برنامه‌هاي‌پرحرف
به بهانه پخش تاک‌شوهاي تابستاني پارک ملت 40 دقيقه بدون قضاوت، غيرمنتظره و نيمروز

برنامه‌هاي‌پرحرف

نویسنده :

تاک‌شو يا برنامه‌هاي گفت‌وگو محور يک‌جور مستند تلويزيوني هستند که اين روزها بيشترين حجم از برنامه‌هاي تلويزيون را تشکيل مي‌دهند. تاک‌شوها برنامه‌‌هايي هستند که چه راديويي باشند و چه تلويزيوني، نقش اصلي در آن‌ها به عهده يک مجري است، يک مجري که تعيين مي‌کند اين برنامه پربيننده باشد يا کم‌طرفدار و اين جذب مخاطب را هم بر اساس چند تا معيار مهم به دست مي‌آورد، خوش‌صحبتي و کلام جذابي که دارد و باعث مي‌شود مخاطب پاي حرف‌هايش بنشيند و برنامه را رها نکند، انتخاب سوال‌هاي خوب و جذاب و برگزاري يک گفت‌و‌گوي هيجان‌انگيز و اين جديد‌تر‌ها خوش‌تيپ و جوان‌بودن مجري را هم مي‌توانيد به همه اين معيارها اضافه کنيد. يکي ديگر از خصوصيات تاک‌شوها هزينه بسيار پايين توليد اين نوع برنامه‌ها است، بالاخره بازيگر پول مي‌خواهد، پس اگر فقط به مجري بسنده کنيم خرج و دخل‌ تهيه کننده بهتر با هم جور در مي‌آيد و باعث مي‌شود با دغدغه کمتري برنامه‌اش را بسازد. يکي ديگر از خصوصيات يک تاک‌شو پخش زنده آن است، که باعث مي‌شود تازه و به روز بودن آن احساس شود و اگر مجري آن هم کمي اطلاعاتش به روزتر از بقيه مجري‌ها باشد ديگر هيچ مشکلي نيست.

پارک ملت
محمدرضا شهيدي‌فر بعد از دوسال غيبت با برنامه ديدني پارک ملت از شبکه يک از يکشنبه تا چهارشنبه ساعت يازده تا يک شب دوباره به تلويزيون برگشت. با اين که شهيدي‌فر قول برگشتن داده بود ولي با اين وقفه طولاني ديگر تقريبا مخاطبان نااميد شده بودند. برنامه مردم ايران سلام هر روز ساعت شش تا نه صبح با آيتم‌ها و ويژگي‌هاي خاص خودش از شبکه دو سيما باعث شده بود تا مخاطبان زيادي آن وقت صبح تلويزيون را رها نکنند، چون اين برنامه فقط يک برنامه سرگرم کننده نبود بلکه يک برنامه کامل از نظر آموزشي بود، يکي از نکات بارز برنامه اجراي زيبا و هوشمندانه شهيدي‌فر بود که بسيار ساده و بدون اغراق اجرا مي‌کرد و براي هر قسمتي از گفت‌و‌گو در برنامه يک مجري کارشناس ديگر هم وجود داشت. «پارک ملت» جديدترين برنامه‌اي است که در روزهاي اخير پخش آن شروع شده است.

به گفته تهيه کننده پارک ملت در توليد و تهيه اين برنامه زنده نيز تيمي ۲۰۰ نفره حضور دارند که ۴۰ نفر از آن‌ها مستند‌ساز هستند.

البته شهيدي‌فر در برنامه جديدش برخلاف برنامه‌هاي موفق‌اش که ترکيبي از کارشناس مجري را به‌کار گرفت، يکه و تنها به ميدان آمد که نقطه ضعفي براي برنامه به حساب مي‌آيد.

البته ۱۲۰ دقيقه هم مدت زمان زيادي براي چنين برنامه‌اي است و واقعا تامين محتواي جذاب و مناسب براي آن کار سختي است. «پارک ملت» در قسمت اولش وعده پخش چند سفرنامه را داد. با توجه به موضوعاتي که تا حالا در برنامه بررسي شده، به نظر مي‌رسد موضوع محوري برنامه «سبک زندگي» است؛ يعني همان مسئله‌اي که در سال هاي اخير از طرف شبکه‌هاي ماهواره‌اي مورد توجه قرار داشته و حالا اين برنامه قصد دارد به آن بپردازد. به هر حال شهيدي‌فر و برنامه جديدش هنوز اول راه هستند.

