آيينه و شمعدان هفت دست مشاوره‌ هيچي

آيينه و شمعدان هفت دست مشاوره‌ هيچي

نویسنده :

با سامانه سراب ازدواج در جواني آشنا شويد
سلام، اسم مهارت‌هاي زندگي که حتما تا به حال به گوش مبارک‌تان اصابت کرده، مي‌دانيد نداشتن اين مهارت‌ها چه‌قدر مي‌تواند به شيريني زندگي مشترک زوج‌هاي جوان قبل، حين و بعد از ازدواج لطمه بزند؟ بعله حتي قبل از ازدواج! مهارت‌هاي زندگي شامل دو بخش خيلي مهم و خيلي بي‌خودي مي‌باشند؛ خيلي مهم مثل کسب درآمد براي آقايان و پخت‌وپز براي خانم‌ها. اما مهارت‌هاي بي‌خودي مثل همسريابي، همسر گزيني، همسر شناسي، همسر پراني و همسر‌کشي است. در حالي که همه جوانان به موارد با اهميت‌گير مي‌دهند؛ بعضي‌ها هم پيدا مي‌شوند که دوست دارند موارد بي‌خودي را به جوانان بياموزند. ما هم چکيده‌اي از اين عملکردها را براي‌تان شرح مي‌دهيم.

ساج چيست؟
سازمان ملي جوانان اين ديار سامانه‌اي اينترنتي را براي آموزش ازدواج جوانان راه‌اندازي کرد و قرار بر اين شد در پايتخت همه جوانان آموزش لازم را از اين سامانه دريافت، سپس عزم ازدواج کنند. حتي گفته شد که خانواده‌هاي دختردار از راه دادن پسراني که دوره ساج را نگذرانده‌اند خودداري کنند. البته فعلا که سرنوشت طرح ساج هم مثل قطار شهري، اينترنت ملي، ايميل ملي و تيم ملي پر از ابهام است.

اما ساج يعني چي اصلا؟
ساج که برخي مفسران آن را سامانه آموزش جوانان، برخي سامانه ازدواج جوانان و برخي کلوپ آموزشي جوکاران خطابش مي‌کنند امري بس پيچيده است، در جلد 3 جامع التواريخ مصدر اين کلمه از سمجيدن يا سماجت داشتن براي به دست آوردن چيزي تعريف شده است. ويل دورهت در جلد 34 تاريخ تمدن، ساج را سازمان آموزش جيم شدن خطاب کرده؛ اما آن‌چه از همه دقيق‌تر است سراب ازدواج در جواني است.

فوايد ساج چيست؟
قديم نديما پسرها همين که چند تا جوش روي صورت‌شان ظاهر مي‌شد داماد مي‌شدند، اما از وقتي که امکانات کاهش پيدا کرد سربازي هم به داشتن جوش صورت اضافه شد، کم‌کم 4 سال دانشگاه هم جزو موانع شد تا جوانان کمي بيشترتر سرگرم شوند و سوداي ازدواج نکنند. اما وقتي همه اين‌ها افاقه نکرد ساج اختراع شد تا چند صباح ديگر سوداي ازدواج را از سر گل پسرها بپراند و مثل پشت کنکوري‌ها، پشت گذراندن دوره ساج بمانند.

مواد درسي ساج چي بود حالا؟
ما که نمي‌دانيم چه چيزهايي در ساج به عنوان آموزش‌هاي پيش از ازدواج به خورد جوانان داده مي‌شد، اگر هم مي‌دانستيم شايد صلاح نبود که اين‌طوري در انذار عمومي جار بزنيم اما مي‌توانيم تصور کنيم که پسرها از چه مواد درسي خوششان مي‌آيد؟ ضعيفه کشي 1 و 2 هر کدام 2 واحد، حلق آويز برادر زن در 3 گام 3 واحد، کورس گذاشتن با باجناق در جاده مرگ و از همه مهم‌تر چگونگي دک کردن خواهر زن کوچيکه حين عزيمت به سينما در دوره عقد 28 واحد! اما دروسي که خانم‌ها دوست دارند: چگونه شوهر خود را رام کنيم، کنف کردن خواهر شوهر به روش ميکرو طبقه‌بندي شده، نسوزاندن شام در 10 گام، چه کسي مادر شوهر مرا قورت مي‌دهد؟ و...

