دوست دارم با اصغر فرهادی کار کنم
گفت وگویی متفاوت با «رضا یزدانی» به بهانه انتشار آلبوم جدیدش

دوست دارم با اصغر فرهادی کار کنم

نویسنده : علیرضا گرانپایه

شروع سال 95 برای علاقهمندان به موسیقی با خبرهای خوبی همراه بود. انتشار آلبوم «حالم خوبه» بابک جهانبخش، آلبومهای جدید سالار عقیلی، حمید عسگری و همچنین «دوئل در آیینه» رضا یزدانی برای دو ماه ابتدایی سال 95 اتفاقات خوبی محسوب می‌شوند. به بهانه بازخوردهای خوبی که از آلبوم جدید رضا یزدانی به گوش می‌رسد به سراغ این خواننده رفتیم تا با او درباره کار جدیدش حرف بزنیم. البته سعی کردیم در کنار این آلبوم با او از علاقه‌اش به سینما هم بپرسیم.

حدود دوهفته از  انتشار آلبوم «دوئل در آینه» گذشت، چقدر از بازخوردها نسبت به این آلبوم راضی هستید؟

 بازخوردها خیلی خوب بوده، خدا را شکر مردم آلبوم را دوست داشتند؛ فروش آلبوم هم بسیار خوب بوده، چند تا از مراکز فروش طی همین دو هفته آلبوم را تمام کردند.

نکته قابل توجه در آلبوم شما، تعداد بالای قطعات موزیک در یک آلبوم بود. فکر کنم 16 قطعه برای دوئل در آینه در نظر گرفته بودید.

راستش را بخواهید من همیشه 12-10 تا کار جدید برای هر آلبومم کنار میگذارم، این بار هم طبق همان قاعده پیش رفتم ولی بخاطر اینکه تصمیم به اضافه کردن دو تا تک آهنگ قدیمی پرطرفدار گرفتم تعداد ترک‌های کار زیاد شد.

برنامه‌ای هم برای ساخت ویدئو های آلبوم جدیدتان دارید؟

بله سه تا ویدیو ساختیم، در حال ساخت دو تا موزیک ویدیو دیگه هم هستیم و اگر خدا بخواهد قصد داریم زمستان یک پکیج ویدیویی منتشر کنیم.

بعضی ها عقیده دارند که بازار کارهای ویدیویی در ایران زیاد داغ نیست چون مرجعی برای انتشار وجود ندارد، به نظر شما سرمایه گذاری روی این بخش در ایران به صرفه است؟

قطعا صنعت موزیک ویدیو در ایران نوپا است، اما هر چیزی بالاخره باید از یک جایی شروع شود، خوشبختانه استارت این کار زمستان سال گذشته توسط جشنواره ویدیویی ققنوس خورد، شاید روند پیشرفت ویدیو آهسته باشد اما کم‌کم جایگاه خودش را در ایران پیدا می‌کند.

از سال 89 تا به امروز رضا یزدانی تقریبا هر سال یک آلبوم منتشر کرده است. علت این پر کاری در کارنامه شما چیست؟

هم به دلیل عشقم به موسیقی است و هم شخصا بدم نمی‌آید که پرکار باشم. اما به طورکلی وقتی شور مردم و طرفدارانم را می‌بینم حس می‌کنم در برابر علاقه و احترام آن‌ها ، من هم باید کاری انجام دهم و به قولی پاسخگو باشم، انتشار یک آلبوم در هر سال کمترین کاریست که از دستم برمی‌آید، البته امسال من نتوانستم این قاعده سالی یک آلبوم را حفظ کنم و بین این آلبوم با آخرین آلبومم یک سال و شش ماه فاصله افتاد.

بعضی از افراد معتقدند که به دلیل بی رقیب بودن رضا یزدانی در سبک خاص موسیقی خود، روند پیشرفت را کند سپری می‌کند، چقدر با این نظر موافق هستید؟

این جوری که شما می‌گویید نیست، افراد دیگری هم هستند که در همین سبک فعالیت می‌کنند ولی مهم این است که چطور کار کنید تا مردم با آهنگ‌تان ارتباط برقرار کنند و آن را دوست داشته باشند، من فکر می کنم در این راه بیشتر قدم برداشته‌ام.