چهل دقيقه بدون قضاوت
فکر کنيد که از صبح تا شب هزار تا آدم را با مشکلات و مسائل مختلف در اطراف‌تان در نزديکي‌تان يا در بين دوستان و حتي خانواده‌تان ديده‌ايد و از کنارشان رد شده‌ايد و با خودتان فکر کرده‌ايد که اين‌ها چه آدم‌هايي هستند، چه‌قدر بد، چه‌قدر خوب، چه‌قدر عجيب‌، چه‌قدر تنها، چه‌قدر ناجور، چه‌قدر بدبخت، چه‌قدر خوش‌بخت يا خيلي چيزهاي ديگر اما ساعت 12 روزهاي شنبه، دوشنبه و چهارشنبه قضاوت ممنوع است!

آخر شب زماني که احساس مي‌کني، شهر در امن و امان است که خواب و استراحت شروع شود، 40 دقيقه وقت کافي است که شب را با اين اضطراب به سر ببري که در زير پوست شهر چه اتفاقاتي در جريان است؟

«40 دقيقه بدون قضاوت» برنامه‌اي براي شنيدن صداي کساني است که هر روز مي بينيم‌شان اما هيچ‌وقت صداي‌شان را نمي‌شنويم.

وحيد جليلوند که خيلي‌ها او را به عنوان مجري مي‌شناسند، حالا در کسوت کارگردان يک برنامه ترکيبي 40 دقيقه به مردم فرصت داده تا مخاطب تلويزيون باشند و باور کنند که در کنار گوش آن‌ها اتفاقات ناگواري در حال رخ دادن است که اگر کسي صدايش را درنياورد، خيلي‌ها باورشان مي‌شود که شهر در امن و امان است! اما جليلوند در «40 دقيقه بدون قضاوت» مي‌گويد اگر بيدار نباشيم و آن‌هايي را که آسيب مي‌بينند و آسيب مي‌زنند شناسايي نکنيم، فاجعه‌اي بزرگ شهرها و آدم‌هاي آن را تهديد مي‌کند.

انگار آقاي کارگردان نگران است، نگران اين معضلات و گاهي مشکلاتي که ممکن است با ناديده گرفتن‌شان يک اتفاق بدتر بيفتد و بيشتر از آن نگران است که مسئولان که مخاطب اصلي اين برنامه هستند اين صدا را نشنوند البته انگار نگراني‌اش بي‌راه نبوده، چون بعد از اجراي 5 قسمت از برنامه اعلام کرده: تا الان حتي يک مسوول با ما تماس نگرفته که حتي ناسزا بدهد، حتي بگويد چرا داريد اين‌ها را نشان مي‌دهيد! اين عدم واکنش و خنثي برخورد کردن يعني آن‌ها يا فاجعه را نمي‌بينند يا نمي‌خواهند آن را باور کنند. اما مردم باور مي‌کنند چون با اتفاقات رو در رو هستند و آن را از نزديک لمس مي‌کنند!

نکات خوبي که در اين برنامه مطرح مي‌شود آزادانه صحبت کردن شخص سوژه است، اين فرد با تمام حقيقت آن‌جا مي‌نشيند و از زندگيش مي‌گويد، خانم مبتلا به ايدز از بي‌توجهي مسئولان بيمارستان نسبت به روحيه بيمار ايدزي مي‌گويد، مرد فروشنده کليه از مشکلات مالي و عدم حمايت موسسات خيريه و کودکان کار از بدرفتاري ماموران شهرداري با بچه‌هاي کار مي‌گويند.

آدم‌هايي که در 40 دقيقه بدون قضاوت حاضر مي‌شوند پشت به دوربين مي‌نشينند، چهره آن‌ها ديده نمي‌شود، بر خلاف بقيه برنامه‌هاي مجري محور،‌مجري يک بازيگر حرفه‌اي است و اصلا مهارت مجري‌گري ندارد و مي‌نشيند و از هر دري که فکر مي‌کند خوب است با طرف مقابلش صحبت مي‌کند. تا لحظه نگارش اين مطلب يک خانم مبتلا به HIV ، يک دختر فراري، دوتا از بچه‌هاي کار که مهاجر بودند، يک کارتن خواب معتاد، يک بيمار جذامي و يک نفر که مي‌خواست کليه‌اش را بفروشد ميهمان برنامه بوده‌اند و بازيگراني مثل سيما تيرانداز، رحيم نوروزي، مهراوه شريفي‌نيا، نيوشا ضيغمي و برزو ارجمند به عنوان مجري در مقابل دوربين حضور پيدا کرده‌اند که البته بعضي‌هاي‌شان دچار قضاوت شدند، مثل خانم تيرانداز که در مقابل بچه‌هاي فرار آن‌قدر قضاوت کرد و خنديد که پسرک ترجيح داد برنامه را ترک کند! پخش اين برنامه چند تا مزيت دارد و چند تا هم عيب؛ اول اين‌که ساعت پخش براي فرهنگ‌سازي اصلا مناسب نيست، به هر حال پخش برنامه‌اي با موضوع معضلات اجتماعي بهتر است در ساعت مناسب‌تري پخش شود، دوم اين که اگر موضوع اصلي معضل اجتماعي است، چرا بايد يک بازيگر بدون تجربه مقابل دوربين بنشيند، آيا جذابيت اين چهره مهم‌تر از اين مشکلات است؟! جاي کارشناس و اساتيد و بازجويي از مسئولان حسابي توي اين برنامه خالي است.