تأثيرات ساج چه بود؟
ساج باعث کاهش جدي طلاق در بين زوجين شد؛ به اين دليل که باعث کاهش جدي ازدواج شد، چه طوري؟ اين طوري که به ملت ياد داد چه‌طوري با 300 هزار تومان زندگي کنند و شاد باشند، برخي از مواد درسي لو رفته به شرح زير مي‌باشد: نحوه خيس کردن سويا و استفاده از آن در غذا به جاي گوشت، نحوه زندگي در آپارتمان 50 متري با يکدست مبلمان استيل 12 نفره به همراه تخت، بوفه و... پس طبيعي است که جوانان وحشت کنند و از ازدواج امتناع کنند.

کاسه چه کنم، چه کنم!
از اين کاسه‌هاي معروف تا حالا همه‌مان به دست گرفته‌ايم، بعضي‌ها که از همان لحظه تولد انگار با اين کاسه به دنيا آمده‌اند. سر هر مسئله معمولي راه مي‌افتند از دوست و آشنا و فاميل و مؤسسه سرچهارراه، کمک خواستن. انگاري خودشان تعطيل‌اند تا اطلاع ثانوي! که مثلا فلاني سلام کرده، جوابش را بدهيم پررو نمي‌شود!

يا بدتر، ما ازدواجي قرار است بکنيم با فلان دختر خانم يا آقا پسر، گلاب به روتان(!) خوشبخت مي‌شويم يا نه؟! و هر قمر خانمي صاحب‌نظري است در اين عرصه براي خودش.

بعضي‌ها هم اصولا با اين کاسه دشمني خوني دارند. عقل کل‌اندحضرات. جان به جان‌شان کني حاضر نيستند دو دقيقه بنشينند پاي صحبت اهل تجربه، دم به ساعت هم کارشان بيخ پيدا مي‌کند و ويژگي برجسته‌شان اين است که از رو نمي‌روند ولي راه به راه به دادگاه خانواده مي‌روند!

مشاوره به نوستر نسترداموس
دسته سومي هم هستند البته که کارشان روي حساب و کتاب است. و به قول قديمي‌ها بي‌گدار به آب نمي‌زنند. آن هم براي مسئله مهم و حياتي و چند فوريتي(!) مثل ازدواج. اين‌ها نه مثل دسته اول خودشان را دسته کم مي‌گيرند و نه مثل دومي‌ها، دسته زياد.

البته اين‌جا مطلقا نمي‌شود در مورد حساب و کتاب کار آن‌ها نوشت. صرف نظر از جزييات، اين دسته براي روشي با هدف دست‌يابي به جواب احترام قائلند. شيوه‌اي که حل مسئله را نمي‌گويد، چرا که اين‌ها عقل خودشان را نگذاشته‌اند براي روز مبادا، شيوه‌اي که راهنمايي مي‌کند و مهارت مي‌دهد. امروزي‌ها مي‌گويند عقل جمعي، همان مشورت، همان «شوري بينهم». بالاخره مي‌خواهند شريک زندگي انتخاب کنند، لباس و کفش و شلوار که نيست، بماند که بعضي‌ها چند ماه براي ست کردن کيف و کفش‌شان وقت وپول حرام مي‌کنند، اما ازدواج، سه شماره، پاي سفره عقد! و بعد هم... سه نقطه... البته با احتساب چند ماه براي خريد آينه و شمعدان و حلقه و...

اما اين‌که از کي مشورت بگيريم و چه‌طوري، به عدد انسان‌هاي عالم راه هست براي رسيدن به جواب. پس فعلا مشورت خوب است بالاخص براي امر خير. اما به شرط‌ها و شروط‌ها...

آخر چه کسي حاضر است در اين اوضاع رو به راه(!) اقتصادي پولش را بريزد توي جوي آب، يا عابر بانکش را با رمز بدهد دست دزد!؟ يا بي‌مقدمه و تحقيق برود سراغ يک مرکز مشاوره گمنام و در ازاي 45 دقيقه نا قابل، 12 هزار الي خيلي هزار تومان پول بريزد توي جيب‌شان، آن وقت به نتايج عجيب و غريب هم برسند و يک عمر زندگي را بسپارند دست همين نتايج که معلوم هم نيست بر اساس چه اصولي گرفته شده و اصلا با فرهنگ و اجتماع و خانواده ما سازگار است يا تزهايي است براي درمان دردهاي ينگه دنيايي‌ها! اين‌طوري که همان قمرخانم مذکور هم مي‌تواند ادعاي مشاوره کند، آن هم با مدرک بين‌المللي و يک باب دفتر شيک و باکلاس. (نويسنده مي‌گويد: چه بسا براي يک نفر، تجربه فلان ريش سفيد فاميل‌اش قدم اول همان شورا بينهم باشد.)

