خوش‌نشيني با خوش‌نشين‌ها

خوش‌نشيني با خوش‌نشين‌ها

نویسنده :

در اين شب‌هاي نه‌چندان سرد پاييزي شاهد نمايش مجموعه طنزي به‌نام «خوش‌نشين‌ها» به کارگرداني «سعيد آقاخاني» از شبکه سوم سيما هستيم که مانند اکثر سريال‌هاي طنز پخش شده از تلويزيون، تا کنون از اقبال عمومي خوبي برخوردار بوده است به‌خصوص که بازيگران محبوبي مثل «سيروس گرجستاني»، «حميد لولايي»، «مرجانه گلچين»، «مهران رجبي» و «علي صادقي» و البته «حليمه سعيدي» در آن ايفاي نقش مي‌کنند. مجموعه تلويزيوني «خوش‌نشين‌ها» که پيش از پخش، با نام «بخت برگشته» معرفي شده بود و به يک باره تغيير نام داد، روي نکات مهمي از زندگي خانوادگي و اجتماعي ما دست گذاشته است که هر چندبار هم در سريال‌هاي ايراني تکرار بشود موردتوجه قرار مي‌گيرد و آن تفاوت زندگي فقيرانه و تجملاتي است که در لايه‌هاي مختلف جامعه ما همچنان به چشم مي‌خورد.

طنازي آقاخاني
سعيد آقاخاني در چند سال اخير جايگاه ويژه‌‌اي در نويسندگي و کارگرداني سريال‌هاي طنز براي خود دست‌وپا کرده است و اين‌بار با کار جديدش سعي مي‌کند دوباره نگاهي به مشکلات اجتماعي مردم داشته باشد، رويکردي که تمام اقشار اجتماع آن را مي‌پسندند و از آن استقبال مي‌کنند. اين طنزپرداز (که هنوز مي‌توان او را جوان قلمداد کرد) طي سال‌هايي که در اين عرصه فعاليت داشته، مجموعه‌هاي پربيننده‌اي مانند «زن‌بابا» و «عيد امسال»، همچنين نويسندگي سريال‌هاي «پيامک از ديار باقي»، «چهارديواري»، «متهم گريخت» و «روزگار خوش حبيب آقا» در کارنامه‌اش ثبت کرده. او اين‌بار با يک گروه قدرتمند و با تجربه، موفق شده عرصه طنز تلويزيوني را در نبود «رضا عطاران» و «مهران مديري» به‌دست بگيرد تا پس از يک وقفه نه‌چندان کوتاه در پخش سريال‌هاي طنز تلويزيوني، دوباره شادي را مهمان خانه‌ها بکند.

خوش‌نشين‌هاي بخت‌برگشته
خانواده ثروتمند و تجمل‌گراي اردشير به يک باره مجبور مي‌شوند به گذشته خود که تا حدودي با فقر و سادگي همراه بوده است برگردند، چنان‌که رجعت اين خانواده به اصل خودش از همان ابتدا نويد داده مي‌شود و با نمايش دايي و مادربزرگ خانواده براي بيننده جاي شکي باقي نمي‌ماند که با خانواده‌اي تازه‌به‌دوران رسيده روبه‌روست و رفتارهاي پسر خانواده، تأييدي بر اين واقعيت است. البته اين هسته داستاني جديدي نيست ولي چنان گسترده است که براي چندين سريال ديگر نيز مي‌تواند سوژه خلق کند، چنان‌که مي‌بينيم «مهران مديري» هم در سريالش همين هسته داستاني را در وجه ديگري استفاده کرده است. به هر صورت پديده فقير و غني و تازه به‌دوران رسيدگي در همه‌جاي دنيا موج مي‌زند و يقينا چنين سوژه‌اي در دستان طنزپردازان مي‌تواند زمينه‌ساز نوشته‌هاي جديد و بامزه‌اي بشود.

جمعي از ستاره‌ها
بارزترين و جذاب‌ترين ويژگي‌هاي اين طنز تلويزيوني، گذشته از کارگرداني «سعيد آقاخاني»، بازيگران پرآوازه آن است. آقاخاني موفق شده تا به نوعي از توان آن‌ها در پيشبرد داستاني که روايت آن، واقعيتي از بطن جامعه است استفاده کند. هماهنگي ميان شخصيت‌ها و بازيگران از يک سو و داستان صميمي سريال از سوي ديگر، مجموعه عواملي را پديد آورده تا «خوش‌نشين‌ها» جايگاه محبوب خود را درميان مخاطبان تلويزيون به‌دست بياورد. مادر آفاق (خاله قزي) يکي از شخصيت‌هاي جذاب سريال است که با رک‌گويي‌هاي خود، شمايل ثروتمند و با پرستيژ دخترش را به سخره مي‌گيرد و مدام گذشته و اصل آفاق را به او يادآوري مي‌کند و تمام اين درگيري‌ها و اتفاق‌ها با هنرمندي نويسندگان مجموعه در قالبي به نمايش درمي‌آيد که مخاطب را به پي‌گيري داستان تشويق مي‌کند.

