فرش قرمز؛ چرا و چگونه؟
نگاهی به ماهیت فرش قرمز در دنیا و آنچه در جشنواره فجر سی و چهارم به نام فرش قرمز دیدیم

فرش قرمز؛ چرا و چگونه؟

نویسنده : مریم شیعه زاده

در ادامه این پرونده به نظرمان لازم آمد ببینیم این فرش قرمز اصلا چیست، چه هویتی دارد، نقشش در جشنواره‌ها و جایزه‌های هنری مطرح دنیا چگونه است و حالا که ما آن را کپی برداری کرده‌ایم اصلا به این موضوع توجهی داشته‌ایم که این وصله به جشنواره فجر ما می‌چسبد یا نه؟! 

 

فرش قرمز پهن می‌شود

سال‌های نخستین قرن بیستم میلادی بود که یکی از خطوط راه‌آهن آمریکا برای واگن مهمانان ویژه‌ی یکی از قطارهای لوکس خود که بین نیویورک و شیکاگو در رفت و آمد بود، از فرش قرمز استفاده کرد. فرشی که مهمانان ویژه با عبور از روی آن به سمت واگن‌هایشان راهنمایی می‌شدند. این‌که فرش قرمز نخستین بار چرا و چگونه مورد استفاده قرار گرفت، معلوم نیست اما می‌توان گفت که از دیرباز این رنگ برای نمایش شکوه و جلال به کار می‌رفته است. همین‌طور استفاده از فرش قرمز معمولا در خانواده‌های مرفه و سطح بالای جامعه -علی‌الخصوص در کاخ‌های سلطنتی انگلستان- رواج داشته؛ خط راه آهنی که از آن یاد شد، یکی از نمونه‌های به یاد ماندنی آن است. با گذشت سال‌ها، پهن کردن فرش قرمز در مراسم‌های مختلف از جمله استقبال از مقامات سیاسی و سران کشورها به امری معمول تبدیل شد. در دهه‌های اخیر علاوه بر این‌ها، فرش قرمز برای چهره‌های غیر سیاسی از جمله ستاره‌های دنیای هنر نیز پهن می‌شود. ستاره‌هایی که با قرار گرفتن بر روی آن توجه بسیاری را به خود جلب می‌کنند و اهمیت آن زمانی به چشم می‌آید که رسانه‌های مختلف به گزارش لحظه به لحظه آن می‌پردازند.

 

فرش قرمز ستاره‌های دنیای هنر

در دنیای سلیبریتی‌ها، فرش قرمز بیشتر در جشنواره‌ها و جایزه‌های مطرح هنری به چشم می‌آید. فرشی که تنها نقش راهنما برای مهمانان را ندارد، بلکه این فرش محلی برای درآمدزایی است. تولد فرش قرمز با نگاهی اقتصادی برای نخستین بار در جشنواره کن فرانسه اتفاق افتاد و پس از آن در اسکار عینا تکرار شد. کمپانی‌ها تولید پوشاک با پرداخت مبالغ قابل توجه، این اجازه را پیدا می‌کنند تا محصولات‌شان را بر تن ستارگان دنیای هنر به نمایش بگذارند، تا بدین صورت جشنواره برای خود، درآمدزایی کند. ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود، می‌توان گفت این جشنواره برای طراحان مد و لباس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تا سال 1990 این بازیگران بودند که در جشنواره‌ها و جایزه‌های گوناگون از قبیل گلدن گلاب و اسکار، لباس خود را انتخاب می‌کردند و شاید به همین دلیل بود که در این مراسم‌ها و بر روی صحنه، هم لباس‌های رسمی به چشم می‌خورد و هم شلوارهای جین پاره پاره! در سال 2000 زمانی که هلی بری، بازیگر زن آمریکایی با لباسی متفاوت در گلدن گلاب حاضر شد، اتفاقی نو در فرش قرمز رقم خورد. آن هم نگاهی جدید به پوشش بازیگران بود. پوششی که تنها سلیقه شخصی افراد در آن دخیل نیست و صنعت مد و طراحان حرفه‌ای در آن حرف اول را می‌زنند. حالا فرش قرمز نه تنها محلی برای تبلیغات است بلکه به محلی برای رقابت میان طراحان و برندهای مطرح تبدیل شده‌است. شاید بد نباشد بدانید که در پایان هر کدام از این مراسم‌های نام آشنا، لیستی منتشر می‌شود که در آن بدپوش‌ترین سلیبریتی‌ها معرفی می‌شوند، لیستی که توسط نشریات و خبرگزاری‌های مختلف و بر اساس نظر مردم و اقبال عمومی تهیه می‌شود. 

 

