دعوای هنرمندان و پزشکان بالا گرفته، دعـــــــــــوایی که مال امروز و دیروز نیست
#اشتباهات پزشکی

دعوای هنرمندان و پزشکان بالا گرفته، دعـــــــــــوایی که مال امروز و دیروز نیست

نویسنده : محمد حسین وکیلی

داستان مردم و انتقادات پزشکان تاریخچه دیرینه دارد. از همان زمانی که در مطب دکتر می‌نشستیم و به چشم‌های منشی زل می‌زدیم با خودمان حساب می‌کردیم اگر از هر نفر 10 هزار تومان بگیرد و هر ساعتی 8 نفر را معاینه کند و با کمی ضرب و تقسیم در روزهای سال و این‌ها به یک عدد گنده می‌رسیدیم که ای دل غافل ببین چقدر راحت پول در می‌آورند!

شاید همان زمان بود که اولین جرقه تهاجمی برعلیه پزشکان زده شد. اما این داستان همان‌جا تمام نشد و برای خیلی‌ها هنوز هم تمام نشده است.

«ساختمان پزشکان» به نوعی شروعی بود بر طنزهای خوبی که بدون حضور مهران مدیری در صدا و سیما ساخته می‌شد. هر چند فصل اول حاشیه‌های زیادی داشت بسیاری از روانشناسان و پزشکان انتقاداتی بر این مجموعه داشتند و خواستار توقف پخش آن شدند، هر چند که موفق نشدند و قرار شد فصل دوم این سریال هم ساخته شود. اما روابط ‌عمومی صدا و سیما بعد از مدتی اعلام کرد که  این سریال دیگر ادامه نخواهد داشت و تمام. برخی‌ها ادعا کردند که همسر یکی از مدیران صداوسیما که روانشناس است باعث توقف این سریال شده است. اما آن‌چه که مشخص است انتقاد جامعه پزشکی یکی از دلایل توقف ساختمان پزشکان بود.

این داستان برای سریال «در حاشیه» هم تکرار شد. مهران مدیری پس از مدت‌ها به تلویزیون بازگشت و سریالی درباره حاشیه‌های یک بیمارستان ساخت. در حاشیه مورد استقبال هم قرار گرفت اما از همان اول پرحاشیه بود. پزشکان به طور جدی انتقاد می‌کردند و کار به جایی رسید که وزیر ارشاد هم برای رئیس صدا وسیما نامه نوشت و از این مجموعه گلایه کرد و گفت نظام سلامت ایران یکی از بهترین‌های جهان است! با این حجم از انتقادها، سانسورهای این مجموعه آغاز شد و فصل دوم هم به جای بیمارستان در زندان ادامه پیدا کرد. این سانسور به حدی بود که نویسنده‌ها و مردم شاکی بودند و برای دومین بار جامعه پزشکی مقابل سلیقه مردم قرار گرفت.

از این حاشیه‌ها مدت‌ها گذشت و هم‌چنان مردم معتقد بودند که این سریال‌ها واقعیت‌های جامعه پزشکی را عنوان می‌کند و دروغ نیست تا این‌که بیماری عباس کیارستمی شدت یافت و زیر تیغ جراحی رفت. همان شب اعلام شد که وضعیت کیارستمی وخیم بوده و به خیر گذشته اما برخی‌ها مدعی بودند که اشتباهات پزشکی باعث بروز وخامت حال این کارگردان فقید شده است. چیزی نگذشته بود که علی جنتی (وزیر ارشاد) در شرح وضعیت کیارستمی گفت: «آقای دکتر هاشمی وزیر بهداشت را آماده کردم، سریع رفت بیمارستان و پزشکان متخصص را آنجا احضار کرد. خود آقای دکتر هاشمی گفت: اگر آن شب نرفته بودم، آقای کیارستمی تمام بود وضعش (فوت کرده بود). بحمدا... الان وضعش بهتر شده است» این صحبت جنتی به نوعی مهر تاییدی بر وضعیت مبهم درمان کیارستمی بود.

کیارستمی برای مداوا به فرانسه رفت و متاسفانه تلاش پزشکان آن‌جا هم حاصلی نداشت و درگذشت. بعد از فوتش نقل قولی از وی منتشرشد که پزشکی که قرار بوده عمل کیارستمی را انجام دهد نیامده و جراحی را به پسرش سپرده و پسرش نیز به دستیار خود سپرده است. مردم که تا کنون انتقادات پراکنده‌ای به جامعه پزشکی داشتند این‌بار به صورت جدی مقابل صنف پزشکان ایستادند و مدعی بودند اگر کیارستمی مشهور نبود شاید در همان عمل اول فوت کرده بود. البته پرونده‌ای برای این قضیه تشکیل شد که به بررسی عوامل فوت کیارستمی بپردازد و مشخص شود که اشتباهات پزشکی در آن دخیل بوده یا خیر؟که هنوز هم به نتیجه نرسیده است. ولی این باعث نشده که مردم و حتی هنرمندان ساکت باشند. حتی مهرجویی در مراسم یادبود کیارستمی اعتراض خود را اینگونه نشان داد: «از حادثه‌ای که رخ داده است بسیار عصبانی هستم؛ حادثه‌ای که حاصل ندانم کاری و بی مسئولیتی جراحانی است که عباس کیارستمی را کشتند. من از این فرصت استفاده می‌کنم و می‌خواهم پزشکانی که این گوهر را به کشتن دادند به محاکمه بکشانیم.»

