برنده نقل و انتقالات کدام تیم بود؟!
بررسی خریدهای تیم‌های لیگ برتری در نیم فصل

برنده نقل و انتقالات کدام تیم بود؟!

نویسنده : مازیار حکاک

از امروز مسابقات لیگ برتر بعد از یک ماه وقفه به دلیل تعطیلات نیم فصل و البته به نظاره نشستن ناکامی تیم ملی امید(!) از سر گرفته می‌شود. تیم‌ها در فصل و انتقالات عملکرد متفاوتی داشتند، برخی مانند نفت تهران فقط بازیکن فروختند و برخی مانند سیاه جامگان تیم را کوبیدند و از نو ساختند. به بهانه شروع دوباره لیگ برتر و تغییرات تیم‌ها نگاهی داشته‌ایم بر وضعیت تیم‌‌های بالانشین و محبوب لیگ و البته وضعیت الباقی تیم‌ها را به صورت اجمالی از منظر گذرانده‌ایم.

 

استقلال؛ ناکام بزرگ فصل نقل و انتقالات!

از قبل شروع فصل نقل و انتقالات نیاز صدرنشین لیگ به یک بازیکن بازی‌ساز مطرح بود. پرویز مظلومی البته 5 بازیکن را برای فصل و انتقالات در نظر داشت که این 5 بازیکن «بختیار رحمانی»، «آرش افشین»، «داریوش شجاعیان»، «رسول نویدکیا» و «مسعود حسن‌زاده» بودند. دو مورد اول لیست مظلومی به دلیل خدمت سربازی پریدند، حسن‌زاده هم از سوی ذوب آهن غیرقابل فروش عنوان شد. داریوش شجاعیان هافبک خلاق تکنیکی گسترش فولاد، به دلیل 900 میلیون مبلغ رضایت‌نامه درخواستی از سوی باشگاه‌اش نتوانست آبی پوش شود اما در این بین مذاکرات استقلال با رسول نویدکیا خوب پیش رفت و خود این بازیکن تمایل داشت پیراهن استقلال را بر تن کند که این ماجراها هم در نهایت با دخالت مدیرعامل سپاهان در هم پیچید و این انتقال انجام نشد. به غیر از این‌ها مدتی هم حضور دو بازیکن برزیلی مطرح بود که آن هم سرانجامی نداشت. در مجموع تنها خرید استقلال در نیم فصل «مهدی مومنی» مهاجم سابق استقلال اهواز و نفت بود که با توجه به حضور «سجاد شهباززاده» آماده و پروپیچ، احتمالا نمی‌تواند خرید قابل و دندان‌گیری باشد. البته جدای از این که استقلال در فصل نقل و انتقالات نتوانست بازیکنی را جذب کند باید در نظر نداشت این تیم بازیکنی را هم از دست نداد و توانست تمام بازیکنانی را که به واسطه آن‌ها صدرنشین لیگ شده است را حفظ کند.

 

استقلال خوزستان همچنان زیرک و بدون حاشیه!

نکته مهم در خصوص تیم پدیده و شگفتی‌آفرین لیگ پانزدهم در فصل و انتقالات این بود که باوجود پیشنهادات فراوان در خصوص جذب ستاره‌های این تیم و بازیکنی نظیر بیت سعید، زهیوی، طیبی و دروازه‌بان فوق العاده‌شان دخسوس، مدیران این باشگاه مقاومت کردند و ترجیح دادند به هر زحمتی که شده ستاره‌های‌شان را نگه دارند. به گونه‌ای که این تیم هم همانند همتای تهرانی خودش هیچ بازیکنی را از دست نداد. البته به نظر می‌رسید باشگاه استقلال خوزستان و ویسی با توجه به موقعیت‌شان در جدول و این که در چند بازی آخر نیم فصل نخست نتوانستند نتیجه خوبی بگیرند و به نوعی کمی افت داشتند، در این ایام دست به جیب شوند و چند خرید جدید داشته باشند اما آن‌ها خیلی در پس تقویت تیم‌شان برنیامدند و تنها یک هافبک برزیلی به نام «فیلیپ برتولدو» را جذب کردند که اطلاعات زیادی از او در دسترس نیست اما بر اساس شنیده‌ها در تمرینات این تیم بسیار خوب و تکنیکی ظاهر شده است. همچنین «امید سینک» دیگر خرید آبی‌های خوزستان بود که نیم فصلی خوبی را در تیم سیاه جامگان نداشت.

