هر روزتان پر فیلم!
یک بسته متنوع از سریال و فیلم خارجی، مستند و... برای تعطیلات شما

هر روزتان پر فیلم!

نویسنده : سید مصطفی صابری - محمدناصر حق خواه

خیلی از ما، هر سال چند روز مانده به شروع تعطیلات کلی فیلم، سریال، کتاب و مجله دور خودمان جمع میکنیم و نیت میکنیم همه آنها را در تعطیلات ببینیم و بخوانیم و انتقام یکسال کمتر فیلم ندیدن و هیچی کتاب نخواندن را از زندگی پرمشغلهمان بگیریم، اما در بیشتر مواقع موفق نمیشویم به این هدف برسیم. بماند که نقش مدیریت زمان در برنامهریزی تعطیلات چیست و چهطور میشود بین دید و بازدید عید، برنامههای تلویزیون و برنامههای شخصی تعادلی برقرار کرد که بههمهاش برسیم؟ اما اگر با رویکرد «ادب و هنر» به ماجرا نگاه کنیم رسیدن به این هدف نیازمند برخورداری از یک شناخت نسبی است از آن محصولاتی که به سراغشان میرویم. بههرحال درست است که ما به سینما و کتاب و... علاقه داریم اما اگر همه فیلمهای کلاسیک تاریخ سینما را هم ندیدیم و سرکی در همه سریالهای پرطرفدار نکشیدیم هم چیزی از حرفهای بودن ما کم نمیشود، مهم این است که در تعطیلات با توجه به علاقهمندیمان سراغ آثاری برویم که لذت تعطیلات را دوچندان می‌کنند و این یعنی اولویتبندی. بد نیست تا جایی که میشود دور فیلمهای تلویزیون را خط بکشید چون هم گاهی خط داستانی تغییر میکند، هم ساعت تماشای فیلم دست شما نیست، هم اینکه ممیزی‌های تلویزیون فقط به خط قرمزها محدود نیست و گاهی بهخاطر رعایت کنداکتور و پخش برنامه بعدی ممکن است بخشهای غیرخط قرمزی یک فیلم هم دچار ممیزی شود. ما یک بسته متنوع از فیلم و سریالهایی سالم، دیدنی داخلی و خارجی به شما پیشنهاد میدهیم تا از بین آنها بنا به سلیقهتان انتخابهایی داشته باشید، این بسته پیشنهادی شامل آثاری است که یا بهطور مجاز عرضه شدهاند یا کمترین مشکلی را از نظر خط قرمزها و ممیزی دارند. با ما همراه باشید... 

 

فیلمهای خارجی


«کارآموز» دنیرو دستیار میشود 

«کارآموز» که دوبله فارسی هم شده و محصول 2015 است قصه دختر جوانی (با بازی آن هاتاوی) است که مدیر یک سایت خرید اینترنتی است که قرار است یک کارآموز 70 ساله (با بازی دنیرو) به او کمک کند. این مدیر جوان و نابغه در زندگی شخصی و کاریاش با مشکلاتی مواجه است که کارآموز کهنه کار اما معمولیاش با کمکهایی به رفع مشکلات کمک میکند. این فیلم قصه سرراست و سرحالی دارد، ضمن آنکه به نوعی پشت صحنه جالبی هم از زندگی نوابغ جوان و تاثیرگذار در دنیای مجازی ارائه میکند. اگر فیلم را گیر آوردید گزینه خوبی برای محوریت قرار گرفتن در یک دورهمی خانوادگی است. 

 

«مریخی» کروزوئه در مریخ

یک کارگردان اسمی به نام ریدلی اسکات، یک بازیگر معروف به نام مت دیمون، ترکیب قصه رابینسون کروزوئه و فیلم «جاذبه» و یکسری شوخی بامزه، تعریف ساده‌ای است از فیلم «مریخی» محصول 2015. فیلمی که تا کمی قصهاش کشدار میشود یک شوخی یا چالش جدید یخ آن را باز میکند. البته «مریخی» ته مایههای فلسفی و اخلاقی آثار فضایی مثل «تماس»، «جاذبه» و «بین ستارهای» را ندارد، ضمن اینکه به اندازه فیلم قبلی اسکات یعنی «پرمتئوس» پرادعا و اسرارآمیز هم نیست، خلاصه با یک فیلم ساده و سرگرم‌کننده طرف هستید که چشمنواز اما کمی بیمحتواست.  

