سیمرغ نو رسیده
معرفی هفت انیمیشن داوطلب برای حضور در رقابت اولین سیمرغ انیمیشن جشنواره فجر

سیمرغ نو رسیده

نویسنده : محمدامین شرکت اول

امسال و در سی و چهارمین دوره برگزاری جشنواره فیلم فجر تعداد فیلم‌های انیمیشن متقاضی حضور در این رقابت به اندازه‌ای شده است که محمد حیدری، دبیر جشنواره به این فکر افتاد تا برای اولین بار بخش ویژه‌ای برای انیمیشن‌ها در نظر بگیرد. طبق آخرین اطلاعات قرار است از بین هفت انیمیشنی که فرم حضور در جشنواره را پر کرده‌اند، دو اثر که بالاترین کیفیت را دارند به رقابت نهایی راه یابند و البته این امکان وجود دارد یک فیلم دیگر هم به این بخش از رقابت اضافه شود، البته این مساله به نظر هیأت داوران بستگی دارد که کیفیت اثر سوم را هم مورد تایید قرار دهند یا خیر. 

در ادامه نگاه کوتاهی داریم به هفت اثر متقاضی برای حضور در این رقابت؛ رقابتی که بدون برنامه‌ریزی قبلی قرار است به جشنواره‌ای سی و چهار ساله اضافه شود و احتمال این‌که در نهایت تنها به یک لوح تقدیر ختم شود هم وجود دارد.

 

1. فهرست مقدس

ژانر: تاریخی

تکنیک: موشن کپچر

مدت زمان ساخت: ۳ سال

تعداد افراد تیم سازنده: 100 نفر

تعداد شخصیت‌های اصلی: 15 شخصیت 

اسپانسر: سازمان هنری رسانه‌ای اوج

«فهرست مقدس» نام انیمیشن سینمایی است که تا چندی پیش تصاویرش با اسم «بازگشت» در فضای مجازی انتشار می‌یافت. تهیه‌کنندگی و کارگردانی و تدوین این فیلم را محمدامین همدانی برعهده دارد و هومان فاضل فیلم‌نامه آن را نوشته است. از سایر عوامل این فیلم می‌توان به مریم شیرزاد مدیر دوبلاژ، بهزاد عبدی موسیقی و... اشاره کرد. یکی از نکات جالب توجه این فیلم ضبط موسیقی آن در کشور اوکراین است.

خلاصه داستان: 

«فهرست مقدس» روایتگر یک داستان تاریخی برگرفته از قرآن است که ماجرای آن در شهر «نجران» کشور «یمن» می‌گذرد و زمان آن به 100 سال قبل از ظهور دین اسلام بازمی‌گردد. انیمیشن سینمایی «فهرست مقدس» داستان یک هولوکاست است اما نه در قرن بیستم و نه برای پاکسازی نسل یهود. هولوکاستی که در آن پیروان عیسی در آتش خشم حکام وابسته به یهود می‌سوزند.

 

2. ناسور

ژانر: تاریخی

تکنیک: سه بعدی و ضد نور

مدت زمان ساخت: یک سال و چهار ماه

تعداد افراد تیم سازنده: 40 نفر

تعداد شخصیت‌های اصلی: 7 شخصیت

اسپانسر: خصوصی

«ناسور» نام انیمیشنی است به کارگردانی کیانوش دالوند. محمدحسین قاسمی و داریوش دالوند تهیه کنندگان این اثر هستند و اجرای موسیقی کار نیز بر عهده پرویز سعادت‌مند بوده. تدوین آن را آرش دولت‌آبادی انجام داده و در انتها با مدیریت حمیدرضا آشتیانی‌پور، این اثر دوبله شده است.

خلاصه داستان:

«ناسور» روایتی است از حماسه عاشورا که با محوریت انتخاب، وقایع این حادثه عظیم را به تصویر می‌کشد و به عبارت دیگر ناسور، راوی جراحتی است که از شهادت مظلومانه امام حسین (علیه‌السلام) و یارانش در دل همه آزادی خواهان جهان ایجاد شده است.

 

3. نبرد خلیج فارس2

ژانر: اکشن

تکنیک: سه بعدی

مدت زمان ساخت: 4 سال

تعداد افراد تیم سازنده: 10 نفر

تعداد شخصیت‌های اصلی: 6 شخصیت 

اسپانسر: خصوصی

نبرد خلیج فارس 2 در واقع دومین قسمت از مجموعه انیمیشن‌های اکشن نبرد خلیج فارس است که توسط فرهاد عظیما به همراهی تیمش ساخته شده و مدیریت دوبلاژ آن را نیز بهرام زند برعهده دارد. یکی از حواشی این انیمیشن سینمایی چهره شخصیت اول آن است، شخصیتی که چهره‌اش شباهت بسیاری به سردار بزرگ ایرانی، حاج قاسم سلیمانی دارد  ولی در انیمیشن به این اسم از او نام برده نمی‌شود. به گفته کارگردان اثر، با وجود اکشن و نظامی بودن انیمیشن در ساخت آن از هیچ‌گونه مشاور نظامی استفاده نشده است.

خلاصه داستان:

فیلم در مورد جنگی احتمالی در آینده است. جنگی در منطقه خلیج فارس بین نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران و نیروی دریایی آمریکا...

