طلا اینجاست!
بررسی شانس مدال ورزشکاران کشورمان در 3 رشته ورزشی پرمدال برای کاروان ایران

طلا اینجاست!

نویسنده : مازیار حکاک

هفته آینده مسابقات المپیک آغاز می‌شود، امتیاز المپیک برای ما درمقایسه با دیگر رویدادهای ورزشی در این است که ورزشکاران ما شانس افتخارآفرینی و بالا بردن پرچم سه رنگ کشورمان را دارند. اگر کارنامه ورزشکاران کشورمان را در دوره‌های مختلف مسابقات المپیک بررسی کنیم دو رشته کشتی و وزنه برداری همیشه شانس اصلی و امید ما برای کسب مدال بوده که البته از سال 2000 تکواندو هم به این دو رشته افزوده شده است. در دوره قبلی هم که نتایج درخشانی به دست آمد تنها یک مدال احسان حدادی در رشته‌ای به غیر این 3 رشته بود که البته به نظر با توجه به شرایط ورزشکاران کشورمان تکرار مدال‌های دوره قبل در این دوره کمی سخت و شاید غیر ممکن باشد. با این حال در این مطلب شرایط ورزش‌های پرامید کشورمان را بررسی کرده‌ایم در این بین برای هرکدام از رشته‌ها نظر یکی از اعضای کادر فنی تیم ملی را هم جویا شده‌ایم.

 

کشتی؛ ورزشی که  تمام نگاه‌ها به آن دوخته شده است

 ورزشکارانی که در این رشته اعزام مین‌شود:

کشتی آزاد: حسن رحیمی، میثم نصیری، حسن یزدانی، علیرضا کریمی، رضا یزدانی و کمیل قاسمی

کشتی فرنگی: حمید سوریان، امید نوروزی، سعید عبدولی، حبیب‌ا... اخلاقی، قاسم رضایی و بشیر باباجان‌زاده

 پدیده احتمالی: حسن یزدانی- علیرضا کریمی

مسابقات کشتی در این دوره در 6 وزن برگزار می‌شود که یک وزن در مقایسه با لندن کم شده است. در کشتی آزاد چهره‌های جوان‌تری در تیم ملی حضور دارند اما در فرنگی تقریبا همان ترکیب المپیک قبل به میدان می‌روند. واقعیت این است که با توجه به آن‌چه در کشتی فرنگی اتفاق افتاده و کش و قوس‌های مربوط به محمد بنا، تیم ملی شرایط دوره قبل را ندارد اما به هر حال آقای خاص کشتی ثابت کرده است هر غیرممکنی برای او ممکن است، هر چند خود او هم در مصاحبه‌هایش تاکید کرده است که 3 سال را برای المپیک از دست داده‌ایم.

. خوشبینانه‌ترین نتیجه: یک طلا، یک نقره، 2 برنز در کشتی آزاد و 2 طلا، یک نقره، یک برنز در کشتی فرنگی

 بدبینانه‌ترین نتیجه: یک نقره، 2 برنز در کشتی آزاد و یک نقره و یک برنز در کشتی فرنگی

 امیرتوکلیان، مربی تیم ملی کشتی آزاد: بچه‌های ما در همه وزن‌های آزاد و فرنگی شانس مدال دارند اما چون ورزش کشتی، ورزش بدون رکود است و مسابقات المپیک آوردگاه پدیده‌ها و شگفتی‌هاست، نمی‌توان پیش‌بینی دقیق داشت. بچه‌های ما هر چند از سوی مسئولان المپیکی حمایت نشدند اما المپیکی تلاش و تمرین کردند و انگیزه زیادی برای کسب مدال و افتخار آفرینی برای کشورمان دارند. با توجه به شرایط موجود پیش‌بینی می‌شدکشتی‌های جذابی را در المپیک ببینیم در مجموع آزاد و فرنگی 50 درصد ورزشکاران‌مان مدال بیاورند موفق بوده‌ایم. در کشتی آزاد رضا یزدانی مصدوم است اما المپیک آخرین میدان برای اوست و او نمی‌خواهد این فرصت را از دست بدهد. در فرنگی هم مثل دوره قبل شانس زیادی داریم در این بین قاسم رضایی از بقیه آماده‌تر است.

