در سوداي چهارمي آسيا!
بازي‌هاي آسيايي گوانگجو و تکرار آرزوهاي 2006 دوحه

در سوداي چهارمي آسيا!

نویسنده :

از همان روزي که «محمد ‌علي‌آبادي» در سمت رياست سازمان تربيت‌بدني سينه‌اش را در مقابل ناکامي تحقيرآميز بازي‌هاي آسيايي 2006 دوحه قطر، صاف کرد و ادعا کرد که در گوانگجو جبران مي‌کنيم تاکنون ورزش دوستان به خيال خام انديشه‌هاي واهي او چهارمي آسيا را در سر مي‌پرورانند! انديشه‌اي که بعد از برکناري علي‌آبادي از رياست سازمان به سراغ فکر و ذهن علي سعيدلو رياست بعدي سازمان رفت و خواب خوش را از او گرفت. سعيدلو که ابتدا بر طبل بي‌عاري علي‌آبادي مي‌کوفت و او را مسبب اصلي ناکامي‌هاي کاروان ورزشي ايران در بازي‌هاي آسيايي 2006 مي‌دانست، پس از چندي جو زده شد و خود نيز قول چهارمي آسيا را به ملت داد. سعيدلو خوب مي‌دانست و مي‌داند و خواهد دانست که چهارمي آسيا براي ايران در شرايطي که ما از بين 52 رشته حاضر در بازي‌هاي آسيايي گوانگجو تنها 31 رشته را رهسپار خاور دور کرده‌ايم و باز از اين بين اکثر رشته‌ها مخصوص آقايان‌مان بوده و بانوان، عازم آن سوي مرزها نشده‌اند، اين افتخار دست نيافتني است! اما اين مسئله‌اي است که مي‌بايست به دفعات روي آن تأمل و تفکر شود! در اين‌جا ابرهاي غبارآلود بالاي سر آقاي رئيس را پاک مي‌کنيم و با خيالي آسوده از عدم موفقيت کاروان ورزشي کشورمان به سراغ 8 رشته پرطرفدار و البته احتمالا مدال‌آور کاروان ورزشي مان در بازي‌هاي آسيايي 2010 گوآنگجو چين مي‌رويم. با ما همراه باشيد...

کشتي
در انتظار «فيتيله» آسيايي!

کشتي بدون شک ورزش اول کشورمان است. هر چند فوتبال به مراتب محبوب‌تر و به سبب ويژگي‌هايش پرمخاطب‌تر است اما باز هم نمي‌توان از مدال‌آوري‌ها و افتخارآفريني‌هاي کشتي در عرصه آسيايي و البته جهاني چشم‌پوشي کرد. در طول برگزاري 15 دوره از بازي‌هاي آسيايي، کشتي ما در دو گونه آزاد و فرنگي جمعا به 105 مدال رسيده است! مسئله‌اي که کافي است تا همگان امسال نيز در گوانگجو چشم به مدال‌هاي رنگين کشتي آزاد و فرنگي داشته باشند. مدال‌هايي که البته آسان به دست نخواهد آمد.

وزنه‌برداري
خداحافظي با بحران‌ها!

وزنه‌برداري از پرافتخارهاي رشته‌هاي ورزشي‌مان در تاريخ بازي‌هاي آسيايي است. وزنه‌زنان ايراني در ادوار 15 دوره‌اي اين بازي‌ها به دفعات توانسته‌اند سکوهاي بالاي بازي‌هاي آسيايي را از آن خود کنند. اتفاقي که با شرايط به وجود آمده چندي پيش براي وزنه‌برداري کشورمان که ناشي از مديريت ضعيف اين فدراسيون است، اين‌بار دشوار به نظر مي‌رسد. اما با همه اين اوصاف اميد کاروان ورزشي ايران براي کسب مدال در گوانگجو قسمتي به وزنه‌برداري و وزنه‌زنان باغيرت ايراني برمي‌گردد.

دوميداني
دويدن در سواحل گوانگجو

ايراني جماعت خوب مي‌تواند بدود! شايد اگر «چک» در ديگر کشورهاي آسيايي هم مثل ايران ارزش و اعتبار داشت و بقيه آسيايي‌ها هم مجبور بودند براي پاس کردن‌اش اين‌ور و آن‌ور بدوند، آن‌وقت اوضاع دوميداني آن‌ها هم متفاوت مي‌بود. دوميداني‌کاران ايراني در بازي‌هاي آسيايي هميشه از رشته‌هاي مدال‌آور کاروان ورزشي ايران بوده‌اند. نوابغي چون «احسان حدادي» نه تنها در بازي‌هاي آسيايي بلکه در بازي‌هاي جهاني و المپيک هم براي ما آبروداري کرده‌اند. لذا چشم‌هايمان را به روي حقيقت‌ها مي‌بنديم و با تمام وجود از دوميداني‌کاران انتظار کسب مدال‌هاي متنوع و رنگين را داريم.

