خمینی بودن سخت است
گفت‌وگو با سید احمد، جوان‌ترین خمینی

خمینی بودن سخت است

نویسنده : محمدامین شرکت اول

صفحه اینستاگرامش را که باز کنید اولین چیزی که نظر را به خودش جلب می‌کند تعداد دنبال کننده‌های آن است، جوانی که طلبه است، اهل سینما است و حتی جایزه شهاب حسینی را هم به او تبریک می‌گوید، استقلالی است و روی تیمش عرق دارد، جوانی که با وجود همه شرایط خاص زندگی‌اش باز هم جوانی می‌کند. «سیداحمد خمینی»، فرزند سید حسن خمینی و نتیجه امام خمینی (ره)، جوان‌ترین خمینی این روزهاست. با او در رابطه با خودش و امام(ره) گپ‌وگفتی داشتم که خواندنش خالی از لطف نیست.

شنیدم سال پیش برای کنکور ثبت نام کردی، نتیجه‌اش چه شد؟

من به دلیل این‌که دروس حوزوی را پیش گرفتم، در سال گذشته در کنکور شرکت نکردم. البته به امید خدا سال آینده قصد شرکت دارم. به هر حال چون مشغول به تحصیل هستم و عجله‌ای برای ورود به دروس دانشگاهی ندارم.

برای چه رشته‌ای؟

من دیپلم را در رشته ریاضی فیزیک گرفته‌ام ولی در رابطه با رشته دانشگاهی زیاد فکر نکرده‌ام، رشته‌های زیادی هستند که دوست داشتنی‌اند، حقوق، فلسفه و چندین و چند رشته دیگر که در زمان مناسب انتخاب خواهم کرد.

پایه چند حوزه هستی؟

پایه چهار

چرا تحصیل در حوزه را انتخاب کردی؟ انتخاب خودتان بود یا خانواده؟

پدر این انتخاب را به خودم واگذار کردند و من خودم این راه را انتخاب کردم.

آینده درسی و شغلی‌تان را چه می‌بینی؟

فعلاً که قصد تحصیل دارم، به امید خدا برای آینده هم اگر بتوانم، به تدریس در این تخصص بپردازم.

وارد سیاست هم می‌شوی؟

هنوز زود است که درباره‌اش فکر کنم و خودم را فعلاً درگیرش نمی‌کنم، ولی طبیعتاً در این خانواده بودن از همان زمان تولد همراه با خودش یک سری مسائل سیاسی را دارد که چه بخواهیم و چه نخواهیم وارد آن‌ها می‌شویم، اما من بیشتر از این‌که راه امام را پیش بروم، وارد سیاست نخواهم شد.

یکی از چیزهایی که در پست‌های اینستاگرام شما جلب توجه می‌کند این است که اکثر پست‌هایت را با شعر شروع می‌کنی. اگر بخواهی بهترین سروده امام خمینی(ره) را به انتخاب خودت برای ما مشخص کنی، کدام شعر را انتخاب می‌کنی؟

اگر بخواهم شعری انتخاب کنم، بهترین سروده ایشان این غزل است که می‌فرمایند: «من به خال لبت ای دوست گرفتار شدم/  چشم بیمـار تـو را دیـدم و بیمار شدم - فارغ از خود شدم و كوس اناالحق بزدم/ همچو منصور خریدار سردار شدم... » (ادامه غزل را تا انتها می‌خواند) و در جواب این شعر نیز مقام معظم رهبری شعری سروده‌اند به این شرح که: «تو كه خود خال لبي از چه گرفتار شدي/ تو طبیب همه‌ای از چه تو بیمار شدی - تو که فارغ شده بودی ز همه کون و مکان/ دار منصور بریدی همه تن دار شدی... » (ادامه غزل را تا انتها می‌خواند) البته من اگر بخواهم شعر دیگری نیز از بین اشعار ایشان انتخاب کنم، آن شعری است که امام در رابطه با خانواده بابا احمد داشتند. آن شعر هم طولانی است و من فقط آن بیت آخرش را می‌گویم که در آن مزاحی فرمودند و گفتند: «دخترم شعر تازه خواست ز من/ مِعر گفتم که یادگار بُوَد» این شعر از آن جهت می‌تواند زیبا باشد که مرحوم امام در رابطه با خانواده خود آن را سروده‌اند.