 

«پل جاسوسها»، ديدار با ستار‌ه‌ها  

مگر مى‌شود اسپيلبرگ فيلمى بسازد و تام هنكس را هم بگذارد جلوى دوربينش و آدم بتواند از كنار آن اثر به راحتى عبور كند؟ در «پل جاسوس‌ها» يك طرف پرفروش‌ترين كارگردان هاليوود حضور دارد و آن طرف هم تام هنكس نابغه كه سزاوارانه لايقِ بودن بين فهرست بازيگران ماندگار تاريخ سينماست. «پل جاسوس‌ها» به اعتقاد خيلى‌ها براى دريافت اسكارِ بهترين فيلم، از «افشاگر» شايسته‌‌تر بود؛ اما بدون توجه به جايزه گرفتن يا نگرفتن و به صرف دنبال كردن يك ماجراى سياسى هيجان انگيز، مى‌تواند در جدول فيلم‌هاى در صف تماشاى ما قرار بگيرد. 

 

«اتاق»، يك روايت تازه 

به اعتقاد خيلى‌ها داستان‌هاى دنيا تمام شده و از اين به بعد فقط نوع پردازش متفاوت قصه‌هاست كه عيار آن‌ها را مشخص مى‌كند. اما «اتاق» با قدرت هرچه تمام‌تر، برهم زننده اين قاعده است. اگر از بازى خوب برى لارسون و ريتم جذاب فيلم بگذريم، همين روايت كوتاه، گيرايى كافى براى وقت گذاشتن و تماشا دارد: «بعد از اين که جک پنج ساله و مادرش از محيط بسته‌اى که جک کل عمرش را در آن گذرانده می‌گريزند، پسرک دست به مکاشفه هيجان‌انگيز دنيای بيرون می‌زند.» 

 

«از گور برگشته» با دى‌كاپريو برگشته! 

از «گور برگشته» با حضور دى‌كاپريو است كه اين حجم از جذابيت را كسب كرده، پس بگذاريد از ايناريتو و كارگردانى فوق العاده‌اش و صحنه‌هاى بديعى كه خلق كرده زياد حرفى نزنم و بروم سراغ يك دهه لياقتى كه دى‌كاپريو داشت و اسكارى كه نداشت. بازى‌هاى فوق‌العاده‌اى كه به چشم نمى‌آمد و گاهى بدشانسى‌هايى كه او را از اسكار دور مى‌كرد. اما با همه فشارهاى روى دوش دى كاپريو كه گاه با بار طنز هم همراه مى‌شد؛ اين بار عاليجناب لئوناردو بازگشت و هم از گور بازگشته را تماشايى كرد و هم حقش را از سينما گرفت.

 

«مرد موچه‌اى»، ابر قهرمان مهجور

مردعنكبوتى، كاپيتان آمريكا، مرد آهنى و هالك را همه مى‌شناسند و هر چند سال يك‌‌بار با روايت‌هاى مختلف و با سبك و سياق‌هاى قهرمانى از عاشقان اين ژانر دلبرى مى‌كنند؛ اما داستان مرد مورچه‌اى كمى فرق دارد، هم درونمايه داستان اصلى به قوت و قدرت بقيه داستان‌هاى ابر قهرمانى نيست، هم روايتى كه اكنون مى‌بينيم با توجه به اين كه مى‌خواسته به داستان اصلى پايبند بماند جاذبه هم ژانر‌هاى خودش را ندارد؛ هرچند براى يك عاشق فيلم‌هاى ابرقهرمانى، مرد مورچه‌اى يك انتخاب لذت بخش و سرگرم کننده است.

 

«قدم زدن»، جلوه‌هاى عالی و داستان متوسط

وقتى در كارنامه يك كارگردان، فيلم‌هاى «فارست گامپ» و «بازگشت به آينده» حضور داشته باشد و وقتى هركس كه فيلم جديد او را مى‌ بيند؛ آن‌قدر از تعليق‌هاى تصويرى‌اش صحبت كند كه انگار فيلمى از هيچكاك ديده؛ تماشا كردن آن فيلم ضرورى به نظر مى‌رسد. رابرت زمه‌ايكس هر چند داستان فردى كه كارش راه رفتن روى طناب است را با جلوه‌هاى تصويرى و فيلم‌بردارى جذاب، خيلى خوب برايمان به تصوير مى‌كشد، اما انتخاب يك داستان متوسط كه جاى كار زيادى ندارد، مى‌تواند در لحظاتى حوصله بيننده را سر ببرد.