 

تکواندو؛ در انتظار یک شگفتی بزرگ

 ورزشکارانی که در این رشته اعزام می‌شوند: فرزان عاشورزاده، مهدی خدابخشی، سجاد مردانی، کیمیا علیزاده

برای اولین دوره تیم ملی کشورمان با 3 نماینده در مسابقات تکواندو شرکت می‌کند و می‌توان بیشتر روی مدال‌های این رشته حساب کرد هر چند که در این رشته میزان آمادگی حریفان و اتفاقات بسیار موثرند. هر 3 نماینده مرد کشورمان که برای اولین‌بار در مسابقات المپیک شرکت می‌کنند به یک اندازه شانس دارند ولی در این مدت ما بیشتر نام فرزان عاشورزاده را شنیده‌ایم که البته بیشتر از بقیه هم مدال کسب کرده است. در این رشته در بخش بانوان هم کیمیا علیزاده را داریم که سال گذشته در گرندپریس منچستر موفق به کسب مدال طلا شد. نکته جالب این که با توجه تعداد کم ورزشکاران شاید دو پیروزی برای رسیدن ‌علیزاده به مدال کافی باشد و او با 18 سال سن بزرگترین افتخار را برای ورزش بانوان رقم بزند.

 پدیده احتمالی: فرزان عاشورزاده

 خوشبینانه‌ترین نتیجه: یک طلا، یک نقره، یک برنز

 بدبینانه‌ترین نتیجه: یک نقره و یک برنز

 مهدی بی‌باک، مربی تیم ملی تکواندو: وضعیت تیم ملی خوب است و ورزشکاران ما از دور سنگین تمرینات خارج شده‌ و وارد تمرینات سرعتی شده‌اند و تا ۱۵ روز دیگر به محل برگزاری مسابقات اعزام می‌شویم. هر 3 بازیکن آقا شانس زیادی برای گرفتن خوشرنگ‌ترین مدال دارند و میزان آمادگی هر 3 تکواندوکار هم به یک اندازه است. من معتقدم ما می‌توانیم در همه وزن‌ها مدال بگیریم به شرطی که مشکل خاصی پیش نیاید و ورزشکاران بتوانند بهترین بازی تاریخ زندگی‌شان را به نمایش بگذارند. پیش‌بینی برای تعداد مدال سخت است اما ما تمام تلاش‌مان را برای کسب مدال می کنیم و باید برای محقق شدن این موضوع تا روز مسابقه منتظر باشیم.

 

وزنه برداری، شاید در ریو تاریخ‌ساز شویم

 ورزشکارانی که در این رشته اعزام می‌شوند: کیانوش رستمی، سهراب مرادی، علی هشامی، محمدرضا براری و بهداد سلیمی

از بین 5 ورزشکار اعزامی، رکوردهای 3 ورزشکار کشورمان در حد طلای المپیک است. البته این موضوع منوط به آن است که آن‌ها بتوانند رکوردهایشان را در مسابقات بزنند و ورزشکاری روی دست آن‌ها بلند نشود. کیانوش رستمی در دسته 85 کیلوگرم به تازگی رکورد دو ضرب جهان را شکست و به جرات پرامیدترین وزنه‌بردار کشورمان برای کسب مدال است. سهراب مرادی بعد از دوسال محرومیت به علت دوپینگ اجازه حضور در مسابقات را دارد و رکوردهای او هم بالاتر از رکوردهای به دست آمده توسط رقیبانش در مسابقات جهانی 2015 است. البته بزرگترین مشکل برای او این است که پیش از این در هیچ آوردگاه بزرگی اجازه وزنه زدن نداشت. بهداد سلیمی نیز از بند مصدومیت رها شده اما آمادگی او به صد در صد نرسیده است. با این حال با مثبت اعلام شدن دوپینگ وزنه‌بردار روس او در صورت تکرار رکوردهایش می‌تواند برای دومین بار مدال طلا  را بر گردن بیاویزد.

