بمب بــــــازی به سبک  ســـــرخابی‌ها
پرسپولیس، استقلال، تراکتورسازی و سپــــــاهان در فصل نقل و انتقالات چه کردند؟

بمب بــــــازی به سبک ســـــرخابی‌ها

نویسنده : علیرضا گرانپایه

فصل نقل و انتقالات فوتبال ایران، امسال با اتفاقات جالبی همراه شد. سرخابی‌ها این بار بر سر چند ستاره علنی به جنگ پرداختند تا نشان دهند احتمالا امسال شاهد کری خوانی بیشتری بین بازیکنان و هواداران این دو تیم خواهیم بود. برای اولین بار در لیگ برتر،  

امسال تا چند هفته بعد از شروع  لیگ نیز فصل تابستانه نقل و انتقالات ادامه پیدا خواهد کرد، پس فعلا نمی‌توانیم به طور قطعی از ترکیب و فهرست نهایی تیم‌ها حرف بزنیم ولی تا امروز تقریبا استخوان‌بندی اصلی تیم‌ها تشکیل شده است.

پرسپولیس؛ نفس بریده

نمره نقل و انتقالات: 15 از 20

بهترین خرید: علیرضا بیرانوند
پرسپولیس که فصل گذشته بدجور از دروازه‌بانش ضربه خورده بود، همان روزهای ابتدایی نقل و انتقالات دست به کار شد تا یکی از بهترین دروازه‌بانان لیگ را جذب کند. بیرانوند آمد تا نقطه ضعف فصل گذشته به نقطه قوت قرمزها تبدیل شود.
ستاره از دست رفته: مهدی طارمی
 هنوز هم هواداران قرمزها نمی‌توانند جدایی مهاجم بوشهری‌شان را باور کنند. طارمی بعد از کش و قوس فراوان تا مرز حضور دوباره در ترکیب این تیم پیش رفت ولی به یکباره دست در دست رامین رضائیان با مدیران ریزه‌اسپور ترکیه عکس یادگاری انداختند. طارمی و رضائیان که ابتدای هفته در صفحه اجتماعی‌شان رسما از هواداران بابت نحوه جدا شدن‌شان عذرخواهی کردند، ضربه بزرگی به تیم امسال برانکو زدند.
هدف‌گیری: با تمدید قرارداد ماریچ، برانکو به دنبال یک مهاجم شش دانگ برای جایگزینی طارمی است. البته این‌جور که مشخص است، برانکو برای انتخاب بازیکن خارجی‌اش اصلا عجله ندارد.
نیمکت: با توجه به نتایج فصل گذشته برانکو، کسی حتی فکر جایگزین برای او را هم نکرد. البته امسال دستیار اصلی برانکو روی نیمکت یک مربی کروات شناخته شده با سابقه حضور روی نیمکت دیناموزاگرب کرواسی است، همین موضوع وزن فنی نیمکت پرسپولیس را سنگین‌تر کرده است.
آنالیز فنی
دروازه‌بان: هواداران قرمزها با خروج سوشا مکانی پرحاشیه و پر اشتباه نفس راحتی کشیدند، دروازه‌بان اصلی پرسپولیس در این فصل به‌طورقطع علیرضا بیرانوند خواهد بود. برانکو که نشان داده است، علاقه زیادی به یک دروازه‌بان آماده روی نیمکت دارد، لوبانف ازبکستانی را برای این فصل به عنوان گلر دوم در اختیار دارد. احتمالا یکی از نقاط قوت پرسپولیس امسال، درون دروازه این تیم باشد.
مدافعان: فکرش کنید که پرسپولیس، سال گذشته 2 گل کمتر دریافت کرده بود، حالا نباید برای گرفتن سهمیه مستقیم به آسیا چشم‌شان را به مسابقه پلی‌آف می‌‌دوختند. تعداد بالای گل دریافتی، برانکو را مجبور کرد تا بیشترین تغییر پرسپولیس را در خط دفاعی ایجاد کند. بنگر، نورمحمدی و اومانیا فهرست مازاد تیم بودند و رضائیان نیز با استدلال عجیبش قراردادش را فسخ کرد تا تنها محمد انصاری از ترکیب دفاعی فصل گذشته در تیم فعلی باقی بماند. سیدجلال حسینی و گولچ احتمالا زوج میانی خط دفاعی تیم برانکوست، حسین ماهینی بعد از 2 فصل دوری از ترکیب پرسپولیس، احتمالا دفاع راست مورد علاقه آقای سرمربی است. البته شاید هم برانکو بخواهد محمد انصاری را این فصل در پست دفاع مرکزی به کار بگیرد و محسن ربیع‌خواه را دفاع چپ ثابت تیم کند. 
هافبک‌ها: دست برانکو در این پست حسابی باز است. با توجه به سیستم مورد علاقه آقای مربی، برای پست هافبک دفاعی کمال کامیابی‌نیا و احمد نوراللهی دو انتخاب ایده‌آل برای هر مربی است. هافبک پشت مهاجمان پرسپولیس را باید محسن مسلمان خلاق دانست، انتخاب دو بازیکن کنار این بازیکن البته کار بسیار مشکلی است، برانکو باید از بین عالیشاه، امیری، ساسان انصاری و فرشاد احمدزاده دو بازیکن را انتخاب کند. البته شاید برانکو بخواهد عالیشاه یا امیری را یک خط جلوتر ببرد تا بتواند بیشتر از ستاره‌هایش در زمین استفاده کند. 
مهاجمان: مشکل اصلی از همین جا شروع می‌شود. برانکو که فصل گذشته با وجود طارمی اعلام کرده بود که یک مهاجم شش دانگ است، حالا دستش حسابی در پوست گردو است. بنگسون و طارمی جدا شدند تا مدیران قرمزها این روزها بدجور به دنبال یک مهاجم هدف در مارکت خارجی‌ها بگردند. البته پرسپولیس در پست مهاجم سایه وضعیت بهتری دارد. علیپور که سال گذشته عملکرد خوبی داشت، بهترین گزینه برای برانکو است، البته وحید امیری، عالیشاه و ساسان انصاری هم می‌توانند همین نقش را در تیم ایفا کنند. البته از اردوی اوکراین پرسپولیس خبر می‌رسید که برانکو آنقدرها هم منتظر خرید جدید نیست و خودش دست به کار شده تا با تغییر پست بازیکنان مشکل‌اش را تا حدودی حل کند. شاید وحید امیری مهاجم نوک فصل بعد قرمزها باشد هر چند که او یک مهاجم هدف نیست.
استقلال؛ انقلاب منصورخان
نمره نقل و انتقالات: 16 از 20

