وقتی ملاک، مدرک است
پای صحبت پایان‌نامه‌فروشان و پایان‌نامه‌خران

وقتی ملاک، مدرک است

نویسنده : زهرا خنداندل

همیشه بین خریدار و فروشنده پایان‌نامه یا پروژه، یک رابطه دو طرفه وجود دارد، رابطه‌ای که بر اساس نیاز خریدار و فروشنده برقرار می‌شود، درست مثل هر خرید و فروش دیگری، برای اینکه از این نیاز باخبر شویم و علت نوشتن این خرید و فروش‌ها را بفهمیم رفتیم سراغ دانشجویانی که پروژه و پایان‌نامه‌های تحصیلی‌شان را خریداری کرده‌اند. البته از آن طرف ماجرا هم غافل نبوده‌ایم و یک مصاحبه هم با فروشنده پایان‌نامه‌ها داشته‌ایم.

 

رشته‌ای را که نمی‌شناسید انتخاب نکنید

محمد یکی از دانشجویان رشته نرم افزار است که پروژه پایان ترمش را خریده است و توانسته فارغ‌التحصیل شود، در حال حاضر در یک شرکت، پشتیبان سیستم فنی است، با او به صحبت نشستیم تا از دلایل انجام این کار برای‌مان بگوید:

چرا پروژه‌ات را خریدی؟

خیلی ساده است، چون ترم 9 بودم و هیچ چیزی یاد نداشتم که بنویسم، با خودم فکر کردم اگر بخواهم یکی دو ترم دیگر در دانشگاه بمانم هم باید زمان و هم پول بیشتری هزینه کنم این شد که سراغ خرید پروژه رفتم. البته یک ایراد هم به دانشگاه وارد است، حتما این جوک را شنیده‌اید که استاد سر کلاس فقط 2 به اضافه 2 را یاد می‌دهد ولی در امتحان از شما توقع دارد مثلا تانژانت سوم زاویه آلفا را از کسر پنجم زاویه تتا به دست بیاورید! یا فلان پروژه عجیب و غریب را انجام دهید که حتی عنوانش را هم به درستی درک نمی‌کنید! این اتفاقی هر چند خنده‌دار است اما در دانشگاه‌های ما رخ می‌دهد. یعنی با آن‌چیزی که سر کلاس یاد گرفته‌ایم به تنهایی نمی‌توان از پس نوشتن پروژه درآمد به خصوص در رشته‌هایی که بیشتر جنبه عملی دارند تا تئوری.

نترسیدی پیش استادت موقع ارائه پروژه لو بروی؟

ببینید من از کسی که پروژه را خریدم  3 جلسه  وقت آموزش هم گرفتم، یکم هزینه‌اش بالاتر شد اما موقع ارایه کاملا روی آن تسلط داشتم، طرف واقعا کار درست بود، خودش یکی از بهترین دانشجوهای ارشد این رشته بود. حتی به من توضیح داد که ممکن است استاد چه سوالاتی بپرسد و من باید چه جواب‌هایی بدهم، شاید باورتان نشود اما نمره پروژه‌ام یکی از بهترین نمرات ترم تحصیلی‌ام شد!

چقدر هزینه برای این کار کردی؟

این آقایی که من پروژه‌ام را از او خریدم، از 300 هزارتومان پروژه آماده داشت تا 2 میلیون تومان، و هزینه جلسات آموزشی‌اش هم جلسه‌ای 30 هزارتومان بود، بعضی از دانشجو‌هایی که چیزی از درس‌ حالی‌شان بود،‌ پروژه‌های سخت‌تر را انتخاب می‌کردند تا حسابی جلوی استاد بترکانند! و دانشجوهایی هم که چیزی یاد نداشتند پروژه‌های آسان‌تر بنا به موضوع کارشان انتخاب می‌کردند با جلسات بالاتر. من 790 هزارتومان هزینه کردم. 

پروژه‌های دیگر در طول ترم را چه می‌کردی؟

یا از سایت‌های اینترنتی می‌خریدم و یا از کافی نت‌ها، اگر آن واحد درسی «ارائه» نداشت که کارم راحت بود، اما اگر ارائه داشت از دوستانم می‌‌خواستم تا پروژه را برایم توضیح بدهند که جلوی استاد ضایع نشوم.

