با احترام، اینا رو جدی نگیرید!
آیا همه فالوئر‌های سلبریتی‌ها در اینستاگرام همان طرفداران دو آتشه‌شان هستند و می‌شود به عنوان یک ارتش

با احترام، اینا رو جدی نگیرید!

نویسنده : مریم ملی

100 تا لایک، هزارتا لایک، 100 هزارتا لایک. از عکس‌های دمپایی ابری گرفته تا عکس‌هایش با بازیگران و هنرمندان محبوب دیگر. پست‌های آدم معروف‌ها در یک چشم به هم زدن هزاران بار لایک می‌شود. قطعا این استقبال زیاد خوشایند آقا یا خانم سلبریتی‌ هم هست و اگر درست نفهمند که در این دنیای مجاز خیلی چیزها واقعی نیستند، شروع می‌کنند به اسم گذاشتن روی دنبال کننده‌های‌شان. از «تتلیتی» بگیرید تا «سحریا» و اخیرا «ارتش بهنوشی». اما واقعا می‌شود گفت مثلا بهنوش بختیاری که فالوورهایش در اینستاگرام به 5 میلیون رسیده، دقیقا همین مقدار و چه بسا بیشتر هوادار دارد؟ یعنی از هر 16 ایرانی یک نفر سرباز ارتش بهنوشی است! آیا الناز شاکر دوست، مهناز افشار و سحر قریشی که بعد از بهنوش بختیاری به ترتیب با 4.2 میلیون، 4.1 میلیون و 3.9 میلیون، بیشترین فالوور در ایران را دارند، به میزان فالوورهای‌شان سرمایه انسانی و طرفدار واقعی دارند. با کمی گشت و گذار بین چند میلیون فالوور هنرمندان و افراد مشهور این سوال پیش می‌آید که واقعا همه کسانی که پیج سلبریتی‌ها را دنبال می‌کنند، طرفداران پر و پا قرص این آدم‌هایند یا در بین‌شان کسانی هم هستند که با هدف‌ها و انگیزه‌های مختلف، چنین پیج‌هایی را دنبال می‌کنند. در ادامه به بررسی دلایلی پرداختیم که بر اساس آن می‌شود به این نتیجه رسید که ارتش بهنوشی و امثال آن، آنقدرها هم که خود سلبریتی‌ها فکر می‌کنند سرباز ندارد. 

 

لذت سرک کشیدن در زندگی خصوصی هنرمندان!

«چند وقتی است توی «بیو» پیجش استیکر یک حلقه اضافه کرده، بین عکس‌های هر روزش هم چندتای‌شان گل و شعر عاشقانه است، گمان کنم در شرف ازدواج است و همین روزهاست که عکس همسرش را بگذارد» حدس و گمان و تحلیل عکس‌ها و کپشن‌هایی که یک سلبریتی در فضای مجازی ارائه کرده شاید علت کنجکاوی خیلی از ما باشد. گاهی این حس کنجکاوی درباره مسائل خصوصی زندگی سلبریتی‌هاست و گاهی برای این‌که بگوییم ما هم درباره فلان آدم معروف اطلاعات زیادی داریم و از دغدغه‌هایش با خبریم. این‌که مثلا بهاره رهنما به تدریس علاقه دارد یا لئوناردو دیکاپریو فعال محیط زیست است و اتفاقا یکی از دغدغه‌هایش دریاچه ارومیه بوده و حمید گودرزی به چه دلیلی از همسرش جدا شده، می‌شود نقل محافل دور‌همی ما و خب انگار یک جورهایی زشت است که ما درباره‌شان ندانیم و حرف مشترکی با دوست و آشنا که فالوئر این پیج‌ها هستند نداشته باشیم! هرکسی قطعا برای خودش در هر حوزه‌ای، محبوب‌هایی دارد. بین بازیگران، خواننده‌ها، شخصیت‌های ادبی و یا علمی و... بالاخره چند نفری پیدا می‌شوند که پی‌گیر فعالیت‌های کاری‌شان باشیم و دل‌مان هم بخواهد بیشتر و عمیق‌تر بشناسیم‌شان و همین انگیزه‌ای می‌شود برای دنبال کردن پیج‌های‌شان، اما این‌که به شکل فله تعداد قابل توجهی از سلبریتی‌ها را فالو کنیم نشان می‌دهد ما الزاما طرفدار همه آن‌ها نیستیم و انگیزه‌های دیگری داریم.

 

صورت زیبای ظاهر دارم، لایک نیز هم

محمدرضا گلزار، بهران رادان، مهناز افشار، سعید معروف، الناز شاکردوست، بنیامین بهادری، سحر قریشی و... به نظر شما وجه اشتراک این افراد چه چیزی است؟ غیر از این‌که همگی معروف و شناخته شده هستند، از نظر خیلی‌ها زیبا و جذاب هم هستند. همین می‌شود که هر کدام توسط عده‌ای فالو می‌شوند و پست‌های‌شان لایک فراوان می‌خورد. البته این مسئله فقط شامل هنرمندان داخلی نمی‌شود، در همه جای دنیا مسئله زیبایی چه در بین سلبریتی‌های خانم و چه آقا، انگیزه‌ای برای فالو کردن پیج‌های آن‌هاست. کسی که شاید اطلاعات درستی درباره ورزشکار یا بازیگر و خواننده مورد نظرش نداشته باشد یا علاقه چندانی هم به دنبال کردن فعالیت‌های او نداشته باشد اما میل دارد که به خاطر جاذبه‌های ظاهری آن فرد پیجش را ببیند و عکس‌هایش را از نظر بگذراند. مدل لباس، آرایش، ژست عکس‌ها و فرم چهره خیلی‌ها را به سمت صفحه‌های سلبریتی‌ها در فضای مجازی می‌کشاند. 

