5 روایت درباره تلفن‌هایی که ما را تماشا می‌کنند

5 روایت درباره تلفن‌هایی که ما را تماشا می‌کنند

نویسنده : مریم ملی

کلیپ جدید چی داری؟ راستی اون سگی که کنار خیابون افتاده و ماشین از روش رد شده رو دیدی؟ اون کلیپ کیف قاپی رو چهطور؟ اونو همین رفیق خودم گرفته، حسابی دست اول. اصلا انگار همون لحظهای که کیف خانومه رو میزنن دوربین گوشیش روشن بوده! یه کلیپ جدید دیگه هم دارم از اون بازیگر معروف تو یه کافی شاپ نشسته داره با نامزدش درباره خرابی بازار سینما و این چیزا حرف میزنه، اینو دوستم مستقیم از تهران همین چند ساعت پیش تو گروهها share کرد. 

تفریح یا دغدغه جدید امروز ما نقد و مباحثه درباره کلیپ جدید و عکسهای داغ از حوادث و اتفاقات روز و یا زندگی آدمهای مشهور است. هیجانی زاید الوصف که ظاهرا با هیچ چیز قابل معاوضه نیست. کمتر کسی است که در عصر حاضر تلفن همراه نداشته باشد و باز هم کمتر کسی است که گوشی تلفن همراهش دوربین نداشته باشد و مسلما باز هم کمتر کسی است که عضو شبکه‌های اجتماعی نباشد. یک سیکل گریز ناپذیر که حساسیتهای اجتماعی ما را در برابر خیلی از حوادث کم رنگ کرده است. حساسیتهایی که قبلا به شکل حضور مستقیم و کمک به هم نوع و حتی همدلی بروز پیدا میکرد و حالا تبدیل شده به فیلم و عکس گرفتن با گوشی. این بار روایتهایی را با هم مرور میکنیم که کاملا برای همه ما آشنا هستند. روایتهایی که با تصمیم ما برای دست به دوربین گوشی شدن، پایانی کاملا متفاوت پیدا کردهاند و میتوانند با تقویت ارزش‌هایی مثل جوانمردی و اهمیت به هم نوع و غیرت اجتماعی پایانی خوش‌تر ازآن چه تصور میشود داشته باشند. 

 

۱- شات تلخ روزهای آخر

لحظههای آخر را میگذراند، بیماریاش حسابی او را از پا درآورده، لاغر و نحیف و به شدت رنجور شده است. توی همین لحظات یک نفر از او فیلم می‌گیرد و لحظات جان دادنش را ثبت میکند. کلیپ لحظات مرگ جوانی که خیلی‌ها او را می‌شناسند و محبوب خیلی‌هاست به سرعت دست به دست میشود. آدمهای زیادی این کلیپ را میبینند و دربارهاش صحبت میکنند. هیچ کس نمی‌داند این فیلم را دقیقا چه کسی گرفته و هیچ کس هم به این موضوع فکر نمیکند. بعد از فوتش، فیلم به خانواده مرحوم میرسد و دل شان را به شدت به در میآورد. 

•کاش قبل از زدن شات در بعضی از لحظه‌ها به آدم‌های دیگر هم فکر کنیم. به این که اگر ما جای نزدیکان و خانواده کسانی بودیم که عزیزشان را ازدست دادهاند باز هم دست‌مان را میگذاشتیم روی شات و پشت سر هم عکس میگرفتیم؟ انتشار بدترین لحظههای عمر یک نفر چه قدر برای دیگران میتواند جذابیت داشته باشد؟ شاید حتی اگر یکی از ما این اشتباه را انجام داد انتخاب بهتر برای ما این باشد که دست به دستش نکنیم.

 

۲- عکس و فیلم، دردی از «سانحه دیده» دوا نمیکند

توی تاکسی هستی و عجله داری، جلوتر تصادف شده است. همه ایستادهاند و نگاه میکنند. حتی ماشینهایی هستند که برای بهتر دیدن توقف کردهاند پیاده شدهاند و دارند فیلم و عکس میگیرند. مردی که سرش آسیب دیده و توی ماشین از حال رفته است سوژه عکسهای پر شماری است که احتمالا قرار است مدتها ما را در شبکه های اجتماعی سرگرم کند.