بهترین خرید: بختیار رحمانی
 مدیران استقلال بختیار رحمانی را از تور باشگاه‌های عربی ربودند تا یک دستاورد مهم برای تیم منصوریان باشد. احتمالا با خرید بختیار مهمترین مشکل فصل گذشته استقلال که بازی‌سازی در خط هافبک بود برطرف می‌شود. البته کاوه رضایی هم انصافا خرید خوبی برای آبی‌ها محسوب می‌شود.
ستاره از دست رفته: شاید سجاد شهباززاده
هنوز تکلیف سجاد شهباززاده مشخص نشده است ولی اگر این بازیکن از استقلال جدا شود، تقریبا تنها بازیکنی است که منصوریان علاقه به حفظ او داشته است ولی مدیران این تیم نتوانستند کاری انجام دهند. در کنار شهباززاده از دست دادن وحید امیری و پیوستن او به تیم پرسپولیس یکی دیگر از شکست‌های مدیران استقلال در فصل نقل و انتقالات است.
هدف گیری: احسان حاج‌صفی تنها گزینه‌ای است که این روزها مدیران آبی برای عقد قرارداد درحال رایزنی با او هستند. حاج صفی که به نظر می‌رسد احتمال حضورش در لیگ یونان بیشتر از لیگ ایران است، هم به مدیران تیم سپاهان قول داده است که در ایران تنها برای آن‌ها بازی کند و هم به مدیران استقلال. البته این حرف‌هایی است که در رسانه‌ها شنیده می‌شود، فعلا حاج‌صفی سکوت کرده است.
نیمکت: بعد از شکست در بازی برگشت دربی زمزمه حضور علی منصوریان روی نیمکت شروع شد تا پایان فینال جام حذفی که این پروژه خاتمه پیدا کرد. منصوریان با کارنامه درخشان‌اش در نفت به استقلال آمده است تا همه را امیدوار کند ولی دستیاران منصوریان کمی کفه ترازوی نیمکت این تیم را سبک کرده اند. 
آنالیز فنی
دروازه‌بان: به نظر می‌رسد حالا حالاها با وجود سیدمهدی رحمتی، استقلالی‌ها مشکلی درون دروازه نداشته باشند. البته وحید طالب‌لو 
احتمال زیاد خروجی آبی‌ها در این فصل خواهد بود. یک دروازه‌بان دوم مطمئن باید برای روی نیمکت در ذهن منصوریان باشد، مصدومیت یک بازیکن 32 ساله اتفاق عجیبی نیست.
مدافعان: استقلالی‌ها با خروج حنیف عمران‌زاده و میلاد فخرالدینی از ترکیب اصلی مدافعان سال گذشته‌شان، 50 درصد ترکیب چهار نفره‌شان را تغییر دادند. منصوریان احتمالا زوج مگویان و کنعانی‌زادگان را برای قلب خط دفاع‌اش انتخاب می‌کند. امین حاج‌محمدی هم می‌تواند یک نیمکت‌نشین مطمئن برای آبی‌ها باشد. وریا غفوری قطعا دفاع راست اصلی استقلال است تا بتواند به کمک خسرو حیدری، سمت راست استقلال را به نقطه زهردار این تیم تبدیل کند. میثم مجیدی و نورافکن جوان نیز برای دفاع چپ گزینه‌های مناسبی هستند البته اگر خبری از حاج‌صفی نباشد.
