آقای طنز!
هر اندازه مهران مدیری کارنامه هنری خود را با خلاقیت آغاز کرد، این‌روزها درگیر تکرار شده است

آقای طنز!

نویسنده : علیرضا گرانپایه

اصلا نیاز به جستجو پیچیده‌ یا نظرسنجی خاصی ندارد، کافی ست کارنامه مهران مدیری را در ذهن‌تان مرور کنید تا متوجه شوید چرا باید او را نابغه کمدی سینما و تلویزیون ایران در دو دهه اخیر نامید. خلق شخصیت‌ها و داستان‌های به یاد ماندنی، تکیه کلام‌هایی که تا سال‌ها بین مردم جامعه رواج داشت، بیان مشکلات اجتماعی به زبان طنز و کلی دلیل دیگر که نه تنها مدیری را در بین تمام کارگردان‌های سریال‌های کمدی خاص کرده بلکه او را در بین مردم به یک برند معتبر تبدیل کرده است. برندی که با آمدن نام او می‌توانیم (شما بخوانید می‌توانستیم) از کیفیت یک اثر هنری اطمینان پیدا کرد. این‌ها که گفتم، روایت مهران مدیری تا سال 90 بود، تا همان جایی که هنوز تصمیم ناگهانی کوچ به شبکه نمایش خانگی را نگرفته بود. تصمیمی که کارنامه 4 سال اخیر مدیری را با فراز و نشیب‌های فراوانی همراه کرد. در ادامه سعی کردیم جدا از فعالیت مدیری در موسیقی، سینما و تئاتر به بررسی کارنامه سریال‌سازی او در دهه 80 و 90 بپردازیم تا شاید بتوانیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا واقعا ذوق و خلاقیت مدیری مرده است؟ 

 

ایستگاه1: پاورچین

سال: 82

بعد از این‌که مهران مدیری توانست با موفقیت «ساعت خوش»، «جنگ 77» و «ببخشید شما»، اطمینان مدیران صدا و سیما را جلب کند. کارنامه سریال‌سازی خود در دهه 80 را با ساخت سریال پاورچین برای شبکه تهران آغاز کرد. مدیری در سال 81 و 82 توانست به عنوان بهترین بازیگر و کارگردان کمدی تلویزیون انتخاب شود. واژه «پاچه خواری» اولین بار در این سریال مورد استفاده قرار گرفت تا مدیری با پاورچین این کلمه را وارد واژگان مردم کند. اولین بار نام روستای خیالی «برره» در این سریال برده شد تا پاورچین مقدمه ساخت داستان‌های دیگری شود.

 

ایستگاه2 : نقطه چین

سال: 83

یک کمدی آپارتمانی از مهران مدیری که او را به سرعت بعد از پاورچین به تلویزیون بازگرداند. هر چند نقطه چین از شبکه سه سیما پخش شد ولی به اندازه پاورچین مورد توجه مخاطبان قرار نگرفت. شخصیت بامشاد با بازی رضا شفیعی‌جم کارت طلایی مدیری در سریال بود. بامشاد با لباس خاصش و همچنین ترانه‌هایی که می‌خواند کلی جذاب بود.

 

ایستگاه 3: جایزه بزرگ

سال: 84

اولین سریال نوروزی مهران مدیری که هر چند با انتقادات زیادی همراه شد و خیلی‌ها آن را ضعیف‌ترین اثر کارنامه مدیری در دهه 80 دانستند ولی در نظرسنجی‌های تلویزیون توانست عنوان پرمخاطب‌ترین سریال نوروز 84 را کسب کند. مربع رضا شفیعی‌جم، جواد رضویان، سیامک انصاری و مهران مدیری نقش پررنگی در دیده شدن این سریال داشت. تیپ رضا شفیعی جم در این سریال آن‌قدر مورد توجه مردم قرار گرفت که باعث شد این بازیگر در فیلم‌های دیگر هم این تیپ خود را تکرار کند.

 

ایستگاه 4: شب‌های برره

سال: 84

بی شک نقطه اوج کارنامه مهران مدیری در تلویزیون را باید سریال شب‌های برره دانست. یک سریال 90 شبی جریان ساز که هنوز هم می‌توانیم رد پای دیالوگ‌ها و تکیه کلام‌های آن را در جامعه پیدا کنیم. دعوای برره‌ای، پول برره‌ای و افعالی که در دیالوگ بازیگران استفاده می‌شد، تا مدت‌ها سر زبان مردم افتاده بود. مدیری برای اولین بار در سریال‌های خودش پشت میکروفن رفت و تیتراژ سریال را هم خواند. برادران قاسم خانی در کنار خشایار الوند، امیرمهدی ژوله و سروش صحت، تیم اصلی نویسندگان این سریال بودند. خیلی‌ها شب‌های برره را بهترین سریال طنز تاریخ تلویزیون می‌دانند.  

