فقط خنداندن مردم برایم ملاک نیست
گفت وگو با آذر خرم، یکی از کلیپ سازهای این روزهای دنیای مجازی

فقط خنداندن مردم برایم ملاک نیست

نویسنده : زهرا خنداندل

آذر خرم، دانش‌آموخته رشته‌ های گرافیک و روانشناسی و یکی از آن جوان‌های با استعداد مشهدی است که این روزها کلیپ‌های ساخته شده توسط او خوب در شبکه‌های مجازی علی‌الخصوص آپارات دیده می‌شود و لایک می‌خورد. با او به صحبت نشستیم تا ببینیم به چه دلیلی به سمت این کار رفته است.

 

چرا وارد این کار شدید؟

کل داستان کار من سال گذشته با یک اتفاق خوب شروع شد. البته ذات این اتفاق بسیار دردناک است اما اثری که گذاشت قابل تامل و برجسته است، زمانی که من اولین ویدیوی خودم را با موضوع حقوق بشر که تناقض آشکار آن درباره کودکان و زنان غزه است، را ساختم و در فضای مجازی منتشر کردم، آنقدر استقبال مردم خوب بود و کار خوب فهمیده شد که احساس کردم خیلی از حرف‌ها و دغدغه‌ها را می‌توانی پیش خودت نگه نداری، به تصویر بکشی و در قالب تصویر با سایرین به اشتراک بگذاری. بنابراین تصمیم گرفتم از سال گذشته این کار را انجام دهم و دغدغه‌های خودم و مخاطبین را به تصور بکشم.

برای ساخت هر کلیپ چقدر زمان و هزینه می‌کنید؟

تولید یک کلیپ از زمانی که موضوع مطرح می‌شود تا ایده پردازی، نویسندگی و اجرا حدود دو تا سه هفته طول می‌کشد. ویدئوها با هزینه شخصی خودم ساخته می‌شوند و از آنجایی که تقریبا همه کارهایش را خودم انجام می‌دهم به راحتی هزینه‌ها را مدیریت می‌کنم و می‌توانم بگویم هزینه خاصی برایم ندارد. تنها هزینه‌ای که شد حدود 20 تا 30 میلیون تومان خرید وسایل لازم فیلمبرداری مثل نور و دوربین بود که همان ابتدای کار انجام شد و البته بخشی از آن هم به خاطر علاقه شخصی خودم به فیلم و عکس بود و قبل از شروع به کار ساختن کلیپ‌ها خریداری شده بود.

شما از این کار درآمدی هم دارید؟

نه محل درآمد من از ساخت این ویدیوها نیست، اما صادقانه اگر بخواهم بگویم نهادهایی بوده اند که به من سفارش ساخت کلیپ داده‌اند، مثل فرهنگسراها. قطعا در چنین مواردی هزینه ساخت ویدیوها را دریافت می‌کنم اما این کار برای من حکم شغل به معنای کسب درآمد را ندارد. 

تا به حال به خاطر کلیپ‌هایتان جایزه هم گرفته‌اید؟

بله؛ جایزه مردمی مسابقه اعجوبه‌های سال 93 آپارات به خاطر کلیپ حقوق بشر به من تعلق گرفت و ویدیو اینستاگران هم جزو برگزیدگان جشنواره فیلم کوتاه سما بود.

برنامه‌ریزی بلند مدتی برای ساخت کلیپ‌ها دارید؟

یک سری دغدغه‌ها و موضوعات هست که در حال کار روی آن‌ها هستم، اما به خاطر زمانی که هرکلیپ می‌برد و همچنین تنها کار می‌کنم، برنامه‌ریزی برای آینده ندارم. در واقع علاقه و برنامه آینده‌ام این است که وارد کار تبلیغات بشوم و در زمینه مارکتینگ ایده‌پردازی کنم. ولی این کار را نیز به همین شکل ادامه خواهم داد و تغییری در نحوه ساخت آن ایجاد نمی‌کنم.

هدف اصلی شما از این کار واقعا دغدغه‌های اجتماعی بود یا به خاطر دیده شدن به این سمت آمدید؟

من همان اوایل کارم یک ویدیو با مضمون دیده شدن ساختم که شعارش این بود: «همه ما دوست داریم دیده شویم اما اینکه چرا ما را می‌بینند مهم است.» انسان‌ها به واسطه اجتماعی بودنشان دیده شدن در جهت مثبت را دوست دارند و این هیچ ایرادی ندارد، منتها این دیده شدن برای من غایت و هدف نیست، یعنی اگر من صرفا میل به دیده شدن داشتم راه‌های بسیار کم هزینه‌تر و راحت‌تر برایم وجود داشت، یک پیج میزدم از خودم عکس می‌گرفتم یا دابسمش می‌گذاشتم، یا خودم را مدل معرفی می‌کردم، چند عکس با ژست‌های مدلینگ می‌گذاشتم و افتخار می‌کردم که چقدر لایک‌ها و فالورهای من زیاد است. دیگر احتیاجی نبود این همه وقت بگذارم، ایده‌پردازی کنم، سناریو بنویسم و کاری با محتوای اجتماعی و اخلاقی انجام دهم. البته کسی که کار رسانه‌ای  انجام می‌دهد ناخودآگاه دیده می‌شود و این یک اتفاق طبیعی است، مضاف بر اینکه ویدیوهایی ساختم که خودم اصلا در آن‌ها حضور نداشتم وخیلی موفق هم بودند. پس تمرکز من روی دیده شدن خودم نبوده است و البته با دیده شدن مثبت هم مشکلی ندارم.

دوره‌های بازیگری را هم گذرانده‌اید؟

خیر؛ بازی که در کلیپ‌ها انجام می‌دهم ذاتی است. البته دغدغه من بازیگری نیست و به آن به عنوان ابزاری که می‌توانم پیام را رد و بدل کنم نگاه می‌کنم.

