آقای ژنرال
نگاهی نزدیک تر به 12 فرمانده نظامی برتر کشور

آقای ژنرال

نویسنده : حامد نادری راد

دو هفته قبل و بعد از فوت سرلشگر محمد سلیمی، تعداد افرادی که بالاترین درجه نظامی را در ایران دارند از 13 نفر به 12 رسید. در ادامه نگاه نزدیک‌تری به سوابق ژنرال‌های نظامی ایرانی خواهیم داشت.

 

حسن فیروزآبادی

درجه: سرلشگر بسیجی

سمت فعلی: رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

حسن فیروزآبادی تنها سرلشگری است که سابقه نظامی از نوع عملیاتی ندارد. بر طبق عرف رایج در برخی از کشورهای جهان (مانند آمریکا) که افراد غیر نظامی جانشین فرمانده کل می‌شوند. از کمی بعد از پایان جنگ در سال 68، سرلشگر فیروزآبادی با اهدای درجه «سرلشگر بسیجی» به سمت رئیس ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شد. او به نوعی جانشین مقام معظم رهبری در بین نظامیان است. قبل از این انتصاب، فیروزآبادی مسئول امداد و درمان رزمندگان در میدان‌های دفاع مقدس بوده است. او علاوه بر سوابق نظامی، دکتری پزشکی عمومی دارد و در زمینه ظهور و حکومت اسلامی تالیفاتی داشته است.

 

غلامعلی رشید

درجه: سرلشگر پاسدار

سمت فعلی: جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

سردار رشید یکی از پنج فرمانده اصلی و رده‌ بالای سپاه پاسداران (به همراه محسن رضایی، یحیی رحیم صفوی، علی شمخانی و حسین دهقان) در زمان جنگ تحمیلی بود. او متولد دزفول است. کمی قبل از جنگ تحمیلی عضو سپاه می‌شود و با شروع جنگ خودش را به عنوان یکی از اولین فرماندهان مدافعان استان خوزستان و شهر اهواز مطرح می‌کند. غلامعلی رشید تقریبا عضو اتاق فکر بیشتر عملیات‌های مهم زمان دفاع مقدس و از سرداران کارکشته در زمینه طراحی استراتژی‌های جنگی است. در اوایل دهه هفتاد با ارتقا به درجه سرلشگری، به ستاد کل نیروهای مسلح منتقل شد. غلامعلی رشید بعد از ترور و شهادت سپهبد علی صیاد شیرازی، به عنوان جانشین سرلشگر فیروزآبادی در ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شد.

 

محسن رضایی

درجه: سرلشگر پاسدار

سمت فعلی: استاد دانشگاه افسری امام حسین(ع)

محسن رضایی یکی از معدود نظامیان کشور است که دارای سوابق سیاسی و اجرایی هم هست. رضایی متولد مسجد سلیمان و از مبارزان قبل از انقلاب و جزو گروه بنیانگذار سپاه پاسداران است. او در دی ماه سال 60 با حکم امام خمینی(ره) فرمانده سپاه شد. توانمندی‌ها و قدرت فرماندهی او علاوه بر راهگشایی در جنگ، باعث تربیت و پرورش تعداد زیادی از فرماندهان جوان سپاه شد. رضایی آبان 69 درجه سرلشگری‌اش را از آیت‌ا... خامنه‌ای دریافت کرد و تا سال 76 در سمت فرمانده سپاه باقی‌ماند. بعد از آن راهی مجمع تشخیص مصلحت شده و در خلال دهه 80 و 90 سه بار نامزد ریاست جمهوری شد. سرلشگر محسن رضایی از ابتدای سال 94 برای انتقال تجربیات خود به نسل جدید، بار دیگر به سپاه پاسداران بازگشته است.

 

یحیی رحیم صفوی

درجه: سرلشگر پاسدار

سمت فعلی: دستیار و مشاور فرمانده کل قوا

سرلشگر صفوی یکی از مبارزان قبل از انقلاب است که برای شناسایی نشدن توسط ساواک اسم مستعار «رحیم» را برای خودش انتخاب کرد. او متولد اصفهان است و از همان روزهای شروع جنگ همراه با امیر صیاد شیرازی از اصفهان راهی جنگ شد. پس از فرمان امام(ره) مبنی بر تشکیل نیروهای زمینی، هوایی و دریایی در سپاه، رحیم صفوی از سال 64 تا انتهای جنگ در سمت فرمانده نیروی زمینی فعالیت کرد. پس از جنگ تا سال 76 قائم مقام فرمانده کل سپاه بود و در همین سال (با استعفای محسن رضایی) به درجه سرلشگری ارتقا پیدا کرد و به عنوان دومین فرمانده کل سپاه منصوب شد. سردار صفوی بعد از اتمام مسئولیت ده ساله‌اش در سپاه به عنوان دستیار و مشاوری عالی نظامی رهبری انتخاب شد. او یکی از برجسته‌ترین فرماندهان دوره دفاع مقدس و از استراتژیست‌های امنیتی کشور است.