البته جدا ازاين‌که مشاور حقيقي کيست، بايد گفت مشاوره حقيقي چيست. اصلا مشاور که قرار نيست غيب‌گو باشد و با چند جلسه آينده شما را پيش‌بيني کند که اگر اين‌طوري است فال قهوه و کف‌بيني ارزان‌تر در مي‌آيد!

يک ملاقات عبرت‌آموز
حالا تو رفته‌اي و با حساب و کتاب نشسته‌اي پاي مشورت يک آدم باتجربه، که همه شرايط يک مشاور خوب را دارد. بعد هم با يک دنيا به‌به و چه‌چه آمده‌اي بيرون تا بروي زندگي‌‌ات را بسازي. قرص و دارو که نيست، دکتر بنويسد تو هم از داروخانه محل‌تان بگيري و بخوري و تمام. کسي که مشورت مي‌دهد فقط تجربه‌اش را در اختيار تو مي‌گذارد، زندگي‌ات را که نمي‌تواني بسپري دستش. او هم اگر هزار حرف خوب رديف کند شرط اولش اين است که توي گوش من و تو برود و شرط دوم به عمل درآمدنش، که سخت است، خيلي هم سخت، اما شدني. مشاوره فرمول نيست، راه حلي است براي همان کاسه چه کنم. براي وقتي که مي‌بيني به تنهايي نمي‌شود تصميم به اين بزرگي گرفت و به نظرت دادگاه‌هاي خانواده همين الان به اندازه کافي شلوغ است!

مشاور دنيا ديده‌تر است به قول خودشان موردهاي مشاوره‌شان هر کدام به اندازه يک دنيا تجربه‌اند و حالا اين دنيا مي‌تواند در مقابل چشم تو قرار بگيرد براي عبرت گرفتن و بهتر ديدن. در مقابل چشم تو قرار بگيرد اما تو بايد عبرت بگيري. زورکي که نمي‌شود آدم را عبرت ديده کرد. وقتي ديدي و شنيدي، آن وقت خودت مي‌فهمي درختت را کجا بکاري تا به بار بنشيند.

با اجازه مشاورم، بله!
از اول اين وراجي مکتوبمان مدام گفتيم: خودت، خودت، خودت... براي بار آخرهم مي‌گوييم، خودت. سر سفره عقد هم نه از مادر و پدر و دوست و آشنا «بله» را مي‌گيرند و نه از مشاور... بلکه از خودت...

يعني هيچ‌‌کس تو را بهتر از خودت نمي‌شناسد. هيچ‌کس نمي‌تواند بهتر از خودت بفهمد چه کسي براي رسيدن تو به بهتر شدن همراه بهتري‌ است.

پيش صد تا مشاور درجه يک هم که بروي هيچ کدام به تو ضمانت‌نامه نمي‌دهند حتي براي چند ماه زندگي، حتي براي چند روز‌ش، همه چيز به گردن توست. گردني که شايد الان از مو باريک‌تر باشد اما به لطف مشاوره درست و عقل سليم، حسابي کلفت خواهد شد. کلفت براي هر مسئوليتي.

هر چه‌قدر هم نظرات مشاوران خوب و تخصصي باشد، تصميم آخر با شماست. وقتي شما به شناخت رسيديد ، تحقيق‌تان را کرديد، مشورتتان را با دوست و آشنا و بزرگ‌تر و متخصص انجام داديد حالا زمان تصميم‌گيري است، در اين قسمت شما هستيد و توکل‌تان به خدا. وقتي شما در همه قسمت‌هاي راه، خداپسندانه جلو رفته باشيد مي‌توانيد تصميم آخر را بگيريد و بقيه‌اش را به خدا بسپاريد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
رئال مادرید یا لیورپول؛ کدام تیم فاتح لیگ قهرمانان امسال می شود؟

جام آخر!

٩٧/٠٣/٠٣