تکواندو
«آبدولو» آريايي بر فرق آسيا!

مهد تکواندوي جهان، کره‌جنوبي است. اما همين کره‌اي‌ها چند سالي است که اسير «آبدولو» آسيايي ايراني‌ها شده‌اند! تکواندو در کشورمان چند سالي است که به اوج دوران بلوغ خود رسيده است. تکواندوکاران نه تنها در آسيا بلکه در عرصه جهاني مدال‌آوران هميشگي کشورمان هستند. البته فراموش نکنيم مهد تکواندو جهان آسيايي‌ها هستند و گذر از سد چشم بادامي‌ها، فتح دروازه‌هاي جهاني است. تکواندوکاران ايراني در بازي‌هاي آسيايي هميشه سکوهاي اول تا سوم را براي خود در نظر گرفته‌اند که عمدتا هم به موفقيت و هدف‌شان رسيده‌اند.

فوتبال
«اميد» به اميدهاي ايراني!

حرف زدن از فوتبال آسيايي کاري عبث و بيهوده است. بدون شک فوتبال‌دوستان در کشورمان آن‌قدر زيادند که مي‌توانند تمام فوتبال‌‌هاي ادوار مختلف بازي‌هاي‌آسيايي را براي‌مان مو به مو تعريف کنند. امسال جوانه‌هاي اميدمان در گوانگجو براي فوتبال بسيار کم‌رنگ است. کمتر کسي به اميدهاي فوتبال کشورمان اميد دارد اما کسب 4 مدال طلاي بازي‌هاي آسيايي ادوار گذشته ما را اميدوار نگه مي‌دارد. فوتباليست‌هاي ما در دوحه قطر هم باوجود بحث‌هاي زيادي که بر سر تعليق فوتبال ايران از سوي فيفا بود توانستند مدال برنز مسابقات را از آن خود کنند. بايد به اميد، اميد داشت!

واليبال
بي‌نظيرها وارد مي‌شوند!

بي‌نظير است! اين تنها جمله‌اي است که مي‌توان براي رشد چشمگير و غيرقابل باور واليبال کشورمان در طي 10 سال گذشته و علي‌الخصوص 4 سال اخير به زبان آورد. واليباليست‌هاي ايراني حالا به زعم بسياري از هواداران و کارشناسان، طلاي آسيايي را مي‌توانند از الان بر روي سينه‌هايشان ببينند. آن‌ها حالا در جام‌جهاني ميلان با درخشش خيره‌کننده‌اي که داشتند، اعتماد به نفس بالايي براي خود به ارمغان آوردند و اين مي‌تواند برگ برنده‌شان در مقابل رقباي قدر چيني، ژاپني و کره‌اي باشد. حتي استراليا هم مي‌تواند رقيب جدي و قدري براي واليبال ايران باشد، اما...

بسکتبال
آسمان‌خراش‌هاي پرچم‌‌دار!

امسال صمدنيکخواه بهرامي بسکتباليست بااخلاق کشورمان پرچم‌دار کاروان ورزشي کشورمان در مراسم افتتاحيه بازي‌هاي گوانگجو بود. اين خود مي‌تواند نويد روزهاي خوش بسکتبال ايران را در بازي‌هاي آسيايي بدهد. آسمان‌خراش‌ها مي‌خواهند از سد بزرگ‌ترين رقيب‌شان در اين بازي‌ها که همانا ميزبان، «چين» است بگذرند و بر بام آسيا بايستند. آن‌ها در بازي‌هاي جام‌ملت‌هاي آسيا سال گذشته اين کار را کردند و چيني‌ها را مغموم هنرنمايي خود کردند. اين‌بار چيني‌ها آمده‌اند تا در خانه انتقام بگيرند و بسکتبال ما را از اولين طلاي آسيايي‌اش محروم کنند.

هندبال
«هندکردن» فول است، مراقب باشيد!