 

ایستگاه 5: باغ مظفر

سال: 85

یک سال بعد از موفقیت شب‌های برره، مدیری و تیم بازیگرانش با سریال دیگری در یک باغ خیالی به تلویزیون بازگشتند. از نکات جالب باغ مظفر این بود که تا مدت‌ها نام جواد رضویان در تیتراژ ابتدایی آورده می‌شد ولی به یک‌باره نام و تصویر شفیعی جم جایگزین رضویان شد تا خیلی‌ها از اختلاف مدیری و رضویان حرف بزنند. مشکلات مالی تلویزیون در آن سال‌ها کار را به جایی رساند تا مدیری در میز صبحانه شخصیت‌های داستان از تبلیغات شرکت‌های لبنیاتی استفاده کند. کاری که اصلا به مذاق مردم خوش نیامد و با اعتراض آن‌ها همراه شد.

 

ایستگاه 6: مرد هزار چهره

سال: 87

بعد از یک سال استراحت، مدیری با یک سریال قوی دیگر به نوروز تلویزیون بازگشت. مرد هزار چهره در کنار ارتباط خوبی که با مخاطبان تلویزیون برقرار کرد، با خودش کلی حاشیه همراه داشت. از یک طرف شایعه شکایت ثبت احوال شیراز از این سریال به گوش می‌رسید و از طرف دیگر سریالی که ابتدا می‌گفتند 15 قسمت است، 13 قسمت آن به روی آنتن رفت. مرد هزار چهره همان چیزی بود که مدیری می‌خواست، یک سریال جذاب، انتقادی با چاشنی نمک.

 

ایستگاه 7: مرد دو هزار چهره

سال: 88

مدیری که بیخیال داستان پرکشش مسعود شصت چی نمی‌شد، نوروز 88 هم با قسمت دوم سریال قبلی خود به تلویزیون آمد. ریتم داستان در قسمت دوم تندتر شده بود تا مدیری فرصت بیشتری برای شوخی با شغل‌های مختلف داشته باشد. از آنجایی که مرد هزار چهره با انتقادهای زیادی از طرف اصناف روبه‌رو شده بود، مدیری همان ابتدا سریال مرد دو هزار چهره با شخصیت خودش شوخی کرد تا کمی فضا را آرام کند. البته مرد دو هزار چهره قطعا به اندازه قسمت اولش جذاب نبود ولی همچنان پر بیننده بود.

 

جاده خاکی

پیمان قاسم‌خانی:

هر زمان که صحبت از آشتی دادن پیمان قاسم‌خانی با مهران مدیری به میان می‌آید، بهاره رهنما یا مهراب قاسم‌خانی صراحتا می‌گویند که اختلاف نظر جدی بین این دو وجود ندارد و هر لحظه امکان همکاری مجدد وجود دارد. انتظاری که فعلا 7 سالی طول کشیده تا به نظر بیاید که راه این دو یار قدیمی به کلی از هم جدا شده است. قاسم‌خانی برخلاف مهران مدیری در این 7 سال قهر کارنامه خوبی از خود به جا گذاشتند. رامبد جوان که تا قبل از ورود آقایان ممنوع تجربه موفق آن‌چنانی در فیلم‌های سینمایی نداشت با فیلمنامه پیمان قاسم‌خانی توانست یکی از بهترین کمدی‌های چند سال اخیر سینما را بسازد یا سروش صحت به کمک برادران قاسم‌خانی توانست سریال خوب ساختمان پزشکان را روی آنتن ببرد. پیمان قاسم‌خانی این روزها درحال انجام کارهای نهایی فیلم سینمایی خوب، بد، جلف به کارگردانی خودش است. 

 

ایستگاه 8: قهوه تلخ

سال: 89

هنوز هم کسی نمی‌داند دقیقا چرا مدیری به یک‌باره از تلویزیون رفت، یا بهتر بگوییم با تلویزیون قهر کرد. شاید مسائل مالی، شاید هم اختلاف نظر بر سر داستان قهوه تلخ، ولی هرچه بود مدیری را از تلویزیون به شبکه نمایش خانگی فرستاد. سال 89 با تغییراتی در تیم بازیگران و نویسندگان مدیری همراه بود تا از یک طرف بازیگرانی مثل الیکا عبدالرزاقی، عارف لرستانی و برزو ارجمند به تیم اضافه شوند و از طرف دیگر پیمان قاسم‌خانی و مهراب قاسم‌خانی به عنوان سرپرست نویسندگان آثار مدیری جای خودشان را به امیر مهدی ژوله و خشایار الوند بدهند. قهوه تلخ را باید شروع داستان افت مدیری دانست، نه تنها داستان سریال بعد از گذشت چند قسمت تکراری شد بلکه تاخیرهای بیش از اندازه تهیه‌کننده در توزیع، به کلی مدیری را در شرایط سختی قرار داد. هنوز هم بعد از گذشت 5 سال خبری از قسمت‌های پایانی این سریال نیست تا مخاطبانی که با واسطه درخواست مدیری کلی پول خرج تهیه نسخه اورجینال کردند، سرشان حسابی کلاه برود.

