دفتر حضور و غیاب شکارچیان سیمرغ
نگاهي به حاضران و غايبان جشنواره فجر سي و چهارم

دفتر حضور و غیاب شکارچیان سیمرغ

نویسنده : وحید تفریحی

نيمه شب ١٣ دي ماه بود كه هيئت انتخاب چهارمین جشنواره فیلم فجر آثار بخش سودای سیمرغ این رویداد سینمایی را اعلام کرد تا رقيبان شكار سيمرغ مشخص شوند؛ ابراهیم حاتمی‌کیا، کمال تبریزی، مانی حقیقی، سیدرضا میرکریمی، فرزاد موتمن، كيومرث پوراحمد، مصطفي كيايي، مسعود ده‌نمکی، بهروز شعیبی و نرگس آبیار از جمله مهمترين كارگردان‌هایي هستند كه در طول برگزاري اين جشنواره بر فراز آشيانه سيمرغ پرواز خواهند كرد تا شايد شكارچي يكي از سيمرغ‌هاي اين رويداد مهم سينمايي باشند. در اين بين البته كارگردانان شاخصي هم هستند كه يا از حضور در اين رقابت جا ماندند و يا ترجيح دادند امسال به شكار سيمرغ نروند. در اين گزارش با ما همراه باشيد تا با مهمترين حاضران و غايبان شاخص فجر سي و چهارم آشنايتان كنيم.

 

سیمرغ بهترین کارگردانی اهدا می شود به...

جوان‌ها: امسال رقابت جوان‌ها برای دریافت سیمرغ بهترین کارگردانی حسابی جدی است، مصطفی کیایی با «بارکد»، هومن سیدی با «خشم و هیاهو»، بهروز شعیبی با «سیانور»، نرگس آبیار با «نفس»، تینا پاکروان با «نیمه شب اتفاق افتاد»، ابراهیم ابراهیمیان با «عادت نمی‌کنیم»، بهنام بهزادی با «وارونگی»، مهدی گلستانه با «نقطه کور» و هاتف علیمردانی با «هفت ماهگی» مهمترین رقیبان جوان این رویداد سینمایی هستند، که رقابتی جدی را شکل می‌دهند.

تازه واردها: تعداد تازه واردهای بخش سودای سیمرغ این دوره جشنواره فیلم فجر زیاد نیست؛ سید جلال دهقانی اشکذری که امسال با دومین فیلمش یعنی «دلبری» به سودای سیمرغ راه یافته در کنار برزو نیک‌نژاد که با «زاپاس» یکی از تازه‌واردهای جشنواره است در کنار بزرگان سینما در این رقابت حضور دارند.

کم‌کارهایی که آمدند: امسال دو کارگردان هم بعد از مدتی کم کاری، فیلم‌هایشان را به جشنواره فجر رساندند و در زمره شکارچیان سیمرغ قرار گرفتند. مانی حقیقی که آخرین کارش با عنوان «پذیرایی ساده» را سال 1388 ارایه کرده بود امسال با فیلم «اژدها وارد می‌شود» در بخش سودای سیمرغ حضور دارد. محسن عبدالوهاب هم بعد از 4 سال دوری با «به دنیا آمدن» به فجر سی و چهارم آمده است. آخرین اثر او «لطفا مزاحم نشوید» محصول سال 1390 بود.

و باز هم حاشیه‌ها: فهرست 22 فیلم بخش سودای سیمرغ امسال جشنواره فیلم فجر هم خالی از حاشیه نیست. یکی از این حواشی مربوط به فیلم جدید مانی حقیقی است؛ فیلمی که ذکر خیرش در فهرست کم کارها شد و حقیقی ترجیح داده هیچ جزئیاتی از داستان آن تا اکران عمومی فیلم به بیرون درز نکند و آن‌طور که از لوکیشن‌ها و شنیده‌ها برمی‌آید داستانی غیرمعمول دارد؛ نام فیلم هم تا پیش از این «شن، جن، ین» بود که حقیقی آن را به «اژدها وارد می‌شود» تغییر داد. اثر جدید ابراهیم حاتمی‌کیا هم که با سوژه داستان زندگی یک محافظ شخصی به فجر آمده با حواشی مختلفی روبه‌روست، تکذیب‌های پی در پی بازیگران شاخص سینما از جمله رضا کیانیان، مهتاب کرامتی و... درباره عدم حضور در فیلم حاتمی‌کیا بخشی از این موضوعات بود. در این فهرست البته می‌توان اسامی دیگری از جمله «دختر» میرکریمی، «سیانور» شعیبی، «رسوایی» ده‌نمکی و «لانتوری» درمیشیان را هم نام برد.

