سالی که نه خوب بود و نه بد!
مروری بر وضعیت 8 رشته پرطرفدار و محبوب در سال 94

سالی که نه خوب بود و نه بد!

نویسنده : مازیار حکاک - علیرضا گرانپایه

سال 94، سال متوسطی برای ورزش کشورمان بود. با توجه به برگزاری مسابقات المپیک در سال آینده بیشتر تیم‌های ورزشی کشورمان در سال جاری درگیر مسابقات انتخابی بودند. در رشته‌های انفرادی به نسبت اوضاع برای ورزشکاران کشورمان خوب بود اما در رشته‌های تیمی یا تیم‌های کشورمان حذف شدند و یا مسیر سخت و پیچیده‌ای برای صعود دارند که شاید در والیبال کمی شانس بیشتر از سایر رشته‌ها باشد. در آخرین شماره جیم در سال 94 مروری داشته‌ایم بر وضعیت 8 ورزش محبوب و پرطرفدار کشورمان و وضع تیم ملی، لیگ و چهره خبرسازشان را بررسی کرده‌ایم.

 

فوتبال

تیم ملی: حذف تیم ملی از مسابقات مقدماتی المپیک ریو و ابدی شدن حسرت فوتبال ایران برای حضور در المپیک‌ را باید تلخ‌ترین اتفاق فوتبالی سال دانست. تیم ملی بزرگ‌سالان هم نتوانست با کی‌روش به جمع 4 تیم برتر آسیا راه پیدا کند تا مثل همیشه منتظر دوره بعدی باشیم تا شاید برترین تیم آسیا در رنکینگ فیفا بتواند راهی برای صعود از مرحله یک چهارم جام ملت‌ها پیدا کند.

لیگ: امسال لیگ برتر با کیفیت بیشتر و برنامه‌ریزی بهتری برگزار می‌شود. هفته گذشته که آخرین هفته مسابقات در سال 94 برگزار شد، تمام تیم‌ها 23 بازی خود را انجام دادند تا مهدی تاج و دوستانش در کنار تعطیلی‌های پیاپی لیگ که صدای همه را در آورده بود، در این قسمت سربلند شوند. قهرمان لیگ چه تیمی است؟ بعید است کسی بتواند قبل از آخرین هفته مسابقات به این سوال پاسخ دهد، امسال بعد از مدت‌ها دو تیم سرخابی‌ در کورس قهرمانی با هم می‌جنگند که قطعا اتفاق خوبی برای فوتبال ایران محسوب می‌شود.

چهره خبرساز: کارلوس ‌کی‌روش

آن‌قدر فوتبال حاشیه دارد که به راحتی می‌توانیم چندین نفر را در این بخش کاندید کنیم، از مایلی‌کهن و خاکپور که در ناکامی تیم امید نقش اساسی داشتند تا مهرداد پولادی سرباز فراری که یک تنه نقش زیادی در حذف تیم ملی از جام ملت‌های آسیا داشت. با این حال کی‌روش امسال چندین و چندبار استعفا داد تا در این زمینه رکورددار شود و تاثیر این کارش هم به مرور کمرنگ‌تر شود.

 

فوتسال

تیم ملی: قهرمانی دوباره تیم ملی فوتسال کشورمان در ازبکستان بهترین اتفاق ممکن برای دوستداران فوتسال بود. مگر می‌شود تیم ملی که سال‌ها در رتبه تک رقمی رنکینگ جهانی قرار دارد در سکوی یک آسیا قرار نگیرد؟ حالا باید دید سال 95 برای تیم ملی جوان فوتسال کشورمان خوش یمن خواهد بود تا این تیم در مسابقات جهانی هم بدرخشد یا خیر؟!

لیگ: یک گل دقیقه آخر از بازیکن مشهدی تیم تاسیسات در شهر خودش، قهرمان لیگ برتر فوتسال را تغییر داد. باز هم حضور دو تیم مشهدی در لیگ برتر بد یمن بود تا تیم فردوسی مشهد به لیگ پایین‌تر سقوط کند. فرش آرا مشهد هم که کلی از بازیکنان خود را تغییر داده بود تنها توانست در هفته‌های پایانی خود را از منطقه سقوط نجات دهد.