علی الظاهر در خانواده شما طبع شعر وجود دارد، آیا خودتان هم شعر می‌گویی؟

من هم گاهی شعر می‌گویم ولی قابل انتشار نیست، از آن جهت که هنوز از لحاظ ادبی آن چنان قوی نیستند که قابلیت انتشار داشته باشند.

حالا اگر می‌شود قسمتی از سروده‌هایت را برای‌مان بگو.

هرچند که باز هم می‌گویم که قوت زیادی ندارد ولی با این وجود من دو بیت از یکی از غزل‌هایم را می‌گویم: «با تو شده‌ام عاشق و بی تو نفسم نیست/ پس عشق بیافشان به من، آن قدر بسم نیست - با تو که باشم هوس غیر ندارم / گر تو نباشی دگر از کل هوسم نیست»

شما استقلالی هستی، به نظرتان نقطه ضعف استقلال چه بود که نتوانست در این فصل نتیجه بگیرد؟

فوتبال است دیگر و جذابیتش هم به همین است که گاهی بعضی تیم‌ها نتیجه نگیرند، طبعاً استقلال خوزستان بهتر بود و به حقش هم رسید. به نظرم ضعف استقلال سبب نتیجه نگرفتنش نشد، بلکه استقلال خوزستان خیلی خوب بود.

برای فصل آینده به نظرت استقلال باید چه کاری انجام دهد تا نتیجه بگیرد؟

انشاءا... که مدیرعامل استقلال، آقای افشارزاده سرمربی تیم را برای فصل بعد هم در استقلال نگه دارند، اگر هم نه که خب فوتبال است دیگر.

خودتان هم ورزشی می‌کنی؟

بله، کوهنوردی، والیبال و فوتبال؛ که البته بیشتر فوتبال بازی می‌کنم.

شما با وجود تفاوت‌هایی که به واسطه خانواده‌تان داری، به هر حال یکی از جوانان این کشور هستی و به طبع جوانی می‌کنی، تفریحات‌تان چیست؟

هم گشت و گذار با رفقا، هم سینما و هم کتاب خوانی و ورزش در برنامه‌های تفریحی من هستند و مثل بقیه جوان‌های این مملکت زندگی می‌کنم و فکر نمی‌کنم هیچ تفاوتی بین من با آن‌ها در این زمینه وجود داشته باشد ولی تفریح مورد علاقه من بیشتر فوتبال بازی کردن است.

بچه هیئتی هم هستی، مداح مورد علاقه‌تان در بین مداح‌های معروف چه کسی است؟

من زیاد روی مداح‌ها شناختی ندارم و صرفاً با سید مجید بنی فاطمه ارتباط دارم و به ایشان ارادت دارم.

امام خمینی(ره) را در خانه با چه نامی خطاب می‌کنی؟

ما امام (ره) را امام خطاب می‌کنیم.

طبعاً در زندگی‌تان بوده مواقعی که بین شما و بقیه افراد، به خاطر خمینی بودن‌تان تفاوت‌هایی قائل شوند، احساس‌تان در چنین مواقعی چه بوده؟

همیشه سعی می‌کردم در این موضوع رفتارم مثل رفتار مرحوم امام خمینی(ره) با حاج عیسی (خادم دفترشان) باشد، هر چند که در واقع نتوانستم در این زمینه موفق باشم.

تا به حال شده در گذشته در مدرسه و یا هر جای دیگری از خمینی بودنت استفاده کنی؟

معمولاً پدرم به مسئولان مدارسی که من در آن‌ها درس می‌خواندم توصیه می‌کردند که اگر با بقیه مهربانی به خرج می‌دهند، با من این مهربانی کمتر باشد و در مدرسه مسئولان بین من و بقیه دانش‌آموزان تفاوتی قائل نمی‌شدند، هر چند در آن ایام من ناراحت بودم از این قضیه ولی الان دست‌شان را نیز می‌بوسم که سبب تربیت من شدند.

شناختی که در حال حاضر شما از امام داری بیشتر از مطالعه کتاب‌ها و افکار امام است و یا از نقل قول‌هایی که پدر و سایر اطرافیان از ایشان برایتان داشته‌اند؟

قطعاً هر دو در کنار هم بوده که توانسته شناختی از حضرت امام را برای من ایجاد کند.