فرش قرمز از نوع وطنی و غیر وطنی 

اجرای مراسم فرش قرمز در جشنواره‌های مطرحی نظیر برلین، کن و ونیز با جایزه‌هایی چون اسکار و  گلدن گلاب متفاوت است و این تفاوت به خاطر زمان برگزاری این دو است. در جایزه‌های مطرح به دلیل انجام تنها یک مراسم چند ساعته، فرش قرمز یک‌بار پهن می‌شود که هنرمندان با پیاده شدن از ماشین‌ها و حرکت بر روی فرش قرمز راهی سالن اصلی مراسم می‌شوند. در مراسم اسکار، فرش قرمز توسط برجسته‌ترین طراحان آماده می‌شود و تمامی مدعوین بر روی این فرش قدم می‌گذارند. این فرش با طنابی مخمل به دو قسمت تقسیم شده است و نامزدها در سمت چپ فرش حرکت می‌کنند تا خبرنگاران بتوانند با آن‌ها گفت‌و‌گو کنند و سایر مهمانان از سمت راست فرش حرکت می‌کنند. مهمانان بر روی فرش اجازه ایستادن ندارند و باید بدون وقفه حرکت کنند و تنها کسانی که کیف‌های حاوی اسامی برنده‌ها را در دست دارند، می‌توانند هرچقدر که می‌خواهند بر روی فرش قرمز بدون حرکت بایستند. پهن کردن فرش قرمز روزها زمان می‌برد. صاف کردن سطح خیابان، برافراشتن سایبان بر فراز فرش قرمز در صورت احتمال بارش باران، ممنوعیت عبور و مرور در مسیر فرش قرمز از چندین روز پیش از برگزاری، پوشاندن مغازه‌ها با پرده قرمز، تعطیل کردن فروشگاه‌های بولوار هالیوود در روز اجرای مراسم و ... اما در جشنواره‌هایی نظیر کن که بازه زمانی بیش از یک روز دارند، فرش قرمز در افتتاحیه، اختتامیه و اکران هر فیلم پهن می‌شود. در مراسم افتتاحیه و اختتامیه تمامی هنرمندان حاضر می‌شوند و در قسمت اکران فیلم‌ها، تنها عوامل آن فیلم حضور می‌یابند. روند عبور از روی فرش قرمز در جشنواره هم، شبیه به جایزه‌هایی مثل اسکار است و هنرمندان به سالن اصلی راهنمایی می‌‌شوند.

از همه این‌ها که بگذریم می‌رسیم به جشنواره فجر. جشنواره‌ای که امسال حرف و حدیث‌های زیادی پیرامون فرش قرمز آن شنیده شد. جشنواره‌ای که امسال بر خلاف سال‌های گذشته دارای دو مکان برگزاری مراسم به نام‌های کاخ جشنواره و کاخ مردمی بود  و هر دو کاخ فرش قرمز جداگانه برای اکران فیلم‌ها داشتند. در کاخ جشنواره منتقدین و اهالی هنر گرد هم آمدند و در کاخ مردمی، مردم به تماشای هنرمندان ایستادند. این در حالی است که در سال‌های گذشته تنها کاخ جشنواره را داشته‌ایم و سوالی که این‌جا مطرح می‌شود این است که اگر در ایران فرش قرمز جشنواره فجر تنها و تنها برای معرفی هنرمندان پهن می‌شود و فکر دیگری پشت آن نیست، آیا منتقدین و اهالی هنر که در کاخ جشنواره حضور داشتند، عوامل فیلم‌ها را نمی‌شناختند؟! و حالا که در کاخ مردمی، افراد می‌توانند هنرمندان را بر روی فرش قرمز ببینند، آیا تمام هدف جشنواره فجر از داشتن فرش قرمز تنها دیده‌شدن هنرمندان توسط مردم است و جنبه سرگرمی دارد؟! البته گویا انگیزه‌های اقتصادی هم پشت این ماجرا بوده و برگزارکنندگان دوست داشته‌اند که پای اهالی مد را وارد قضیه کنند ولی این موضوع با موفقیت همراه نبود و ای کاش مسئولان جشنواره به این موضوع فکر می‌کردند که آیا جلوه‌گری، ظاهر سازی و مدسازی اصلا با هویتی که اسم جشنواره یدک می‌کشد همخوانی دارد؟!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

ماجرای بهار به روایت مترو

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

دور حوض فیروزه‌ای، زیر درخت خرمالو

٩٦/١٢/٢٤
پایان نامه

ما شاد و خوشحالیم

٩٦/١٢/٢٤
یک بسته متنوع از کتاب‌ها و سریال‌های جدیدی که نوروز شما را می‌سازد

هر روزتان نوروز، نوروزتان با کتاب و سریال

٩٦/١٢/٢٤
اگر بخواهیم سقوط‌ها، زلزله‌ها و بلاهای امسال را نادیده بگیریم باید از جوان‌هایی بگوییم که بیشتر خبرهای

جوانان مدل ۹۶

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

بوی اسکناس تا نخورده لای کتاب

٩٦/١٢/٢٤

سال جوونا

٩٦/١٢/٢٤

5قاب ماندگار 96

٩٦/١٢/٢٤
شگرد

عکس‌های خوب خوب بگیرید

٩٦/١٢/٢٤
دات کام

در تعطیلات عید، قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شوید

٩٦/١٢/٢٤
شگفت انگیزترین اتفاقات ورزش ایران و جهان در سال 96 به انتخاب جیم

اتفاقات چشم گردکن!

٩٦/١٢/٢٤

سال خوبی نبود اما ما خوب بودیم...

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

واقعا عید را جشن می‌گیرید؟!

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

عیده که عیده...

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

شما رُفوزه شدی

٩٦/١٢/٢٤
مینیمال

رسم اصیل ایرانی را فراموش نکنید

٩٦/١٢/٢٤
جنجال‌آفرین‌ترین (!) ورزشکاران امسال چه کسانی بودند؟

از آقای گل تا خواهران ووشوکار

٩٦/١٢/٢٤
آدم‌ها و چیزهایی که سال 96 از این رو به آن رو شدند

برگشت به زندگی

٩٦/١٢/٢٤
وقتی امسال از بودن یک سری چیزها در یک جاهایی، شاخ‌ در آوردیم

واقعا تو چرا این‌جایی؟

٩٦/١٢/٢٤
درباره استارتاپ‌ها و خدمات‌دهنده‌های ایرانی کــــه امسال طعم دیگری به زندگی‌ ایرانی‌ها دادند

#سال_خدمات_اینترنتی

٩٦/١٢/٢٤