 

محمدعلی جعفری

درجه: سرلشگر پاسدار

سمت فعلی: فرمانده کل سپاه پاسداران

محمدعلی جعفری ملقب به عزیز جعفری متولد یزد است. سردار یکی از فرماندهان میدانی سپاه پاسداران در زمان جنگ تحمیلی بود. نام او با عملیات کربلای 5 در سال 65 بر سر زبان‌ها افتاد. در همین عملیات هم مجروح شد و مدتی از جبهه‌ها دور ماند. عزیز جعفری از دوستان نزدیک برادران شهید باکری و شهید حسین خرازی بود. بعد از جنگ، سردار جعفری مدتی جانشین رئیس ستاد سپاه و از سال 71 تا 84 به مدت 13 سال فرمانده نیروی زمینی سپاه شد. سال 86 (بعد از اتمام مسئولیت سردار صفوی) با ارتقا درجه به سرلشگری، به عنوان سومین فرمانده سپاه پاسداران منصوب شد.

 

مصطفی ایزدی

درجه: سرلشگر پاسدار

سمت فعلی: معاون امور راهبردی و اشراف ستاد کل نیروهای مسلح

سردار مصطفی ایزدی متولد نجف آباد و از فرماندهان میدانی سپاه پاسداران در دوره دفاع مقدس است. با اتمام جنگ، از سال 68 تا 71 فرمانده نیروی زمینی سپاه شد. از این سال به بعد با تشکیل ستاد کل نیروهای مسلح، سردار ایزدی به ستاد کل رفت و در سال 87 با ارتقا درجه به سرلشگری به عنوان معاون امور راهبردی و اشراف این نهاد برگزیده شد.

 

محمد افشردی (باقری)

درجه: سرلشگر پاسدار

سمت فعلی: معاون اطلاعات و عملیات ستاد کل نیروهای مسلح

سردار افشردی برادر کوچک‌تر شهید حسن باقری، نابغه اطلاعات و عملیات در دوران دفاع مقدس است. برادران افشردی برای رعایت مسائل اطلاعاتی فامیلی «باقری» را برای خود انتخاب کردند. محمد باقری به واسطه برادر بزرگتر خود وارد جبهه شد و پس از شهادت برادر، تا سال‌ها به عنوان معاون اطلاعات و عملیات سپاه پاسداران فعالیت کرد. سردار باقری در سال 87 همراه با مصطفی ایزدی به درجه سرلشگری منصوب شد و در حال حاضر هم معاون اطلاعات و عملیات ستاد کل نیروهای مسلح است.

 

عطاء‌الله صالحی

درجه: امیر سرلشگر

سمت فعلی: فرمانده کل ارتش

امیر سرلشگر صالحی از فرماندهان قدیمی ارتش است. او سال 49 به عنوان افسر توپخانه از دانشکده افسری ارتش فارغ التحصیل شد و تاکنون بیش از 47 سال است که در ارتش خدمت می‌کند. صالحی پس از انقلاب فرمانده اصلی‌ترین لشکر ارتش یعنی لشکر 21 حمزه شد. بعد از جنگ، دو دوره فرمانده دانشکده افسری بود و بعد از آن با ارتقا درجه به سرلشگری، به عنوان معاون بازرسی و نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شد. در شهریور 84 با حکم رهبری به عنوان فرمانده کل ارتش منصوب شد. از افتخارات مهم دوران ده ساله فرماندهی او می‌توان به ساخت جنگنده صاعقه و ناوشکن جماران اشاره کرد.

 

حسین حسنی سعدی

درجه: امیر سرلشگر

سمت فعلی: معاون هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح

امیر حسنی سعدی یکی از فرماندهان جوان ارتش در ابتدای انقلاب بود. پس از عزل بنی صدر از فرماندهی کل قوا، او به عنوان معاون شهید صیاد شیرازی در نیروی زمینی ارتش فعالیت کرد و در عملیات‌های مهمی مانند فتح المبین خوش درخشید. بیشتر محبوبیت او به توانایی‌های نظامی برجسته و درک عمیقش از جنگ بر می‌گردد. حسنی سعدی با استعفای صیاد شیرازی، از سال 65 تا سال 70 فرمانده نیروی زمینی ارتش شد و از سال 78 تا الان هم معاون هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح است. او در دهه 80 به درجه سرلشگری ارتقا یافت.

