امیدوار به امیدها
بررسی وضعیت تیم ملی امید در آستانه شروع مسابقات انتخابی المپیک ریو

امیدوار به امیدها

نویسنده : علیرضا گرانپایه

به نظر می‌رسد همه چیز برای پایان دادن به یک حسرت 40 ساله آماده است. هر چند این جمله را رسانه‌ها هر 4 سال یک‌بار و درست چند روز قبل از شروع بازی‌های مقدماتی المپیک به زبان می‌آورند تا شاید بتوانند به کمک آن دل خود را خوش کنند ولی آنقدر تماشای بازی تیم‌هایی مثل عربستان در المپیک برای‌مان عذاب آور است که حتی به کمک این جمله هم بتوانیم کمی خود را امیدوار نگه داریم. تیم ملی امید شنبه این هفته راهی امارات شد تا از آنجا به قطر محل برگزاری مسابقات انتخابی برود، با این شرایط این سئوال در حال حاضر مطرح است که آیا این تیم و این دوره با تیم دیگر دوره‌ها فرق دارد و چقدر می‌توانیم به صعود امیدوار باشیم؟! در این مطلب به این مسئله و حواشی و اتفاقات مربوط به تیم ملی امید پرداخته‌ایم.

 

در کنار میزبان بجنگ!

مسابقات انتخابی المپیک ریو به صورت متمرکز برگزار می‌شود و این یعنی باید تمام 16 تیم مسابقات خود را در قطر انجام دهند. اگرچه هم گروهی تیم امید کشورمان با میزبان، سوریه و چین کمی سخت است اما وقتی بدانیم در گروه دوم عربستان سعودی، ژاپن، کره شمالی و تایلند در کنار هم قرار گرفتند باید نسبت به این قرعه خوش‌بین باشیم. به غیر از این دو گروه، در گروه سوم عراق، کره جنوبی، ازبکستان، یمن و در گروه چهارم، اردن، استرالیا، امارات و ویتنام هم گروه هستند. از هر گروه 2 تیم به مرحله بعد صعود می‌کنند و سپس با انجام بازی حذفی 4 تیم نهایی  و با انجام بازی ضربدری، فینالیست‌ها و دو تیم بازی رده بندی مشخص می‌شود. با توجه به سهمیه آسیا تنها 3 تیم از بین 16 تیم حاضردر رقابت‌ها جواز حضور در ریو را کسب می‌کنند. کار تیم ملی امید جایی سخت می‌شود که بدانیم در صورت صعود از گروه با دو تیم صعودکننده از گروه اول باید مسابقه دهیم، جایی که احتمال صعود ژاپن و عربستان بیشتر از دیگر تیم‌ها است. باید دید شاگردان جوان محمد خاکپور می‌توانند خود را تا  10 بهمن در مسابقات نگه دارند و یکی از دو تیم بازی فینال در ورزشگاه بن خلیفه باشند یا نه؟!

 

جمع شایسته منهای لژیونرها و نوراللهی!

اسامی 23 بازیکن دعوت شده به تیم ملی در حالی منتشر شد که طبق پیش‌بینی بازیکنان دعوت شده، حرف و حدیث‌هایی با خود به همراه داشت. از یک سو 3 بازیکن لژیونر کشورمان یعنی عزت‌اللهی، آزمون و جهانبخش در حالی اجازه حضور در مسابقات را از باشگاه‌های خود کسب نکردند که عده‌ای یکی از دلایل این عدم حضور را مشاوره کی‌روش به لژیونرهای جوان می‌دانند. هر چند با توجه به رسمی نبودن مسابقات انتخابی المپیک در تقویم فیفا، باشگاه‌ها موظف به در اختیار قرار دادن بازیکنان خود نیستند ولی به نظر می‌رسد عزت‌اللهی با توجه به قرار نداشتن در ترکیب اصلی تیم خود یا جهانبخش با توجه به اختلاف با سرمربی خود و دور بودن از ترکیب آلکمار هلند، می‌توانستند با رایزنی بیشتر خود را به این مسابقات برسانند. از سوی دیگر خط خوردن نام احمد نوراللهی هافبک آماده پرسپولیس نیز یکی از علامت‌ سوال‌های بزرگ لیست محمد خاکپور است. علامت سوالی که قطعا به مسائل فنی باز نمی‌گردد و تنها شایعه مطرح شده در این خصوص به عدم حضور هافبک جوان پرسپولیس در اردوی بندرعباس به بهانه مصدومیت و البته بازی کردن برای پرسپولیس در همان ایام برمی‌گردد. 

به غیر از غایبین، «روزبه چشمی» کاپیتان تیم ملی امید هم در بازی مقابل ملوان از ناحیه بینی با مصدومیت مواجه شد و به همین جهت حضور او در بازی ابتدایی تیم ملی مقابل سوریه با شک و تردید همراه است.

 

آماده  و لایق حضور در ریو

برای امیدواری به تیم خاکپور می‌توان دلایل زیادی آورد. از کادر فنی منسجم که با حضور مایلی‌کهن می‌توان به آن عنصر تجربه را هم اضافه کرد تا حضور موثر حبیب کاشانی و بازیکنانی که بیشتر از تیم‌های ادوار گذشته از دل لیگ برتر بیرون آمدند و هر کدام از آن‌ها برای تیم خود به عنوان یک ستاره توپ می‌زنند. درون دروازه باید «اخباری»، گلر جوان تراکتور را به عنوان مرد اول خاکپور بدانیم. هرچند «امیر عابدزاده» نیز نشان داده می‌تواند رقیب سرسختی برای دروازه‌بان بلند قامت تراکتور باشد ولی بدون تیم بودن عابدزاده او را از شرایط آرمانی دور کرده است. «محمدحسین کنعانی» یکی از مدافعان مرکزی اصلی تیم ملی امید است که در کنار او به احتمال زیاد روزبه چشمی قرار می‌گیرد، بازیکنی که هر چند در استقلال به عنوان هافبک دفاعی به بازی گرفته می‌شود ولی نشان داده است می‌توان به عنوان یک دفاع مرکزی سرزن هم روی او حساب باز کرد. «میلاد محمدی» یکی از دوقلوهای راه‌آهن که به برادران «تاچی بانا» معروف شده‌اند در پست دفاع چپ حضور دارد. ضمن این «وحید حیدریه» که این فصل چند بازی را به صورت فیکس برای پرسپولیس به میدان رفت، دیگر انتخاب سرمربی تیم امید برای این پست است.

در خط میانی «میلاد کمندانی» دیگر بازیکن قرمزها که توانسته نظر مثبت برانکو را جلب کند می‌تواند به تیم امید کمک کند. همین طور «مهدی ترابی» که با اطمینان کی‌روش به یکی از بازیکنان تاثیرگزار تیم ملی بزرگسالان تبدیل شده نیز یکی از ارکان مهم تیم ملی امید محسوب می‌شود، بازیکنی که در 5 بازی ملی توانسته 3 گل به ثمر برساند.

در خط حمله هم «مهرداد محمدی» که در راه آهن خوش درخشیده است و با 6 گل در رده سوم جدول گلزنان لیگ قرار دارد، به کمک سرعت و تکنیک خود می‌تواند حملات زهرداری را انجام دهد. به غیر از او «احسان پهلوان»  بازیکن ذوب‌آهن و «ارسلان مطهری» بازیکن نفت تهران هم مهاجمان فرصت‌طلبی هستند که می‌توانند بار گلزنی تیم ملی را به دوش بکشند.

نظرات کاربران
کد امنیتی