چهره خبرساز: وحید شمسایی

 حواشی امسال پیرامون فوتسال کم بود ولی شاید نام وحید شمسایی 40 ساله را بیشتر از همه به گوش خورد. تیم تاسیسات با هدایت او قهرمان لیگ برتر شد و در مسابقات آسیایی هم خوش درخشید تا شمسایی ثابت کند  هنوز هم مرد اول فوتسال کشور است.

 

والیبال

تیم ملی: بلندقامتان والیبال کشورمان برای سومین سال پیاپی در لیگ جهانی والیبال حاضر شدند اما نتوانستند مثل گذشته ظاهر شوند. تیم والیبال در مرحله مقدماتی رده A لیگ جهانی با تیم‌های آمریکا، روسیه و لهستان هم گروه بود که مسابقات خود را با شکست برابر آمریکا آغاز کرد بعد از آن به لهستان هم باخت اما بردهای خوب برابر روسیه و آمریکا در 6 بازی پیاپی تیم ملی را به صعود امیدوار کرد اما نتایج ضعیف برابر لهستان باعث شد شاگردان کواچ از صعود به فینال باز بمانند. بر و بچه‌های والیبال بعد از لیگ جهانی در مسابقات جام جهانی حاضر شدند که در آن جا هم با باخت عجیب برابر آرژانتین و نتایج ضعیف در ادامه رقابت‌ها از کسب سهمیه المپیک ناکام بودند.

لیگ:  با اوج گرفتن والیبال در بین مردم، لیگ هم با حساسیت بیشتری دنبال می‌شود. لیگ والیبال این دوره به دلیل مسابقات انتخابی بین قاره‌ای با فشردگی بیشتری انجام شد و حتی برنده مسابقات مرحله پلی آف به شکل 2 پیروزی از 3 بازی مشخص شد. با این حال لیگ پرحاشیه والیبال دوشنبه این هفته با قهرمانی(پیکان/بانک سرمایه) به پایان رسید. 

چهره خبرساز: مهدی مهدوی

اگر از خیر اقدامات کواچ سرمربی سابق تیم ملی بگذریم، مهدی مهدوی با درگیری فیزیکی با «والریو ورمیلیو»، پاسور ایتالیایی تیم پیکان صحنه‌های عجیبی را در لیگ والیبال رقم زد که باورش برای علاقه‌مندان این رشته سخت بود. دعوایی که در نهایت فرجامی هم نداشت و به لحاظ انضباطی هم درخور ماجرا تصمیم گیری نشد.

 

بسکتبال 

تیم ملی:  تیم ملی کشورمان مهرماه امسال در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کرد، مسابقاتی که از حیث سهمیه مستقیم المپیک بسیار با اهمیت بود. بسکتبالیست‌های کشورمان در این مسابقات تا مرحله نیمه‌هایی  خوب پیش رفتند اما باخت برابر چین داستان حضور در المپیک را درهم پیچید و همین باعث شد برنز آسیا هم چندان خوشایند نباشد. ملی پوشان کشورمان البته می‌بایست برای صعود به المپیک در مسابقات انتخابی شرکت کنند که البته با توجه به هم گروهی با تیم‌های یونان، مکزیک، تونس، کرواسی و ایتالیا نیم توان شانس زیادی را قائل بود.

لیگ: سال گذشته لیگ بسکتبال کشورمان به دو شکل یعنی لیگ ملی و لیگ حرفه‌ای برگزار شد که در لیگ ملی تیم‌ها حق استفاده از بازیکن خارجی نداشتند. با این حال پایان یافتن آن مسابقات امسال مسابقات در یک مرحله و با حضور بازیکنان خارجی برگزار شد. مسابقاتی که این روزها به مرحله نیمه نهایی رسیده است و 4 تیم نفت آبادان، شیمیدر تهران، پتروشیمی و شهرداری اراک به این رسیده‌اند البته که به دلیل حضور بیشتر بازیکنان ملی‌پوش کشورمان در لیگ چین کیفیت لیگ نسبت به دوره‌های قبل کمی افت داشت. 