 

حرف زدن با آدم معروفم آرزوست

«وای باورم نمی‌شه بهنوش بختیاری پاسخ کامنتام رو توی پیجش داده»، «علی ضیا یکی از پست‌هامو لایک کرده» این اتفاق‌ها برای کسانی که فالوئر پیج‌های اشخاص معروف هستند ته ذوق و سر خوشی است. کسانی که دل‌شان می‌خواهد با آدم‌های بزرگ و معروف در ارتباط باشند ولو این‌که کامنت‌شان از سوی سلبریتی با یک استیکر ساده پاسخ داده شود. ارتباط مجازی با یک آدم محبوب در دنیای واقعی چیزی است که بعضی‌ها را به پای پیج‌های چند میلیون نفری این افراد می‌کشاند. از سویی دیگر واکنش نشان دادن به هر موضوع سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و هرچیزی که فکرش را بکنید باعث می‌شود سلبریتی مورد نظر بیشتر مورد توجه فالوئرهایش قرار بگیرد. هر اتفاقی که می‌افتد مردم منتظرند ببینند فلانی چه عکس‌العملی خواهد داشت و چه عکس و چه کپشنی را برای آن موضوع جفت و جور می‌کند. واکنش سریع و پاسخگویی به کامنت‌ها و تحلیل‌های فوری و متعدد یک جورهایی زمینه بیشتر دیده شدن فرد مشهور هستند. چون معمولا نظر سلبریتی‌ها در خصوص مسائل روز برای مردم جالب و جذاب است. 

 گاهی هم سودای جمع کردن لایک و فالوئر یا به عبارتی دیده شدن در شبکه‌های اجتماعی عده‌ای را به این فکر می‌اندازد که از پیج یک سلبریتی بهره‌برداری کنند، به این شکل که با گذاشتن کامنت‌های زیاد یا متفاوت سعی می‌کند که توجه بقیه فالوئرهای آن پیج را به خود جلب کنند تا به پیجش بروند و پست‌هایش را ببینند، به این امید که لایک و فالو کنند. 

 

سر زبان و توی چشم باش

بازیگر خوبی است همه می‌شناسندش، بر و روی خوبی هم دارد اما پیجش هنوز به میلیون نرسیده تا این‌که یک سریال پر آب و تاب در تلویزیون یا سینما و یا حتی شبکه نمایش خانگی بازی می‌کند، اسمش بیش از پیش سر زبان‌ها می‌افتد، همه دوست دارند بیشتر بشناسندش و عکس‌هایش را ببینید. حالا دور دور اوست و ایضا بازیگران همکارش در آن فیلم یا سریال. دنیای خواننده‌ها و ورزشکارها و گاهی حتی سیاستمدارها هم همین است. یک دوره‌ای می‌شود اوج فعالیت‌شان. به واسطه فعالیت خاصی که بیشتر دیده شده و درباره‌اش صحبت شده مدام توی چشم هستند. خوب که دقت کنید می‌بینید هر دوره‌ای چند نفری  مثلا توی سینما و تلویزیون اسم‌شان پر بسامدتر بوده است. در حقیقت میزان کم و زیاد شدن فالوئرها در اغلب اوقات با میزان دیده شدن و فعالیت‌های سلبریتی نسبت مستقیم دارد. نمونه‌اش هم رامبد جوان که با خندوانه، هر روز به تعداد فالوئرهایش افزوده می‌شود، یا ترانه علیدوستی که با درخشش در سریال شهرزاد فالوئرهایش رو به افزایش هستند. 

 

خرید سیاهی لشکر، تضمینی

«لایک بگیر، فالوئر بگیر، کامنت بگیر» یک جوری آدم را یاد هندونه بِبُر و بِبَر می‌اندازد یا مثلا سبزی داریم هم آشی هم قورمه هم خوردن(!) اپلیکیشن‌های قابل توجهی این روزها برای خرید لایکر و فالوئر باب شده‌اند که هرکسی متناسب با شرایط مالی و زمانی‌اش می‌تواند از روش‌های مختلفی که این اپ‌ها ارائه می‌دهند برای افزایش فالوئرش در اینستاگرام استفاده کند. غیر از روش سنتی ایجاد پروفایل‌های فیک در اینستا و استفاده از آن برای فالو کردن، روش‌های دیگری مثل همین اپ‌ها باعث شده که دیگر نتوان به تعداد بالای فالوئرهای پیج‌ها اعتماد کرد. به طور کلی یا با خرید امتیاز در این اپلیکیشن‌ها می‌شود تعداد فالوئر مورد نظر را به دست آورد یا با فالو کردن پیج‌های مختلفی که در لیست اپ وجود دارد به این چرخه پیوست و منتظر شد تا بقیه هم پیج شما را فالو کنند. غیر از این روش‌ها، روش کد نویسی برای گذر از سد امنیتی اینستاگرام هم وجود دارد که به این ترتیب فرد می‌تواند توسط کدی که نوشته چند حساب کاربری فعال را به عنوان فالوئر به پیج‌هایش اضافه کند. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