امان از تکرار بي‌پايان شخصيت‌ها
خوش‌نشين‌ها با دو رويکرد متفاوت در شخصيت‌ها، هم مثبت عمل کرده و هم منفي، اگر به شخصيت‌هاي داستان دقت کنيد مي‌بينيد بعضي از آن‌ها دقيقا تکرار شخصيت‌هاي قديمي سريال‌هاي ديگرند؛ مثلا «علي صادقي»، «حليمه سعيدي» و «مهران رجبي» در اين مجموعه هيچ حرف تازه‌اي براي گفتن ندارند؛ دانيال و کامراني «خوش‌نشين‌ها» نه‌تنها شخصيت‌هاي جديدي نيستند بلکه حتي تکيه‌کلام‌هايي را تکرار مي‌کنند که مخاطب را به‌ياد سريال‌هاي چندسال گذشته مي‌اندازد و «علي صادقي» با خلق شخصيت پررو، پخمه، لوس، پرمدعا و سربه‌هوايش، سال‌هاست که مصداق واقعي چنين تکراري است و «خاله قزي» هم که مانند «احمد پورمخبر» از کشفيات «رضا عطاران» است، هميشه با همين نقش در سريال‌هاي طنز ظاهر مي‌شود. کمي آن سو‌تر شخصيت «صدري» که «حميد لولايي» آن را بازي مي‌کند به چشم مي‌خورد، ظاهرا لولايي هنوز نتوانسته علي‌رغم تغيير ظاهر، «خشايار مستوفي» را فراموش کند و هر از گاهي حرکاتي انجام مي‌دهد که مخاطب را ناخودآگاه به‌ياد «زير آسمان شهر» مي‌‌اندازد. اما اگر از اين تکرارها بگذريم بايد بگوييم که آقاخاني توانست شخصيت‌‌هايي جديد را در بازيگراني باتجربه بيابد؛ مثلا «صبا کمالي» در نقش همسر صدري يک شخصيت جديد را ارائه کرده که کاملا با نقش‌هاي قبلي‌اش متفاوت بوده و مخصوص اين سريال خلق شده‌است يا «سيروس گرجستاني» که با بازي بسيار درخشانش در نقش اردشير، شخصيت خاصي را به نمايش مي‌گذارد که علي‌رغم آشنابودن، بسيار منحصر به‌فرد به‌نظر مي‌رسد. يکي ديگر از بازيگراني که تا حدودي مشخصات مخصوص به خودش را دارد، «سپند امير سليماني» است که موفق شده يک شخصيت جدي همراه با مايه‌هاي طنز را (البته کمي شبيه «من يک مستاجرم» ) در خوش‌نشين‌ها شکل بدهد.

در پايان
با اين‌حال شوخ‌طبعي تمام بازيگران اين سريال عاملي شده که در يک قالب هماهنگ شکل گرفته، حجم طنز مجموعه را بالاتر برده و علاوه بر ديالوگ‌ها و شخصيت‌هايي که نويسنده و کارگردان در قالب طنز ايجاد کرده‌ا‌ند، بازيگران نيز توانسته‌اند با خلاقيت و تجربه خود سهم به‌سزايي در اين ماجرا ايفا کنند. اما کل مجموعه به‌نوعي پيرو سبک پيشين کارگردان سريال است که مي‌توان آن‌ها را کارهاي «سبک عطاراني» ناميد. البته اين رويکرد را نبايد منفي تلقي کرد چراکه اين ساختار، براي مجموعه‌اي که قرار است هر شب ميهمان خانه‌هاي ما باشد و ساعاتي دلنشين و خوش را براي کل خانواده رقم بزند، انتخاب ايده‌‌آلي است و نبايد با منفي‌‌نگري و نقدهاي پيچيده فني، ويژگي‌هاي مثبت و طنز قابل‌قبول مجموعه را زير سؤال برد. به‌هرصورت، خوش‌نشين‌ها با داستان طنز خود توانسته خانواده‌ها را در اين شب‌هاي سرد دور هم جمع کند و به‌نوعي با ساختار مخاطب پسندش، بيننده‌هاي دور شده از فضاي سيما را به تلويزيون برگرداند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

ماجرای بهار به روایت مترو

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

بوی اسکناس تا نخورده لای کتاب

٩٦/١٢/٢٤
اگر بخواهیم سقوط‌ها، زلزله‌ها و بلاهای امسال را نادیده بگیریم باید از جوان‌هایی بگوییم که بیشتر خبرهای

جوانان مدل ۹۶

٩٦/١٢/٢٤
شگرد

عکس‌های خوب خوب بگیرید

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

دور حوض فیروزه‌ای، زیر درخت خرمالو

٩٦/١٢/٢٤
مینیمال

رسم اصیل ایرانی را فراموش نکنید

٩٦/١٢/٢٤

سال خوبی نبود اما ما خوب بودیم...

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

عیده که عیده...

٩٦/١٢/٢٤
پایان نامه

ما شاد و خوشحالیم

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

واقعا عید را جشن می‌گیرید؟!

٩٦/١٢/٢٤
دات کام

در تعطیلات عید، قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شوید

٩٦/١٢/٢٤
شگفت انگیزترین اتفاقات ورزش ایران و جهان در سال 96 به انتخاب جیم

اتفاقات چشم گردکن!

٩٦/١٢/٢٤

5قاب ماندگار 96

٩٦/١٢/٢٤
یک بسته متنوع از کتاب‌ها و سریال‌های جدیدی که نوروز شما را می‌سازد

هر روزتان نوروز، نوروزتان با کتاب و سریال

٩٦/١٢/٢٤
جنجال‌آفرین‌ترین (!) ورزشکاران امسال چه کسانی بودند؟

از آقای گل تا خواهران ووشوکار

٩٦/١٢/٢٤

سال جوونا

٩٦/١٢/٢٤
وقتی امسال از بودن یک سری چیزها در یک جاهایی، شاخ‌ در آوردیم

واقعا تو چرا این‌جایی؟

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

شما رُفوزه شدی

٩٦/١٢/٢٤
درباره استارتاپ‌ها و خدمات‌دهنده‌های ایرانی کــــه امسال طعم دیگری به زندگی‌ ایرانی‌ها دادند

#سال_خدمات_اینترنتی

٩٦/١٢/٢٤
آدم‌ها و چیزهایی که سال 96 از این رو به آن رو شدند

برگشت به زندگی

٩٦/١٢/٢٤