 

«اورست»، درباره‌ يك صعود

از نظر بعضى‌ها همان اندازه كه صعود به قله‌هاى مرتفع و معروف، با توجه به پيشرفت تكنولوژى كار آسان‌ترى نسبت به نيم‌قرن پيش شده، همان اندازه روايت داستان‌ اين صعودها و ماجراهاى آن هم يك گونه سينمايى منسوخ شده است. «اورست» اما از دنياى خشك و سرد صعود بيرون آمده و با مخلوط كردن چند قصه عاطفى، وجه رومانتيك كار را ارتقا مى‌دهد. هر چند كه همين موضوع و البته پايان‌بندى فيلم، آن را محكوم به هندى بودن مى‌كند. اما براى عاشقان ماجراجويى يك گزينه مناسب براى تماشاست.

 

«سن اندریاس» نماینده ژانر فاجعه

وقتی بخواهیم یک بسته متنوع و خوب را معرفی کنیم نمیشود از ژانر فاجعه نمایندهای نداشته باشیم، «سن اندریاس» با بازی دایان جانسون یا همان «راک» خودمان بزن بهادر معروف هالیوود و دنیای کشتی کج درباره فعال شدن گسل معروف سان اندریاس در آمریکاست که بهدنبال خودش آتش سوزی و سیل و به قدر امکانات جلوههای ویژه انواع فجایع دیگر را دارد. راک در این فیلم نقش یک مامور امداد و نجات را بازی میکند که از همسرش جدا شده اما با بروز فاجعه به دنبال نجات خانواده است. اگر فیلمهایی مثل «2012» با جلوههای ویژه زیاد و داستان ساده توجه شما را جلب کردهاند «سن اندریاس» انتخاب خوبی برای تعطیلات شماست. 

 

سریالهای خارجی


«شرلوک» نابغه بدون محدودیت

یک سریال جمع وجور که تمام قسمتهایش، تقریباً به اندازه یک فصل سریال «پایتخت» وقت شما را میگیرد. نکته مثبت شرلوک آن است که بهطور معمول اپیزودها و فصلهایش خیلی بهم مرتبط نیستند و هر لحظه اراده کنید میتوانید بین تماشای یک قسمت تا قسمت بعدی وقفه بیندازید. چند قسمت «شرلوک» از تلزیویون هم پخش شده و به احتمال زیاد اگر ندیده باشیدش تعریفش را زیاد شنیدهاید، اما اگر حوصله داستان پر رمز و راز را ندارید سراغ قصه این نابغه که ذهنش محدودیتی ندارد نروید اما مطمئناً قصه یک کارآگاه خصوصی جامعه گریز که روابطش با دستیارش واستون موقعیتهای کمدی هم ایجاد میکند همه را راضی میکند. راستی شرلوک در IMDB نمره 3/9 را گرفته است.    

 

«خانه پوشالی» پر از توطئه

پخش فصل چهارم سریال بهتازگی شروع شده، سریالی که پشت پرده روابط قدرت در آمریکا، نوع دیپلماسی این کشور، روابط کنگره با دولت، نقش رسانهها در پیشبرد اهداف آدمهای قدرتمند، دعوای دو جناح سیاسی قدرتمند این کشور و نقش سرمایهداری در انتخابات را بهخوبی نشان می‌دهد با حضور بینظیر کوین اسپیسی در نقش فرانسیس آندروود سیاستمدار حیلهگری که برای رسیدن به هدفش هر کاری میکند. سریال برای اینکه در تعطیلات تمامش کنید کمی طولانی است اما اگر اهل این نوع آثار باشید نمیتوانید بین تماشای قسمتها صبر کنید پس اگر واقعاً وقت کافی دارید سراغش بروید تا بفهمید بی دلیل نیست که در IMDB نمره 9 را گرفته است. 