هافبک‌ها: دست استقلالی‌ها برای انتخاب بازیکنان میانی برخلاف سال گذشته آن‌قدرها هم بسته نیست. منصوریان که بالاخره توانست امید ابراهیمی را یک فصل دیگر در استقلال نگه دارد، با وجود ابراهیمی و بختیار رحمانی تقریبا نگرانی از کمربند میانی تیمش ندارد. فرشید باقری جوان هم گزینه مناسبی برای یک هافبک دفاعی جنگنده است. خسرو حیدری در سمت راست و احتمالا جابر انصاری در سمت چپ گزینه‌های دیگر منصوریان محسوب می‌شوند. برزای و یعقوب کریمی جوان بهترین گزینه‌ها برای تعویض در نیمه دوم به شمار می‌آیند.
مهاجمان: زوج شهباززداه و کاوه رضایی ایده‌آل‌ترین حالت ممکن برای استقلالی‌ها محسوب می‌شود. دو مهاجمی که می‌توانند قاتل هر خط دفاعی در لیگ باشند ولی با توجه به ساز جدایی که سجاد کوک کرده است، احتمالا باید شاهد حضور آرش افشین به عنوان مهاجم پشت کاوه رضایی باشیم. افشینی که با روزهای اوجش فاصله دارد ولی هنوز هم مثل روزهای حضورش در فولاد خطرناک و با تکنیک است.
تراکتورسازی؛ یاشاسین نقل و انتقالات
تیم‌های تبریزی قطعا برنده اصلی فصل نقل و انتقالات امسال فوتبال ایران بودند. ماشین سازی، تراکتور و گسترش فولاد آنقدر خوب یارگیری کردند که بعید نیست سال بعد هر سه تیم تبریزی جزو بالانشینان جدول باشند. سردار آجرلو که در انتخابات فدراسیون شکست خورده بود به تراکتور آمد تا بتواند موفقیت سال‌های قبل پاس را تکرار کند. قلعه‌نوی که از گذشته به خرید بازیکنان باتجربه مشهور بوده، امسال در تراکتور هم طبق عادت عمل کرده است. جاسم کرار و ادینیو که از بهترین بازیکنان خارجی تاریخ لیگ برتر هستند به تبریز برگشتند. محمد نوری که با بی اعتنایی مدیران پرسپولیس روبه‌رو شد به همراه محسن بنگر که در فهرست مازاد قرمزهای پایتخت قرار داشت دیگر خریدهای تراکتوری‌ها هستند. البته شاید بهترین خرید آجرلو را باید محمد ابراهیمی ستاره سال گذشته گسترش فولاد بدانیم. تراکتور امسال تیم خطرناکی بسته است، قلعه نوی برای بازگشت اعتبارش با توپ پر وارد میدان شده است.
سپاهان؛ عجیب ولی واقعی
سپاهانی ها که فصل گذشته یکی از بدترین نتایج تاریخ باشگاه خود را در لیگ برتر را کسب کرده بودند با جذب عبدا... ویسی خیال‌شان را از نیمکت راحت کردند ولی عملکرد و تصمیمات عجیب آقای سرمربی بدجور هواداران این تیم را نگران کرده است. خروج ستاره‌هایی مثل هادی عقیلی، رحمان احمدی، خلعتبری، عبدا... کرمی، علی کریمی و لوسینو پریرا با ورود بازیکنان اسم و رسم داری همراه نشد. سپاهان همان ابتدا نقل و انتقالات موسی کولیبالی را برای ترمیم خط دفاعی از استقلال خوزستان خرید. مهرداد محمدی ستاره فصل قبل راه آهن هم که نتوانست به پرسپولیس برود با سپاهان به توافق رسید تا جایگزین تکنیک و سرعت خلعتبری در سپاهان شود. تقریبا غیر از این دو بازیکن نمی‌توانید بازیکن نامدار دیگری در فهرست خرید ویسی پیدا کنید. سپاهانی‌ها باید منتظر باشند تا ببینند که چه آینده‌ای در انتظار تیم کم ستاره این فصل آن‌ها خواهد بود. 
نظرات کاربران
کد امنیتی