طلا آوران ديروز
گفت‌وگوهايي با

طلا آوران ديروز

نویسنده :

با دو سؤال نسبتا مشترک به سراغ برخي مدال‌آوران بازي‌هاي آسيايي ادوار گذشته کشورمان رفتيم. مرداني که با رنگ طلاگون مدال‌شان شادي و نشاط را به مردم کشورمان هديه کردند. «مهرشاد ياورزاده»، «حسين رضازاده»، «احسان حدادي»، «ابراهيم جوادي»، «تيمور غياثي» و «مهدي بي‌باک» مرداني هستند که به دو سؤال مشترک ما پاسخ مي‌دهند: اول اين‌که از خاطره خوش بازي‌هاي آسيايي دوره موفقيت‌شان مي‌گويند و دوم براي کاروان ورزشي‌مان در اين دوره از بازي‌ها پيش‌بيني مي‌کنند. اين شما و اين هم گپي کوتاه با ورزشکاران خوش‌رنگ ادوار گذشته بازي‌هاي آسيايي:

ابراهيم جوادي
قهرمان کشتي آزاد در بازي‌هاي آسيايي 1970 بانکوک

از بازي‌هاي بانکوک در سال 1970 بگوييد. آن بازي‌ها را چگونه ديديد؟

انصافا بازي‌هاي مهمي براي تمام آسيا به حساب مي‌آمد به گونه‌اي که تمام کشورهايي که در آن دوره از بازي‌ها آمدند، بهترين ورزشکاران‌شان را به اين بازي‌ها فرستاده بودند. در کشتي آزاد هم که ما در آن مسابقات بوديم کشتي‌گيران خوب و بنامي از آسيا در آن دوره بودند که هر کدام‌شان صاحب عناوين زيادي هم بودند، اما ما براي گرفتن مدال به بانکوک رفته بوديم و خوشبختانه به آن هم رسيديم.

کشتي آزاد کشورمان در اين دوره از بازي‌ها مي‌تواند قهرمان شود؟ کار آساني دارند يا کارشان سخت است؟

نمي‌شود گفت کار‌شان راحت است چون هر ورزشکاري که به اين بازي‌ها مي‌آيد براي گرفتن مدال طلا مي‌آيد و هيچ ورزشکاري از پيش بازنده نيست. کشتي‌گيران آزاد کار ما اما به خاطر عنوان‌هاي مختلفي که دارند بيشتر از ساير کشتي‌گيرها در چشم هستند و انتظارات از آن‌ها بالاست و همين عامل باعث مي‌شود استرس کشتي‌گيرهاي ما بالا برود. کشتي‌گيران ما اگر خودشان باشند خيلي راحت قهرمان اين دوره از بازي‌ها مي‌شوند.

تيمور غياثي
‌قهرمان پرش ارتفاع در بازي‌هاي آسيايي 1974 تهران

شما به عنوان يکي از طلا آوران بازي‌هاي آسيايي تهران شناخته مي‌شويد. سطح آن دوره از بازي‌ها چه‌طور بود؟ از آن بازي برايمان بگوييد...

به هر حال آن بازي‌ها در ايران برگزار مي‌شد و ما هم به عنوان ملي‌پوشان ايراني بايد در حضور تماشاگران خودي سنگ تمام مي‌گذاشتيم و به همين دليل فشار زيادي بر روي ما بود. من حريفان بزرگ و نامداري در اين دوره از بازي‌ها داشتم اما قبل از شروع اين بازي‌ها با خودم عهد کرده بودم که در اين بازي‌ها بايد براي کشورم طلا بياورم. وقتي هم که طلاي اين بازي‌ها را به دست آوردم خوشحال شدم که عهدم را با موفقيت انجام دادم.

در اين دوره چطور؟ فکر مي‌کنيد دو و ميداني کارهاي کشورمان مي‌توانند موفقيت‌هايي را که پيش از اين به دست آورده بودند باز هم تکرار کنند؟

کار سختي است اما نشدني نيست. ايراني‌ها مرد روزهاي سخت‌اند و بار‌ها ديديم که خيلي از کارهاي غير ممکن را ممکن کرده‌اند. در اين دوره هم ورزشکاران خوبي حضور دارند اما من فکر مي‌کنم ما هم در اين بازي‌ها بي مدال نخواهيم بود.

مهدي بي‌باک
قهرمان تکواندو در بازي‌هاي آسيايي 1998 بانکوک

به عنوان کسي که اولين مدال طلاي ايران را در تکواندو در بازي‌هاي آسيايي به دست آورد چه صحبتي داريد؟ آن بازي‌ها براي شما چگونه بود؟

من در آن سال‌ها خيلي از لحاظ بدني آماده بودم به طوري که حتي در مسابقات جهاني هم مدال طلا آورده بودم و به همين دليل خواه نا‌خواه فشار روي من زياد بود به طوري که قبل از اعزام به آن بازي‌ها هميشه به بازي‌هاي آسيايي بانکوک فکر مي‌کردم.براي مدال آوردن در اين بازي‌ها خيلي تلاش کرده بودم و در فينال با حريفي کره‌اي بازي داشتم که مي‌دانيد کره هم مهد تکواندو است. در آن بازي اما با دعاي خير مردم توانستم حريف قدر را شکست دهم و مدال طلا را براي کشورم به ارمغان بياورم.