«توئین پیکس» برای لینچ دوستان

یک سریال جنایی، معمایی، ماورایی پیچیده که در دهه 90 میلادی توسط دیوید لینچ کارگردان بزرگ تاریخ سینمای جهان تهیه شده و ماجرای قتل مرموز یک دختر جوان در شهری کوچک و خیالی به اسم «توئین پیکس» است. یک مامور خبره و جذاب از اف بی آی وارد شهر میشود تا به کمک پلیس محلی قاتل را پیدا کند اما قاتل عجیب این سریال ویژگیهایی دارد که به او کمک می‌کند گیر نیفتد. «توئین پیکس» 29 قسمتی ریتم کندی دارد و گاهی مرموز و گاهی وهم آلود میشود، خلاصه اگر به مولفههای آثار لینچ علاقه دارید این سریال که در IMDB نمره 9/8 را گرفته از دست ندهید. 

 

«رژه مردهها» و تلاش برای بقاء

«واکنیگ دد» یا «رژه مردهها» سریالی است درباره آیندهای که بیشتر مردم تبدیل به زامبی شده‌اند و فقط کمی که سالمند با امید زیاد در تکاپوی حفظ بقاء هستند. اینروزها نقدهای عجیبی در کشور ما راجع به سریال میشود که اگر سریال را دیدهاید بد نیست آنها را هم بخوانید و در نهایت خودتان قضاوت و جمع بندی داشته باشید. در ضمن این سریال مملو از همین چالش چندش آور بین انسان‌ها و زامبیهاست و به ریشهها ماجرا نمیپردازد و حرف خاصی هم برای گفتن ندارد، تازه اگر سرتان شلوغ باشد ممکن است تمام کردن سریال تا جایی که پخش شده به نوروز بعدی هم برسد.    

 

«برکینگ بد» شاهکاری خاص 

فصل اول این شاهکار خاص صنعت سریالسازی جهان با دوبلهای با کیفیت همراه با چند قسمت اول «شهرزاد» پخش شد اما فصلهای بعدی با کمی بدقولی در حال توزیع است و آنقدر هم پخش شده که نوروز شما را بسازد. این سریال فرمولهای داستانی را جابهجا کرد، در این اثر نه از گره‌افکنی و گره‌گشایی به سبک «لاست» خبری هست نه از تکاپوهای نفسگیر «24» و «فرار از زندان»، اما با همه ساختار شکنیهایش به موقع ظهور کرد و مورد توجه قرار گرفت. سریالی که قصه تحول یک معلم شیمی به تولید کننده مواد مخدر است و نمره 5/9 را هم گرفته است و همه کس پسند هم نیست. 

 

فیلمهای ایرانی


«روباه» ماموریت غیرممکن ایرانی

بهروز افخمی کارگردانی است که به هالیوود علاقه زیادی دارد و ایدههای هالیوودی را هم در فیلم‌هایش خوب وارد میکند. آخرین نمونهاش همین «روباه» که ماجرای حضور برادر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ایران برای ترور دانشمندان هستهای ماست. در این فیلم جلال فاطمی خواهرزاده سهراب سپهری نقش منفی را بهعهده دارد و آرش مجیدی هم یک مامور با تجربه و توانمند وزارت اطلاعات است که روی دست او بلند میشود. حمید گودرزی هم موتورسواری است که وارد ماجرا میشود و فضا را تلطیف میکند. فروش «روباه» بهخاطر نداشتن ستارهها پائین بود اما داستان جالب و ایدههای خوبی دارد و چند روزی است وارد شبکه نمایش خانگی هم شده است.  

 

«دلتنگیهای عاشقانه» و اینک شوکران

«اینک شوکران2» داستان زندگی شهید منوچهر مدق به روایت همسرش است، کتابی که انتشارات «روایت فتح» چاپ کرد و بهخاطر بیان صادقانه و بعضاً متفاوتش از زندگی یک شهید که سالها پس از جنگ بهخاطر عوارض شیمیایی شهید شده مورد توجه واقع شد و چند وقت قبل فیلمی از روی کتاب با بازی محمدرضا فروتن و میترا حجار تولید شد که در حقیقت برداشت آزادی از کتاب است و تا حدودی دلدادگی و عشق عمیق شهید مدق و همسرش که در کتاب بهتر و بیشتر درک کردیم را بهتصویر کشیده است. هر چند فیلم مورد توجه همسر شهید واقع نشد اما اثر قابل اعتنایی است و کمک میکند مردان دفاع مقدس را از زاویه دیگری بشناسیم.  