غيرمنتظره
برنامه غيرمنتظره که با نگاه ويژه نسبت به مسائل و مشکلات اجتماعي با محويت خانواده شروع شد، با مجري توانمندش آزاده نامداري حسابي معروف شد. مجري که تند حرف مي‌زند، پرهيجان است و به پرستيژ يک مجري خشک و رسمي به خصوص از نوع خانمش در نمي‌آيد. در بين مجريان محبوب تاک‌شويي تا حالا مجري خانم معروفي نداشته‌ايم ولي آزاده نامداري توانست در برنامه‌هايي که تا حالا اجرا کرده خودي نشان دهد. البته آخرين سوتي پخش شده از برنامه «جمع ما» که مهمان برنامه يک مرد سه زنه است و با کلمات رکيک و ناجوري از سه زنه بودنش دفاع کرد يکي از نکاتي است که اين مجري جوان را به حاشيه دچار کرده.

نيمروز
نيمروز بر نامه‌اي است زنده و گفت‌وگو محور با حضور اشخاص موفق در حوزه‌هاي مختلف و با خلاقيت‌هايي در تيتراژ شروع و پايان، گزارش‌ها و حتي در انتخاب ميهمانان جوري که فضاي برنامه براي جوانان شادتر و جذاب‌تر باشد. بررسي وقايع روز با نگاه انتقادي و طنزهم از بخش‌هاي ويژه برنامه تابستان برنامه نيمروز است. فکر کنيد يک ورژن جديد از کوله‌پشتي و فرزاد حسني، مجري که با ظاهر و حرکات فيزيکي مخصوص به خودش طرفداران جوان زيادي را جمع کرده است.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

طاقت فرسودگی‌ام هیچ نیست

٩٧/٠١/٢٥

سوتی‌های عجیب

٩٧/٠١/٢٥
چرا همیشه از تماشای ماجراهای خانواده معمولی‌ لذت می‌بریم؟

پایتخت قلب‌ها

٩٧/٠١/٢٥

شلنگ آب در پایتخت

٩٧/٠١/٢٥
درباره سریال‌هایی که با فصل دوم‌شان خاطرات خوب‌مان را خراب کردند

کشششششدار و مریض

٩٧/٠١/٢٥
پایتخت 5 با چند قسمت طلایی به ایستگاه آخر رسید تا بیشتر از قبل حسرت قسمت‌های کشدار و خسته‌کننده آن را بخور

آب بندی سیروس و محسن

٩٧/٠١/٢٥
به بهانه اکران سریال «گلشیفته» در شبکه نمایش خانگی

سندروم سریال‌سازی فست‌فودی

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

همه چی آرومه، ما چقدر خوشحالیم!

٩٧/٠١/٣٠
فتوچاپ

فتوچاپ 531

٩٧/٠١/٢٥
شاخ هفته

عاشق نشدی، طعنه مزن عشاق را!

٩٧/٠١/٢٥
جارچی

جارچی 531

٩٧/٠١/٢٥
ساختنیجات

پیشنهادهایی برای کتاب‌بازهای کتاب به دست

٩٧/٠١/٢٥
تلگجیم

تلگجیم 531

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

بخند و بترس

٩٧/٠١/٢٥
آنتن

جیم و ناپایداری هوا

٩٧/٠١/٢٥
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و حرص دنیا

٩٧/٠١/٢٥
نگاهی به چهار برنامه نوروزی سیما که با سبک زندگی ما ارتباط دارند

سبک زندگی تلویزیونی

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

در تشریح مختصر رابطه پیچیده خشم با تصمیم‌های مهم ما

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

اَی خِدا، باز هم پایتخت!؟

٩٧/٠١/٣٠
به بهانه اکران آخرین قسمت از مجموعه سه گانه «دونده هزارتو» پس از 3 سال

دونده هزارتو در خط پایان

٩٧/٠١/٣٠