سیاه و روشن وزنه‌برداری در آستانه المپیک
مروری بر اتفاقات یکی از پرامیدترین رشته‌های کاروان ایران در ریو

سیاه و روشن وزنه‌برداری در آستانه المپیک

نویسنده : مازیار حکاک

فرصت زیادی تا آغاز مسابقات المپیک باقی نمانده است و دو ماه دیگر ورزشکاران رشته‌های مختلف در ریو برزیل به رقابت خواهند پرداخت. در این بین وزنه‌برداری یکی از رشته‌های پرامید ورزش ایران است که در کنار کشتی و تکواندو توقع مدال از آن می‌رود. ورزشی که در 3 دوره از 4 المپیک اخیر برای کشورمان مدال و آن هم از جنس خوش‌رنگ طلا به همراه داشته است. در آستانه رقابت‌های المپیک با توجه به اتفاقات متفاوت هفته‌های اخیر به این رشته پرداخته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

 

«انوشیروانی» و کارزار سخت ریو

عدم توفیق ایران در مسابقات جهانی هیوستون باعث شد «حسین توکلی» سرمربی سابق تیم ملی از کار برکنار شود و با تصمیم شورای فنی پیش از سال جدید سجاد انوشیروانی جای او را در تیم ملی بگیرد. انوشیروانی که تا همین المپیک قبلی وزنه می‌زد و حتی توانست بعد از سلیمی مدال نقره المپیک2012  لندن را به دست آورد تا پیش از این در تیم ملی جوانان فعالیت می‌کرد و حالا کار سختی را برای مسابقات ریو دارد. جالب این که انوشیروانی البته امید زیادی برای 5 سهمیه ایران در ریو قائل است و شانس مدال بالایی را متصور است. او در مصاحبه‌ای پیرامون این موضوع گفته است: «فکر می‌کنم حداقل دو سه مدال می‌توانیم در المپیک بگیریم که یکی از آن‌ها طلا خواهد بود.». البته او به ضعف‌های تیم ملی هم اشاره داشته و گفته: «تیم ملی از سال2013  افت بدنی داشت. هنوز هم این افت جبران نشده و زمان لازم داریم. تلاش ما این است داشته‌های‌مان را به بهترین شرایط برسانیم.» جالب این که ایران احتمالاً در 4 دسته از مسابقات المپیک شرکت خواهد کرد که احتمالاً در یک دسته، دو نماینده خواهیم داشت.

 

«کیانوش رستمی» و رکوردشکنی جالب در تمرینات تیم ملی

رستمی نماینده دسته 85 کیلوگرم کشورمان است که در مسابقات جهانی سال گذشته مدال نقره را کسب کرد. او در المپیک قبلی علی‌رغم این که شانس اصلی دسته خود بود به مدال برنز رسید. با این حال رستمی این روزها نسبت به قبل با تجربه‌تر شده و می‌توان روی مدال او حساب باز کرد. او که در مسابقات مختلف در حرکت دو ضرب خودش را بالا می‌کشد و حتی به قهرمانی می‌رسد چند روز قبل در تمرینات توانست رکورد دو ضرب جهان را که ۲۱۸ کیلوگرم است، دو کیلوگرم جابجا کند. البته از آنجا که این رکورد شکنی به طور غیر رسمی بود، این رکورد هنوز به نام نفر قبلی است ولی او خط و نشان جدی برای حریفانش کشید. او البته پیش‌تر در مسابقات جهانی و قبل از آن چندین بار برای جابه جایی این رکورد اقدام کرده بود که توفیقی نداشت. با این حال آرتیم اوکولوف و آپتی آیوکادوف روسی دو رقیب جدی کیانوش رستمی در راه کسب مدال هستند. ضمن این که چین هم نماینده‌ای قدرتمند در این دسته دارد.

 

«سهراب مرادی» شاید پدیده ایران در المپیک

سهراب مرادی قهرمان سابق آسیا در حالی پس از دو سال غیبت به دلیل محرومیت به روی تخته وزنه‌برداری بازگشته که با انگیزه‌های متفاوت می‌خواهد جبران مافات کند. درباره او گفته می‌شود که رکوردهای‌اش به گونه‌ای است که می‌تواند مدال خوش‌رنگ طلا را به ارمغان بیاورد. البته قرار بود او در مسابقات جهانی آمریکا به روی تخته برود که علی‌رغم رایرنی‌های متفاوت این فرصت برای او فراهم نشد، شاید اگر او در این مسابقات به میدان می‌رفت با قطعیت بیشتری می‌توانستیم روی مدال او حرف بزنیم. درمجموع او به احتمال زیاد نماینده ایران در دسته 94 کیلوگرم خواهد بود و می‌تواند همه را شگفت زده کند.