 چهره خبرساز: ارسلان کاظمی

ارسلان کاظمی که چند روزی در تمرینات تیم «هیوستون» حضور داشت و یکی دو بازی نیز برای این تیم در پیش فصلNBA  انجام داد، به یکباره اردوی این تیم را ترک کرد. او بعد از آن سر از لیگ ایران درآورد و با باشگاه ثامن‌الحجج قرارداد بست اما او در اقدامی عجیب سرباز اعلام شد و مشمول خدمت سربازی شناخته شد. همین باعث شد ملی‌پوش شایسته تیم ملی که شانس حضور در NBA  را داشت به اجبار از تیم نیروی زمینی سر در آورد.

 

هندبال

تیم ملی: هندبالی‌ها پس از حواشی زیاد در تیم ملی و اعتصاب برخی از بازیکنان در آسیا برای کسب سهمیه المپیک به میدان رفتند. جایی که هندبالیست‌های کشورمان حریف تیم‌ قطر که البته بازیکنانی از چند ملیت را در اختیار داشت، نشدند. با این حال ملی‌پوشان هندبال هم باید در مسابقات انتخابی در فرودین‌ماه سال جاری با اسپانیا، اسلونی و سوئد دست و پنجه نرم کنند که البته آن‌ها مسیر سخت و شاید غیر ممکنی برای صعود دارند. 

لیگ: امسال دو تیم ثامن الحجج مشهد و سبزوار که چند سالی در لیگ هندبال تیم‌های قهرمان و نایب قهرمان لیگ بودند از حضور در رقابت‌های لیگ کنار کشیدند و در عوض سپاهان اصفهان که چند سالی از رقابت‌ها دور بود به این مسابقات بازگشت. مسابقات لیگ هندبال در دو مرحله برگزار شد که در مرحله اول 11 تیم و در مسابقات مرحله دوم 8 تیم حضور دارند. در مجموع البته با توجه به کنار رفتن برخی از تیم‌ها و البته پایین بودن تعداد تیم‌های شرکت کننده می‌توان گفت لیگ هندبال در مقایسه با سال گذشته طراوت لازم را ندارد.

چهره خبرساز: ا...کرم استکی

هندبال هم در سال جاری دچار حواشی زیادی شد. از جمله این که «ا...کرم استکی ستاره» هندبال ایران که در تیم «مون‌پولیه» فرانسه بازی می‌کند به دلیل بندی از قراردادش نتوانست در تمرینات تیم ملی برای مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کند. همین باعث شد او و برادرش سجاد در تیم ملی حاضر نباشند و در کنار برخی از قدیمی‌ها نظیر محمدرضا رجبی کاپیتان سابق تیم ملی روی نام‌شان خط قرمز کشیده شود.

 

کشتی

تیم ملی: مسابقات جهانی کشتی در «لاس وگاس» آمریکا مهم‌ترین رویدادی بود که ورزش پرطرفدار کشورمان در سال 94 پشت سر گذاشت. در این مسابقات که با ناداوری‌‌های زیادی برای کشتی‌گیران کشورمان همراه بود ما به یک مدال نقره و 2 برنز در کشتی فرنگی و 2 مدال نقره و 2 مدال برنز در کشتی آزاد بسنده کرد. اگرچه در دو رشته آزاد و فرنگی طعم طلا را نچشیدیم با این حال وضعیت کشتی آزاد بهتر از کشتی فرنگی بود چراکه در این مسابقات جوانانی معرفی شدند که برای اولین بار فرصت حضور در تیم ملی را تجربه می‌کردند. اما در فرنگی تیم ملی با تمام ستاره‌ها و حتی عنوان‌داران المپیکی‌اش چنین نتیجه‌ای را به دست آرود که زمینه تغییرات در کادر فنی این تیم را فراهم آورد. 

لیگ: در سال اخیر معمولا لیگ کشتی شکل منسجمی ندارد. امسال هم که با توجه نزدیکی به مسابقات جام جهانی ملی پوشان از حضور در این مسابقات منع شدند. با این حال تیم بیمه راضی در کشتی آزاد و فرنگی قهرمان مسابقات لیگ شد.

