سوباسا، لستر، اس‌خوزستان و دیگران!
قهرمانی دو تیم کم بضاعت ولی پرانگیزه در لیگ فوتبال ما و جزیره، شبیه داستان‌هایی بود که طبقه ضعیف با کوشش و

سوباسا، لستر، اس‌خوزستان و دیگران!

نویسنده : علیرضا گرانپایه

«سوت پایان و تمام. تیمی که کسی فکرش را نمی‌کرد در لیگ بماند و شانس قهرمانی‌اش یک به ۵ هزار هم نبود، قهرمان لیگ می‌شود!» این یک خط، توصیفی یکسان بود از پایان لیگ برتر فوتبال ما و لیگ جزیره. استقلال خوزستان از ایران و لسترسیتی از انگلیس خیلی شبیه هم بودند و شبیه هم نتیجه گرفتند. حتی در لیگ فوتبال روسیه هم تیم سردار آزمون همین وضعیت را دارد، روستوف هم از آن تیم‌هایی است که کسی فکرش را نمی‌کرد در لیگ روسیه بماند چه برسد که الان مدعی قهرمانی هم باشد. گویی دور دور این تیم‌هاست. به هر حال هفته گذشته درباره استقلال خوزستان و لسترسیتی زیاد گفته و نوشته‌اند ولی جیم می‌خواهد بگوید نتیجه گرفتن این دو تیم جور حال خوب کنی است. یک جور امیدبخش. یک جوری که وقتی در داستانی قهرمان قصه با کوشش و تلاش به رغم این‌که امکاناتش کم است و هیچ کس هم فکرش را نمی‌کند، با پشتکار و اراده به ته ماجرا می‌رسد و همه قله‌ها را فتح می‌کند. یک قهرمان که شبیه همه آدم‌هاست ولی امید دارد و دستش به زانوی خودش است. قدیم‌ها که تلویزیون فوتبالیست‌ها را نشان می‌داد، همیشه اولش اینجوری بود که سوباسا و یارانش روی کاغذ بازی را باخته بودند ولی با تلاش همه بچه‌ها، برنده از میدان بیرون می‌آمدند. شاید نوشتن این مطلب حوالی روز جوان برای من و توی جوان این حس خوب را داشته باشد... حس خوب امید و تلاش. در روزگاری که «همه چیز از قبل معلوم است»، «نمی‌توانیم»، «تلاش فایده ندارد» فلسفه زندگی خیلی‌ها شده... قهرمانی بی‌نام و نشان‌ها امیدبخش و حرکت‌آفرین است.

 

همه شباهت‌های و لیگ جزیره

هیجان در روز پایانی لیگ ایران چیزی بیشتر از حد معمول بود. از یک طرف پرسپولیس با 100 هزار هوادار آماده جشن قهرمانی در ورزشگاه آزادی و پایان دادن به حسرت 9 ساله بود، از یک طرف دیگر استقلال خوزستان در حال رقم زدن یک شگفتی دیگر در دنیای فوتبال. تازه این تمام داستان نیست، نیمه پایینی جدول شرایط هیجان انگیزتری را سپری می‌کرد. سوت پایان بازی‌ها که به صدا در آمد، نتایج طوری رقم خورد که حالا باید با قدرت بگوییم که لیگ امسال فوتبال، شباهت زیادی با لیگ برتر انگلیس داشت. شباهتی که تنها مربوط به استقلال خوزستان و لسترسیتی نیست، در ادامه سعی کردیم، تمام شباهت‌های تیم‌های لیگ ایران و انگلیس در فصلی که گذشت را کشف کنیم. کشفیاتی که نکات بامزه‌ای را با خودش به همراه داشت. خدا را چه دیدید شاید یک روز سطح فوتبال لیگ ما هم به لیگ فوتبال انگلیس نزدیک شود، اتفاقی که با ادامه این روند در لیگ از غیرممکن بودن در حال خارج شدن است!!!