حالا چقدر از از مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار می‌دانی و روی این رشته تسلط داری؟

اینکه قبول کردم با شما صحبت کنم فقط یک دلیل داشت، که به جوان‌ها بگویم رشته‌ای را که نمی‌شناسید و تنها اسمی از آن را شنیده‌اید انتخاب نکنید و اگر واقعا حوصله درس خواندن ندارید، دنبال آموختن یک حرفه یا هنر باشید که بتوانید از آن پول در بیاورید. من قبل از دانشجو شدن روی کارهای نرم افزاری خیلی وارد بودم و اگر الان کاری هم دارم به خاطر همان تخصص است نه مدرکم، آن قدر به انواع نرم‌افزارها وارد بودم که همه جا مهندس صدایم می‌کردند، همین شد که فکر کردم اگر رشته نرم‌افزار کامپیوتر را بخوانم موفق می‌شوم اما نمی‌دانستم که وارد بودن به نرم‌افزارها مثل یاد داشتن رانندگی است درحالی که مهندسی نرم‌افزار در واقع تولید خودرو است! و جواب سوال شما دقیقا به همین بر می‌گردد که من این رشته را اصلا دوست نداشتم و چون شناخت درستی هم نداشتم به سمت آن گرایش پیدا کردم.

پس چرا در این رشته ماندی و ادامه دادی؟

به خاطر ترس از حرف مردم، اینکه بگویند بی‌عرضه بود و درسش را ول کرد. مدتی بعدتر هم به خاطر اینکه ترمم بالا رفته بود و حیفم می‌آمد بدون مدرک دانشگاه را تمام کنم.

 

 

دوست داشتم در محیط دانشگاه باشم!

علیرضا یکی دیگر از دانشجوهایی است که توانسته مدرک خود را در رشته جامعه‌شناسی البته با کمک پایان‌نامه خریدنی به دست آورد. او در حال حاضر در مغازه پدرش مشغول کسب است. علیرضا به سختی قبول می‌کند تا درباره دوران تحصیلی و پایان‌نامه‌اش صحبت کنیم:

چه شد که تصمیم گرفتی پایان‌نامه‌ات را بخری؟

نوشتن پایان‌نامه آن‌هم در رشته‌ای مثل جامعه‌شناسی خیلی پر زحمت و سخت است. من در تمام مدت تحصیلی‌ام همه درس‌هایم را خودم خواندم و قبول شدم، اما واقعا حوصله نوشتن یک پایان نامه واقعی را نداشتم. ضمن اینکه فقط گرفتن مدرک برایم مهم بود.

چرا فقط گرفتن مدرک برایت مهم بود؟

چون از اول هم می‌دانستم به عنوان تک پسر باید کنار پدرم باشم و مغازه‌اش را بگردانم، برای جامعه‌شناس جماعت هم کاری به آن صورت نیست یا حداقل من نمی‌دانم یا توان پیدا کردن شغل مرتبط را ندارم، اما در عین حال دوست داشتم در محیط دانشگاه هم باشم و مدرک کارشناسی‌ام را بگیرم، بالاخره داشتن کارشناسی خودش یک کلاس اجتماعی خاص دارد. بگذریم از اینکه خانواده‌ام هم کلی خوشحال‌اند که یک پسر تحصیل کرده دارند.

چقدر هزینه‌ نوشتن پایان‌نامه‌ات شد؟

یک میلیون تومان. البته پایان‌نامه من از پیش نوشته شده بود، یعنی به کسی که گفتم یک سری پایان‌نامه فروشی فوری داشت برای کسانی که عجله دارند و یک سری هم پایان نامه بود که موضوعت را می‌دادی و 3-2 ماه بعد حاضر می‌شد. من از بین همان‌ فوری‌هایی که داشت به استادم موضوع دادم و استادم هم قبول کرد. بعد هم پایان‌نامه آماده به همراه پاورپینت، خلاصه‌ای برای ارائه و سوال‌هایی که ممکن بود از من پرسیده بشود را تحویل گرفتم.

