سیاسی شدن چه آسان!
از دکترای آهنگ‌سازی تا قهرمان قهرمانان

سیاسی شدن چه آسان!

نویسنده : محمد حسین وکیلی

اول از هر چیزی بد ندیدیم که برویم به سراغ نمونه‌های موجود از این پدیده. همین پدیده ورود آدم معروف‌ها به سیاست را می‌گویم. خب چه جایی هم بهتر از شورای شهر تهران. یک نمونه دم دستی که به واسطه معضل آلودگی هوای تهران، خیلی به آن انتقاد وارد است. به نظر می‌رسد وقتی افرادی تنها به واسطه شهرت وارد گود سیاسی و امور مملکت می‌شوند، نمی‌شود انتظار طرح‌های کلان و کارشناسی شده از آن‌ها داشت، طرح‌هایی که بتواند مشکلی مثل آلودگی هوای تهران را حل کند. 

 

|| حسین رضازاده - قوی ترین مرد جهان زیر وزنه سیاست!

از سال 2000 تا 2006 قهرمان بلامنازع سنگین وزن ایران بود، چهار قهرمانی در مسابقات جهانی و دو قهرمانی در المپیک، چهره‌ای اسطوره‌ای از رضازاده به وجود آورد. رضازاده آن روزها به قدری معروف بود که مراسم ازدواجش در مکه از تلویزیون پخش شد و مردم برای دیدن وزنه‌زدن‌هایش پای تلویزیون میخکوب می‌شدند. رضازاده سال 1387 از شرکت در مسابقات وزنه‌برداری به دلیل مشکلات جسمانی انصراف داد و چندی بعد هم مربی تیم ملی وزنه‌برداری ایران شد. 25 آذر ماه 1388 به دلیل دوپینگ وزنه‌برداران تیم ملی و ناکافی بودن دلایل مربیان تیم ملی، رضازاده از مربی‌گری مادام العمر محروم شد ولی چند روز بعد آن ماجرا رئیس فدراسیون وزنه‌برداری شد! هنوز چند ماه از شغل جدیدش نگذشته بود که پاداش 2 میلیونی تومانی که برای خودش رد کرده بود حاشیه ساز شد. سال 1392 با رای مردم عضو شورای شهر تهران شد و این شروعی بود برای حاشیه‌های جدیدش یعنی دو شغله بودن. در سال 1393 رضازاده بین انتخابات فدراسیون ورزنه برداری و به کارش در شورای شهر تهران، شورای شهر را انتخاب کرد. جالب اینجاست که چندی پیش ادعای پیشنهاد 10 میلیون دلاری ترکیه به رضازاده تکذیب شد. و حالا  قهرمان قهرمانان کشور یک مربی ممنوع الفعالیت است که هیچ‌گاه پیشنهاد هوس انگیزی هم نداشته که ایران را بفروشد. با اینکه رضازاده فعالیت چندانی در شورای شهر تهران نداشت اما چمران (رئیس شورای شهر تهران) علاقه زیادی داشت که رضازاده در شورای شهر بماند، شاید دلیلش هم‌جهتی سیاسی پهلوان با رییس شورا باشد. اگر رضازاده می‌رفت یک اصولگرا کم می‌شد و یک اصلاح‌طلب که عضو علی‌البدل بود اضافه می‌‌شد.

 

|| هادی ساعی-صاحب میدان، قهرمان، بازیگر، سیاستمدار

به عنوان اولین ورزشکاری که کشتی‌گیر و وزنه بردار نبود و در عین حال توانست مدال طلای المپیک کسب کند، جایش را در دل مردم باز کرد. 8 مدال طلای جهانی و 2 مدال طلای المپیک افتخارات مهم هادی ساعی هستند. هادی ساعی یک مدال برنز بیشتر از حسین رضازاده دارد و باید او را پر افتخارترین ورزشکار ایرانی در المپیک بدانیم. افتخارات ساعی بهانه‌ای شد تا آن روزها حسابی روی مجلات برود، مجلاتی که در گذشته پر شده بود از تصویر بازیگران و فوتبالیست‌ها. سومین دوره انتخابات شورای شهر تهران در سال 1385 در حال برگزاری بود و هادی ساعی کاندیدا بود و رای آورد اما خودش در همین زمان در مسابقات دوحه به سر می‌برد و برای مدال برنز می‌جنگید! جالب این‌جاست که هادی ساعی در سال 1387 قهرمان المپیک پکن شد و همان شورای شهری که خود ساعی هم عضوی از آن بود تصویب کرد میدانی در شهر ری به نام هادی ساعی ثبت شود(!) همان سال از ورزش حرفه‌ای خداحافظی کرد و انرژی بیشتری بر روی اداره امور شهر تهران گذاشت و در دور بعد انتخابات شورای شهر شرکت کرد و انتخاب شد. اما اخیرا حضور او در سریال تلویزیونی آمین کمی عجیب به نظر می‌رسید و نشان داد که عادت ندارد به یک کار بپردازد و حسابی برای فعالیت‌های دیگرش وقت دارد.