 

علی شهبازی

درجه: امیر سرلشگر

سمت فعلی: رئیس مشاوران نظامی فرمانده کل قوا

علی شهبازی متولد قم است. شهبازی از افسران انقلابی ارتش بود که توانست سال 63 به درجه سرهنگی برسد. پس از طی درجات نظامی، یکی پس از دیگری در دو سال انتهایی جنگ به عنوان معاون فرمانده کل ارتش فعالیت کرد. با پایان جنگ، او با درجه سرتیپی رئیس ستاد کل ارتش شد. سال بعدش با ارتقا به درجه سرلشگری، به مدت 10 سال فرماندهی کل ارتش جمهوری اسلامی را بر عهده داشت. امیر شهبازی سال 79 از سمت خود استعفا داد و از آن زمان، به عنوان رئیس مشاوران نظامی رهبری فعالیت می‌کند.

 

علی شمخانی

درجه: امیر دریابان

سمت فعلی: دبیر شورای عالی امنیت ملی

شمخانی متولد اهواز است. او یکی از بنیانگذاران سپاه، اولین فرمانده سپاه خوزستان، جزو فرماندهان رده بالای سپاه در طول دوران دفاع مقدس و جانشین وزارت سپاه بود. با اتمام جنگ شمخانی با درجه سرتیپی از سپاه به ارتش منتقل شد تا فرماندهی نیروی دریایی ارتش را به دست بگیرد. سال بعدش فرماندهی نیروی دریایی سپاه هم به او سپرده شد. شمخانی در هشت سال مسئولیتش در نیروهای دریایی ارتش و سپاه، سیاست‌های راهبردی کشور در عرصه دریا را تدوین و نیروی دریایی را بازسازی کرد. او از سال 76 تا 84 وزیر دفاع بود. در سال 78 درجه دریابانی (معادل سرلشگری) دریافت کرد و با روی کار آمدن دولت حسن روحانی، به سمت حساس دبیر شورای امنیت ملی منصوب شد.

 

قاسم سلیمانی

درجه: سرلشگر پاسدار

سمت فعلی: فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران

حاج قاسم سلیمانی متولد کرمان و فرمانده لشکر 41 ثارا... در دوران دفاع مقدس است. او پس از جنگ به زادگاهش برگشت تا با اشرار و قاچاقچیانی که از مرزهای شرقی وارد کشور می‌شدند مبارزه کند. در سال 76 و بعد از قدرت گرفتن طالبان، حاج قاسم توسط فرمانده کل قوا به فرماندهی سپاه قدس برای عملیات‌های برون مرزی تعیین شد. سردار سلیمانی در بهمن 89 درجه سرلشگری گرفت. بعد از بحران سوریه و به خصوص حمله داعش به عراق، آرام آرام عکس‌ها و فیلم‌هایی از حضور این سرلشگر سپاه در عراق و سوریه منتشر شد. فردی که سال‌ها تمامی اندیشکده‌های غربی از عناوینی همچون «ژنرال بی‌سایه» و «تئوریسن خاورمیانه» برایش استفاده می‌کردند، در حال حاضر مشاور ارشد نظامی ارتش‌های عراق و سوریه نیز هست.

نظرات کاربران
کد امنیتی
مجید
مجید
٩٥/٠٤/١١
٠
٠
خوبه که همه ی فرماندهان عالی رتبه نیروهای مسلح،از کسانی هستند که دفاع مقدس را با گوشت و پوست خود درک کرده اند و در صورتی که مشکلی برای این سرزمین پیش بیاید که امیدوارم هرگز مشکلی نباشد،می توانند به نحو احسن مشکل را مدیریت کنند.هر چی باشه این آقایان را مقام معظم رهبری انتخاب کرده اند و ایشان کسی را انتخاب می کنند که برای این ملت،کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی مثمر ثمر باشند.امیدوارم همچون حالا که از قدرت نظامی و بازدارندگی بسیار بالایی برخوردار هستیم،همیشه همینگونه قوی،با ایمان و قدرتمند باشیم تا هر دولت و گروهی جرات نداشته باشند حتی تجاوز به وطن ما را در فکر خود مرور کنند.انشاءا...
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