هندبال از آن رشته‌هايي است که جگر آدم را حال مي‌آورد! تا به حال شده دلتان بخواهد وسط بازي فوتبال توپ را با دست برداريد و مثل کاري که شهاب گردان دروازه‌بان جوان سال‌هاي پيش ابومسلم در بازي با پرسپوليس در آزادي کرد، يکي را مورد هدف قرار دهيد؟! بدون شک هندبال مي‌تواند عقده‌هاي شما را آرام کند. مي‌توانيد به ژست هندباليست‌ها به هنگام زدن ضربه توجه کنيد، آن موقع دستگيرتان مي‌شود که منظورمان چيست. تيم هندبال امسال‌مان به زعم بسياري اگر از گروهش صعود کند مي‌تواند براي رسيدن به مدال اميدوار باشد. کاري که دور از دسترس نيست!

105 بار افتخار!
کشتي ايران در 15 دوره بازي‌هاي آسيايي توانسته در رشته آزاد 38 بار گردن‌آويز طلا را به سينه داشته باشد. در فرنگي هم 10 بار کشتي‌گيران به طلا رسيده‌اند. جالب است بدانيد 8 بار از اين 10 بار، فرنگي‌کاران در دوره هفتم مسابقات و در مقابل چشمان هواداران ايراني در تهران به مدال طلا رسيده‌اند!

غول‌هاي آريايي!
غول‌هاي آريايي لقب مناسبي براي وزنه‌زنان ايراني است. مرداني که در طول ادوار گذشته بازي‌هاي آسيايي 22 بار به طلا رسيده‌اند، 16 بار به نقره و 16 بار نيز به برنز. بازي‌هاي آسيايي 2010 گوانگجوي چين مي‌تواند بستر مناسبي باشد براي بالابردن اين آمار و افتخارآفريني مجدد وزنه‌برداري ايران در آسيا!

به افتخار تقدس عدد 7 !
در رشته‌ دوميداني ما تاکنون 7 مدال طلاي آسيايي داشته‌ايم. اين خود بهانه‌اي است تا به تقدس عدد 7 انتظار داشته باشيم دوميداني‌کاران بارها به روي سکوي شماره يک بازي‌هاي آسيايي 2010 گوانگجو بروند. بايد منتظر نشست و ديد بر 7 طلا، 10 نقره و 10 برنز دوميداني‌کاران افزوده مي‌شود؟!

شکستن بتي به نام شرق!
تکواندوکاران ما 5 مدال طلا از بازي‌هاي آسيايي گذشته به همراه دارند. مدال‌هايي که همه‌اش به همين ادوار اخير بازمي‌گردد. زيرا تنها چند سال است که رشد چشمگير تکواندو در ايران اعتماد به نفس فتح قله‌هاي آسيايي و جهاني را به تکواندوکاران ايراني داده است. ما در تکواندو 5 طلاي آسيا، 7 نقره و 11 برنز داريم.

7از 15؛ کم است!

اين‌‌که در طول 15 دوره برگزاري بازي‌هاي آسيايي فقط 7 بار فوتبال کشورمان بالاي سکو برود، براي مايي که ادعاي آقايي بر فوتبال آسيا را داريم، اصلا ميمون و مبارک نيست! فوتباليست‌هاي اميد ما 4 بار قهرمان آسيا شده‌اند، 2 بار نايب قهرمان و يک‌بار در بازي‌هاي آسيايي 2006 قطر، سوم!

از الان بشماريد!
واليبال‌دوستان که اوضاع واليبال ايران را ديده‌اند و مي‌دانند که چه تيم خوبي دارند، کري آسيايي مي‌خوانند و خطاب به آسيايي‌ها مي‌گويند: «مدال‌هاي واليبال را در بازي‌‌هاي آسيايي از الان بشماريد!» واليبال ايران در ادوار گذشته بازي‌هاي آسيايي تنها 2 نقره و يک برنز داشته است!

فقط دوبار حسرت!
جالب است بدانيد بسکتبالي‌هاي ايران در دوره اول بازي‌هاي آسيايي و دوره آخرش (همين 4 سال قبل در قطر) تنها مدال‌هايشان را که به رنگ برنز هم بوده، از بازي‌هاي آسيايي گرفته‌اند. يعني چيزي حدود 56 سال فاصله ميان اين دو مدال! اميد است اين‌‌بار طلاي آسيا به ارمغان بيايد.

يکي براي هميشه!
ما در هندبال آسيايي تنها يک‌بار، آن هم همين 4 سال پيش در دوحه قطر بود، که توانستيم سکوي آسيايي بگيريم و گردن‌آويز برنز را به گردن بياويزيم. امسال تيم هندبال ايران اميد زيادي براي دو شدن عدد مدال‌هاي آسيايي‌اش دارد. بايد منتظر بازي‌هاي دشوار هندباليست‌هاي کشورمان با رقباي آسيايي‌شان باشيم.

