زنده و مستقیم  از قلب یورو 2016!
حاشیه‌نگاری یک جیم‌نویس قدیمی و دانشجوی مقیم فرانسه از برگزاری رویداد بزرگ فوتبالی در این کشور

زنده و مستقیم از قلب یورو 2016!

نویسنده : محیا فرجی

آبی، سفید، قرمز... پرچم، بیلبورد، اکران... مهم نیست به فوتبال علاقه‌مند باشید یا خیر، حتی اگر در تمام زندگی خود یک مسابقه فوتبال را از آغاز تا پایان تحمل نکرده باشید باز هم این روزها گریزی از هیجانِ فوتبالی حاکم بر شهرها و خیابان‌های فرانسه نخواهید داشت. پوسترها، تبلیغات خیابانی و fan-zoneهای مسابقات یورو 2016، قلب همه ساکنان و مسافران فرانسه را به تب و تاب می‌اندازند. مسابقاتی که قرار است به گفته «مانوئل ولس»، نخست‌وزیر فرانسه، با مسئولیت‌پذیری تک‌تک شهروندان، به جشنی بزرگ برای همه بدل شود!

فوتبال به انضمام ایفل و ساحل و کافه
جام ملت‌های اروپا امسال از دهم ژوئن تا دهم ژوئیه در ده شهر فرانسه (لیل، لانس، سَن‌دُنی و پاریس در شمال، لیون و سن‌اتین در مرکز و بوردو، نیس، تولوز و مارسی در جنوب کشور) برگزار می‌شود. شهر کوچک سَن‌دُنی در شمالِ پاریس میزبان مسابقات افتتاحیه و فینال است. بندر زیبای مارسی، در کرانه‌ مدیترانه و شهر لیون، زادگاه برادران لومیر و خاستگاه سینما در فرانسه، به عنوان دومین و سومین شهرهای بزرگ این کشور، مسابقات نیمه نهایی را میزبانی می‌کنند. از میان ده ورزشگاه محل برگزاری رقابت‌ها، «استد دو فرانس» در سَن‌دُنی با گنجایش بیش از 80 هزار نفر بزرگ‌ترین آنهاست و ورزشگاه تولوز با ظرفیت 33 هزار نفره خود عنوان کوچک‌ترین ورزشگاه را گرفته است. کسانی که امکان تماشای مسابقات در ورزشگاه‌ها را ندارند اما کماکان علاقه‌مندند که شور و حال دیدن فوتبال در میان جمع را تجربه کنند، مکان‌هایی با عنوان fan-zone در ده شهر محل برگزاری رقابت‌ها آماده شده‌اند که با مانیتورهای غول‌آسا و ظرفیت‌های قابل توجه‌شان این روزها بسیار مورد استقبال فوتبال‌دوستان قرار گرفته‌اند. به عنوان مثال، fan-zone ای که در نزدیکی برج ایفل قرار دارد با مساحت 130 هزار مترمربع و صفحه نمایشی به ابعاد 420 مترمربع، امکان تماشای زنده و رایگان مسابقات را برای 92 هزار نفر فراهم کرده است! صفحه نمایش این fan-zone، بزرگ‌ترین صفحه‌ نمایشی است که تاکنون طراحی شده است. فوتبال‌دوستان فرانسوی، پرچم بر دوش و با صورت‌هایی به رنگ‌های آبی، سفید و قرمز به این محل می‌آیند تا از تیم ملی کشورشان حمایت کنند. کسی حق حمل مواد آتش‌زا را ندارد و همه کوله‌پشتی‌هایشان را در ورودی‌های fan-zone تحویل نگهبانان می‌دهند و قبل از شروع مسابقه «مارسیِز» (سرود ملی فرانسه) می‌خوانند. در بازی میان فرانسه و آلبانی بعضی از هواداران دیرتر می‌رسند و برخی حتی نیمه اول را از دست می‌دهند که البته اتفاق چشمگیری هم در این نیمه رخ نمی‌دهد. اما بعد از گل آنتوان گریزمان در دقایق آخر، اغراق نیست اگر بگوییم این fan-zone پاریسی، از شدت هیجان منفجر می‌شود. انفجاری که پس از گل دیمیتری پایه و سوت پایانِ بازی برای بار دوم و سوم تکرار می‌شود و ایفل هم برای همراهی با پیروزی تیم ملی فرانسه با نورهای آبی، سفید و قرمز به رنگ پرچم این کشور در می‌آید.
