صفحه‌ای برای گرامیداشت زندگی

صفحه‌ای برای گرامیداشت زندگی

نویسنده : الهام یوسفی

از آن‌جایی که هر چیزی به تغییرات نیازمند است و اصولا تغییر حال آدمیزاد را بهتر می‌کند، ما هم تصمیم گرفتیم این دم عیدی، اتاق سبک زندگی جیم را تغییرات اساسی بدهیم. چیدمانش را عوض کنیم، آدم‌ها و نویسنده‌های جدید را دعوت کنیم، سبک و قلم و ستون‌هایش را نونوار کنیم و خلاصه اینطوری ثابت کنیم چیزهای زیادی در زندگی ما و در سبک زندگی ما وجود دارد که باید تغییر کند. حالا لطفا به ما خوش‌آمد بگویید! 

 

ویترین باورهای ما...

شاید کمی طول بکشد تا بتوانیم تفاوت دیدگاه‌مان را درباره به قول آن‌ور آبی‌ها «life style»  نشان دهیم. اصولا سبک زندگی مثل یخچال ساید‌بای‌ساید و تلویزیون ‌‌ال‌ای‌دی، تبدیل شده است به یک چیز وارداتی. بالاخره همه انسان‌ها نیاز دارند برای زندگی‌شان سبکی را انتخاب ‌کنند و مثلا نمی‌توان گفت که ما ایرانی‌ها یا ما ژاپنی‌ها سبک زندگی نداریم. مشکل این‌جاست که ما تعریف دقیقی از آن، مطابق با عرف و تاریخ و دین‌ و ملیت‌مان نداریم. یعنی یک طورهایی سبک زندگی ما هردمبیل است! آن‌وقت هر کاری می‌کنیم یک جای کار می‌لنگد و این لباس قواره این تن نمی‌شود. این‌جا قرار است یک کمی این الگو را انداز و ورانداز کنیم و عیب‌هایش را بگیریم. از آن‌جایی که به قول یک عزیز «سبک زندگی ویترین باورهای ماست» درست مثل ویترین یک مغازه که نشان می‌دهد مغازه چی برای فروش دارد، ما هم می‌خواهیم کمی به این ویترین نگاه بیاندازیم. انگار یک چیزهایی داخل ویترین ما خاک گرفته که باید گردگیری شود. یک چیزهایی باید عوض شود یا جابه‌جا شود و چیزهایی هم باید دور ریخته شود و رنگ‌ها و شکلش تغییر کند و البته چیزهایی هم باید اضافه شود. این همه کاری است که ما دوست داریم انجام دهیم. فعلا دعوت‌تان می‌کنیم که با ستون‌های صفحه جدید آشنا شوید:

 

محوری صفحه: روایت‌هایی از خوب، بد و زشت زندگی

همین جایی که الان دارید می‌خوانید، قرار است پایه اصلی صفحه باشد و ویترین باورها و اندیشه‌های ما را زیر‌و‌رو کند. سراغ موضوعاتی برود که به جای پر بودن از باید و نباید و این کار را بکن و آن کار را نکن تا زندگی‌ات چنین و چنان شود، حرف‌های شنیده نشده‌ای را بزند که خیلی وقت‌ها دوست دارید لابه‌لای یک نشریه پیدا کنید و آهی بکشید و بگویید :«چه عجب!» قرار است، آن چیزهای دور ریز ویترین را پیدا کند و بریزد دور و چیزهای جالب و حال‌خوب کنی را برای چیدن در ویترین پیشنهاد دهد. سعی کرده‌ایم مبنای کارمان روایت‌گری از زندگی واقعی باشد. روایت‌های واقعی از خوب، بد و زشت زندگی‌های اطراف‌مان و درنهایت سپردن حق انتخاب به خودتان.

 

ستون پرتره: نقاشی از چهره با کلمات...

این ستون نقاشی با کلمات است از چهره‌هایی که نه سیاه‌سیاه‌اند، نه سفیدسفید... چهره‌هایی که مثل همه ما خاکستری روشن‌اند. اما فرق‌هایی دارند که باعث شده لیاقت داشته باشند پرتره‌شان نوشته شود و مثل یک قاب عکس روی دیوار ذهن‌مان بنشیند. این آدم‌ها گاهی از دل تاریخ در می‌آیند، یعنی قرار است ما از زیر خروارها خاک بکشیم‌شان بیرون. گاهی قرار است چهره‌های مشهور و زنده‌ای باشند با یک زوایه پنهان و کمتر دیده‌ شده. گاهی هم آدم‌های گمنامی هستند که کارهایی کرده‌اند که باعث شده، بشود از آن‌ها چیزی یاد گرفت؛ یک باغبان، یک دستفروش، یک خانم‌ خانه‌دار... کسی که توی ویترینش چیزی گذاشته که خیلی گران‌قیمت است اما ما از آن غافل بوده‌ایم. 

