۸ برش از یک انقلابی امروز
#کمپین_انقلابی_مثبت

۸ برش از یک انقلابی امروز

نویسنده : زهرا نخعی

نسل انقلاب نبوده‌ایم، اما از انقلاب زیاد شنیده‌ایم. انقلابی که خیلی‌ها فکر می‌کنند مال همان جوانان دهه چهل و پنجاه بود و این دوره و زمانه دیگر جوان انقلابی نداریم! اصلا تا به حال به انقلابی بودن فکر کردید؟! خودتان را جز کدام دسته گذاشته‌اید؟! انقلابی‌های مثبت یا انقلابی‌های منفی؟! این‌ها برش‌هایی است از یک انقلابی مثبت. خودتان را آزمون کنید.

 

 

چشم و گوشش تیز است

راه‌ها را می‌شناسد، پیچیدگی‌های راه‌ها و پیچ‌های زمانه را هم. جوانِ زمان انقلاب هم نیست که همه راه‌ها؛ حزب‌ها و آدم‌های مختلف را با چشم خود دیده باشد ولی چشم و گوش‌اش تیز است و آگاهی‌اش بالاست. هر اتفاقی بیفتد اهل تجزیه و تحلیل است. برده فکری کسی یا گروهی هم نیست؛ خودش استقلال فکری دارد و بنا به آن چه شنیده و آن چه دیده است راه حق و باطل را تشخیص می‌دهد. 

#جامع نگری  #حسن تدبیر  #آگاهی

 

 

از آبرویش مایه می‌گذارد

طرف استاد دانشگاه بود، کلی کتاب نوشته بود، همه جا اسمش روی زبان‌ها بود، در محافل دانشگاهی رویش حساب می‌کردند؛ یک روز دیدند نشسته است برای کودکان و نوجوانان کتاب نوشته است. همه جا خوردند؛ شما کجا و کار کودک کجا! شما با این مرتبه و تحصیلات وقتت را چرا صرف کودک ونوجوان می‌کنی! اما او مصمم بود برکتابش. پرتیراژ هم شد کتاب ‌«داستان راستان»‌اش.

انقلابی مثبت که باشی آبرویت را حاضری خرج ارزش‌ها کنی. ارزش‌هایی که برای رسیدن به آن‌ها رنج دوران برده‌ای... حتی اگر خلاف جریان آب شنا کنید.

#شهید مطهری #آبرو #داستان_راستان

 

 

آرام و قرار ندارد

خودجوش و جریان‌ساز است. برای این‌که کاری را شروع کند، منتظر نمی‌ماند تا به او بگویند یا مسئولیتی بدهند. او هر جا که هست دردش، دغدغه‌اش، انگیزه‌اش نمی‌گذارد یک جا بنشیند و نگاه کند. هر جا که ببیند کاری روی زمین مانده، احساس مسئولیت می‌کند و برایش کاری می‌کند. انقلابی مثبت انگار دنبال دردسر برای خودش است. یک لحظه آرام و قرار ندارد. برای او «نمی‌شود»‍ و «نمی‌توانیم» هم معنایی ندارد. آچار فرانسه است. هر جایی که لنگ بزند و او کاری از دستش برآید؛ آن جا حاضر است. 

#مسئولیت  #آچار فرانسه  #دغدغه

 

 

کارِ با اولویت می‌کند

شیطان، نه شراب خورد، نه قمار کرد و نه هزار کار گناه دیگر. او به جای این‌که بر آدم سجده کند، گفت خدایا هزاران سال عبادتت را می‌کنم اما سجده نمی‌کنم! و از همین جا شد شیطان. جایی که کار دینی کرد اما یک کار دینی بدون اولویت. 

گاهی وقت‌ها کارِ بدون اولویت حتی اگر هم اسمش و عنوان دینی و مذهبی و انقلابی باشد؛ تبعاتش به مراتب بدتر است. انقلابی مثبت اولویت‌های الهی را بر اولویت‌های شخصی خودش ترجیح می‌دهد و آن‌ها را در یک راستا می‌آورد. وقتش را هم صرف کارهای مازادی که خیلی‌ها دارند به خوبی از عهده‌اش برمی‌آیند نمی‌کند، می‌رود سراغ کارهای واجبِ بر زمین مانده.

#شیطان  #کار_دینی_بدون_اولویت  

 

 

اهل گفتمان‌سازی است

آرمان‌هایش بیشتر از هر چیز برایش مهم است، برای همین هم از کسی نمی‌ترسد و محافظه کار نیست تا در برابر هر شرایطی سکوت کند و تسلیم شود. در درجه اول آرمان‌های انقلاب و کشورش را می‌شناسد و به دنبال آن است و هر کس که از این آرمان‌ها به خطا رود، جلویش را در حد توان خودش می‌گیرد؛ هر چند که مقام و مسئولیتی هم نداشته باشد. یک انقلابی مثبت؛ آرمان‌هایش را آن قدر با ابزارها و شیوه‌های جدید تکرار می‌کند تا یک گفتمان در جامعه ایجاد کند و همین گفتمان هم باعث تصمیم‌سازی مراکز تصمیم‌گیری کشوری می‌شود. اصلا نه فقط در کشور که در دنیا تولید گفتمان می‌کند. نمونه‌اش موج‌های مجازی این یک ساله اخیر مثل: «من انقلابی‌ام»، «من عاشق مبارزه با صهیونیست‌ام» و...

