در شبکه نمایش خانگی نمی‌توان آب بست!
فریبا متخصص در گفت وگو با جیم:

در شبکه نمایش خانگی نمی‌توان آب بست!

نویسنده : مازیار حکاک

هفته گذشته سریال «شهرزاد» تمام شد، سریالی که در طول مدت پخشش مخاطبان زیادی را با خود همراه کرد و موج این سریال حتی بسیاری را با شبکه نمایش خانگی آشتی داد. اگرچه قسمت آخر سریال شهرزاد به اندازه قسمتهای قبلتر و به ویژه قسمت یکی مانده به آخر جذاب نبود، اما در مجموع این سریال با توجه به موفقیتش و محبوبیتش نمره قبولی گرفت. با اتمام این سریال سراغ عوامل رفتیم اما گفت وگو با هر کدام به دلیلی میسر نشد جز «فریبا متخصص» بازیگر نقش «مرضیه» که یکی از خوبهای این مجموعه هم بود. متخصص که مدتها در تئاتر فعال بوده و عنوان برترین بازیگر زن سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر را به خود اختصاص داد، از اولین تجربه‌اش در شبکه نمایش خانگی راضی است و حرفهای جالبی پیرامون این مدیوم دارد.

 شما بعد از مدتها حاضر شدید در یک سریال و آن هم در شبکه نمایش خانگی بازی کنید، آیا این تجربه برای شما راضی کننده بود؟

بله چراکه من قبلتر هم با آقا فتحی کار کرده بودم. اولین تجربه همکاری من با ایشان به سریال «همسایهها» برمیگشت که یک تجربه تلویزیونی خوبی بود. با ایشان تله تئاترهای «ملکههای فرانسه» و «جان گابریل بورکمن» را هم کار کرده بودم که آنها هم کارهای فوق‌العادهای بود. چون شناخت کامل از ایشان داشتم و از کار کردن با ایشان لذت میبرم بنابراین فرقی نمیکرد در چه مدیومی قرار است با ایشان کار کنم و خدا را شکر که شهرزاد تجربه شیرینی بود.

فکر میکردید سریال «شهرزاد» این قدر محبوب شود؟

اصلا. من فقط میدانستم مردم یک کار خوب را میبینند ولی بعد از شروع پخش سریال عکس‌العملهای متفاوتی از مردم دیدم که برای من غیر قابل تصور بود. به نظر من این که چند موضوع سیاسی، اجتماعی، عشقی و خانوادگی همزمان با هم در یک داستان پیش میرفت به جذابیت کار کمک کرده بود. از طرفی کار این قدر برنامهریزی منظمی داشت که مردم اگر لحظه‌ای از پای سریال بلند میشدند، داستان را از دست میدادند.

در مورد محبوبیت نقش مرضیه چطور؟

در مورد خودم باید بگویم از طرف بازی خودم فکر می‌ کردم هیچ کار خاصی نکردم. چون قصه روی من نمیچرخید، تصور نمیکردم خیلی دیده شود اما بازخوردهای خوبی از نقشم گرفتم که حداقل بد نبودم! گاهی این بازخوردها از خارج از کشور بود که این برای خود من خیلی جالب بود.

اطرافیانتان چطور؟

خب من یک پسر دارم که در قبرس تحصیل میکند. او بخشهای از سریال را دیده بود و معتقد بود نقش من خیلی متفاوت است و البته همسرم هم همین را میگفت، منتها من خودم این تفاوت را احساس نمی‌کردم.

این نقش چه پیچیدگی داشت؟

اوایل کار چون هیچ ما به ازایی از آن شخصیت در 60 سال پیش نداشتم مقداری برایم سخت بود ولی یک مقدار فکر و تحقیق کردم و یک مقدار هم از کارگردان کمک گرفتم. با توجه به این که ایشان قبلا هم این دورهها را کار کردند، اشراف کامل داشتند و راهنماییها خوبی میدادند.

خانواده دماوندی و رفتارهای‌شان با این که مربوط به چند دهه گذشته است اما برای نسل امروز باورپذیر و دوست داشتنی بود. این چطور اتفاق افتاد؟

ببنید درست است که من میگویم 60 سال پیش را ندیدم اما باید توجه داشت که یک مادر همیشه یک مادر است. فقط باید همین خصوصیتها را در موقعیتهای آن زمان تکرار کند. در واقع پایه و اساس نقشها با تیپ امروزی این جایگاهها مشابه است فقط سایهها و هاشور زدنش فرق میکند که چطور این رفتارها در قالب آن دهه صورت بپذیرد. البته در کار شهرزاد با توجه به نوع فیلمنامه نقش خانوادهها هم پررنگ بود.