چهره خبرساز: محمد بنا

محمد بنا که در المپیک گذشته با تیم ملی کشتی فرنگی صاحب 3 مدال طلا شده بود، بعد از المپیک 2012 لندن از تیم ملی کشتی فرنگی جدا شد اما نتایج ضعیف فرنگی در مسابقات جهانی باعث شد آقای خاص کشتی بار دیگر هدایت تیم ملی کشتی فرنگی را بر عهده گیرد. البته که بنا برای تکرار عناوین المپیک گذشته کار بسیار سختی در ریو دارد.

 

تکواندو

تیم ملی: سال گذشته به جهت مسابقات مختلف برای بالا بردن رنکینگ و قرار گرفتن در جمع تکواندوکاران حائز سهمیه، سال حساسی برای هوگوپوشان کشورمان بود. با این حال از 4 وزن ممکن تکواندو در 3 وزن  فرزان عاشورزاده، مهدی خدابخشی، سجاد مردانی موفق به کسب سهمیه المپیک شدند. در این بین البته بهنام اسبقی در میانه‌های راه و در حالی که وضع به نسبت خوب در رنکینگ جهانی داشت با مصدومیت مواجه شد و یعقوبی دیگر تکواندوکار کشورمان در این وزن فاصله زیادی با نفرات برتر رنکینگ داشت. در نتیجه یک سهمیه برای ایران پرید تا همانند کره جنوبی با 3 نماینده در المپیک حاضر شویم.

لیگ: لیگ تکواندو با حضور 9 تیم برگزار می‌شود که امسال چهاردمین دوره خود را پشت سر گذاشت. این لیگ با این حال چندان مورد توجه رسانه‌ها نیست و ملی‌پوشان هم کمتر در ترکیب تیم‌ها حاضر می‌شوند. در لیگ امسال که همین هفته پیش به پایان رسید تیم شهرداری ورامین برای سومین سال پیاپی به قهرمانی رسید، دانشگاه آزاد همچون سال‌های گذشته به نایب قهرمانی رسید و تیم پاس قوامین سوم شد.

چهره خبرساز: رضا مهمان‌دوست

سرمربی اسبق تیم ملی هدایت تیم ملی آذربایجان را پذیرفت و حتی زمینه حضور بعضی از تکواندوکاران ایرانی را در تیم ملی این کشور فراهم کرد. مهمان‌دوست حتی با ورزشکاران ایرانی سهمیه المپیک هم گرفت. قهرمانی تیم ملی آذربایجان در مسابقات گرندپری مکزیک با شکست تیم ملی کشورمان باعث شد، بین مهمان‌دوست و مقانلو سرمربی تیم ملی تکواندو کشورمان جنگی سختی دربگیرد که شاید تا المپیک و بعد از آن هم ادامه داشته باشد.

 

وزنه‌برادری

تیم ملی:  تیم ملی وزنه‌برداری ایران در پایان رقابت‌های وزنه برداری قهرمانی جهان در سال 2015 جایگاه پانزدهمی تیمی را به دست آورد تا یکی از ضعیف‌ترین نتایج دو دهه اخیر این ورزش کسب شود. تیم کشورمان که تنها یک مدال توسط کیانوش رستمی از مسابقات «هیستون» کسب کرد با احتساب هفتمی رقابت‌های جهانی سال 2014، احتمالا پنج سهمیه برای حضور در بازی‌های المپیک ریو خواهد داشت.

لیگ وزنه‌برداری:  در ورزش‌های انفرادی نمی‌توان توقع لیگ ویژه‌ای داشت در وزنه‌برادری هم اوضاع به همین شکل است. با این حال در لیگ 7 تیمی وزنه‌برادری، ذوب‌آهن اصفهان همچون سال‌‎های گذشته پیش‌تاز لیگ است.

چهره خبرساز: بهداد سلیمی

مصدومیت بهداد قبل از مسابقات جهانی شوک عجیبی به ورزش ایران وارد کرد. از آن بدتر که ورزشکار روس که بعدتر دوپینگی بودنش ثابت شد در آن مسابقات رکوردهای دسته 105+ وزنه برادری را جابه جا کرد. با این حال بهداد عمل جراحی زانویش را به خوبی پشت سر گذاشت و هنوز امید شماره یک کاروان ورزشی ایران در المپیک است. 

نظرات کاربران
کد امنیتی