بخون شارژ شی
یک بسته جالب مطالعاتی برای تابستان شما

بخون شارژ شی

نویسنده : محدثه عارفی

روزهای طولانی، گرما، شب‌هایی که خیلی دیر سحر می‌شوند، درس‌هایی که تعطیل شده‌اند و کتاب‌هایی که گوشه کتابخانه خاک می‌خورند، همه دارند زنگ هشدار را می‌زنند که «دینگ دینگ! به فکر اوقات فراغت‌مان باشیم». خلاصه تابستان که تازه شروع شده و مصادف هم شده با ماه مبارک رمضان، فرصت خوبی است برای همه ما به خصوص کسانی که شب‌های امتحان، زیر جزوه‌شان کتاب غیر‌درسی می‌گذاشتند برای مطالعه یواشکی! اما حالا می‌توانند با خیال راحت کتاب غیر درسی بخوانند. اصلاً همه ما از فواید مطالعه، مثل افزایش اطلاعات و اعتماد به نفس، کاهش آلزایمر و استرس شنیده‌ایم و دلمان می‌خواهد کتابی به دست بگیریم و وارد دنیای آدم‌هایی شویم که آن‌ها را نمی‌شناسیم و با حوادثی آشنا شویم که آن‌ها را از نزدیک تجربه نکرده‌ایم خلاصه با کتاب این فرصت را داریم که به جای یک بار چند بار در قالب آدم‌های مختلف زندگی کنیم. از آنجا که انتخاب کتاب یکی از کار‌های سخت دنیاست، در زمینه‌های مختلف پیشنهاد‌هایی برایتان داریم.  

شعر: «فکر کنم باران دیشب مرا شسته امروز «تو»ام» اثر کامران رسول‌زاده
هر روز صفحه اینستاگرام و کانال‌های شعر تلگرام پر از شعر‌های عاشقانه کوتاهی است که اصول اولیه شعر سپید را هم رعایت نمی‌کنند. نه تخیلی دارند، نه موسیقی و زبان و هر کدام از آن‌ها ضربه‌ای است بر موج نو و شعر سپید. کامران رسول‌زاده اما از آن دسته شاعر‌هایی است که هم ترانه می‌نویسد و هم شعر سپید. ضربه‌های شعری و کشف‌های تازه از ویژگی‌های اشعار اوست. علاوه بر این که تخیل و ذوقش را چنان به کار بسته است که مخاطب با تک تک واژه‌ها احساس همدردی می‌کند. اشعار او از آن دسته اشعاری است که اگر در کپشن‌های اینستاگرام یا کانال‌های تلگرام استفاده کنیم هم فرهنگ شعر نو را حفظ کرده‌ایم و هم تخیل خواننده را به بازی گرفته‌ایم. البته هیچ توضیحی بهتر از خود شعرها نمی‌تواند ذوق و خلاقیت او را نشان دهد. در ادامه یک نمونه از اشعار او در این کتاب را می‌خوانید:
پاییز پنجره‌ای است 
که از اتاق من 
به هوای تو باز می‌شود 
سایر شعرهای پیشنهادی: «نیست» علیرضا روشن، و «کتاب» فاضل نظری


رمان:«برادران سیسترز» اثر پاتریک دوویت
اگر شما هم از آن دسته آدم‌هایی هستید که مثل من دیگر تمایلی به فیلم‌های وسترن، هفت‌تیر‌کشی‌های مداوم، صدای ساز دهنی و کلاه کابویی ندارید، حتما این کتاب را بخوانید تا بدانید هنوز هم راهی برای ارتباط با دوران غرب وحشی باقی مانده است. خط سیر داستان به گونه‌ای است که 20 صفحه آن ما را برای خواندن کامل آن مشتاق می‌کند. این کتاب می‌تواند انتخاب خوبی برای سرگرم شدن با یک داستان پر فراز و نشیب و همراه شدن با دو برادر آدمکش در جریان یکی از ماموریت‌های آن‌ها باشد.
الی و چارلی سیسترز دو برادر معروف آمریکایی هستند که از سراسر آمریکا سفارش می‌گیرند تا  افرادی را ‌سر‌به‌نیست کنند. این داستان ماجرای آدم‌هایی است که سال 1851 در آمریکا زندگی می‌کردند و دنبال طلا بودند. به این ترتیب آن‌ها بخشی از تاریخ آمریکا را هم روایت می‌کنند. این رمان در فهرست نهایی جایزه «من‌بوکر» هم راه پیدا کرد و برخلاف سایر کتاب‌هایی که جایزه ادبی می‌گیرند این کتاب نه خیلی ادبی است و نه خیلی ساختار‌شکن. نویسنده کتاب هم از آن آدم‌هایی است که معتقد است از این زندگی کسل کننده باید طوری نوشت که دستکم آدم‌ها را غمگین نکنی. با این طرز تفکر طبیعی است که پاتریک به ژانر کمدی هم علاقه داشته باشد. ‌
دیگر رمان‌های پیشنهادی: «شاگرد قصاب» اثر پاتریک مک کیب و «فردا» اثر گیوم موسو