از صفر تا صد کارهایتان را خودتان می‌سازید یا افرادی هم کمک‌تان می‌کنند؟

نویسنده، کارگردان، ایده‌پرداز، تدوینگر، انتخاب موزیک، کاراکترها و هرآن چیزی که شما در ویدیوها می‌بینید با خودم است. در کنار این‌ها یک تیم 3 تا 5 نفره هم هستند که تصویربرداری، صدابرداری یا هماهنگ کردن لوکیشن‌ها را انجام می‌دهند. 

تا به حال کسی از اهالی سینما و تلویزیون روی حرفه‌ای بودن کار شما صحه گذاشته است؟

چون بعضی از کلیپ‌ها را در جشنواره‌های مختلف شرکت دادم و بعضا برگزیده هم شده‌اند، در تماس‌هایی که داشتند چیزی به جز تشویق و تعریف نشنیده‌ام. منتها اگر منظورتان کارگردان یا شخص خاصی است، باید بگویم چنین اتفاقی نیفتاده است. 

تا به حال با کسی برخورد کرده‌اید که کلیپ‌های شما روی او تاثیر خاصی گذاشته باشد؟

به صورت حضوری و تلفنی که تا به حال نه، اما کامنت‌های مثبت زیادی برایم می‌آید که یکی از اهرم‌های انرژی من همین دیدگاه مثبت مخاطبان است. مثلا وقتی برایم کامنت می‌آید: عادت بدی داشتم ولی با دیدن این ویدیو آن را ترک می‌کنم یا این‌که مسیر اشتباهی را می‌رفتم که با دیدن این کلیپ زندگی‌ام عوض شد و ... بزرگترین خسته نباشید برای من است و خیلی خیلی با این موارد برخورد داشته‌ام و افتخار می‌کنم.

شما خودتان کلیپ‌های مجازی را دنبال می‌کنید؟

بله، من کلیپ‌های ساخته شده در فضای مجازی را دنبال می‌کنم، البته خیلی نمی‌توانم بگویم که در این زمینه کار شده است. 

نظرتان درمورد کلیپ‌های سخیفی که ساخته می‌شوند چیست؟

شما همین نرم افزار اینستاگرام را در نظر بگیرید که تنها 15 ثانیه وقت می‌دهد فیلم بگیرید، خوب این خودش باعث می‌شود فرد در این زمان تنها از خودش فیلم بگیرد حالا همراه با یک کار یا ادای خاص، که این موضوع دارد دامن می‌زند به ساخت کلیپ‌های سخیف، بعضی وقت‌ها به خاطر مد است و چون همه انجام می‌دهند یک عده دیگر هم انجام می‌دهند. اما باید بگویم که این کلیپ‌ها واقعا با طنزهایی که می‌بینیم توسط مردم ساخته می‌شوند و طنازی‌های ایرانی تفاوت دارند. کسانی هم هستند که با همین کلیپ‌های سخیف مشهور می‌شوند اما چون برای ببیننده و خود سازنده‌اش هم ارزش ندارد و آموزنده نیست به همان سادگی هم فراموش می‌شوند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
زنگ انشاء

موضوع انشا: غذای مورد علاقه تان چیست؟

٩٧/١٠/٢٠
توئیتری ها

#آرایشگر

٩٧/١٠/٢٠

#مسابقه_آنلاین

٩٧/١٠/٢٠
یادداشت

در باب اصالت مصرف‌کنندگی هنر و ادبیات

٩٧/١٠/٢٠
اینستادونی

اینستادونی 564

٩٧/١٠/٢٠
به بهانه اقبال زیاد به سریال بانوی عمارت درباره این نوشتیم که چرا سریال‌های تاریخی‌طور را دوست داریم؟

با تاریخ، بدون انقضا

٩٧/١٠/٢٠

آیا بانوی عمارت یک اثر تاریخی است؟

٩٧/١٠/٢٠
پایان نامه

خودروی خارجی بهتر است یا ناظم خوب؟!

٩٧/١٠/٢٠
یادداشت

تیتراژ، پایان ماندگار یک سریال

٩٧/١٠/٢٠
معرفی کوتاه از فیلمی که رکورد شبکه نت‌فلیکس را جا به جا کرد

جعبه پرنده، درهم شکننده رکوردها

٩٧/١٠/٢٠
جارچی

جارچی 564

٩٧/١٠/٢٠
نکاتی جالب درباره بهترین پشت خط‌زن تاریخ والیبال ایران که شاید به تیم‌ملی برگردد

چراغ سبز شهرام به تیم‌ملی

٩٧/١٠/٢٠
بیفور ویژه

ماجرای بیلبیلک‌های مشکی

٩٧/١٠/٢٠
آنتن

راهکارهای جیمی برای جلوگیری از دزدی!

٩٧/١٠/٢٠
فتوچاپ

فتوچاپ 564

٩٧/١٠/٢٠
نگاهی به چند اثر از سینمای اقتباسی ایران به بهانه ساخت فیلم براساس رمان «نامیرا»

سینما اقتباس وطنی

٩٧/١٠/٢٠
روایت‌های ساده‌ای درباره رفتارهایی که مهر ورزیدن و محبت کردن را یاد می‌آورند

مهربانی‌های کوچک زنــــدگی را امتداد دهیم...

٩٧/١٠/٢٠
یادداشت

پیش‌فرض‌های ناقص

٩٧/١٠/٢٠
ساختنیجات

کمری های اندازه با روش های ساده

٩٧/١٠/٢٠
درباره بازگشت «فرهاد مجیدی» به استقلال در قامت کمک مربی «وینفرد شفر»

هفت برگشت

٩٧/١٠/٢٠