متحیر التصمیم!
به بهانه بازگشت جنجالی فرزاد حسنی و ممنوع التصویری پر ابهام قاسمخانی

متحیر التصمیم!

نویسنده : محدثه عارفی

مدت‌ها بود عادت کرده بودیم فقط خبر ممنوع التصویری یک هنرمند در تلویزیون را بشنویم؛ اما چند وقتی است که با رفع ممنوع التصویری‌ها هم مواجه میشویم. مثل بازگشت رضا رشیدپور که در همان بدو امر با یک شوخی عجیب در برنامهاش حسابی خبرساز شد. یا بازگشت فرزاد حسنی پرحاشیه که هنوز برنگشته بهخاطر رفتار تحقیرآمیزش با شرکت‌کننده برنامه، حسابی کاربران شبکه‌های اجتماعی را به جوش و خروش آورد. اما یکی از عجیبترین و جالبترین موارد اخیر برمی‌گردد به مهراب قاسمخانی، کسیکه قرار بود کارگردان «دورهمی» باشد اما از اسمش در تیتراژ خبری نبود، بعد هم که معلوم شد در موردی نادر یک نفر همزمان با همکاریاش با تلویزیون ممنوع التصویر هم شده! البته حضور قاسمخانی در پشت صحنه کار این امکان را به تلویزیون داد که ضمن همکاری طرف را ممنوع التصویر کند یعنی هم از هنرش استفاده کند هم اسمش را از تیتراژ حذف کند. ماجرا هم که بین تلویزیون و قاسمخانی بالا گرفت و مهراب بدون اینکه معلوم شود چرا؟ از دورهمی جدا شد. با توجه به اینکه بزرگترین سکوی پرتاب برای هر مجری و بازیگر دیده شدن توانایی و هنرهای اوست و حضور در تلویزیون می‌تواند به این دیده شدن کمک کند، پس ممنوع‌التصویری یک بازیگر و مجری، بزرگترین جریمه‌ای است که می‌توان برای او در نظر داشت. البته سیاست‌های صدا و سیما در چند ماه اخیر با گذشته تفاوت معناداری پیدا کرده است اما چون شفاف نیست حس یک بام و دوهوایی را به مخاطب القاء میکند، از یک طرف ممنوع التصویرهایی برمی‌گردند و دوباره حاشیهساز میشوند و از طرف دیگر به فهرست ممنوع التصویرها اضافه میشود. علی‌اصغر پورمحمدی معاون صدا‌و‌سیما چند وقت قبل گفته بود: «‌در تلاش هستیم مجری و بازیگرانی که در تلویزیون مشکلاتی داشتند و این مشکلات ناشی از مسائل خارج از تلویزیون بوده است، به تلویزیون بازگردند. با همه این افراد در حال گفت‌وگو هستیم و تلاش می‌کنیم مشکلات ورودشان حل و فصل شود.» در ادامه نگاهی داریم به افرادی که با بازگشت خود همه را متعجب کردند و چهره‌هایی که ممنوع التصویر شدن آن‌ها سر و صدا به پا کرده است. 

 

فرزاد حسنی

از همان برنامه «كوله‌پشتي» که حسنی يكسري خط قرمزها را شكست، تلويزيون که دنبال دردسر نبود به جز مناسبت‌های خاص، دور فرزاد حسنی را خط کشید تا امسال که حسنی مجری برنامه اکسیر شد و با برخورد عجیبش که حرکت روی مرز شوخی و جدی بود شرکت‌کننده برنامه را حسابی تحقیر کرد.   

 

رضا رشیدپور

مجموعه‌ای از ماجراهای سیاسی و رسانه‌ای باعث شد رشیدپور ممنوع التصویر شود. رشيد‌پور هم رفت سراغ بازيگري كه نتيجه‌اش حضور در فيلم‌هاي «بي پولي»، «شيش و بش»، «سوپر استار» و «در امتداد شهر» بود. نهایتا او که با برنامه‌ی دید در شب در سایت آپارات حسابی سر و صدا به پا کرده بود، وسوسه تلویزیونی‌ها را برانگیخت تا رشیدپور دوباره به تلویزیون برگردد و برنامه «صفر:صفر» را روی آنتن ببرد. شوخی یا به نوعی دروغ 13 او در همین برنامه باعث شد خیلیها در صفحه اینستاگرامش واکنشهای نامناسبی نشان بدهند تا اینکه رشیدپور از اینستاگرام هم خداحافظی کرد. رشیدپور در حال حاضر با برنامه «حالا خورشید» که از شبکه ؟؟؟  پخش می‌شود، روی آنتن است.

 

سحر قریشی

با سریال «دلنوازان» به عنوان بازیگر در تلویزیون مطرح شد.  البته این بازیگر پس از سال 88 تنها در دو قسمت از مجموعه «شاید برای شما اتفاق بیفتد» و بازپخش سریال «دلنوازان» در تلویزیون حضور داشت. حتی حسین سهیلی‌زاده هم برای سریال‌ «پریا» تلاش زیادی برای رفع مشکل او کرد که به نتیجه نرسید. در سال اخیر هم سحر قریشی برای بازی در  سریال «علی‌البدل» به کارگردانی سیروس مقدم انتخاب شد و امید میرفت که پس از سال‌ها در ماه رمضان به تلویزیون برگردد که میسر نشد . 

 

محمدرضا حسینیان

با غیبت یکباره‌ محمدرضا حسینیان پس از اجرای دو قسمت از برنامه «سفر بخیر» و همین‌طور عدم حضور او در مقابل دوربین برنامه‌ «سه ستاره» در روزهای پایانی سال گذشته، احتمال ممنوع‌التصویری این مجری قوت گرفت و بعد هم که رسمی شد. خود او گفته است: «ممنوع‌التصویری‌ام ماجرایی است که به روزهای 21 و 22 اسفند 94 برمی‌گردد که دوستان مرا به حراست سازمان صداوسیما دعوت و موضوع ممنوع‌التصویری‌ام را به من ابلاغ کردند و تذکر دادند چنانچه همین امروز که با هم حرف می‌زنیم اگر سایت تی‌وی پلاستان را بستید که بستید اگر نبستید ممنوع‌التصویرید!»

*  *  *

هر چند فهرست ممنوع التصویرها بلندبالاتر از نامهای بالاست اما به مهمترین موارد اشاره کردیم. از قرار معلوم رونق شبکه‌های اجتماعی و تلویزیونهای اینترنتی و چالش جذب مخاطب در تلویزیون باعث شده که مسئولان این رسانه بدون آنکه تغییری در مواضع اصلیشان بدهند تلاش کنند بعضی‌ها را برگردانند در حالی که همچنان شکل اصلی رفتار ممنوع التصویرها  و سیاست‌های کلی تلویزیون پا برجاست و این تناقض حسابی به چشم میآید، انگار خود تلویزیون متحیر التصمیم است و نمیداند چه کند؟

نظرات کاربران
کد امنیتی