پول و هیجان، در ابعاد زیاد
هیچ‌کس منکر جذابیت زایدالوصف تماشای مسابقات فوتبال از نزدیک نیست. فرصت دیدن بازیکنان موردعلاقه‌تان از فاصله چند ده متری و تجربه حس و حال بازی بدونِ واسطه صفحات نمایش به حق شگفت‌انگیز است. اما خب علاوه بر شگفت‌انگیز بودن، کمی هم گران‌قیمت است. مخصوصا هرچه مسابقات به فینال نزدیک‌تر می‌شوند این فرصت، جذاب‌تر و بلیت گران‌تر خواهد شد. امسال بلیت‌ها در چهار کلاس مختلف عرضه شده‌اند. بلیت‌های کلاس یک، در بهترین نقاط ورزشگاه یعنی در دو طرف زمین قرار دارند، کلاس دو عمدتا در گوشه‌های زمین هستند که دید چندان مناسبی ندارند، کلاس سه صندلی‌های ردیف‌های میانیِ پشت دروازه‌ها و کلاس چهار پایین‌ترین و بالاترین ردیف صندلی‌های پشت دو دروازه می‌باشند که نمای خوبی از زمینِ تیم مقابل ندارند. در بازی‌های گروهی و یک شانزدهم بسته به کلاسِ بلیت، قیمت‌ها بین 25 تا 145 یورو می‌باشد. در بازی‌های یک چهارم نهایی از 45 تا 195 یورو، در نیمه نهایی از 65 تا 495 یورو و در مسابقه فینال از 85 یورو (سیصد و سی هزار تومان) تا 895 یورو (سه میلیون و پانصد هزار تومان)! به همه این قیمت، مبلغ 8 تا 15 یورو هزینه ارسال بلیت به نشانی پستی خریدار را نیز اضافه نمایید. گرچه این قیمت‌ها برای خود فرانسوی‌ها نیز مبالغ قابل‌توجهی محسوب می‌شوند، ولی در کمال تعجب بلیت‌ها، مخصوصا جایگاه‌های بهتر و گران‌تر با سرعت برق و باد به فروش می‌رسند و برای خرید بلیت مسابقات مخصوصا پس از دور یک‌هشتم حسابی باید بجنگید! اما برگزارکنندگان بازی‌ها ابتکار جالبی در فروش بلیت‌ بازی‌های یک شانزدهم تا فینال به خرج داده‌اند و بلیت‌هایی با عنوان «ووچِر» را برای کسانی که تیم ملی کشورشان در یورو 2016 حضور دارند، طراحی کرده‌اند. این بلیت‌ها جنبه موقتی داشته و چنان‌چه تیم ملیِ خریدار در مسابقات حذفی پیروز شده و به مرحله بالاتر راه یابد، بلیت از حالت موقت به حالت قطعی درآمده و به دست خریدار می‌رسد اما در صورت عدم راه‌یابی تیم به مرحله بعد، بلیت به صورت خودکار لغو شده و مبلغ آن به حساب خریدار باز می‌گردد. 
کافه‌های بی فوتبال، کافه‌دارهای عصبانی
بعد از وقایع تروریستی سال 2015 در پاریس، پیشگیری از وقوع مجدد چنین حوادثی به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های فرانسویان تبدیل شد. در تمام مناسبت‌هایی که امکان ازدحام مردم و توریست‌ها وجود دارد، حضور نیروهای امنیتی شامل پلیس و ارتش، امری عادی و ضروری به نظر می‌رسد. طبیعی است که رخداد بزرگی همچون جام ملت‌های اروپا تحت شدیدترین نظارت‌های امنیتی و حفاظتی برگزار شود. پخش مسابقات فوتبال بر روی تراس کافه‌ها از جانب دولت ممنوع شده است اما پذیرش این ممنوعیت برای مردم فرانسه، که کافه‌ها بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی روزانه‌شان را تشکیل می‌دهند ساده نیست. به ویژه در فصل‌های گرم سال که کافه‌دارها بیش از پیش میزبان مشتریانی می‌شوند که برای صرف غذا و نوشیدن قهوه یا گفت‌وگو و تورق کتاب به تراسِ کافه‌ها پناه می‌برند. فرانسویان و توریست‌ها تشویق می‌شوند برای تماشای گروهی بازی‌ها به fan-zoneها بروند که با مبلغی بالغ بر هشت میلیون یورو هزینه، امنیت آن‌ها تضمین شده است. در تمام موارد خطرآفرین شامل درگیری‌های بین هواداران، نیروهای امنیتی آماده دخالت هستند. هواداران تیم‌های مختلف که دست به اعمال خشونت آمیز می‌زنند، اجازه حضور در fan-zoneها برای تماشای مسابقات آتی را از دست می‌دهند. در ماه گذشته نیز «برنار کازانو»، وزیر داخلی فرانسه، اعلام کرد یورو 2016 مهم‌ترین رخداد برگزار شده در فرانسه به لحاظ امنیتی می‌باشد و در طول مسابقات 42 هزار نیروی پلیس و 30 هزار ژاندارم برای حفظ امنیت تیم‌ها و تماشاگران به کار گرفته می‌شوند. مرخصی‌های نیروهای پلیس پاریس، در این مدت لغو شده‌ است تا حضور حداکثری ماموران امنیتی تضمین گردد. 
