#محیط‌بان_مظلوم_است
قصــه‌ای که امیــــدواریـــــم ســــر دراز نداشــته بــاشد

#محیط‌بان_مظلوم_است

نویسنده : سحر نیکوعقیده

خبر تلخ درباره 20 سرباز وطن غیرقابل هضم بود. هنوز آخرین عکس‌های‌شان در فضای مجازی دست به دست می‌چرخید و هنوز داغ از دست دادن فرزند برای خانواده‌هایشان تازه بود اما انگار در هفته‌ای که گذشت خبرهای تلخ تمامی نداشتند و درست چند روز بعد؛ خبر مرگ سه محیط‌بان، کام‌مان را بیش از پیش تلخ کردند. با رفتن‌شان تنها فرزندان‌شان بی‌پدر نشدند. آن‌ها پدران طبیعت بودند. این شوک بزرگ باعث شد که این چند روز هشتگ #محیطبان_مظلوم_است در دنیای مجازی راه بیفتد و یک بار دیگر نگاه‌ها به سمت این شغل پرمخاطره و البته مهجور مانده بچرخد.

عصر روز پنجشنبه پرویز هرمزی و محمد دهقانی برای بررسی وضعیت آبخوان‌های حفاظت شده «گنو» به منطقه می‌روند. ساعتی بعد از همکاران‌شان طلب آب می‌کنند اما وقتی خبری از آن‌ها نمی‌شود، محیط‌بانان دیگر راهی منطقه می‌شوند و پس از ساعت‌ها گشتن با جنازه آن‌ها که به دست شکارچیان کشته شده بودند، روبه‌رو می‌شوند. هنوز خبر شهادت این دو محیط‌بان منتشر نشده بود که روز بعد، با شهادت منوچهر شجاعیان سومین محیط‌بان در «پارک ملی بمو» شیراز یک موج مجازی تلخ دیگر در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد. چیزی نگذشت که تصویر اکانت‌های تلگرام  از واژه سرباز، به تصویری با سه قلب سبز در یک زمینه مشکی‌ و عدد +116  به یاد سه محیط‌بان شهید و 116 محیط‌بانی که تاکنون شهیده شده‌اند، تغییر کرد. عکس پیکر بی‌جان و غرق خون منوچهر شجاعی دست به دست چرخید و تصویر آخرین گفت‌و‌گوی او با دوست محیط‌بانش منتشر ‌شد.
هر‌چند ساعاتی بعد خبر دستگیری پدر و پسر شکارچی، قاتلین منوچهر شجاعیان منتشر شد، اما تلخی ماجرا به همین راحتی از کام مردم نرفت.
هنرمند روح یک جامعه است و حال و هوای یک جامعه را در آثار او می‌توان لمس کرد. انبوه شعرها و نقاشی‌هایی که در این چند روز در  فضای مجازی منتشر شد نشان می‌دهد که حال و هوای مردم خوش نیست و فکر و روح همه درگیر این غم بزرگ است. در بین طراحی‌ها و کاریکاتورها، طرح پیشنهادی برای پیراهن تیم ملی که روی آن به جای پلنگ، یک محیط‌بان مورد هدف قرار گرفته بود، بیشتر از عکس‌های دیگر دیده ‌شد و واکنش مردم را به همراه داشت. البته فقط مردم نبودند، بازیگران هم با این موج تلخ همراه شده و هر کدام به نوعی به این خبر تلخ واکنش نشان دادند. بسیاری از بازیگران در حمایت از محیط‌بانان به صورت رسمی یک بیانیه منتشر کردند و هنرمندانی هم‌چون بهرام رادان، میترا حجار، نفیسه روشن، هدیه تهرانی به بیانیه اکتفا نکرده و در صفحه‌ شخصی‌شان هم، خودشان را شریک غم خانواده محیط‌بانان دانستند.