بیوگرافی: «طریقت عشق» اثر الیف شفق
همه‌ ما درباره زندگی مولانا و ارادت او به شمس، حرف‌های بسیاری شنیده‌ایم. همه‌ ما وصف کتاب مثنوی‌معنوی و دیوان شمس مولانا و حکایات خردمندانه آن را شنیده و شاید شعله اشتیاق‌مان برای شنیدن زندگینامه‌ جلال الدین محمد ‌بلخی و دانستن مفاهیم شعر‌هایش روشن شده باشد. حال نویسنده‌ای پیدا شده که با زبانی کاملا ساده و بیانی شیوا داستان این ارادت پر‌شور را بیان کرده و چهل قانون شمس را به زبانی امروزی نوشته است.
 این کتاب نوشته‌ نویسنده‌ ترکی به نام الیف شفق است. الیف به علت علاقه‌ وافرش به مولانا به تصوف روی آورد و کتاب «طریقت عشق» را به شیوه مثنوی، عرفانی و معرفتی نوشت. این کتاب یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ ترکیه محسوب می‌شود که بیش از پانصد بار تجدید چاپ شده است. حال باید دید این کتاب که درباره‌ شخصیت شاعر و عارف بزرگ ایرانی است چقدر در کشورمان مورد استقبال قرار گرفته و خوانده می‌شود.یک جرعه از کتاب: «زندگی ای که بدون عشق بگذرد، یک عمر بیهوده است. هرگز مپرس که آیا باید به دنبال عشق الهی باشیم یا عشق مجازی، عشق دنیوی یا عشق سماوی. چون عشق به هیچ صفت و مکملی نیاز ندارد. به خودی خود دنیایی است عشق. یا درون آنی، در آتشش یا بیرون از آنی، در حسرتش.» 
سایر بیوگرافی‌های پیشنهادی: «مردی در تبعید ابدی» نادر ابراهیمی و «قلندر و قلعه» سید یحیی یثربی


تاریخی: «کشورگشایان قاجار» اثر ایرج بقایی کرمانی
شاید شما هم از خواندن و شنیدن کتاب‌های تاریخی که یک‌سری اطلاعات را به صورتی کسل‌کننده بیان می‌کنند خسته شده باشید در این صورت کتاب کشورگشایان انتخابی عالی برای شماست. زیرا نویسنده با بررسی بسیاری از کتاب‌ها و متن‌های تاریخی درباره سلسله قاجار واقعیت تاریخ را به طنز نوشته است و زبان ساده‌ای هم دارد. خود ایرج بقایی که از نویسنده‌های قدیم رادیو و تلویزیون هم هست درباره کتاب گفته است: تاریخ خشک و بی‌رحم است و من فکر کردم اگر بتوانم آن را به زبان طنز بنویسم، حداقل، مطالعه‌اش برای جوانان جذاب‌تر است. 
 در این کتاب از کور کردن هزاران ایرانی بی‌گناه در کرمان گفته می‌شود تا از دست دادن هفده شهر نازنین ایران در جنگ‌های با روسیه درحالی‌که در همان موقع فتحعلی شاه قلیان زیر لب مشغول تماشا سرسره بازی زنان حرمسرایش بود. از کشته شدن امیرکبیر که با همه وجود ایران را می‌ساخت تا جانشین او میرزا آقاخان نوری که تنها کارش مرمت دوباره سرسره معروف فتحعلی شاه بود برای ناصرالدین شاه! داستان دلاوری مردانی گفته می‌شود که در لای آسیاب قجرها له می‌شوند. پس از خواندن این کتاب متوجه می‌شوید واقعا نعمت و نگاه ویژه خدا بوده است که باعث شده ایران در این دوره از تاریخ به اندازه‌ای که در نقشه می‌بینید حفظ شود. 
سایر تاریخ‌های پیشنهادی: «آتوسا» دختر کوروش اثر هلن افشار 


کتاب روانشناسی: «نگرش یعنی همه‌چیز» اثر جف کلر
احتمالا آن تبلیغ تلویزیون را دیده‌اید که دو زن را نشان می‌دهد یکی از آن‌ها با نگرش منفی به زندگی نگاه می‌کند. او خوابیدن شوهرش پای تلویزیون را کم توجهی می‌داند و از او ناراحت است و دیگری قدردان شوهرش است که آنقدر کار می‌کند که اینطور خسته می‌شود. این دست تبلیغ‌ها نمونه کوچکی برای نشان دادن این حقیقت است که اگر نگرش‌مان را عوض کنیم زندگی‌مان عوض می‌شود. این کتاب ما را با 12 درس بزرگ آشنا می‌کند تا به ما بیاموزد چگونه از نگرش مثبت برای رسیدن به توانایی‌های‌مان استفاده کنیم تا زندگی سالم و لذت بخش‌تری داشته باشیم.
جف کلر به مدت 20 سال روی این موضوع تحقیق کرده است که چرا برخی از آدم‌ها موفق می‌شوند درحالی که بقیه نتایج ناامید کننده‌ای دارند. با آن‌ها مصاحبه کرده است و یا نوارهای ضبط شده آن‌ها را گوش داده است. در بخش اول موفقیت از ذهن شروع می‌شود و می‌گوید چطور موفقیت به شیوه تفکر ما وابسته است. پس از آن روی صحبت کردن متمرکز می‌شود. این‌که چگونه نگرش بر گفتار اثر می‌گذارد و چگونه گفتار مثبت ما را به سمت اهداف‌مان هدایت می‌کند. 
در بخش سوم نویسنده تاکید کرده که خداوند به کسانی که اهل عمل هستند کمک می‌کند. در این بخش آخرین مرحله سفرمان به درون را در پیش داریم. پس نویسنده مراحلی را عنوان می‌کند که رویاهای‌مان را به حقیقت تبدیل کنیم. 
سایر کتاب‌های روانشناسی پیشنهادی: کتاب «هدیه» اثر اسپنسر جانسون 

نظرات کاربران
کد امنیتی