 

پرسپولیس و بحرانی که به نفع‌شان تمام شد!

برانکو ایوانکویچ از چند هفته مانده به پایان نیم فصل اعلام کرده بود که نیازی به بازیکن جدید ندارد و از ترکیب تیمش برای ادامه رقابت‌ها راضی است. با این حال با شروع فصل نقل و انتقالات داستان انتقال «محمد نوری» کاپیتان سابق سرخ‌پوشان نقل محافل شد. اتفاقی که برانکو راضی به آن نبود و نوری هم به جهت قرارداد با تیم «المسیمیر» قطر نمی‌توانست از این تیم جدا شود و در نهایت هم این انتقال سرنگرفت. اما در بحبوحه تعطیلات نیم فصل «ایمان صادقی» دروازه‌بان دوم پرسپولیس از تیم جدا شد و به تیم «خونه به خونه» بابل پیوست. همزمان با این اتفاق انتشار عکس‌های مغایر شئون اخلاقی از سوشا مکانی دروازه‌بان اول سرخ‌پوشان باعث شد این بازیکن راهی زندان شود و سنگر پرسپولیس بدون دروازه‌بان شاخص بماند. از آن پس داستان دروازه‌بان جدید پرسپولیس به سوژه اول نقل و انتقالات تبدیل شد. «بیرانوند» گزینه اول سرخپوشان بود که با حواشی زیاد این انتقال سر نگرفت و در نهایت «لوبانوف» ازبکستانی و «علی محسن‌زاده» در این پست به عضویت پرسپولیس درآمدند. اگرچه بحران دروازه پرسپولیس شرایط پرالتهابی را برای این تیم رقم زد اما جایگزین شدن دو دروازه‌بان جدید به جای سوشا و صادقی که در نیم فصل اشتباهات ریز و درشت زیادی داشتند به نوعی به نفع سرخ‌پوشان تمام شد.

 

ذوب آهن و سپاهان مایل به خوب!

اکبر صادقی تنها خروجی ذوب آهن در نیم فصل بود که گل‌محمدی به جای او کامدار بازیکن تیم سیاه‌جامگان را به خدمت گرفت. به غیر از این بازیکن ذوب آهنی صادقی را با بیک‌زاده معاوضه کردند که به نظر خرید خوبی برای ذوب آهن است و می‌تواند سمت چپ این تیم را تقویت کند. در مجموع می‌توان گفت خریدهای یحیی به نسبت خوب است اما تغییر زیادی در ترکیب ذوب آهن اتفاق نمی‌افتد. دیگر تیم اصفهانی یعنی سپاهان در نقل و انتقالات هافبک بوسنایی به نام «سناد ایبریکیچ» را به پیشنهاد «استیماچ» سرمربی کروات خود جذب کردند. آن‌ها با توجه به از دست دادن مهاجم گلزن خود شریفی با امین منوچهری مهاجم نیمکت نشین راه‌آهن نیز قرارداد بستند اما خبر خوب برای طلایی‌پوشان اصفهانی این است که آن‌ها در نیم فصل دوم می‌توانند از حضور شیمبا و پادوانی دو خرید ابتدای فصل‌شان استفاده کنند، بازیکنانی که به احتمال زیاد در نیم فصل دوم حسابی به داد سپاهان خواهند رسید و دقیقا نقاط ضعف سپاهان در نیم فصل اول را پوشش دهند.

 

تراکتور تیمی با تغییرات زیاد!