وضعیت برای پزشکان بغرنج شده بود و مردم از هر فرصتی برای انتقاد از جامعه پزشکی استفاده می‌کردند. این وسط دکترها هم کم کاری نکردند. دندانپزشکی که اعصاب درست کردن دندان یک پسر 6 ساله را نداشت به او درگوشی زد. دکتری که در هنگام زایمان مادر کتف بچه را شکست و مجبور شدند دست بچه نوزاد را آتل ببندند و مادری که به اشتباه مجموعه پزشکی درد زیادی را تحمل کرد. داستان این‌گونه بود که در حین عمل زایمان مجموعه پزشکی به جای اکسیژن از کپسول اشتباهی استفاده کردند و صورت، لب، دهان، گلو، ریه و چشمان این مادر جوان دچار سوختگی شدید شد. همه این‌ها را جمع کنید با ذهنیتی که تقریبا یک‌سال پیش برای مردم به وجود آمده بود. سلفی دانشجویان پزشکی یا پزشکان آینده با اجساد! موضوعی که شاید طیف خیلی خیلی کوچکی را در بر می‌گرفت اما ذهنیت فوق‌العاده منفی ایجاد کرد.

این‌که ما برخی پزشکان متعهد نداریم، واضح است و خنده‌دار است اگر مسئولی بگوید همه پزشکان ما متعهدند، مگر ما مدیر با  فیش نجومی، کارمند اختلاس‌گر و ... نداریم؟ اما مردم به پزشک و معلم نگاه متفاوتی دارند، نگاهی فراتر از مسائل مالی. شاید نگاه منطقی باشد و شاید هم پر توقعی است. اما چیزی که مشخص است با لج و لجبازی چیزی درست نمی‌شود. در هر قشری اگر مرتب رسانه‌ها و مردم زوم کنند مشخصا در حق آن قشر اجحاف می‌شود اما هیچ کدام از این موارد با غرغر و هجمه‌های فراوان حل نمی‌شود. هر دو طرف باید نگاهی منطقی‌تر به قضیه داشته باشند تا شاید این وضعیت قهر-قهر به درستی حل شود.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
درباره فردوسی و ادبیات حماسی به مناسبت روز بزرگداشت این شاعر نامی

حکیم زبان فارسی

٩٦/٠٢/٢٨
کافه جهان نما

چین، سرزمین دیوار بلند اعتماد

٩٦/٠٢/٢٨
برگزیده سایت

اضافی‌ها را قیچی کنید!

٩٦/٠٢/٢٨
گزیده‌هایی درباره بهداشت فردی در فصل گرم

خرده جنایت‌های شهروندی!

٩٦/٠٢/٢٨
جارچی 486

اندر حکایت فردای انتخابات

٩٦/٠٢/٢٨
دات کام

روباتی برای نجات حجم اینترنت‌شما

٩٦/٠٢/٢٨
شاخ هفته

روزی روزگاری وبلاگ نویسی

٩٦/٠٢/٢٨
یادداشت شفاهی

مردم هنوز هم به ادبیات‌حماسی نیازمندند

٩٦/٠٢/٢٨
شگرد خفن

نکات طلایی مرورگر که تا به حال نمی‌دانستید

٩٦/٠٢/٢٨
درباره الکساندر نوری که به یکی از شگفتی‌های امسال بوندس لیگای آلمان تبدیل شده است

نور علی نور!

٩٦/٠٢/٢٨
مینی‌ها

مینی 486

٩٦/٠٢/٢٨
مینیمال

شورای خوشگل‌ها

٩٦/٠٢/٢٨
کوتاه و خودمانی درباره این‌که چرا شرکت در انتخابات خیلی خیلی خیلی مهم است

می‌سازمت به رای

٩٦/٠٢/٢٨

ایران، یک کیس خاص

٩٦/٠٢/٢٨
جالباسی

دمپایی‌های الماس نشان!

٩٦/٠٢/٢٨
گفت‌وگوی جیم با «رضا علیپور» قهرمان سنگ نوردی جهان

خوشحالم توانستم رکوردی را به نام ایران ثبت کنم

٩٦/٠٢/٢٨
خیلی کوتاه و مختصر درباره دلایلی که رای دادن را لازم می‌کند

يك رد گزينه جمع و جور!

٩٦/٠٢/٢٨
وقتی «کافه بازار» جای نفس کشیدن به رقبایش را نمی‌دهد حتی اگر بهتر باشند

#فروشگاه_اندرویدی

٩٦/٠٢/٢٨
پایان‌نامه

پنج‌شنبه چه بنویسم

٩٦/٠٢/٢٨

«رای دادن» لازم است ولی کافی نیست

٩٦/٠٢/٢٨
تبلیغات
تبلیغات