 

«در مدت معلوم» برای مدت ٤٥ دقيقه 

يك موضوع كه تا الان به آن پرداخته نشده، يك فيلم با پيام اما بى‌شعار و با بازى‌هاى دوست‌داشتنى. اين‌ها خلاصه‌ترين و البته كامل‌ترين تعاريفى است كه مى‌توان از «در مدت معلوم» ارائه كرد. اما همه چيز موضوع و پيام نيست، داستان «در مدت معلوم» طورى است كه مى‌توان آن را در يك نيمه فوتبال خلاصه كرد! هر چند كه يك معضل اجتماعى مثل تاخير سن ازدواج و بحران جنسی جاى كار زيادى دارد و مى‌توان فيلم خوبى از آن بيرون كشيد، اما «در مدت معلوم» نه يك شاهكار، بلكه فيلمى خوب براى يك بار ديدن است که 45 دقیقه اولش خیلی جذابتر از بقیه فیلم است.

 

«پدر آن ديگرى» و جاى خالى كه پر شد

جايش خالى بود، جاى فيلمى شبيه «پدر آن ديگرى». نه به خاطر مضمون اجتماعى و اين كه فيلمى به شدت خانوادگى است و نه فقط به خاطر يدا... صمدى، كارگردان كهنه كار سينما. به اين خاطر كه چند سال بود، فيلم اقتباس شده از يك رمان يا داستان معروف در سينما نداشتيم و نقش ادبيات به كم‌رنگ‌ترين حالت ممكن رسيده بود. نمىدانم ضعف از ادبيات ماست يا سينما، اما مى‌دانم اقتباس بخش بزرگى از صنعت سينماست و پدر آن ديگرى فيلم مهمى براى ديدن.

 

«اعترافات ذهن خطرناك من» از هومن

هومن سيدى خاص است؛ يا حداقل تلاش مى‌كند كه خاص باشد و نسبتا خوب هم توانسته از عهده اين موضوع برآيد. «اعترافات ذهن خطرناك من»، خلاصه همان چيزى است كه در ذهن سيدى مى‌گذرد، او دنبال ساختن فيلم خاص و بازى گرفتن‌هاى خاص است؛ اتفاقى كه در اين فيلم افتاده است. روايت ٢٤ ساعت از زندگى مردى كه هيچ چيز را به ياد نمى‌آورد و ديدن بازى سيامك صفرى كه از تئاتر به سينما آمده تا هنرش را به رخ بكشد، ما را وادار مى‌كند تا به خوب بودن «اعترافات ذهن خطرناك من»، اعتراف كنيم.

 

مستندها


«نگاه سكوت» جنجال يك سكوت پنجاه ساله

اسم اين مستند را كه مى‌شنويم؛ احتمالا حال و هوا و مضمونش را نزديك به فيلم‌هاى فلسفى و عميقى حس مى‌كنيم كه بيشتر براى ساعات قبل از خواب مناسب است. اما «نگاه سكوت» از شروع فيلم‌بردارى كه كارگردانش را به سرزمينى كه در آن امنيت جانى ندارد كشانده، تا همين حالا كه چندين جايزه بين‌المللى كسب كرده است سرشار از جنجال و هيجان است. حتى داستان آن كه به قتل عام ١٩٦٥ اندونزى مى‌ پردازد، فقط به صحبت با بازماندگان نمى‌پردازد و سراغ قاتلينى مى‌رود كه بستگان‌شان را به قتل رسانده‌اند.

 

«سرزمين كارتل» سفر به دل واقعيت

آن‌قدر فيلم‌هاى مربوط به قاچاق مواد مخدر زياد هستند و آن‌قدر با تخيل و قهرمان‌بازى‌هاى رايج فيلم‌هاى آمريكايى همراه شده‌اند كه جاى يك فيلم كه به واقعيت‌هاى موجود و اتفاقاتى كه در كارتل‌هاى بزرگ مواد مخدر مرز آمريكا و مكزيك روى مى‌دهد؛ بپردازد خالى بود. به همين دليل كاترين بيگلو كه خودش برنده اسكار است؛ جايزه افتخارى شجاعت انجمن بين‌المللى مستند را به متئو هينمان كارگردان سرزمين كارتل اهدا كرد و ما را هم بر آن داشت كه اين فيلم را در فهرست مستندهاى ديدنى قرار دهيم. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