همیشه امام
مروری بر چند نمونه از نوآوری‌های خاص امام خمینی (ره) که از زمانه خود جلوتر بود

همیشه امام

نویسنده : حامد نادری راد

او را از همان قدیم‌ها با ویژگی‌های متمایزش شناختیم. با حرف‌هایی که اصلا بوی کهنگی نداشت. با حرف‌های انقلابی. با روحیه نترسی که در بهشت زهرا گفت «من تو دهن این دولت می‌زنم». ما او را با پیام‌های تاریخی‌اش به سراسر دنیا به یاد می‌آوریم. حتی بزرگ‌تر که شدیم و معنی عشق را درک کردیم، بارها نامه عاشقانه‌اش به همسرش را خواندیم و کیف کردیم که چطور در نظام مردسالارانه آن زمان، مردی چنین شیفته همسرش است. ما خمینی کبیر(ره) را با همه تفاوت‌هایش می‌شناسیم. با چیزهایی که شروع کننده‌اش او بود. او بود که راه را نشانمان داد. در ادامه مطلب مروری کوتاه داریم بر آنچه امام خمینی(ره) را در بین تمام افراد زمان خودش بدیع و متفاوت کرده است.

نگاه متفاوتش به حوزه

وقتی فلسفه؛ گناه و شرک بود!

زمانی که به عنوان یکی از علمای طراز اول پس از آیت‌ا... بروجردی مطرح شد، خیلی زود روش کارش و مطالبی که تدریس می‌کرد مورد اعتراض گروهی از حوزیان قرار گرفت. تدریس فلسفه و عرفان و علوم عقلی از نظر بسیاری شرک‌آلود بود. درست در زمانی جوان‌های مسلمان گروه گروه جذب عقیده مارکسیست‌ها می‌شدند، امام با درک شرایط علوم جدید، اقدام به تغییر فضای حوزه گرفت، به خصوص در ایام تبعید به نجف.

بعد‌ها امام خمینی در پیامی که «منشور روحانیت» نام گرفت، بسیار زیبا وضعیت اسف‌بار آن دوره را توصیف می‌کند: «به زعم بعض افراد، روحانیت زمانى قابل احترام و تکریم بود که حماقت از سراپاى‏ وجودش ببارد و الّا عالم سیّاس و روحانى کاردان و زیرک، کاسه‏اى زیر نیم کاسه داشت. و این از مسائل رایج حوزه‏ها بود که هرکس کج راه مى‏رفت متدین‌تر بود. یاد گرفتن زبان خارجى، کفر و فلسفه و عرفان، گناه و شرک بشمار مى‏رفت. در مدرسه فیضیه فرزند خرد سالم، مرحوم مصطفى از کوزه‏اى آب نوشید، کوزه را آب کشیدند، چرا که من فلسفه مى‏گفتم. تردیدى ندارم اگر همین روند ادامه مى‏یافت، وضع روحانیت و حوزه‏ها، وضع کلیساهاى قرون وسطى‏ مى‏شد که خداوند بر مسلمین و روحانیت منت نهاد و کیان و مجد واقعى حوزه‏ها را حفظ نمود...»

نگاه متفاوتش در رفتار با خانواده

یک عاشقانه آرام

اگر می‌شد سوار ماشین زمان شویم و به هفتاد، هشتاد سال قبل برویم، دیدن خانواده‌های آن روزها حتما جالب می‌شد. خانواده‌هایی که در آن‌ها پدرها برای تمامی اعضای خانواده تصمیم‌ می‌گرفتند و عموما این تصمیمات بدون رضایت و دخالت اهالی خانه بود. دوره‌ای که محبت کردن به زن، شکستن غرور مردانه تلقی می‌شد. چه برسد به این‌که مردی برای همسرش نامه عاشقانه بنویسید و از صدر تا ذیل آن قربان صدقه زنش برود. اصلا این چیز‌ها قبیح(!) داشت. او اما روزهایی که در ادامه سفر حج‌اش به لبنان رفته بود، قلم برداشته و برای همسرش اینگونه نوشته بود:

«تصدقت شوم؛ الهى قربانت بروم، در این مدت که مبتلاى به جدایى از آن نور چشم عزیز و قوّت قلبم گردیدم متذکر شما هستم و صورت زیبایت در آئینه قلبم منقوش است. عزیزم امیدوارم خداوند شما را بسلامت و خوش در پناه خودش حفظ کند. [حالِ‏] من با هر شدتى باشد می‌‏گذرد ولى بحمدالله تا کنون هرچه پیش آمد خوش بوده و الآن در شهر زیباى بیروت هستم؛ حقیقتاً جاى شما خالى است...»

نگاه متفاوتش در فقه

وقتی دوجنسی‌ها هم حق‌شان را گرفتند

در زمانه‌ای که امام خمینی(ره) زندگی می‌کرد، همانطور که روحانیت از متن جامعه و امور اجتماعی دور بود، فقه و احکام اسلامی هم در پاکی و نجاست خلاصه شده بودند و اثری از صحبت در زمینه امور اجتماعی مانند اقتصاد، سیاست، رابطه خارجی، قضاوت و ... نبود. پس از تبعید امام خمینی(ره) به نجف اشرف، ایشان در سال 1348، عموم مباحث مربوط به ولایت فقیه و نحوه حکومت‌داری در اسلام را ارائه کردند. این نظرات و نوآوری‌ها راه را برای طراحی آینده نظام مردم‌سالاری دینی باز کرد.