از شمال هشت ضلعی تا جنوب
اما به عنوان یکی از اعضای سایت سفر و ماجراجویی «کوچ‌سرفینگ»، این روزها با انبوه پیام‌های مسافران کشورهای مختلف مواجه شده‌ام. مسافرانی که به دنبال محلی برای اقامت‌های چندروزه خود برای دیدن مسابقات فوتبال تیم ملی کشورشان و سپس گشت و گذاری در کشور فرانسه هستند. یک زوج اتریشی، دو دختر ایتالیایی و بسیاری از کسانی که به دلیل تکمیل ظرفیت و البته قیمت بالای هتل‌ها و هاستل‌ها در این بازه، به دنبال سقفی برای چند شب می‌گردند ، به میزبان‌های محلی که حاضرند درِ خانه‌شان را به رایگان به روی مسافران باز کنند، روی آورده‌اند. همین مسافران برای جابه‌جایی بین شهرهای مختلف فرانسه از روزها قبل به فکر بوده‌اند. «Blablacar» ظرفیت اکثرِ خودرو‌هایی را که به مقصد یکی از شهرهای محل برگزاری مسابقات حرکت می‌کنند، «تکمیل» نشان می‌دهد.  Blablacar، اپلیکیشنی محبوب و به قول فرانسوی‌ها «آلامد» است که به مسافران اجازه می‌دهد بدون استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و صرفا با کرایه یک صندلی در خودروِ فرد دیگری، بین شهرها و یا حتی کشورها سفر کنند. راننده یک شهروند عادی است که به دلایل شخصی یا کاری تصمیم به سفر بین دو یا چند نقطه را دارد. وی روز، ساعتِ حرکت و مدل خودرو خود را در این اپلیکیشن اعلام کرده و قیمت مدنظرش به ازای هر صندلی را نیز اضافه می‌کند. مسافران می‌توانند از میان افراد با خودرو‌های مختلف یکی را به که به لحاظ ساعتِ حرکت یا مدلِ خودرو، باب میلشان است انتخاب کرده و با پرداخت آنلاین صندلی خود را رزرو کنند. در بازه یک ماهه مسابقات یورو 2016 و با توجه به اعتصابات فراوانِ ماه‌های اخیر در فرانسه، اپلیکیشن Blablacar پرکاربردتر و محبوب‌تر از گذشته به نظر می‌رسد. همزمانی مسابقات جام ملت‌های اروپا و اعتراضات فراوان مردم فرانسه به تغییرات قانون ِکار، مسئولیت برگزارکنندگان مسابقات را دشوارتر کرده است. اعتصابات در راه آهن، متروها، اتوبوسرانی و خطوط هوایی مشکلاتی برای ورود و خروج مسافران و جابه‌جایی‌های بین شهری و حتی رفت و آمد به ورزشگاه‌ها ایجاد نموده است. روز اول بازی‌ها، بسیاری از کارمندان راه آهن در اعتصاب به سر می‌بردند که همین مسئله حرکت فوتبال‌دوستان از پاریس به سمت ورزشگاه «استد دو فرانس»، محل برگزاری دیدار افتتاحیه را مشکل کرده بود. خلاصه، با هشدارهای مسئولان مبنی بر پیش‌بینیِ حرکت به سمت ورزشگاه دو تا سه ساعت قبل از آغاز مسابقه و استفاده از گزینه‌های حمل و نقل جایگزین، روز آغازین بازی‌ها به خیر و خوشی به پایان رسید. هرچند که بر طبق جدول اعتصاب‌های پیش‌ِرو در فرانسه، بیست وچهارم و بیست وهفتم ژوئن خلبانان ایرفرانس در اعتصاب به سر خواهند برد و برای بیست وسوم و بیست و هشتم ژوئن هم دو اعتصاب عمومی و ملی در فرانسه پیش‌بینی شده است!
کاپ قهرمانی در میان مردم
بازه یک ماهه مسابقات یورو 2016، باعث کسادی کار هنرمندان شده است به طوری که کارگردانان و هنرمندانِ تئاتر نه فقط هیچ نمایش بزرگ و کلاسیکی را در این مدت به روی صحنه نمی‌برند که عمدتا از اجرای نمایش‌های کوچک و تک بازیگره نیز پرهیز می‌کنند. اما از طرف دیگر، بازار پروژه‌های تفریحی و سرگرم‌کننده در حوزه ورزش حسابی داغ است. یکی از پرطرفدارترین این پروژه‌ها، چرخاندن کاپ معروف مسابقات جام ملت‌های اروپا در 25 شهر فرانسه بود. بدین منظور یک قطار مخصوص با نام «قطار یورو» از اولین روزهای بهار حرکتِ خود را از پاریس آغاز نمود و پس از توقف در ایستگاه‌های راه آهن بیست و پنج شهر کوچک و بزرگ فرانسه، دو روز قبل از شروع مسابقات به پاریس بازگشت. پنج واگن این قطار که به رنگ‌های نمادین یورو 2016 در آمده‌ بودند، هریک به سوژه‌ای پیرامون این دوره از مسابقات اختصاص داشتند و با حال و هوای خاص خود هیجان و شادی برای فوتبال‌دوستان به ارمغان می‌آوردند. دیدن کاپ قهرمانی جام ملت‌های اروپا، آشنایی با تاریخچه مسابقات یورو، معرفی «ویکتورِ بزرگ» نماد رسمی مسابقات، قرعه‌کشی بلیت طلایی بازی‌ها و... از برنامه‌های سرگرم‌کننده‌ای بودند که برای بازدیدکنندگان تدارک دیده شدند.  
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