استقلال خوزستان و لسترسیتی

اینکه قهرمانی استقلال خوزستان شباهت زیادی به قهرمانی لسترسیتی در لیگ انگلیس دارد، حرف عجیب و غریبی نیست ولی اگر کمی بیشتر بررسی کنیم شاید به اکتشافات جالب‌تری در این دو تیم برسیم. به سراغ آقای گل دو تیم برویم، یک طرف حسن بیت‌سعید و طرف دیگر جیم واردی، دو استعداد دیر کشف شده فوتبال در ایران و انگلیس که به کمک چارچوب شناسی خود، بیشترین استفاده را از موقعیت‌های گل تیم‌شان داشتند. ریاض محرز و زهیوی دو بازیکن تکنیکی که هم در گلزنی و هم در پاس گل دادن کمک زیادی به تیم‌هایشان انجام دادند. اگر سراغ گذشته دو تیم برویم، نتایج جالب‌تری هم بدست می‌آوریم. استقلال خوزستان و لسترسیتی درحالی سال گذشته را به پایان رساندند که ماندن‌شان در لیگ برتر چیزی شبیه معجزه بود. استقلال خوزستان در پلی آف مس کرمان را شکست داد و لستر توانست با 4 پیروزی پیاپی از قعر جدول رهایی پیدا کند. البته روی نیمکت دو تیم اتفاقات متفاوتی صورت گرفت، لسترسیتی با یک مربی پیر که در چند تیم مطرح اروپایی مثل یوونتوس، اینتر و یونان ناموفق بوده است به قهرمانی رسید ولی استقلال خوزستان با عبدا... ویسی جوان که تا همین امسال کسی زیاد او را جدی نمی‌گرفت.

پرسپولیس تهران و آرسنال

شباهت پرسپولیس با آرسنال تنها در رنگ لباس آن‌ها خلاصه نمی‌شود. قرمزهای پایتخت مانند توپچی‌های لندن از آخرین قهرمانی‌شان در لیگ برتر سال‌های زیادی می‌گذرد، هواداران این دو تیم دیگر نمی‌توانند دل‌شان را به قهرمانی در جام حذفی خوش کنند. پرسپولیس در این چند سال مانند آرسنال بازی‌های خوبی را در مسابقات لیگ قهرمانان انجام ندادند. چرا امسال قهرمان نشدند؟ در سالی که بزرگان هر دو لیگ حال و روز خوشی نداشتند، آرسنال و پرسپولیس با کم تجربگی تمام و شاید به دلیل بازیکنان بسیار جوان‌شان باز هم نتوانستند فاتح لیگ باشند. شرایط نیمکت دو تیم اما کاملا متفاوت است، برانکو به تازگی قراردادش را تمدید کرده ولی آرسن ونگر بدجور شرایطش خراب است.

استقلال تهران و منچسترسیتی

روند امتیازگیری این دو تیم در لیگ شباهت زیادی به یکدیگر داشت. منچسترسیتی مانند استقلال تا همین چند هفته پیش یکی از شانس‌های اصلی قهرمانی در لیگ بود ولی نتایج بد این دو تیم در نیم فصل دوم به کلی شرایط را تغییر داد. منچسترسیتی همان اندازه که در دربی شهر خودش نا موفق بوده است، استقلال تهران در دربی پایتخت شکست خورده است. هر دوتیم از دو بازی رودر‌رو خودشان تنها یک امتیاز کسب کردند. بعد از شکست در هر مسابقه، کادرفنی هر دو تیم، نام یک مربی جوان را بالای سر خود حس می‌کردند. یک طرف گواردیولا و طرف دیگر علی منصوریان، دو مربی آینده احتمالی منچسترسیتی و استقلال است. مگر اینکه اتفاق خاصی در باشگاه استقلال صورت بگیرد چون گواردیولا که قرارداد خود را ثبت کرده است.

تراکتورسازی و لیورپول

حال و روز این روزهای تراکتور و لیورپول شباهت زیادی به یکدیگر دارد. علاوه بر تماشاگران پرشور دو باشگاه که ورزشگاه خانگی آن‌ها را تبدیل به جهنم می‌کند، روند نتیجه‌گیری لیورپول و تراکتور بسیار شبیه همدیگر است. تراکتور بعد از اخراج اولویرا و آمدن امیرقلعه‌نوعی نتایج بسیار خوبی در لیگ قهرمانان آسیا گرفت و تیمش را صدرنشین گروه کرد. مشابه همین اتفاق با آمدن یورگن کلوپ در لیورپول صورت گرفت. لیورپولی‌ها فینالیست لیگ اروپا شدند و توانستند مقابل بزرگان لیگ جزیره خودنمایی کنند. سبک بازی «سروش رفیعی» و «بختیار رحمانی» هم شباهت زیادی با دو هافبک وسط تکنیکی لیورپولی‌ها دارد، «فرمینیو» و «کوتینیو» از ارکان اصلی نتایج خوب لیورپول با هدایت کلوپ بودند.