•پزشک ها معتقدند بعضی وقت‌ها میشود با نگه داشتن سطح هوشیاری فرد به زنده بودنش کمک کرد. شاید صحبت کردن ما با کسی که آسیب دیده و گرفتن شرح حال مختصری از او درباره محل دردش میتواند اطلاعات خوبی برای پزشکان اورژانس داشته باشد. همدردی و توجه به همراهان فرد آسیب دیده و حتی تلفن کردن به اورژانس می‌تواند کوچکترین کار مفیدی باشد که قبل از دست به دوربین شدن بتوانیم انجام بدهیم. ای کاش در یک صحنه تصادف اگر توقف کردهایم و برای رساندن یک بطری آب یا همدردی باشد. اگر هم فکر می‌کنیم فرصت هیچ کمکی نداریم چه بهتر که ترافیک درست نکنیم و حداقل اجازه بدهیم که اورژانس با سرعت بیشتری به محل حادثه برسد. 

 

۳- ما و سارقی که سوژه خوبی برای دوربینمان می‌شود

بلند فریاد میزند که پولهایی که تازه از بانک گرفته را از او دزدیدهاند. جلوی بانک ایستاده و از همه کمک میخواهد و با دست به موتورسواری که تقریبا خیلی دور شده اشاره میکند. تعداد قابل توجهی دورش جمع شدهاند و از او و موتور سواری که حالا تقریبا به سختی دیده میشود فیلم می‌گیرند.

•ما مسئول رسیدگی به همه تخلف‌ها و جرایمی که در طول روز رخ میدهد نیستیم درست! اما بعضی وقتها میشود با تلفن زدن به پلیس 110 یا برداشتن شماره پلاک ماشین یا خودروی سارقها کمک بزرگی در حق کسی که چیزی را از او ربودهاند کنیم. 

•گاهی هم پیش میآید که به فراخور شرایط و توانایی خودمان میتوانیم کمک بیشتری کنیم مثل جلب کردن توجه دیگران برای گرفتن سارق یا مثلا سد راه شدن که باعث کند شدن حرکتش شود. همچنین توجه عمومی خودش میتواند عاملی دلهره آور برای شناسایی فرد باشد و او را از ادامه کار منصرف کند. 

 

۴- تماشای زجر حیوانات، صرفا جهت تفریح

پایش به نرده‌های پنجره کوچک یک خانه گیر کرده و به شدت ناله میکند. بچه گربهای که هر چه قدر تلاش میکند نمیتواند خودش را از نردههای تو در توی پنجره رها کند و با هر تلاش بیشتر زخمی میشود. لنز کوچک دوربین گوشیهای ما همه درد و رنج و جان دادن گربه بیچاره را ثبت میکند.

•شاید کمی توجه و دلسوزی برای یک موجود زنده شکل دیگری برای سرنوشت گربه رقم بزند. ای کاش کسی وقت اندکی بگذارد و کمک کند آن زبان بسته از لای نردهها رها شود. هزینهاش فقط یک دستمال کوچک است که دور پایش ببندند و در گوشه امنی قرارش دهند. 

 

۵- معرکه خیابانی، فیلم مستند امروز با فیلمبرداری ما

دو مرد جوان صدایشان بلند شده است. سر هم داد میزنند. بحث بالا میگیرد و دست به یقه می‌شوند. کودکی که کنار یکیشان ایستاده بلند بلند گریه میکند. خیلی‌ها فرصت را مغتنم می‌شمردند تا با چیلیک چیلیک دوربین گوشیشان خوراکی برای به اشتراک‌گذاری فراهم کنند. مردم بیشتر و بیشتر جمع میشوند و حلقه دوربین‌های تلفن همراه تنگ‌تر میشود. 

•شاید اگر فقط چند نفر از گوشی به دستها  همت میکردند و دو نفر را از هم جدا میکردند قضیه با یک صلوات و کمی فرصت برای آرام‌تر شدن حل میشد. گاهی فقط لازم است چند نفر آدم را از آن حجم عصبانیت بیرون بکشند و تا مجالی دست دهد برای فکر و تصمیم بهتر. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