به خاطر خرید پایان‌نامه عذاب وجدان نداری؟

نه، چون از مدرکم استفاده‌ای نمی‌کنم و جای کسی را در جامعه نگرفتم که احساس گناه کنم، اما به نظرم آن‌هایی که در زمینه‌های تخصصی‌تر مدرک می‌گیرند و بعد هم در جایی مشغول می‌شوند بدون اینکه سوادش را داشته باشند، آن‌ها احساس گناه می‌کنند.

به نظر خودت چقدر در رشته تحصیلی‌ات موفق بودی؟

نمی‌دانم. از طرفی چون تمام درس‌هایم به جز پایان‌نامه‌ام را خودم پاس کردم باید بگویم خیلی موفق بوده‌ام. اما از آن طرف چون تقریبا چیزی از آن همه درس که خواندم به یادم نمانده و کاربردی نشده است باید بگویم اصلا موفق نبوده‌ام!

 

دانشجویان به خودشان ظلم می‌کنند نه من!

مهدی، کارشناسی ارشد دارد و مشغول خواندن برای شرکت در آزمون دکتری است، از بهترین‌های رشته خودش است و خواهش می‌کند تا ننویسیم در چه رشته‌ای تحصیل می‌کند. او برای بقیه پایان‌نامه می‌نویسد و از این راه امرار معاش می‌کند. با او درمورد کارش و نحوه انجام آن به گفت‌وگو نشستیم.

چرا قبول می‌کنی که پایان‌نامه بنویسی؟

به خاطر پولش و اینکه من با 27 سال سن هنوز شغلی ندارم. ضمن اینکه، این کار هم در واقع استفاده از تحصیلات من است که باعث می‌شود در رشته‌ای که درس خوانده‌ام هم قوی‌تر شوم و اشراف کاملی به تحقیق و انجام پایان‌نامه روی موضوعات داشته باشم. اما احتمالا بعد از گرفتن دکتری دست از این کار بکشم و دنبال یک شغل جدی‌تر و مناسب با تحصیلاتم باشم.

چقدر از این راه درآمد داری؟

من حدودا هر ترم، 3تا 4 پایان‌نامه یا مقاله را برای انجام دادن قبول می‌کنم که بسته به موضوعات آن‌ها قیمت‌ها متفاوت است. اما میانگینش حدودا 4 میلیون تومان است. جالب است که بدانید بیشتر متقاضیان هم دانشجوهای کارشناسی ارشد هستند. البته بچه‌های کارشناسی هم هستند که با آن‌ها کمتر حساب می‌کنم. اما تا به حال برایم اتفاق نیفتاده که در مقطع دکتری سفارش کار داشته باشم. معمولا برای مشتری‌هایم جلساتی هم می‌گذارم که موقع دفاعشان حساب شده عمل کنند و روی پایان‌نامه احاطه داشته باشند.

به نظرت با این کار در حق دانشجوها ظلم نمی‌کنی؟

برای چه همچین حرفی می‌زنید؟! آن‌ها خودشان می‌آیند و می‌خواهند که برایشان بنویسم، من فقط کاری که می‌خواهند را انجام می‌دهم یک قانون مهم هست که می‌گوید تا تقاضا نباشد عرضه نیست. پس در واقع ظلم را خودشان درحق خودشان می‌کنند که درس نمی‌خوانند، البته اصلا بعضی‌هایشان احتیاج یا علاقه‌ای به درس خواندن ندارند فقط یک مدرک می‌خواهند که بگویند ما سطح سوادمان بالا است. راستش به نظر من این جامعه ما است که دچار یک معضل اساسی به نام «مدرک» است که به یک مطلوب و آرمان برای برخی جوان‌ها تبدیل شده است و فارغ‌التحصیلان بی‌سواد را به وجود می‌آورد. چه بسا اگر این دانشجو، یک حرفه‌ای را می‌آموخت بدون اینکه تحصیل کند، درآمد خیلی بیشتری داشت و از ذهن و خلاقیتش هم بیشتر استفاده می‌شد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