پوکمون‌گو فعلا برنامه‌ای برای حضور در ایران ندارد
گفت‌وگو با مدیر عامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای درباره پوکمون‌گو و نامه‌نگاری‌شان با سازنده آن

پوکمون‌گو فعلا برنامه‌ای برای حضور در ایران ندارد

نویسنده : محمدامین شرکت اول

از همان زمان که بازی‌های رایانه‌ای وجود داشته، ماجرای اعتیاد به آن‌ها هم بوده است، از آن بازی‌های ساده آتاری و میکرو بگیرید تا بازی‌هایی مانند «تراوین» که افراد را به صورت 24 ساعته پای رایانه‌های‌شان میخکوب می‌کرد و حتی برخی افراد به صورت نوبتی یک حساب کاربری را مدیریت می‌کردند. با پیشرفت علم و جدی شدن بحث انجام بازی در ابزارهای قابل حملی مانند تلفن همراه، بازی‌های اعتیادآور وارد فضای جدیدی شدند و دیگر آن محدودیت بازی‌های رایانه‌ای را برای بازیکن‌ها نداشتند، بازی‌هایی مانند «کلش آف کلنز» که البته هنوز هم طرفداران و معتادان زیادی دارد و محدود به نشستن پشت سیستم رایانه نیست و در هر مکان و زمانی می‌توان به آن مشغول شد. اما بحث بازی اعتیاد آور «پوکمون» کمی با بازی‌های اعتیاد آور قبل از آن متفاوت است، درست است که اخبار جالب توجهی درباره اعتیاد این بازی مانند خبر استعفای مردی در نیوزلند از شغل خود به خاطر این‌که می‌خواهد ۲ ماه آینده را بدون هیچ دغدغه‌ای به این بازی بپردازد و در دنياي واقعي اطرافش به دنبال شخصیت‌های این بازی بگردد و آن‌ها را پيدا كند، به گوش می‌رسد؛ ولی نکته مهم‌تری در این بازی نسبت به سایر بازی‌های اعتیادآور وجود دارد که به زمین مورد استفاده در آن بر می‌گردد، زمینی که در دنیای حقیقی است و همین موضوع سبب رخ دادن مشکلات امنیتی و خطرات جانی شده است، چرا که خبرهای متعددی در رسانه‌ها درباره تصادف کاربران این بازی با خودروها، سرقت از آن‌ها از سوی دزدان حرفه‌ای و دیگر سوانح منتشر شده است که به نظر می‌رسد با افزایش تعداد کاربران این بازی در نقاط مختلف دنیا، شاهد انتشار اخبار بیشتری از این قبیل باشیم.

البته این نکته را هم باید مد نظر داشته باشیم که با گسترش این بازی در دنیا مشکلات آن نیز می‌تواند به اشکال بزرگ‌تر و حتی خطرناک‌تری بروز کنند، مشکلاتی مانند ایجاد گردهمایی‌هایی که سبب برهم زدن نظم یک شهر می‌شوند یا حتی استفاده از این بازی در قضایای تروریستی! به همین خاطر قبل از ورود این بازی به کشورمان به سراغ حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای رفتیم تا از او درباره واکنش احتمالی این بنیاد در مقابل ورود احتمالی این بازی به ایران بپرسیم.

 

 آقای کریمی؛ با توجه به مشکلات بالقوه‌ای که بازی پوکمون با خود به همراه دارد، در صورت ورود این بازی به ایران رویکرد شما نسبت به آن چگونه خواهد بود؟

 این بازی از منظر محتوایی هیچ گونه مشکل و ایرادی ندارد، ولیبه لحاظ سبک انجام بازی، معاونت امور بین‌الملل بنیاد با شرکت سازنده این بازی نامه نگاری‌هایی انجام داده است و به آن‌ها گفته است که اگر می‌خواهند به بازار ایران وارد شوند و این بازی را در ایران نیز اجرایی کنند، باید با ما درباره یک سری نکاتی هماهنگی داشته باشند و آن‌ها را رعایت کنند. آن‌ها نیز در پاسخ ارسالی خود با درخواست ما موافقت کردند ولی اصلاً ابراز علاقه‌ای مبنی بر ورود به بازار ایران نکردند و گفتند در حال حاضر برنامه‌ای برای ورود به بازار ایران ندارند.

 نکات مد نظر شما برای ارائه مجوز به شرکت سازنده بازی برای ورود به ایران چیست؟

 واقعیتش را بخواهم بگویم این است که ما تا به حال به این موضوع فکر نکرده‌ایم، البته هنوز نیز لازم نیست که ما بخواهیم به این موارد فکر کنیم، چرا که در وهله باید منتظر درخواست آن‌ها مبنی بر ورود به ایران، به ما ارائه شود و بعد از آن باید ببینیم که آن‌ها حاضر به همکاری در چه سطحی هستند، بعد ما نکات‌مان را طرح می‌کنیم و اگر نکات مد نظر ما در دایره همکاری‌های آن‌ها نباشد اصلا این بازی نمی‌تواند در ایران اجرا شود.