تکواندوي کشورمان در اين دوره از بازي‌ها هم يکي از اميد‌هاي کسب مدال به حساب مي‌آيد، نظر شما چيست؟

نه تنها در اين بازي‌ها بلکه در مسابقات المپيک و جهاني هم کشور ما يکي از مدعيان است و خيلي هم زير ذره‌بين قرار داريم.امسال و در اين بازي‌ها هم ورزشکاران و تکواندو کاران شايسته‌اي داريم که اگر با ناداوري که معمولا هست مواجه نشوند مي‌توانيم در تکواندو روي 3 مدال طلا حساب کنيم.

حسين رضازاده
قهرمان وزنه‌برداري سنگين وزن در بازي‌هاي آسيايي 2002 بوسان

فکر مي‌کنم خيلي سخت باشد از شما در خصوص بازي‌هاي آسيايي بپرسيم چرا که شما در المپيک بوده‌ايد که حضور در آن آرزوي هر کسي است و هرگاه حضور داشته‌ايد طلا گرفته‌ايد اما از بازي‌هاي بوسان بگوييد؟

اين بازي‌ها براي من در آن زمان استرس خاصي داشت چرا که در المپيک 2000 آتن و 2001 جهاني طلا گرفته بودم و براي اين که ثابت کنم آن قهرماني‌ها تصادفي نبود بايد در آن بازي‌ها هم قهرمان مي‌شدم و به همين دليل استرس بالايي داشتم. روز برگزاري بازي‌ها به ائمه اطهار خودم را سپردم و خوشبختانه مزد آن را هم گرفتم.

وزنه‌برداران ما در بازي‌هاي گوانگجو چه مي‌کنند؟

مطمئن باشيد اگر اتفاقات غير‌قابل پيش‌بيني که در ورزش وجود دارد گريبان بچه‌هاي ما را نگيرد مي‌توانيم با 3 يا 4 مدال از اين بازي‌ها به ايران بازگرديم.در وزنه برداري‌، ايران الان يکي از ابر قدرت‌هاست که خيلي‌ها چشم به ورزشکاران ما دارند. در کل اميدوارم شرمنده مردم نشويم و با دعاي خير مردم خوش‌رنگ‌ترين مدال‌هاي اين مسابقات را با خودمان به ايران بياوريم.

بهشاد ياورزاده
بازيکن تيم فوتبال اميد در بازي‌هاي آسيايي 2006 دوحه

از تيم ملي اميد در بازي‌هاي دوحه قطر بگو...

جو تيم ما انصافا خوب بود. اما تنها مشکلي که تيم ما با آن دست و پنجه نرم مي‌کرد بحث تعليق فدراسيون فوتبال بود که در آن برهه گريبان ما را گرفته بود. شايد جالب باشد بدانيد حتي تا چند روز قبل از اين که راهي اين بازي‌ها بشويم نمي‌دانستيم که مي‌رويم يا نه! حتي در 3 بازي اول‌مان در اين بازي‌ها کسي نبود به ما يک تبريک خشک و خالي بگويد! البته توانستيم با همه مشکلات در بازي‌هاي دوحه سوم شويم!

کار تيم ملي اميد را در اين دوره از بازي‌ها چگونه مي‌بيني؟

اين دوره هم مثل همه دوره‌هاي گذشته به خاطر اختلافاتي که بين کميته ملي المپيک و فدراسيون فوتبال در خصوص تيم اميد بوده، حاشيه‌هاي زيادي براي تيم اميد پيش آمده و حتي بعضي از باشگاه‌ها بازيکن به تيم اميد نداده‌اند، اما با همه اين شرايط تيم اميد ايران جزو مدعيان قهرماني است.

احسان حدادي
‌قهرمان پرتاب ديسک در بازي‌هاي آسيايي 2006 دوحه‌

در بازي‌هاي آسيايي دوحه قطر مدال طلا را بر گردن آويختي.از آن بازي‌ها بگو...

راستش از قبل از برگزاري آن بازي‌ها مي‌دانستم در دوحه و در بازي‌هاي آسيايي 2006 طلا مي‌گيرم و اين را حتي به دوستان نزديکم هم گفته بودم چرا که تمرينات خوب و منظمي داشتم و مي‌دانستم مزد زحماتم را مي‌گيرم. در آن بازي‌ها هم باوجود جو سنگيني که وجود داشت، توانستم با کمک خداوند و دعاي خير مادرم و مردم در اولين حضورم در اين بازي‌ها مدال طلا را براي کشورم به ارمغان بياورم. البته يک سري کار‌شکني‌هايي هم در حال انجام‌شدن بود اما خوشبختانه نتوانستند به اهداف خود برسند.

در اين دوره از بازي‌ها فکر مي‌کني کاروان ايران چه جايگاهي را به دست بياورد؟

به هر حال بايد قبول کرد که تمام آسيا براي حضور در اين بازي‌ها 4 سال کار و برنامه‌ريزي مي‌کنند و دست روي دست نمي‌گذارند. البته ما هم انصافا بي‌کار نبوده‌ايم و کارهاي خوبي را براي اين بازي‌ها انجام داده‌ايم و فکر مي‌کنم بتوانيم در اين بازي‌ها به رتبه شايسته‌اي دست پيدا کنيم.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