است.

احساس گناه و مسئوليت؛ اگر شما نسبت به طرف مقابل‌تان، احساس گناه نسبت به رفتارتان داريد يا احساس مسئوليت مي‌کنيد يعني هنوز درگير رابطه عاطفي خود هستيد‌.

احساس رنجش و آزردگي؛ اگر احساس رنجش و آزردگي از او داريد يعني هنوز دل‌تان به او گير است چون شما هنوز مي‌توانيد از دست او آزرده و ناراحت شويد.

با شکست عاطفي‌تان کنار بياييد
قضيه عشق و عاشقي از آن دردهاي سختي است که به قول عاشق‌ها تا دردش را نکشيده باشيد نمي‌فهميد! براي همين به خودمان اجازه مي‌دهيم هر کاري، بکنيم. اما ما پيشنهاد مي‌کنيم براي آرام کردن خود دست به هر کاري نزنيد حالا يک نفر پيدا شده و رابطه عاطفي شما را خراب کرده شما چرا جدي مي‌گيريد و مي‌خواهيد براي آن يک نفر تمام زندگي‌تان را خراب کنيد! براي کنار آمدن منطقي با اين مسئله چند پيشنهاد ما را جدي بگيريد:

از خودتان انتقام نگيريد
درست است که شما به شدت ناراحت‌ايد و البته خشمگين و عصباني اما دليل نمي‌شود براي آرام کردن خود به هر کاري دست بزنيد پس جان ما بي‌خيال اعتياد و سيگار شويد به نظر ما بهتر است مدتي افسرده باشيد تا اين‌که با اين مواد زهرماري آرام شويد.

جار نزنيد و سنگ صبور پيدا کنيد
درست است که اعتماد به نفس‌تان در حد بوندس‌ليگا است اما دليل نمي‌شود که تمام دنيا جار بزنيد که شما عاشق شده‌ايد و يکي شما را دوست دارد و شما يکي را دوست داريد چون بعد که دچار شکست مي‌شويد اين رسوايي بيشتر اذيت‌تان مي‌کند براي همين بهتر است يک نفر مطمئن را پيدا کنيد و با او درد دل کنيد و خودتان را تخليه کنيد.

از بالا به زندگي نگاه کنيد
کمي از تصورات و خيالات خود بيرون بياييد و از بالا به اين شکست نگاه کنيد آن وقت مي‌بينيد که اين شکست در برابر تمام زندگي‌تان هيچ چيزي نيست و يک اتفاق کوچک بين تمام اتفاق‌هاي مهم زندگي است. تازه وقتي به دور و برتان خوب نگاه کنيد مي‌بينيد که همه آدم‌ها توي زندگي‌شان «نه» شنيده‌اند و مثل شما هستند و آن وقت مي‌بينيد که در شکست‌ها تنها نيستيد.

به عنوان يک فرصت به آن نگاه کنيد
وقتي اولين شکست را در زمينه روابط عاطفي تجربه مي‌کنيد مي‌توانيد افکار و احساسات خود را بشناسيد و اين‌که چه‌طور مي‌توانيد با آن رو به رو شويد و ببينيد که مهارت‌هاي فردي شما در چه حد است و در هر شرايطي چه عکس‌العملي نشان مي‌دهيد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
راه نیافتن لاجوردی‌پوشان به جام جهانی باعث شد این مسابقات دروازه‌بان افسانه‌ای ایتالیا را از دست بدهد

جانِ جانانی به نام بوفون!

٩٦/٠٩/٠٢
تلگجیم

تلگجیم 513

٩٦/٠٩/٠٢
درباره کارنامه هنری چند بازیگر دهه شصتی دیگر در سینما و تلویزیون

هم سن های نوید کجان؟

٩٦/٠٩/٠٢
جام جهانی 2018 روسیه با فقدان کلی ستاره رنگارنگ همراه خواهد بود

ستاره‌های خاموش!

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

جلوتر از همه، حتی خودش!

٩٦/٠٩/٠٢
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و آیفون 10

٩٦/٠٩/٠٢
مینیمال

سعدیا گفتی که مهرش می‌رود از دل ولی مهر رفت و ماه آبان نیز آرامم نکرد*

٩٦/٠٩/٠٢
بـررسـی اینـترنـت نامحـدود در ایـــران و دیگر کـشـورهـای جـهان

#اینترنت_نامحدود

٩٦/٠٩/٠٢
درباره «نهنگ عنبر 2» که به تازگی در شبکه نمایش خانگی عرضه شده است

سلکشن موقعیت‌های بامزه و بی ربط

٩٦/٠٩/٠٢
چهره هفته

حواسمان به دل جوانان مملکت باشد

٩٦/٠٩/٠٢
شگرد

چگونه از کروم به فایرفاکس کوانتوم مهاجرت کنیم؟

٩٦/٠٩/٠٢
پایان نامه

صورتی‌ها وارد می‌شوند

٩٦/٠٩/٠٢
کافه جهان نما

بلژیک، سرزمین سرخوشی‌های بی‌پایان

٩٦/٠٩/٠٢
مینی

مینی 513

٩٦/٠٩/٠٢
نگاهی مختصر به کارنامه فعالیت حرفه‌ای نوید محمدزاده در سینما، تلویزیون و تئاتر

پُر کار و پُر جایزه

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

سه اپیزود از یک احساس

٩٦/٠٩/٠٢
جارچی

جارچی 513

٩٦/٠٩/٠٢
روایت‏هایی در مورد باید و نبایدهای داشتن حیوان خانگی که گاهی فراموش‌شان می‏کنیم

پت ما یا مای پت؟!

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

پاییز تابستانی

٩٦/٠٩/٠٢
فتوچاپ

فتوچاپ 513

٩٦/٠٩/٠٢
تبلیغات