 پدیده احتمالی: سهراب مرادی

 خوشبینانه‌ترین نتیجه: 3 مدال طلا

 بدبینانه‌ترین نتیجه: یک طلا و  یک برنز

 سجاد انوشیروانی، مربی تیم ملی وزنه برداری: بچه‌ها در این مدت تا جایی که می‌توانستند تلاش کردند و با از جان گذشتگی در تمرینات حاضر شدند. تاکتیک ما این است که این دو هفته را روی شرایط مسابقه کار کنیم. سلامت رساندن ورزشکاران تا المپیک، بزرگترین هدف ماست. تا الان هر 5 ورزشکار رکوردهای خوبی را زدند و من امیدوارم المپیک از روزهای خوب برای وزنه‌برداری‌مان باشد. پیش‌بینی برای مدال سخت است اما اگر همه چیز آن طور که ما می‌خواهیم پیش برود، می‌توانیم تاریخ‌ساز شویم. البته که مصدومیت‌ها و اتفاقات در رشته وزنه‌برداری زیاد است و همین حالا ورزشکاری مثل بهداد سلیمی روزهای سختی را پشت سر می‌گذارد. 

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها

برندگان سـومین جشـنواره نویسنـــــدگی نقطه سر خط

٩٦/٠٢/٠٧

جای خالی یک عادل در مناظره‌ها!

٩٦/٠٢/٠٧
بررسی محبوب‌ترین کانال‌های تلگرامی ایرانی و سلیقه مردم در انتخاب آن‌ها

#کانال_تلگرامی

٩٦/٠٢/٠٧
ذهن زیبا

ذهن زیبا 483

٩٦/٠٢/٠٧
کافه جهان نما

پرو، سرزمین تمدن و رنگ

٩٦/٠٢/٠٧
گزارش کامل از سـومین جشـنواره نویسنـــــدگی نقطه سر خط همراه با آثار برگزیده

نقطه به ته خــط رســید!

٩٦/٠٢/٠٧
فتوچاپ

فتوچاپ 483

٩٦/٠٢/٠٧
شگرد خفن

چند ترفند ساده برای کار با ویندوز

٩٦/٠٢/٠٧
تلگجیم

تلگجیم 483

٩٦/٠٢/٠٧
وداع با ترین‌های لیگ برتر در پایان لیگ شانزدهم

نوستالژیک‌ها رفتنی شدند!

٩٦/٠٢/٠٧
همه رکوردهایی که سرخ‌پوشان پایتخت در این فصل شکسته‌اند یا به احتمال زیاد خواهند شکست

پرسپولیس فراموش نشدنی!

٩٦/٠٢/٠٧
روایت خبرنگار «جیم» از جشن قهرمانی پرسپولیس

گزارش یک جشن!

٩٦/٠٢/٠٧
نگاهی‌دقیق تر به مناظرات زنده تلویزیونی که بدون شک مهم ترین و اثر‌گذار‌ترین فعالیت تبلیغاتی نامزد‌های

خان مناظرات

٩٦/٠٢/٠٧
«نجمه جودکی» در گفت‌و‌‎گو با جیم از اقبال مردم به «ترانه باران» می گوید

اگر با مهمانم راحت نباشم مخاطب با من راحت نیست

٩٦/٠٢/٠٧
مینی‌ها

مینی 483

٩٦/٠٢/٠٧
پایان‌نامه

زباله‌هایتان را به سوئد صادر کنید!

٩٦/٠٢/٠٧
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و پادشاه سوازیلند

٩٦/٠٢/٠٧
دات کام

Snapseed بهترین ادیتور موبایلی

٩٦/٠٢/٠٧
مینیمال

صبح بخیر ایرانی

٩٦/٠٢/٠٧
چند روایت درباره ما و مسائل محیط کارمان

آداب زیستن در میان همکاران

٩٦/٠٢/٠٧
تبلیغات
تبلیغات