پرتکرارترین خاطره‌ای که از امام در خانه‌تان نقل می‌شود چیست؟

خاطره‌ها که بسیار است ولی بیشتر از همه در خانه تأکید بر روی قوی و محکم بودن امام در افکار و اعتقادات‌شان است و این‌که این استحکام را در عمل‌شان هم نشان می‌دادند و در برابر ظلم ظالم هیچ وقت ساکت نمی‌نشستند و از همه مهم‌تر این‌که، امام اگر به چیزی اعتقاد داشتند، هیچ چیزی جلودار عمل کردن ایشان به این اعتقاد نمی‌شد.

در سنین مختلف ویژگی‌های متفاوتی از افراد برای انسان‌ها ظهور و بروز می‌کند و مهم می‌شود، در حال حاضر حال برای شما بارزترین ویژگی امام خمینی(ره) چیست؟

کوچکتر که بودم، با توجه به تصاویری که از امام با مردم و به خصوص کودکان می‌دیدم، آن حس مهربان بودن امام در من بر انگیخته می‌شد. به مرور زمان که بزرگ‌تر شدم ویژگی‌های مختلفی از امام برایم بروز پیدا کردند و الان هم بازرترین ویژگی امام، همان طور که گفتم برخلاف خیلی‌های دیگر حرف و عمل‌شان یکی بود، چرا که هر دو آن‌ها برخواسته از اعتقادات ایشان بود و واقعاً افتخار می‌کنم که با چنین فردی نسبت نسبی دارم.

به نظر شما مهم‌ترین نوآوری که امام در مقایسه با سایر انقلابیونی که سال‌های سال بود در ایران به مبارزه برخواسته بودند، چه بود؟

اگر در یک کلمه بخواهم بگویم این است که امام، خودش بود. امام اول بر روی تک تک رفتار و اعمال خودشان کار کرده بودند و بعد دست به این کار زدند.

به نظرت جوانان هم سن و سال شما شناخت کافی از امام دارند؟

ابداً، هیچ شناختی در نسل جوان امروز کشور از امام وجود ندارد.

دلیل این عدم شناخت چیست؟

دلایل متعددی است، برای مثال وقتی رفتار برخی از ما مردم که داعیه انقلابی بودن داریم، در جهت خدمت به سایرین نباشد، این سبب می‌شود که مردم ما از انقلاب زده شوند و وقتی مردم از انقلاب زده شوند، از موسس این انقلاب که امام خمینی(ره) بوده نیز زده خواهند شد و به طبع آن، از فکری که انقلاب از آن نشأت گرفته، یعنی اسلام نیز حتی ممکن است زده شوند. البته این‌ها توجیهاتی است که می‌توانیم در این زمینه انجام دهیم و اصل موضوع به این برمی‌گردد که عده‌ای بنابر منفعت شخصی‌شان ترویج افکار امام در کشور را مناسب نمی‌دانند، چرا که شاید اگر افکار امام ترویج یابد، آن‌ها دیگر جایی در بین مردم نخواهند داشت، چرا که آن‌ها افکار گزینشی امام را برای خود انتخاب کرده‌اند و همان‌ها را نیز نشر می‌دهند. همان طور که مقام معظم رهبری در سال گذشته فرمودند، امام در حال تحریف شدن در جامعه ما هستند. متأسفانه امام در صدا و سیما و کتب آموزشی آموزش و پرورش ما در حال حذف شدن است.

به نظرت راه حل این‌که ما بتوانیم امام را به نسل جوان بشناسانیم چیست؟

آزادی بیان و اطاعت از رهبر مملکت.

اگر بخواهی امام را به واسط کتابی به افرادی که از ایشان شناختی ندارند بشناسانی، چه کتابی را معرفی می‌کنی؟

الان کتاب خاصی مد نظرم نیست.

تا به حال شده این خمینی بودن باعث شود کارهایی را که مورد علاقه‌تان بوده نتوانی انجام بدهی؟

طبیعتاً خیلی از کارهایی که جوانان در سنین مختلف انجام می‌دهند، و گاهی کارهای مشکل داری هم هستند. این خمینی بودن از انجام برخی از کارها جلوگیری می‌کند، البته من مشکلی با این موضوع ندارم و از این اتفاق راضی هستم.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