 

ستون سفر درونی: بیست‌هزار فرسنگ توی آدم‌ها...

یک ستون عجیب و غریب هم داریم که خود نویسنده‌اش بهتر از هر کسی می‌توانست زحمت معرفی‌اش را بکشد.  

از این ستون که حرف می‌زنم از چه حرف می‌زنم؟

وقتی از این ستون حرف می‌زنم از جایی می‌گویم که بتوان قدری به احوالات و رفتارمان از بُعد روانکاوانه سخن گفت. بنا دارم قالب این ستون چیزی شبیه داستان باشد و شاید مایه‌هایی از طنز هم برایش در نظر بگیرم. نمی‌توانم دقیقا پیش‌بینی کنم چند ستون را می‌توان آماده کرد. طبیعی است که اشتیاقی که شما نشان می‌دهید برای بهتر و بیش‌تر ادامه دادن این مسیر تاثیرگذار خواهد بود. امیدوارم سرسری این داستان‌واره‌ها را ننویسم و شما هم آن را سرسری نخوانید. این ستون علی‌رغم ظاهرش، یک ستون دنباله‌دار نیست. لازم نیست حتما شماره‌های قبلی را بخوانید تا داستان را بفهمید. شخصیت‌ها جدای از هم زندگی می‌کنند اگر چه زندگی‌شان مثل یک شبکه تارعنکبوت به هم تنیده است، ولی هر کدام قصه خودشان را دارند. پس اگر یک بار ستون را از دست دادید نگران نباشید. با این همه می‌توانید به سایت جیم سری بزنید و شماره‌های از دست رفته را بخوانید. 

 

نیمچه مهارت‌ها: خرده‌‌ستون‌های دخترانه- پسرانه

در کنار همه حرف‌ها، برخی چیزها را نمی‌توان خیلی مفصل گفت. ما برای بهتر شدن زندگی‌مان مهارت‌هایی لازم داریم. مهارت‌هایی که می‌تواند، کیفیت ارتباط ما را بهتر کند. تکنیک‌های کوچکی که بلد بودن‌شان خیلی کارها را آسان می‌کند. نیمچه‌ پیشنهادهایی که حال آدم را خوب می‌کند. این بخش بعضی وقت‌ها دخترانه و پسرانه می‌شود. خب طبیعی است که بعضی مهارت‌ها برای خانم‌ها ضروری‌تر است و برخی برای آقایان. این که دیگر تبعیض جنسیتی نیست، هست؟! 

 

حرف آخر: کارگران مشغول کارند!

این اولین شماره پس از تغییرات است. پس لطفا کمی با حوصله باشید تا همه چیز به مرور سر جایش بنشیند. از شما چه پنهان این ستون‌های جدید را تازه کار گذاشته‌ایم و هنوز مانده که ملاتش خشک شود. به قول معروف: «احتیاط کنید، کارگران مشغول کارند!» البته منظور نویسندگان محترم صفحه هستند. پس برای بهتر شدن این اتاق، لطفا نظر دهید. همین بغل یک صندوق انتقادات و پیشنهادات گذاشته‌ایم که می‌توانید با موبایل‌تان  به آن وصل شوید و با پیامک‌های‌تان به شماره 2000999 به ما بگویید کدام مطالب را بیشتر دوست داشته‌اید و به عنوان یک جوان دوست دارید از چه چیزهایی در این دنیای وانفسا صحبت کنیم. 

راستی تا یادم نرفته و صفحه را عوض نکرده‌اید بگویم که در فاصله نه چندان دور قرار است هر ستون جایش را به ستون‌های دیگری بدهد که فراموش نکنیم باید حرف‌های‌مان را در قالب‌های متنوع و روی ظرف‌های رنگارنگ بگذاریم مقابل‌تان تا میل‌تان بکشد مزمزه‌شان کنید... پس ستون‌های دیگری نیز در راهند.

 

 

نظرات کاربران
کد امنیتی