در این بین معصومه ابتکار (رییس سازمان محیط‌زیست) کشور هم حسابی تحت فشار مردم و رسانه‌ها قرار گرفت. کامنت‌هایی که در صفحه اینستاگرامش از طرف مردم گذاشته‌می‌شد پر از انتقاد و شکایت بود. انتقاد از قوانین نادرست در حوزه محیط‌بانی بگیرید تا دست روی دست گذاشتن و عدم تصویب قوانین جدید. در جواب کامنت‌ها ابتکار متن بلند بالایی در رابطه با مرگ محیط‌بانان در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد، اما آن‌هم افاقه نکرد. ابتکار هم دست آخر در مقابل انتقادات عنان از کف بداد و کاسه صبرش لبریز شد. ماجرا از جایی شروع شد که یکی از کاربران توییتر عکسی از یک کاغذ سفید منتشر کرد و در توضیح آن نوشت : «لیست کارهایی که خانم ابتکار برای نجات محیط زیست و محیطبان‌ها انجام داد.» و اما کامنت جنجالی خانم ابتکار در زیر این پست: «از اینکه عده‌ای از شهادت محیط‌بانان برای مقاصد سیاسی و کوبیدن رقیب استفاده می‌کنند بسیار متاسفم. این را غیر انسانی و غیر اخلاقی می‌دانم.»
صفحه اینستاگرام را  که به قصد رصد این واکنش‌ها بالا و پایین می‌کنم پست اول احمد بحری که یک محیط‌بان است توجهم را جلب می‌کند. او عکس یک تفنگ را به همراه این متن منتشر کرده‌است: «اسلحه محیط‌بان بر خلاف اسلحه سایر نیروهای مسلح ، فشنگ مشقی ندارد. چرا؟ چون این سلاح برای دفاع در برابر حمله حیواناتی چون خرس ، پلنگ و... پیش‌بینی شده بود. از بدو تاسیس محیط‌بانی تا کنون مگر چند محیط‌بان مورد حمله خرس و پلنگ قرار گرفته‌اند و جانشان را از دست داده‌اند؟»
صفحه این محیط‌بان 14 هزار فالوور دارد و روزمرگی‌هایش را در آن به اشتراک می‌گذارد. اما در چند روز اخیر تقریبا تمام پست‌هایش را به این اتفاق اختصاص داده است. او در آخرین پستش مردم و عکاسان را به پویش #سلاح_من_دوربین_من دعوت کرده و گفته من با دوربین حیوانات را شکار می‌کنم و نه با اسلحه.
قصه جدال محیط‌بان و شکارچی سر دراز دارد. طبق آمار منتشر شده‌ در سی سال گذشته 119 محیط‌بان توسط شکارچیان به همین منوال جان خود را از دست داده‌اند. این آمار عجیب نیست اگر بدانید در برخی از استان‌های ایران به ازای 20 هزار الی 80 هزار هکتار یک محیط‌بان حضور دارد در صورتی که در سایر نقاط دنیا هر محیط‌بان کم‌تر از 4 هزار هکتار را نگهبانی می‌کند. این شرایط سخت به اضافه حقوق پایین این افراد (که در این چند روز شاهد منتشر شدن عکس فیش‌های حقوقی زیر یک میلیون تومان آن‌ها بودیم)، باعث شده است که محیط‌بانی یکی از مشاغل سخت و ناجوان‌مردانه در ایران محسوب شود.
می‌خواهم برگردم به اول داستان. فرض کنیم ماجرا از همان ابتدا جور دیگری رقم می‌خورد. این سه نفر کشته نمی‌شدند و برای دفاع از خود شلیک می‌کردند. حداقل مشکلی که دامن‌گیرشان می‌شد چند سال آب خنک خوردن پشت میله‌های زندان بود. اتفاقی که تا به حال بارها و بارها رخ داده است. نمونه‌ بارز آن هم اسعد تقی‌زاده، محیط‌بان دنا بود که در دادگاه حکم قتل عمد برای او صادر شد و حتی تا پای اعدام هم پیش رفت. اما سال پیش با تلاش مردم و فعالان محیط‌زیست و با رضایت اولیای دم پس از تحمل هفت سال زندان، آزاد شد. با این اوصاف شاید این توییت که این روزها چندین بار آن را در کانال‌های مختلف خواندم، دور از واقعیت نباشد: «محیط‌بان از خودش دفاع می‌کنه به اعدام محکوم میشه! از خودش دفاع نمیکنه کشته میشه! در هر صورت محیط‌بانی شغلیه که به مرگ ختم میشه!»
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