 

|| سید عبدالحسین مختاباد - تحصیل کرده و خوش صدا

سال 1368 لیسانس علوم اجتماعی از دانشگاه تهران گرفت، 10 سال بعد بورسیه صدا وسیما شد. به کانادارفت و موسیقی و زبان آموخت. در سال 1387 موفق به اخذ دکترای آهنگ‌سازی و اجرا از دانشگاه گلد اسمیت لندن شد. مختاباد جزو تحصیل کرده‌ترین خواننده‌های حال حاضر کشورمان است. سال‌هاست عضو هیئت علمی دانشگاه صدا وسیماست و از سال 1392 رئیس دانشکده هنر و معماری، دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز می‌باشد. مختاباد در سال 1392 تصمیم گرفت وارد گود سیاست شود و با رای مردم عضو شورای شهر تهران شد. سوال این‌جاست که چرا شخصیتی که در بالاترین مدارج علمی و تخصصی خود به سر می‌برد و خواننده معروفی هم هست باز جذب سیاست می‌شود؟! جوابش را ما نمی‌دانیم. به هر حال چیزی که مشخص است، مسئولیت مختاباد در شورای شهر تهران او را از ادامه کنسرت‌های  خارجی‌اش در شهرهای قونیه، مسکو، قازان و توکیو باز نداشته است.

 

|| علیرضا دبیر-نجیب و کار درست

بچه شهری ری است. از همان جوانی استعداد کشتی‌اش زبانزد بود و در رده سنی جوانان دو بار قهرمان جهان شد. روند موفقیتش ادامه داشت تا سال 1998 توانست قهرمان مسابقات جهانی کشتی آزاد باشد و دو سال بعدش هم قهرمان المپیک سیدنی شد. دبیر بر خلاف همتایانش بعد از ترک ورزش حرفه‌ای به دانشگاه رفت و ادامه تحصیل داد. او در سال 1385 و در دوره سوم شورای شهر تهران کاندیدا شد و رای هم آورد. 5 سال بعد دکترای مدیریت بازرگانی با گرایش منابع انسانی را از دانشگاه شهید بهشتی اخذ کرد و عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی شد. دبیر نشان داد عزمش را جزم کرده که در یک وادی دیگر به کشورش خدمت کند، قصد ندارد که به هر بهانه‌ای در جلسات شورا شرکت نکند یا وقتش را برای چندین کار غیر مرتبط بگذارد. دبیر هم اکنون رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران است یعنی همان مسئولیتی که در آن تخصص و تبحر دارد.

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
درباره فردوسی و ادبیات حماسی به مناسبت روز بزرگداشت این شاعر نامی

حکیم زبان فارسی

٩٦/٠٢/٢٨
کافه جهان نما

چین، سرزمین دیوار بلند اعتماد

٩٦/٠٢/٢٨
برگزیده سایت

اضافی‌ها را قیچی کنید!

٩٦/٠٢/٢٨
گزیده‌هایی درباره بهداشت فردی در فصل گرم

خرده جنایت‌های شهروندی!

٩٦/٠٢/٢٨
دات کام

روباتی برای نجات حجم اینترنت‌شما

٩٦/٠٢/٢٨
جارچی 486

اندر حکایت فردای انتخابات

٩٦/٠٢/٢٨
شاخ هفته

روزی روزگاری وبلاگ نویسی

٩٦/٠٢/٢٨
یادداشت شفاهی

مردم هنوز هم به ادبیات‌حماسی نیازمندند

٩٦/٠٢/٢٨
شگرد خفن

نکات طلایی مرورگر که تا به حال نمی‌دانستید

٩٦/٠٢/٢٨
درباره الکساندر نوری که به یکی از شگفتی‌های امسال بوندس لیگای آلمان تبدیل شده است

نور علی نور!

٩٦/٠٢/٢٨
جالباسی

دمپایی‌های الماس نشان!

٩٦/٠٢/٢٨
مینی‌ها

مینی 486

٩٦/٠٢/٢٨
مینیمال

شورای خوشگل‌ها

٩٦/٠٢/٢٨
کوتاه و خودمانی درباره این‌که چرا شرکت در انتخابات خیلی خیلی خیلی مهم است

می‌سازمت به رای

٩٦/٠٢/٢٨

ایران، یک کیس خاص

٩٦/٠٢/٢٨
شاخ هفته

برادر جان

٩٦/٠٣/٠٤
گفت‌وگوی جیم با «رضا علیپور» قهرمان سنگ نوردی جهان

خوشحالم توانستم رکوردی را به نام ایران ثبت کنم

٩٦/٠٢/٢٨
خیلی کوتاه و مختصر درباره دلایلی که رای دادن را لازم می‌کند

يك رد گزينه جمع و جور!

٩٦/٠٢/٢٨
ناصرخان آکتور سینما

عيب او جمله بگفتى هنرش نيز....

٩٦/٠٣/٠٤
وقتی «کافه بازار» جای نفس کشیدن به رقبایش را نمی‌دهد حتی اگر بهتر باشند

#فروشگاه_اندرویدی

٩٦/٠٢/٢٨
تبلیغات
تبلیغات