این پیج فروشی است، فریب نخورید!
گزارشی از بازار خرید و فروش پیج‌های پرطرفدار اینستاگرام

این پیج فروشی است، فریب نخورید!

نویسنده : زهرا خنداندل

 اگر یادتان باشد در کتاب اجتماعی دوران مدرسه بحثی داشتیم به نام «شغل‌های کاذب» که شامل: کوپن‌فروشی، سیگار‌فروشی، نان‌خشکی یا همان نمکی خودمان بود. در حال حاضر با از بین رفتن بسیاری از این مشاغل، مشاغل کاذب دیگری به وجود آمده است، مشاغل کاذب عصر ارتباطات! یکی از این شغل‌ها فروختن پیج‌های اینستاگرام است، برای اینکه بفهمید این شغل چقدر گرفته است، تنها کافی است واژه «پیج‌ فروشی» را در قسمت جست و جوی این نرم‌افزار سرچ کنید. در گزارش این هفته جیم سری به این پیج‌های فروشی زدیم و با عنوان خریدار با فروشندگان این پیج‌های پرطرفدار هم گفت‌وگو کردیم.

 

هر عکس 50 هزار تومان!

یکی از این پیج‌های فروشی پر از عکس‌های بدنسازی است و یک شماره برای فروش پیج در این صفحه قرار دارد که با آن تماس‌ می‌گیرم و خودم را مالک یک باشگاه بدنسازی معرفی می‌کنم و می‌پرسم: «پیج‌ بدنسازی‌تان را چند می‌فروشید؟»

جواب می‌دهد: «هر 1k که معادل 1000 نفر فالور است را 22 هزار تومان، این پیج حدود 43k فالور دارد و18k  هم لایک می‌خورد هر عکسی، بنابراین چیزی در حدود 900 تا 950 آب می‌خورد، پیج بالاتر هم دارم، دقیقا برای چه کاری می‌خواهی؟»

با کمی مکث می‌گویم: «یک باشگاه بدنسازی دارم که می‌خواهم آن را تبلیغ کنم، اما قیمت شما زیادی بالاست، من ارزان‌تر از این هم سراغ دارم، حالا اگر سر قیمت باهم کنار آمدیم مدل‌هایی که عکس‌هایشان را می‌گذاری هم حاضرند برای من عکس بفرستند؟ مخصوصا خانم‌ها، می‌دانید که الان همه خانم‌ها دنبال فیتنس و تناسب اندام هستند، قیمت آن‌ها چطور است؟»

می‌خندد و می‌گوید: «معلوم می‌شود مشتری هستید ها! برای تخفیف در قیمت چون این پیج خواهان زیادی دارد، قول نمی‌دهم درمورد مدل‌ها هم باید زنگ بزنم و بپرسم. از تهران تماس می-گیرید؟» 

جواب می‌دهم: «نه، مشهدی هستم، در ضمن اگر مدل‌ها قبول کردند، یک رضایت‌نامه کتبی هم می‌خواهم که بعدا شاکی نشوند به حریم خصوصی‌شان تجاوز شده است و از عکس‌هایشان سو استفاده کرده‌ام»

می‌گوید: «خیلی زبلی، تا حالا همچین مشتری نداشتم. راست می‌گویند که پرچم مشهدی‌ها بالاست! اتفاقا تازگی‌ها به یک خانم مشهدی دیگر هم پیج فروختم، فعلا بای»

بعد ازپنج دقیقه دوباره تماس می‌‌گیرد و سلام نکرده می‌گوید: «بچه‌ها برای هر عکس 50 هزار تومان می‌گیرند، البته عکس‌هایی که تا به حال توی پیج بوده رایگان است اگر بخواهی استفاده کنی، آن هم چون ازت خوشم آمده‌ها!» خداحافظی می‌کنم و می‌گویم، اگر خواستم خبرش را می‌دهم، دو روز بعد دوباره تماس می‌گیرد و می‌گوید: «دارم پیج را می‌فروشم، گفتم شما در اولویت هستی، زنگ زدم ببینم تصمیم نگرفتید؟!» از بازار گرمی که می‌کند مشخص است در این کار حسابی حرفه‌ای است، در پاسخ به سوالش می‌گویم: «نه، قیمتش بالاست و معلوم نیست برایم همان‌قدر بازده داشته باشد، بازهم ممنون که خبر دادی.»

 

این خانوم چیزی راجع به پاک کردن عکس‌هایش نگفت

محمد یکی دیگر از فروشندگان پیج است و یک صفحه در اینستاگرام دارد که در آن پیج‌های مختلف را به فروش گذاشته است، و در همان پیج آدرس لینک تلگرامش را داده است تا مشتری‌ها برای فروش از آن طریق با او در ارتباط باشند. کارش یک جورهایی شبیه معاملات ملکی است پیج کسانی را که قصد فروش دارند به قیمت پایین‌تر می‌خرد و به کسانی که دنبال پیج هستند می‌فروشد، در صفحه تلگرامش پیام می‌گذارم و خودم را یک وارد کننده لوازم آرایش معرفی می‌کنم، هنوز 2 دقیقه نگذشته است که با سلام و خوش آمدگویی جواب من را می‌دهد و از همین‌جا گفت و گوی مجازی ما آغاز می‌شود اولین سوال را او می‌‌پرسد: 

 چه قیمتی مد نظرتان هست؟ 

 قیمتش برایم مهم نیست، منتها پیجی را می‌خواهم که عکس خوب داشته باشد، می‌دانید دیگر بحث تبلیغات لوازم آرایشی و این حرف‌ها است.

 هر k را 18 هزارتومان می‌فروشم، یک پیج 6k مال یک دختر خانم هست که قیمتش 108 هزارتومان است.

 می‌توانم پیج را ببینم؟ 

(عکس‌های پیج اینستاگرام دختر خانم را برایم می‌فرستد)

 این عکس پیج است، خوب است یا یک پیج دیگر را معرفی کنم؟

 نه همین خوب است، منتها از همین خانم یک رضایت‌نامه می‌خواهم تا از عکس‌هایش برای تبلیغاتم استفاده کنم تا بعدا برایم شر نشود، البته حاضرم به عنوان مدل هم از خودش استفاده کنم، اصلا اگر ایشان خودشان هستند، می‌توانم مدیریت پیج را به ایشان بسپارم؟

 نه این خانوم پیج را به ما فروخته و رفته است، چیزی هم راجع به پاک کردن عکس‌هایش نگفت و من ازش خبری ندارم.

 چقدر عجیب یعنی پخش شدن عکس‌هایش برایش مهم نبود؟ من به خاطر شغل و اسم و رسمی که دارم نمی‌توانم ریسک کنم باید با وکیل یا مشاورم صحبت کنم اگر آن‌ها تایید کردند که از لحاظ قانونی مشکل ندارد، من حاضرم این پیج را به خاطر وقتی که برایم گذاشتین یک میلیون تومان بخرم.

 اگر طرف را پیدا کنم و راضی باشد چطور؟

 بازهم چون یک کار در فضای مجازی است باید با آن‌ها صحبت کنم و مشاوره بگیرم.

(شب پیغام دادم که وکیلم گفته است این کار گره قانونی دارد و ارزش ریسک کردن ندارد)

نظرات کاربران
کد امنیتی