با توجه به موفقیت سریال شهرزاد برای خیلیها سئوال بود چرا سریال این تیپی در تلویزیون نیست؟ به نظر شما این ممکن است کارهایی با این کیفیت در تلویزیون ساخته شود؟

ببینید مردم «شهرزاد» را بهتر نگاه میکردند چون بابتش هزینه میپرداختند و خودشان دست به انتخاب زده بودند. سریال تلویزیونی جوری است که در دسترس شماست اگر دوست داشته باشید نگاه میکنید و اگر خوشتان نیاید کانال را عوض میکنید. به هر حال محدودیتها یک مقدار در شبکه نمایش خانگی کمتر است، رنگ بیشتری دارد و مردم هم دوست دارند تنوع را ببینند. البته به همین نسبت کار ظریف و پیچدهتری هم هست و باید طوری باشد که مخاطب را با خود همراه کند و بعد از دیدن یک یا چند قسمت ادامه دیدن را انتخاب کند. سریالهای تلویزیونی چون باید زمان پر شود گاهی یک چیزهایی هم قاطیاش میشود که واقعا لازم نیست و به قول خودمان جایی آب بسته میشود که این در شبکه نمایش خانگی نیست و با توجه به ذائقه مخاطب و هزینهای که میکند نمیتواند هم باشد. همین جا بگویم شبکه خانگی تا قبل از «شهرزاد» به دلایل مختلفی امتحانش را بد پس داده بود و کار در این عرصه ریسک بود.

بعد از شهرزاد انتخابها برای شما سخت شده است؟

خب وقتی مردم راضی هستند و از من تعریف میکنند دوست دارم نقشی را بازی کنم که متفاوت و شاید حتی منفی‌تر باشد و شبیه کارها و آثار گذشتهام نباشد. این توقعات باعث میشود از این به بعد کارم را یک مقدار هوشمندانه‌تر انتخاب کنم.

شما چه مقطعی را با سریال شهرزاد همکاری داشتید؟

من از بهمن ماه تا اوایل شهریور بودم ولی عوامل مجموعه شهرزاد از آذرماه شروع کرده بودند و ساخت سریال یک سال و 10 روز طول کشیده بود.

مردم از شما هم درباره نتیجه داستان سئوال میکردند؟

بله خیلی زیاد، اما من از مردم میخواستم تحمل کنند. واقعا خیلیها هم دوست داشتند هفتگی درگیر سریال باشند. در این بین البته بعضی حدسهایی می‌زدند و صحبتهای مطرح شد که به نظرم بهتر این بود که همه برای پایان صبر میکردند.

پایان سریال شهرزاد را دوست داشتید؟

فکر میکنم فصل اول سریال شهرزاد پایانی نداشت چون اساسا زندگی پایانی ندارد و هر پایانی میتواند شروع یک آغاز دیگر باشد.

شما در فصل دوم سریال هم حضور دارید؟

قرار است فصل دوم ساخته شود من در جریانش نیستم که قرار هست به چه صورت باشد. دوست دارم که باشم ولی هنوز چیزی مشخص نیست. ممکن است از یک مقطعی شروع شود که ماها نباشیم. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

طاقت فرسودگی‌ام هیچ نیست

٩٧/٠١/٢٥

سوتی‌های عجیب

٩٧/٠١/٢٥
چرا همیشه از تماشای ماجراهای خانواده معمولی‌ لذت می‌بریم؟

پایتخت قلب‌ها

٩٧/٠١/٢٥
پایتخت 5 با چند قسمت طلایی به ایستگاه آخر رسید تا بیشتر از قبل حسرت قسمت‌های کشدار و خسته‌کننده آن را بخور

آب بندی سیروس و محسن

٩٧/٠١/٢٥
درباره سریال‌هایی که با فصل دوم‌شان خاطرات خوب‌مان را خراب کردند

کشششششدار و مریض

٩٧/٠١/٢٥

شلنگ آب در پایتخت

٩٧/٠١/٢٥
به بهانه اکران سریال «گلشیفته» در شبکه نمایش خانگی

سندروم سریال‌سازی فست‌فودی

٩٧/٠١/٢٥
فتوچاپ

فتوچاپ 531

٩٧/٠١/٢٥
شاخ هفته

عاشق نشدی، طعنه مزن عشاق را!

٩٧/٠١/٢٥
جارچی

جارچی 531

٩٧/٠١/٢٥
تلگجیم

تلگجیم 531

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

بخند و بترس

٩٧/٠١/٢٥
ساختنیجات

پیشنهادهایی برای کتاب‌بازهای کتاب به دست

٩٧/٠١/٢٥
آنتن

جیم و ناپایداری هوا

٩٧/٠١/٢٥
نگاهی به چهار برنامه نوروزی سیما که با سبک زندگی ما ارتباط دارند

سبک زندگی تلویزیونی

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

در تشریح مختصر رابطه پیچیده خشم با تصمیم‌های مهم ما

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

همه چی آرومه، ما چقدر خوشحالیم!

٩٧/٠١/٣٠
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و حرص دنیا

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

باغچه اتوکشیده

٩٧/٠١/٢٥
پایان نامه

لطفا حواس‌تان نباشد

٩٧/٠١/٢٥