قدیمی‌ها: کارگردان‌های باتجربه و قدیمی نیز در بین رقیبان بخش سودای سیمرغ جشنواره سی و چهارم فیلم فجر نیز حضوری جدی دارند. کمال تبریزی با فیلم «امکان مینا»، کیومرث پوراحمد با «کفش‌هایم کو»، فرزاد موتمن با فیلم «آخرین بار کی سحر را دیدی»، حسین فرحبخش (اگر کارگردان آن‌هم از نوع قدیمی‌اش محسوب شود) با «آبنبات چوبی» و پرویز شهبازی با «مالاریا»، قدیمی‌ها و باتجربه‌های این فهرست هستند. 

پرشانس‌ها: در بین آثاری که بیشترین شانس برای دریافت سیمرغ در این فهرست 22 نفره را دارد قطعا نباید از باتجربه‌های سینما غفلت کرد. نام کمال تبریزی که امسال با فیلم «امکان مینا» در جشنواره حضور دارد را باید در این فهرست آورد، او امسال فیلمی با مضمون اجتماعی را به فجر آورده که در خلاصه داستان آن آمده است: «تردید، شک و سر انجام خیانت، زندگی عاشقانه مهران و مینا را به مسیر تازه‌ای می‌کشاند». «بادیگارد» ابراهیم حاتمی‌کیا نیز در این فهرست باید حضور داشته باشد، این کارگردان با تجربه و خوش فکر سینمای ایران با اثر جدیدش که از حضور بازیگرانی همچون پرویز پرستویی بهره می برد سهمی جدی در شکار سیمرغ‌های فجر سی و چهارم خواهد داشت. حاتمی‌کیا به‌طور معمول یا جایزه می‌گیرد یا از زمین و زمان انتقاد می‌کند. هومن سیدی با «خشم و هیاهو» هم یکی دیگر از افراد این فهرست است. «دختر» به کارگردانی سیدرضا میرکریمی هم در این فهرست شانسی جدی دارد؛ فیلم سینمایی «دختر» داستان زندگی آقای عزیزی است که سرپرست بخش تعمیرات و نگهداری پالایشگاه آبادان است و برای مراسم خواستگاری دخترش آماده می‌‌شود و ستاره دختر دیگرش در همان روز قصد سفر به تهران، برای شرکت در جشن خداحافظی یکی از دوستان هم‌‌دانشگاهی‌اش را دارد. پدرش به دلایلی به این سفر مشکوک است و این آغاز ماجراست. البته «نفس» نرگس آبیار و «سیانور» بهروز شعیبی از جمله دیگر آثاری است که در رسانه‌ها و بین کارشناسان از شانس بیشتری برای دریافت سیمرغ برخوردارند، هرچند تا اکران نشدن فیلم‌ها و واکنش‌ها به آن نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی داشت.

 

غایبان فجر سی و چهارم

غایبانی که انتخاب نشدند: دقایقی بعد از اعلام فهرست 22 فیلم بخش سودای سیمرغ واکنش‌ها به غایبان این فهرست آغاز شد، بخشی از این غایبان آثاری است که برای حضور در بخش سودای سیمرغ انتخاب نشدند. «دراکولا» کمدی تازه رضا عطاران که مورد تایید هیئت داوران قرار نگرفت. «خشکسالی و دروغ»، پروژه پربازیگر سینمای ایران بر اساس یک نمایشنامه معروف سال‌های اخیر هم راهی به بخش مسابقه نداشت و آثاری از جمله «ربوده شده» بیژن میرباقری، «آشوب» کاظم راست‌گفتار، «گذر موقت» افشین هاشمی، «هلن» علی‌اکبر ثقفی، «پارادایس» علی عطشانی، «آه ای عبدالحلیم» احسان عبدی‌پور، «قشنگ و فرنگ» وحید موساییان، «ماه در جنگل» سیامک شایقی، «نیمکت» محمد رحمانیان، «نیمرخ‌ها» ایرج کریمی، «یتیمخانه ایران» ابوالقاسم طالبی، «تمرین برای اجرا» محمدعلی سجادی و «یک دزدی عاشقانه» امیرشهاب رضویان نیز نتوانستند به این فهرست راه یابند.

غایبانی که جا ماندند: اما غایبان دیگری هم بودند که به دلیل آماده نشدن فیلم‌شان نتوانستند در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشند، غایبانی که اتفاقا بسیاری از سینما دوستان منتظر حضور آنان بودند. اصغر فرهادی با فیلم جدیدش با عنوان «فروشنده» یکی از این غایبان است، رامبد جوان با فیلم «نگار»، علیرضا داودنژاد با «فراری»، پیمان قاسمخانی با «خوب، بد، جلف» و حمید نعمت‌ا... با «رگ خواب» برخی دیگر از این غایبان مطرح هستند.

غایبانی که نیامدند: در این فهرست البته جای بزرگان سینمای ایران که در جشنواره حضور ندارند محسوس است؛ کارگردانانی که به این دوره جشنواره فیلم فجر نیامدند از جمله مسعود کیمیایی، داریوش مهرجویی، رسول صدرعاملی، ابوالحسن داوودی، بهمن فرمان‌آرا، پوران درخشنده، تهمینه میلانی، رخشان بنی‌اعتماد، محمدحسین لطیفی و ...

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