 

«نصیر شلال» شانس المپیک را از دست داد

در المپیک گذشته اتفاقات دسته 105 کیلوگرم به گونه‌ای رقم خورد تا نواب نصیر شلال که رکوردهایی پایین‌تر از میانگین سکو را داشت توانست به مدال نقره برسد. با این حال در آستانه رقابت‌های جام فجر و بازی‌های المپیک 2016، آسیب دیدگی کهنه کمر نصیرشلال مجدداً تشدید شد تا امید او برای حضور در المپیک ریو تقریباً کاهش پیدا کند.  او حتی در مصاحبه‌ای گفته است که شاید مجبور باشد وزنه‌برداری را کنار بگذارد. بعد از نصیر شلال، «محمدرضا براری» با قهرمانی در آسیا شانس اصلی این دسته برای شرکت در ریو است که البته فاصله زیادی در حد 20 کیلوگرم با مدال‌آوران این دسته در جام جهانی گذشته دارد.

 

«بهداد سلیمی» امیدی که توقع طلا از او بجاست

سلیمی پس از عمل جراحی‌اش بهبود پیدا کرده و روز به روز در تمرینات تیم ملی در اندیشه وزنه‌های بالاتر می‌رود. البته سلیمی با توجه به مصدومیتش هنوز به سراغ حرکت قیچی نرفته اما با تزریقی که انجام داده احتمالاً از اوایل هفته بعد این حرکت را هم دنبال خواهد کرد. با وجود این که در مدت مصدومیت او دوپینگ «الکسی لوچوف» اصلی‌ترین رقیب او اعلام شد و کسی نیست که رکوردهای بالاتر از او داشته باشد، اما باید بدانیم «روسلان البگوف» دیگر ورزشکار روس رکورد 205 یک ضرب، 255 دوضرب و مجموع 455 کیلوگرم را دارد که اگرچه اختلاف زیادی با رکوردهای قبلی سلیمی دارد اما با توجه مصدومیت سلیمی می‌تواند کمی خطر ساز باشد. با این حال خود او گفته است که توقع مدال المپیک از او بجاست اما توجه به شرایطی که داشتم، کار سخت است. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
روی پرده

بمب نه، ولی عاشقانه!

٩٧/٠٩/٢٢
ساختنیجات

به استقبال سرما با پاپوش‌های دست بافت

٩٧/٠٩/٢٢
این روزها دوربین مخفی‌ها هم مثل هزاران چیز دیگر از تلویزیون به اینستاگرام کوچ کرده‌اند

«شما خود دوربین مخفی هستید»

٩٧/٠٩/٢٢
فتوچاپ

فتوچاپ 560

٩٧/٠٩/٢٢
درباره «ونوم» محصول جدید مارول، که تکلیف مشخصی با خودش معلوم نیست

ونوم یک اکشن دست و پا شکسته

٩٧/٠٩/٢٢
یادداشت

اِنزوا در علاقه‌های بند انگشتی

٩٧/٠٩/٢٢
اینستادونی

اینستادونی 560

٩٧/٠٩/٢٢
یادداشت

جرم دسته‌جمعی بی‌رحمی

٩٧/٠٩/٢٢
دات کام

دیجیتالی کردن عکس‌های قدیمی

٩٧/٠٩/٢٢
یادداشت

برای «سِن سی» مهربانم

٩٧/٠٩/٢٢
جارچی

جارچی 560

٩٧/٠٩/٢٢
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و آجیل ارزان

٩٧/٠٩/٢٢
چهره هفته

چهره هفته 560

٩٧/٠٩/٢٢
شگرد

چگونه از ADSL راحت شویم؟

٩٧/٠٩/٢٢
گل‌های باارزش و 3 امتیازی این روزهای مدافعان در لیگ، می‌تواند سرنوشت قهرمانی را تغییر دهد

head طلایی

٩٧/٠٩/٢٢
گفت‌و‌گو با ملی‌پوش ایرانی که نامزد بهترین تیرانداز سال 2018 جهان شده است

هدفم فقط طلای المپیک است و بس

٩٧/٠٩/٢٢
آنتن

سولوقون یا هنری؟ مسئله این است!

٩٧/٠٩/٢٢
یادداشت

زمین مادرها گِرد نیست

٩٧/٠٩/٢٢
پایان نامه

نخود نخود هر کی رود به کار خود!

٩٧/٠٩/٢٢
کمـپانی پیشروی چینی که ایـــــن روزهــــا با ترامـــپ دســت و پنجــه نرم ‌می‌کند

#huawei

٩٧/٠٩/٢٢