سپاهان و چلسی

تا دل‌تان بخواهد هواداران این دو تیم امسال لیگ را با حرص خوردن سپری کردند. چلسی و سپاهان هر دو توانستند سال گذشته قهرمان لیگ فوتبال کشور خود شوند ولی امسال اصلا حال و روز خوشی نداشتند. چلسی با مورینیو فصل را ناامیدانه آغاز کرد تا مدیران بالاخره از ترس سقوط این تیم دست به اخراج مرد نامدار نیمکت خود بزنند. مشابه همین اتفاق برای حسین فرکی در اصفهان افتاد تا مرد خوش نام فوتبال ایران فعلا خانه‌نشین باشد. سپاهان و چلسی هر دو از راه‌یابی به لیگ قهرمانان امسال باز ماندند تا فعلا تمرکز خود را روی شروع فصل جدید و نقل و انتقالات تابستانی بگذارند. باید دید این دو غول فوتبال ایران و انگلیس بیدار خواهند شد؟ 

نظرات کاربران
کد امنیتی
محمد رضا
محمد رضا
٩٥/٠٢/٣٠
٠
٠
خیلی جالب بود
پربازدیدتریـــن ها
راه نیافتن لاجوردی‌پوشان به جام جهانی باعث شد این مسابقات دروازه‌بان افسانه‌ای ایتالیا را از دست بدهد

جانِ جانانی به نام بوفون!

٩٦/٠٩/٠٢
درباره کارنامه هنری چند بازیگر دهه شصتی دیگر در سینما و تلویزیون

هم سن های نوید کجان؟

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

جلوتر از همه، حتی خودش!

٩٦/٠٩/٠٢
تلگجیم

تلگجیم 513

٩٦/٠٩/٠٢
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و آیفون 10

٩٦/٠٩/٠٢
جام جهانی 2018 روسیه با فقدان کلی ستاره رنگارنگ همراه خواهد بود

ستاره‌های خاموش!

٩٦/٠٩/٠٢
درباره «نهنگ عنبر 2» که به تازگی در شبکه نمایش خانگی عرضه شده است

سلکشن موقعیت‌های بامزه و بی ربط

٩٦/٠٩/٠٢
بـررسـی اینـترنـت نامحـدود در ایـــران و دیگر کـشـورهـای جـهان

#اینترنت_نامحدود

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

سه اپیزود از یک احساس

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

پاییز تابستانی

٩٦/٠٩/٠٢
شگرد

چگونه از کروم به فایرفاکس کوانتوم مهاجرت کنیم؟

٩٦/٠٩/٠٢
کافه جهان نما

بلژیک، سرزمین سرخوشی‌های بی‌پایان

٩٦/٠٩/٠٢
مینی

مینی 513

٩٦/٠٩/٠٢
نگاهی مختصر به کارنامه فعالیت حرفه‌ای نوید محمدزاده در سینما، تلویزیون و تئاتر

پُر کار و پُر جایزه

٩٦/٠٩/٠٢
چهره هفته

حواسمان به دل جوانان مملکت باشد

٩٦/٠٩/٠٢
روایت‏هایی در مورد باید و نبایدهای داشتن حیوان خانگی که گاهی فراموش‌شان می‏کنیم

پت ما یا مای پت؟!

٩٦/٠٩/٠٢
آنتن

چشمک‌هایت از یاد ما نخواهد رفت!

٩٦/٠٩/٠٢
پایان نامه

صورتی‌ها وارد می‌شوند

٩٦/٠٩/٠٢
جارچی

جارچی 513

٩٦/٠٩/٠٢
مینیمال

سعدیا گفتی که مهرش می‌رود از دل ولی مهر رفت و ماه آبان نیز آرامم نکرد*

٩٦/٠٩/٠٢
تبلیغات