 

ایستگاه 9: ویلای من

سال:91

مدیری که با انتقادات فراوانی از سوی مردم روبه‌رو شده بود برای برگشت اعتبارش، سریال جدیدی به نام «ویلای من» را در سال 91 آغاز کرد و خودش تهیه کنندگی آن را بر عهده گرفت تا بتواند شرایط توزیع آن در شبکه نمایش خانگی و اهدا جوایز را کنترل کند. البته ویلای من نه تنها نتوانست اعتبار مدیری را بازگرداند، بلکه بیش از گذشته با انتقادات مردم روبه‌رو شد. یک سیامک انصاری و مهران مدیری تکراری و تیم بازیگرانی که هیچ چیزی برای ارائه به مخاطبان نداشتند و از همه مهم‌تر، داستان ول و بی سر و ته. 

 

ایستگاه 10: شوخی کردم

سال:92

بعد از تجربه دو شکست در شبکه نمایش خانگی، باز هم مدیری بیخیال نشد تا بلافاصله بعد از پایان ویلای من، مجموعه شوخی کردم به صورت آیتمی به بازار بیاید. شوخی کردم که هر قسمتش درباره یک موضوع اجتماعی بود با دوجین بازیگر کمدی صاحب نام تهیه شد تا مدیری به کمک آن به یکی از آرزوهای زندگی خود دست پیدا کند. سال‌ها قبل در برنامه مثلث شیشه‌ای مدیری به رشیدپور گفته بود که علاقه فراوان به ساخت کاری انتقادی نسبت به عادات بد مردم در جامعه دارد. اما شوخی کردم هم نتوانست نام مدیری را مانند سال‌های قبل بر سر زبان‌ها بیاندازد.

 

ایستگاه 11: درحاشیه 1 و 2

سال:93-94

حضور مهران مدیری در برنامه ویژه نوروز شبکه سه با خبرهای خوبی برای دوست‌داران مدیری همراه بود. مدیری اعلام کرد که تلویزیون خانه من است و در آینده نزدیک با سریال جدید باز می‌گردد. «درحاشیه» که ابتدا قرار بود به صورت نود قسمتی پخش شود، آن‌قدر مورد انتقاد جامعه پزشکی قرار گرفت و با تغییرات پیاپی در متن همراه شد که به کلی از تب و تاب افتاد. با تمام تغییرات فصل اول در حاشیه یک شروع خوب برای مدیری در تلویزیون بود ولی فصل دوم این سریال آن‌قدر ضعیف بود که حتی خود مدیری هم مقابل دوربین نرفت و ترجیح داد تنها به عنوان کارگردان در این فصل حضور داشته باشد.

 

ایستگاه 12: عطسه

سال:94

بین این همه پرکاری مدیری در تهیه سریال درحاشیه به یکباره باز هم سر و کله یک مجموعه آیتمی به نام عطسه در شبکه نمایش خانگی پیدا شد. کاری که هرچند با همان بازیگران صاحب نام تهیه شد ولی به هیچ عنوان در حد و اندازه‌های نام مدیری نبود تا این سوال در ذهن مخاطبان ایجاد شود که علت این همه پرکاری مدیری چیست؟ آیا کسی این مرد طناز را مجبور می‌کند که به سراغ ساخت مجموعه‌های تکراری گذشته خود برود؟ 

 

ایستگاه 13: دورهمی

سال:95

مدیری که انگار باید کم‌کم به پرکاری‌اش عادت کنیم، با دورهمی و شبکه نسیم در حالی دو شب در هفته به روی آنتن می‌رود که باز هم با همان تیم نویسنده همیشگی‌اش یک مجموعه آیتمی ساخته است. برنامه‌ای که در قالب و دکور به یک برنامه هندی شباهت دارد و محتوایش به مجموعه شوخی کردم با همان تک گویی‌های وسط آیتم‌ها و شوخی‌هایی از جنس نوشته‌های تلگرامی امیر مهدی ژوله که قبل‌تر نمونه آن را در استندآپ کمدی‌هایش دیده بودیم. دورهمی با تمام حواشی‌ و انتقادهایی که به آن وارد است، پر بیننده است ولی سوال اینجاست که این بیننده به دلیل کیفیت بالا برنامه ایجاد شده است یا به دلیل کمبود برنامه در دیگر شبکه‌های تلویزیون؟ 

نظرات کاربران
کد امنیتی