همچنین در همان زمان، عموم متدینین در مورد بازی‌های فکری مانند شطرنج دچار مشکل بودند که یکی از فتواهای مهم امام، اعلام حلال بودن این بازی بدون شرط‌بندی است. پس از تشکیل حکومت هم نوع نگاه منعطف امام به مسائل روز باعث شد تا دوجنسی‌ها در کشور برای اولین بار دارای حق و حقوق شوند و بتوانند به صورت قانونی عمل تغییر جنسیت انجام دهند. این نگاه متفاوت بود که نگذاشت هیچ‌گاه مردم و کشور در مسائل روز از تعالیم اسلامی بی‌بهره بمانند.

نگاه متفاوتش در ارتباط با مردم

من از ملت ایران عذر می‌خواهم

او فردی از جنس مردم بود. از همان پابرهنه‌هایی که قیام کردند و انقلاب را به ثمر رساندند. خانه امام مثل همه آدم معمولی‌هایی بود که از ته قلب او را دوست داشتند. خانه‌ای 60 متری و حسینه‌ای که دیوار‌هایش هیچ‌گاه گچ نشد. او همان مرد ساده‌ای بود که ابایی از عذرخواهی نداشت. او فردی بود با حرف‌هایی از جنس «چو از دل برآید لاجرم بر دل نشیند». شاید دیده باشید صحنه‌هایی را که او حرف می‌زند و کسانی که پای سخنرانی‌اش هستند فقط اشک می‌ریزند. او آن‌قدر صادق است که وقتی پس از یک سال و نیم از انقلاب وضعیت امور کشور خوب پیش نمی‌رود با مردم اینگونه حرف بزند:

«من از شماها عذر مى‌خواهم. من از ملت ایران عذر مى‌خواهم. من از ملت ایران عذر مى‌خواهم. من از این مادرهایى که بچه‌هاى خودشان را از دست دادند معذرت مى‌خواهم. من از این برادرهایى که عزیزان خودشان را دادند، از دست داده‌اند، معذرت مى‌خواهم. من از... معذرت می‌خواهم که عُرضه این را ندارم که کار را درست کنم. من از حضرت مهدى- سلام اللَّه علیه- من از پیشگاه پیغمبر اکرم معذرت مى‌خواهم. من از پیشگاه ولى عصر امام مهدى- سلام اللَّه علیه- معذرت مى‌خواهم. من از پیشگاه ملت ایران معذرت مى‌خواهم...ما نتوانستیم براى شما کارى‏ انجام دهیم. ما ضعیف هستیم. ما باز گرفتار کاغذ بازی هستیم...» (صحیفه امام، ج‏12، ص 478) چهارم شهریور 59

نظرات کاربران
کد امنیتی
یاسر کلایی
یاسر کلایی
٩٥/٠٣/١٤
٠
٠
سلام و وقت بخیر در این واویلای شبکه های مجازی و ایجاد شبهه ها ،مطالبی اینگونه، دل ما را تسکین میدهد و دوباره به واقعیت ها نزدیک تر میکند خواهشمندم به همین شکل ادامه دهید با تشکر
پربازدیدتریـــن ها
درباره فردوسی و ادبیات حماسی به مناسبت روز بزرگداشت این شاعر نامی

حکیم زبان فارسی

٩٦/٠٢/٢٨
کافه جهان نما

چین، سرزمین دیوار بلند اعتماد

٩٦/٠٢/٢٨
برگزیده سایت

اضافی‌ها را قیچی کنید!

٩٦/٠٢/٢٨
گزیده‌هایی درباره بهداشت فردی در فصل گرم

خرده جنایت‌های شهروندی!

٩٦/٠٢/٢٨
دات کام

روباتی برای نجات حجم اینترنت‌شما

٩٦/٠٢/٢٨
جارچی 486

اندر حکایت فردای انتخابات

٩٦/٠٢/٢٨
شاخ هفته

روزی روزگاری وبلاگ نویسی

٩٦/٠٢/٢٨
یادداشت شفاهی

مردم هنوز هم به ادبیات‌حماسی نیازمندند

٩٦/٠٢/٢٨
شگرد خفن

نکات طلایی مرورگر که تا به حال نمی‌دانستید

٩٦/٠٢/٢٨
درباره الکساندر نوری که به یکی از شگفتی‌های امسال بوندس لیگای آلمان تبدیل شده است

نور علی نور!

٩٦/٠٢/٢٨
جالباسی

دمپایی‌های الماس نشان!

٩٦/٠٢/٢٨
مینی‌ها

مینی 486

٩٦/٠٢/٢٨
مینیمال

شورای خوشگل‌ها

٩٦/٠٢/٢٨
کوتاه و خودمانی درباره این‌که چرا شرکت در انتخابات خیلی خیلی خیلی مهم است

می‌سازمت به رای

٩٦/٠٢/٢٨

ایران، یک کیس خاص

٩٦/٠٢/٢٨
گفت‌وگوی جیم با «رضا علیپور» قهرمان سنگ نوردی جهان

خوشحالم توانستم رکوردی را به نام ایران ثبت کنم

٩٦/٠٢/٢٨
خیلی کوتاه و مختصر درباره دلایلی که رای دادن را لازم می‌کند

يك رد گزينه جمع و جور!

٩٦/٠٢/٢٨
وقتی «کافه بازار» جای نفس کشیدن به رقبایش را نمی‌دهد حتی اگر بهتر باشند

#فروشگاه_اندرویدی

٩٦/٠٢/٢٨
پایان‌نامه

پنج‌شنبه چه بنویسم

٩٦/٠٢/٢٨

«رای دادن» لازم است ولی کافی نیست

٩٦/٠٢/٢٨
تبلیغات
تبلیغات