 

4. قلب خورشید

ژانر: حماسی

تکنیک: سه بعدی

مدت زمان ساخت: ۲ سال

تعداد افراد تیم سازنده: 20 نفر

تعداد شخصیت‌های اصلی: 10 شخصیت

اسپانسر: مرکز انیمیشن صبا (وابسته به صدا و سیما)

«قلب خورشید» عنوان سریال انیمیشنی 13 قسمتی است که احمد علمدار. و حالا علمدار با توجه به همان سریال، دست به ساخت فیلم سینمایی این اثر زده است. تهیه‌کنندگی این اثر بر عهده محمدحسین علمدار و نویسندگی آن نیز بر عهده مریم رجایی و داوود هاشم‌زاده است. مه‌وش افشاری به عنوان مدیر دوبلاژ با این پروژه همکاری کرده و از سایر عوامل ساخت این گروه می‌توان به موسی نازلی به عنوان مسئول موسیقی و مهدی صفایی به عنوان تدوین‌گر کار اشاره کرد.

خلاصه داستان:

در اواخر قرن سوم هجری در سرزمین پهلوانان ایرانی، سیستان، پیرمراد پهلوان اول آن خطه که به سن پیری رسیده است، برای انتخاب جانشین خود شرطی برای هفت جوان داوطلب جانشینی می‌گذارد و آن شرط یافتن یاقوت قلب خورشید است. یاقوتی که روزی در دوران یعقوب لیث بر پرچم عیاران نصب بوده است و داستان با این جستجو آغاز می‌شود...

 

5. در مسیر باران

ژانر: تاریخی

تکنیک: سه بعدی

مدت زمان ساخت: ۲ سال

تعداد افراد تیم سازنده: 150 نفر

تعداد شخصیت‌های اصلی: 20 شخصیت

اسپانسر: موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی

«در مسیر باران» نام یکی‌دیگر از انیمیشن‌های تاریخی داوطلب حضور در جشنواره است که کارگردانی آن را حامد کاتبی و تهیه کنندگی‌اش را مریم چوپان‌زاده برعهده داشتند. با در نظر گرفتن تیم تولید ۱۵۰ نفری، این پروژه را می‌توان بزرگ‌ترین پروژه از نظر تعداد نیروی کار دانست. فیلم‌نامه این اثر توسط مهدی سیم‌ریز و سعید تشکری نوشته شده است و از سایر عوامل آن می‌توان از سعید ملتجی به عنوان تدوین‌گر، عطا اخگر مسئول موسیقی و مه‌وش افشاری به عنوان مدیر دوبلاژ نام برد. یکی از ویژگی‌های این انیمیشن را می‌توان صدا پیشگی دو تن از بازیگران مطرح سینمای ایران امین زندگانی و رحیم نوروزی دانست.

خلاصه داستان:

اواخر قرن دو هجری؛ خشک سالی در شهر بغداد زندگی مردی را به تنگنا می‌رساند تا این‌که یکی از دوستان ایرانی‌اش پیشنهاد همکاری در تجارت را به او می‌دهد که داستان به روایت این سفرهای تجاری و اتفاق‌هایی که در طی آن‌ها رخ می‌دهد می‌پردازد. 

 

6. بازمانده

ژانر: درام

تکنیک: سه بعدی و موشن کپچر

مدت زمان ساخت: ۲ سال و ۴ ماه

تعداد افراد تیم سازنده: 30 نفر

تعداد شخصیت‌های اصلی: 20 شخصیت

اسپانسر: مرکز انیمیشن صبا (وابسته به صدا و سیما)

این انیمیشن با اقتباس از فیلمی به همین نام از مرحوم سیف‌ا... داد؛ توسط احسان طاهری کارگردانی شده است. تهیه‌کنندگی این اثر را الهام ابراهیمی برعهده داشته و مهدی ابوهاشم نویسنده، رضا آفتابی مدیر دوبلاژ و عمران طاهری مسئول موسیقی این کار بوده‌اند. به گفته کارگردان، این اثر قسمت دومی هم دارد که در حال حاضر در مراحل پیش تولید آن هستند و در آن داستان قسمت اول ادامه پیدا می‌کند.

خلاصه داستان:

در جریان حمله صهیونیست‌ها به فلسطین تمامی اعضای یک خانواده فلسطینی به غیر از نوزاد آن خانواده کشته می‌شوند و خانواده‌ای اسرائیلی او را به فرزندی قبول می‌کنند. حال چندین سال از این ماجرا گذشته است و مادربزرگ آن کودک برای پس گرفتن و گفتن حقایق به او به عنوان یک خدمت‌کار و پرستار کودک وارد زندگی آن خانواده اسرائیلی می‌شود.

 

7. آیه‌ها

ژانر: درام

تکنیک: سه بعدی موشن کپچر

مدت زمان ساخت: ۴ سال و نیم

تعداد افراد تیم سازنده: 100 نفر

تعداد شخصیت‌های اصلی: 15 شخصیت

اسپانسر: خصوصی

انیمیشن «آیه‌ها» که تا چند روز پیش با نام «آیه‌های بی‌قراری» معرفی شده بود؛ فیلم سینمایی انیمیشنی است که نویسنده و کارگردان آن را مجید اسماعیلی دهقی بر عهده دارد. موسیقی آن را بهزاد عبدی ساخته و مدیر دوبلاژ این فیلم محمدعلی دیباج است. نکته قابل توجه این اثر همکاری چند نفر از بازیگران سینما با این اثر است. در این انیمیشن 25 نفر از بازیگران سینما و تئاتر از جمله پوریا پورسرخ، میرطاهر مظلومی، امیر کربلایی‌زاده در بخش موشن کپچر این کار به ایفای نقش پرداخته‌اند و تمام شخصیت‌های این انیمیشن رئال (واقعی) هستند.

خلاصه داستان:

 فیلم درباره کسی است که پدر خود را در یک حادثه تروریستی از دست داده و علیرغم وجود شواهدی قطعی مرگ پدرش، هنوز کسانی هستند که فکر می‌کنند او زنده است... 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