سرخ‌پوشان تبریزی با هدایت «امیر قلعه‌نویی» تغییرات زیادی را در بازیکنان خود ایجاد کردند. «کیانی» کاپیتان فصل پیش تراکتورسازان و «ایوب کلانتری» از گسترش به این تیم آمدند. «مهدی شریفی» برای گذراندن دوران سربازی تراکتوری شد. ضمن این که «فرزاد حاتمی» و «آلویس نانگ» هم برای خط حمله این تیم جذب شدند. البته تراکتور بیشتر از خریدهایش خروجی داشت. «نریمان جهان» و «بایرامی» دو بازیکن تاثیرگذار فصل پیش تراکتور به تیم همشهری و سابق‌شان یعنی گسترش فولاد بازگشتند. «حمزه یونس» مهاجم پر حاشیه سرخ‌پوشان که از او به عنوان گران‌ترین خرید لیگ یاد می‌شد مورد غضب قلعه‌نویی قرار گرفت و مرخص شد. «عبد ا...زاده» و «طهماسبی» هم به تیم فولاد پیوستند و «میرهانی هاشمی» عازم خونه به خونه بابل شد. در مجموع با توجه به جذب 3 مهاجم گلزن و چارچوب شناس خواسته قلعه‌نویی در نقل و انتقالات اجابت شده است. البته تراکتور به غیر از خط حمله در خط دفاعی نیز ضعف‌های جدی داشت که کادر فنی این تیم به همان بازکینان قبلی کفایت و اعتماد کردند.

 

الباقی تیم‌ها؛ از قهر ملوانی‌ها تا جولان سیاه‌جامگان

ماجرای سربازی شریفی و تغییر کد محل خدمتش از ملوان به تراکتور باعث شد ملوانی‌ها خبر انصراف‌شان از ادامه مسابقات لیگ را اعلام کنند. البته در همین شرایط این تیم به اردوی کیش رفت، بازی تدارکاتی انجام داد و در نهایت مدیران این باشگاه از تصمیم‌شان منصرف شدند. ملوانانان بازیکن زیادی را از دست دادند و در عوض «مهرداد اولادی» تنها خریدشان بود. بازیکنی که شاید در ملوان و زیر نظر استیلی فوتبالش احیا شود. سیاه جامگان همانند نیم فصل اول پدیده بی چون و چرا (!) فصل و انتقالات بود. این تیم با جذب 8 بازیکن جدید و از دست دادن 9 بازیکن‌ش یکی از فعال‌ترین‌ها تیم‌های نیم فصل بود. به غیر از بازیکنان خارجی، «حمید علی عسگر» شاخص‌ترین خرید مشکی پوشان خراسانی بود. راه آهن هم دیگر تیمی بود که وضعیت مشابه سیاه‌جامگان داشت و رفت آمدهای زیادی را تجربه کرد. در واقع این دو تیم با مربیان جدید خود کاظمی و تاتار تیم‌شان را کوبیدند و از نو ساختند! حال باید دید این تغییرات می‌تواند آن‌ها را از قعر جدول جدا کند یا نه؟! از دیگر تیم های پایین جدول، فولاد خوزستان است که به نسبت عملکرد خوبی داشت و توانست چند بازیکن خوب را بگیرد. اما تیم بحران زده استقلال اهواز معدود بازیکنان شاخص نظیر غلامی، آشوبی و نظری را از دست داد تا از همین حالا محتمل‌ترین تیم برای سقوط باشد. پدیده هم تغییرات زیادی در فصل نقل و انتقالات نداشت اما حضور «احمد آل نعمه» بازیکنی که زمانی گران‌ترین بازیکن ایران بود و در نیم فصل اول بیرون نشست اتفاق ویژه‌ای برای تیم مهاجری بود. با این حال بمب نقل و انتقالات نیم فصل را سایپا ترکاند، آن‌ها که به «جواد نکونام» کاپیتان سابق تیم ملی اجازه خروج و حضور در تیم العربی قطر را دادند، «آندرانیک تیموریان» کاپیتان فعلی تیم ملی را به جای او جذب کردند و بزرگترین خرید نیم فصل را به نام خود رقم زدند. سایپا که در نیم فصل اول توانست در رتبه چهارم قرار بگیرد به نظر می‌رسد با حضور آندو، همچنان جزو تیم‌های بالانشین و خطرناک باقی بماند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