#آرمان_خواه  #گفتمان_سازی  #انتقاد_از_محافظه_کاری

 

 

نوآور است

دنبال ابزار و راه و روش جدید است. کارِ تکراری نمی‌کند. حرفش را در قالب نو می‌زند. یک انقلابی مثبت برای این که بتواند حرف‌هایش را منتقل کند، نیاز به استفاده از ابزارهای جدید دارد، ابزارهایی که توان رقابت با ابزارهای غربی را داشته باشد. ابتکار و نوآوری؛ شرط موفقیت اوست. انقلابی مثبت اگر استاد دانشگاه باشد، از روش تدریس به روز وکتاب‌های جدید استفاده می‌کند. اگر فیلمساز باشد از قالب‌های نو وجذاب برای انتقال محتوایش استفاده می‌کند. اگر نانوا باشد سعی می‌کند در همان چاردیواری مغازه‌اش خلاقیتی به خرج دهد. اگر راننده تاکسی باشد در تاکسی‌اش کتابی کوچک و جالب بگذارد و اگر...

#خلاقیت #نوآوری #قالب_نو

 

 

بی صدا و بی توقع است

یک انقلابی مثبت همه کارهایی که برای انقلاب و کشور و مردم‌ش کرده را «وظیفه» و «تکلیف» خودش می‌داند و کم‌تر کسی را هم می‌توان دید که برای انجام وظیفه و تکلیف، خودش را بگیرد. این طور نیست که چون دارد برای انقلاب  وکشورش کار می‌کند، خودش را همه کاره این انقلاب و کشور بداند و بادی به غبغب‌اش بیندازد و از همه توقع داشته باشد و به قولی بدهکار باشد. او درباره خودش دچار توهم و خودبزرگ‌پنداری نمی‌شود و هیچ وقت هم سعی نمی‌کند با نوع رفتاری که دارد، خودش را نسبت به دیگران سرتر و برتر نشان دهد. 

#تواضع  #تکبر 

 

خستگی نمی‌شناسد

«در این لحظات آخر عمر آبروی مرا حفظ کنید. شما سال‌های دراز به من خدمت کرده‌اید، از شما می‌خواهم که این آخرین لحظه را به بهترین وجه اداکنید. ای پاهای من سریع و توانا باشید، ای دست‌های من قوی و دقیق باشید، ای چشمان من تیزبین و هوشیار باشید، ای قلب من این لحظات آخرین را تحمل کن، ای نفس، مرا ضعیف و ذلیل مگذار، تا چند لحظه بیشتر با قدرت و اراده صبور و توانا باش. به شما قول می‌دهم که پس از چند لحظه همه شما در استراحتی عمیق و ابدی آرامش خود را برای همیشه بیابید و تلافی این عمر خسته کننده و این لحظات سنگین و سخت را دریافت کنید. من، چند لحظه بعد به شما آرامش می‌دهم...»

این وداع یک انقلابی مثبت تمام عیار است با اعضای بدنش؛ چند لحظه قبل از شهادتش.

#شهید چمران #خستگی_ناپذیر #آرامش

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
برگزیدن یک موقعیت شغلی متفاوت

عشق و زندگی در نقطه‏ صفر مرزی

٩٦/٠٤/٠١
تلگجیم

تلگجیم 491

٩٦/٠٤/٠١
برگزیده سایت

سه راهکار تضمین شده برای کوتاه‌ نویسی!

٩٦/٠٤/٠١
هر سال احسان علیخانی در ماه عسل یادمان می‌اندازد که بعضی‌ها عجیب دوست دارند مشکلات زندگی‌شان را در بوق

کی از همه بدبخت ‌تره؟!

٩٦/٠٤/٠١
شاخ هفته

کاش حوصله شان سر برود

٩٦/٠٤/٠١
فتوچاپ

فتوچاپ 491

٩٦/٠٤/٠١
معرفی تلگرام‌های غیررسمی و پاسخ به این سـوال که آیا آن‌ها قابل اعتمادند؟

تلگرام‌ های فارسی!

٩٦/٠٤/٠١
پایان‌نامه

به دولت کمک کنید!

٩٦/٠٤/٠١
چهره هفته

من هم یک خمار هستم!

٩٦/٠٤/٠١

نگاهی به رایج‌ ترین موقعیت‌ هایی که یکهویی بیچاره‌ ترین می‌شویم!

٩٦/٠٤/٠١
کافه جهان نما

سوئد، اینجا همه چیز سرجای خودش است

٩٦/٠٤/٠١
جانونی

قصه شیخ بهایی و اختراع نان سنگک!

٩٦/٠٤/٠١
جارچی

جارچی 491

٩٦/٠٤/٠١
حکایت هفته

اندر حکایت دزدیده شدن شمشیر نادرشاه و مریدان

٩٦/٠٤/٠١
دات کام

کلاس ترک اعتیاد اسمارت فون‌ها

٩٦/٠٤/٠١
مینیمال

قحطی پوشک در ﺍﺳﺮﺍﺋﯿﻞ!

٩٦/٠٤/٠١

پاسخ به یک سوال مهم آیا تیم‌های ایرانی می‌توانند سیاست بایرن را در نقل و انتقالات دنبال کنند؟

٩٦/٠٤/٠١
ناصرخان آکتور سینما

حكمت همه و هيچى!

٩٦/٠٤/٠١
درباره افول ستاره‌ها در تیم‌های بزرگ و عاقبت نافرجام نقل و انتقالات پر سر و صدا

بمب‌هایی که نترکیدند!

٩٦/٠٤/٠١
شگرد خفن

Adsl ندارید؟ هات‌اسپات کنید

٩٦/٠٤/٠١
تبلیغات
تبلیغات