 آیا نباید قبل از ارائه درخواست آن‌ها شما این نکات را با انجام بررسی‌ها و تحلیل‌های کارشناسانه بدست آورید؟

 بله، البته ما به چند راهکار کلی فکر کرده‌ایم. یکی از این راهکارها این است که اگر سازندگان این بازی می‌خواهند، هیرویی را در دنیا حقیقت مجازی بازی قرار دهند، باید در مکان‌های امنی مانند خیابان‌های اصلی قرار دهند، از قرار دادن آن‌ها در مناطق خلوت و کم رفت و آمدی مانند کوچه‌های فرعی و یا مناطق امنیتی و نظامی جلوگیری کنند. خواسته دیگر ما این است که حتماً سرورهای این بازی برای منطقه ایران در داخل کشور خودمان باشد، چرا که این بازی در نقاط مختلف دنیا سرورهایی دارد و در صورت ورود به کشور ایران سرورش در داخل کشور خودمان باشد تا از برون رفت اطلاعات جلوگیری کنیم.

 به نظر شما شرکت سازنده این بازی در حالی که برای هیچ کدام از مناطق دیگر دنیا چنین محدودیت‌هایی را اعمال نکرده است، آیا حاضر به قبول این محدودیت‌ها صرفا برای ورود به بازار احتمالی خود در ایران خواهد شد؟

 به هر حال اگر قبول کند و انجام دهد مجوز می‌گیرد و در غیر این صورت به آن‌ها مجوز نمی‌دهیم.

 اصلا مگر این شرکت برای ارائه این بازی در ایران نیازی به مجوز شما دارد؟

 بله، چون اگر مجوز نداشته باشد قطعا فیلتر خواهد شد.

 یعنی در صورت نپذیرفتن درخواست‌های شما، تنها راه‌تان برای مقابله با بازی، فیلتر کردن آن است؟

 خب راه دیگری نداریم و کار دیگری نمی‌توانیم انجام دهیم. مگر در حال حاضر برای جلوگیری از فعالیت برخی از شبکه‌های اجتماعی غیر مجاز چه راهکار دیگری به کار می‌رود؟!

 به نظر شما بازی سازان ایرانی می‌توانند نمونه مشابهی از این بازی تولید کنند؟

 بله. من فکر می‌کنم بازی سازان خودمان هم می‌توانند به این موضوع بپردازند و این سبک بازی را به عنوان یک الگو موفق تجاری در دست طراحی قراردهند و مدل بومی آن را طراحی کنند، چرا که کار خیلی سختی هم نیست، از طرفی نهاد‌هایی مانند سازمان گردشگری هم می‌توانند از این بازی برای تبلیغ جاذبه‌های گردشگری و جذب گردشگر استفاده کنند، حتی شاید بهتر باشد که این بازی اصلا به داخل ایران راه پیدا نکند و خودمان بازی‌ به این سبک بسازیم و اگر گروه‌های بازی‌سازی در این زمینه فعالیت کنند، ما نیز برای همکاری با آن‌ها ابراز تمایل می‌کنیم و اگر طرح‌های خوبی در این زمینه به دست ما برسد از آن‌ها حمایت خواهیم کرد. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
مینیمال

برای «حمل بر خودستایی» سالم کسی هست؟

٩٦/١٠/٢١
چطور امن ترین فیلترشکن های دنیا به همه اطلاعات ما دسترسی دارند؟

#How_VPN_Works?

٩٦/١٠/٢١
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

10 ساله بودیم وقتی 10 سالگی مد نبود!

٩٦/١٠/٢١
پایان نامه

حل‌کننده کی بودی؟!

٩٦/١٠/٢١
حکایت هفته

اندر حکایت استادنا و ماجرای مرغ و تخم مرغ

٩٦/١٠/٢١
چهره هفته

از کرامات شیخ ما این است...

٩٦/١٠/٢١
شگرد

چند راهکار برای افزایش سرعت اینترنت ‌همراه

٩٦/١٠/٢١
یادداشت

در دایره قسمت ما نقطه پرگاریم

٩٦/١٠/٢١
یادداشت

رویاهایم را بلعید!

٩٦/١٠/٢١
تلگجیم

تلگجیم 520

٩٦/١٠/٢١
ناصرخان اکتور سینما

همه دست‌ها رو دکمه!

٩٦/١٠/٢١
یادداشت

مردم را دلسرد نکنید!

٩٦/١٠/١٩
«محسن اسلام‌زاده» مستندسازی که برای دانستن و فهمیدن، به قلب طالبان می‌زند

تنهای تنهای تنها

٩٦/١٠/٢١
درباره «موج نو» سینمای رومانی که سال‌هاست سهم قابل توجهی از جوایز جشنواره‌ها را به خود اختصاص می‌دهد

تجربه زندگی در کالبد دیگران

٩٦/١٠/٢١
یادداشت

نخبه‌کشی سفید

٩٦/١٠/٢١
دات کام

بهترین نقطه آنتن‌دهی wifi کجاست؟

٩٦/١٠/٢١
جارچی

جارچی 520

٩٦/١٠/٢١
درباره مهم‌ترین عوامل موفقیت این روزهای استقلال با مربی آلمانی

شفر، شیره!

٩٦/١٠/٢١
نکاتی خواندنی درباره «ویلفردو لئون» که گران‌‍‌‌ترین والیبالیست سال 2017 جهان شد

شاه شیرهای دنیا!

٩٦/١٠/٢١
ساختنیجات

راه‌حل‌هایی برای رهایی از در هم پیچیدگی هندزفری

٩٦/١٠/١٩