از ابتدا همین سبک موسیقی را برای فعالیت انتخاب کردید یا به یکباره مسیر خود را تغییر دادید؟

 من از اول به دلیل علاقه‌ام به راک، همین سبک را برای فعالیت در عرصه موسیقی انتخاب کردم، البته ممکن است در بعضی از آلبوم‌ها چیزهایی تغییر کرده باشد اما سعی کرده‌ام اساس کارم همین سبک باشد.

شما تیتراژهای زیادی خوانده‌اید، به هر حال رضا یزدانی با «مرگ تدریجی یک رویا» فریدون جیرانی، شناخته شد. چقدر تلویزیون را در پیشرفت خودتان دخیل می‌دانید؟

 ببینید برای پیشرفت و مشهور شدن یک خواننده عوامل زیادی وجود دارد، مثل لباس پوشیدن، رفتارهای اجتماعی خواننده، سبک و کیفیت کار، تلویزیون، سینما و ... قطعا باید تمام این عوامل دست به دست هم بدهند تا یک خواننده بیشتر و بهتر دیده شود. من هم انکار نمی‌کنم که به دلیل تیتراژهای زیادی که برای تلویزیون خواندم، تلویزیون نقش پر رنگی در پیشرفت من داشته است.

داستان تیتراژخوانی در تلویزیون هم کمی بحث برانگیز است، رانت و پارتی تا چه اندازه در ورود یک خواننده به تلویزیون نقش دارد؟

من که برای ورود به تلویزیون رانت نداشتم و نمی‌دانم برای ورود به تلویزیون نیاز به رانت و لابی هست یا نه. من را تا امروز همیشه خودشان خواسته‌اند و دستمزد کارم را گرفته‌ام و هیچ وقت از کوچکترین رانت یا پارتی استفاده نکردم.

با توجه به حضور زیاد شما در تلویزیون به شما عزیزدردانه صدا و سیما می‌گویند.

نه اصلا اینطور نیست، عید امسال، بعد از 2 سال دوری از تلویزیون در دو برنامه «دورهمی» و «خندوانه» حضور پیدا کردم. علت حضورم در برنامه دورهمی رفاقت چند ساله‌ام با مهران مدیری بود، به دوستان خندوانه هم یک سالی هست که قول حضور در برنامه را داده بودم. این را هم شما نمی‌دانید که من چند پیشنهاد حضور در برنامه‌های مختلف را رد کردم.

کسی نیست که طرفدار رضا یزدانی باشد و از علاقه او به سینما خبر نداشته باشد... این علاقه از دوران کودکی بود یا در اواسط راه موسیقی بوجود آمد؟

 از همان دوران کودکی به سینما علاقه زیادی داشتم و فیلم باز حرفه‌ای بودم، علاقه امروز من به سینما ریشه چندین و چند ساله دارد.

کدام کارگردان را برای بازی در فیلمش انتخاب می‌کنید؟

خب این روزها افراد زیادی دوست دارند با اصغر فرهادی کار کنند، من هم یکی از آن افرادم.

شما با مسعود کیمیایی چند همکاری مشترک داشتید، کار کردن با کارگردان‌های بزرگ سختی خاص خودش را دارد، می‌گویند باید به تمام خواسته‌های آن‌ها چشم بگویید.

نه اصلا اینطور که می‌گویید، نیست. من با آقای کیمیایی حرف می‌زدم، مشورت می‌کردیم و کاملا روند کار حرفه‌ای بود.

شما جزو معدود خواننده‌هایی هستید که در مشهد برنامه اجرا کردید از تجربه کار در مشهد برای ما بگویید.

 من دو سه تا کار در مشهد داشتم، هم اختتامیه جشنواره فجر آمدم و  هم اختتامیه جشنواره تئاتر دانشجویی دانشگاه آزاد، کار در مشهد تجربه جذابی بود، خوشحالم که توانستم با مردم مشهد هم نفس بشوم و برای آن ها بخوانم. البته اجراهایم در مشهد زنده نبود.

کمی با هم در مورد تیپ خاص‌تان هم حرف بزنیم، قرار نیست تغییری در تیپ شما ایجاد شود؟

نه، من حالا حالا ها لباسم را عوض نمی‌کنم، پوشیدن چرم علاقه شخصی من بوده و فکر نکنم تغییری در آن ایجاد کنم. این مدل لباس هم سلیقه خودم است و هم سال‌ها قبل با طراحان مشورت کردم.

نظرات کاربران
کد امنیتی