رضا يزداني، حميد سوريان
کشتي‌گيران مازندراني هميشه اميدهاي کشتي ايران بوده‌اند. امسال چشم اميد اول کاروان کشتي آزاد ايران به «يزداني» جوان شايسته مازندراني است. در کشتي فرنگي هم نابغه بلامنازع کشتي فرنگي جهان، «حميد سوريان» از همين الان يک مدال خوش‌رنگ را برايمان کنار گذاشته است.

بهداد سليمي
وزنه‌زنان بالاي 105 کيلو هميشه براي ايران و ايراني غرورآفرين بوده‌اند. از «حسين رضازاده» بگير تا همين «سعيد علي حسيني» بيچاره که به خاطر ندانم کاري عده‌اي دوپينگي شد و مادام‌العمر محروم از وزنه و وزنه‌برداري! امسال «بهداد سليمي» اميد اول وزنه‌برداران براي کسب مدال خوشرنگ طلاست.

احسان حدادي
شايد هر چند سال يک‌بار يکي مثل «احسان حدادي» ظهور کند. او ستاره دوميداني کشور است در رشته پرتاب ديسک. حدادي مي‌تواند يک‌تنه کاروان ورزشي ما را به يک طلاي باارزش برساند. به قول يکي از گزارشگران ورزشي: «احسان بجنب که اميدمان به توست!»

يوسف کرمي
يوسف کرمي (کاپيتان) به همراه «رضا نصرآزاداني» از شانس‌هاي اول مدال براي تيم تکواندو ما هستند. در سال‌هاي پيش «هادي ساعي» مرد يک تکواندو کشورمان بود که هر گاه به ميدان رقبا مي‌رفت، بي‌ترديد يک مدال طلا را براي تيم‌مان به ارمغان مي‌آورد اما امسال و در نبود او يوسف کرمي کاپيتان تيم‌مان شانس اول است.

شگفتي
اين‌که در تيم ملي اميد فوتبال کشورمان چه کسي اميد اول است براي ستاره بودن، تقريبا پاسخش «هيچ» است! تيم اميد کشورمان در اين بازي‌ها فقط به شگفتي نياز دارد تا بتواند به روي سکو برود و مدال بگيرد. براي شاگردان جوان غلام پيرواني مربي خوش ‌اخلاق فوتبال کشورمان در گوانگجو آرزوي موفقيت مي‌کنيم.

حسين معدني
مربي شايسته واليبال ايران در بازي‌هاي جهاني به ويژه در ماراتن نفس‌گير با تيم ميزبان (ايتاليا) نشان داد که مرد ميدان‌هاي سخت است. خيلي‌ها حسين معدني را برگ برنده تيم در بازي‌هاي آسيايي مي‌دانند. او به دفعات نشان داده است که مي‌تواند تيمش را براي برد بازي 2 ست باخته آماده کند و بازي را برگرداند.

صمد نيکخواه بهرامي
بدون شک پرچم‌دار مصدوم کاروان ورزشي ايران، صمد نيکخواه بهرامي اميد اول تيم بسکتبال ما براي درخشش است. البته مصدوميت او و رسيدنش به بازي‌ها در پرده‌اي از ابهام است اما اميدواريم صمد به ميدان بيايد تا با جدال حساسش با آسمان‌خراش‌هاي چيني ياري‌گر تيم ايران باشد.

مسعود زهرابي
مسعود زهرابي کاپيتان شماره 7 کشورمان يکي از ستاره‌هاي تيم‌مان است که مي‌تواند به راحتي از سد مدافعان تنومند تيم‌هاي حريف بگذرد و براي ما گلزني کند. او يکي از اميدهاي اول تيم ملي هندبال کشورمان در راه رسيدن به موفقيت در بازي‌‌هاي آسيايي گوانگجوست.

پيش‌بيني جيمي
کسب حداقل 3 مدال خوش‌رنگ براي آزادکاران و 3 مدال براي فرنگي‌کاران.

پيش‌بيني جيمي
انتظار يک مدال طلا و يک برنز از اين وزنه‌برداري بحران‌زده کافي است!

پيش‌بيني جيمي
يک طلا، يک نقره و يک برنز براي دوميداني کنار بگذاريد لطفا!

پيش‌بيني جيمي
جيمي خوش‌بين مي‌شويم و کسب 3 مدال را براي تکواندوکاران از خدا مسئلت مي‌داريم!

پيش‌بيني جيمي
بهتر است به فکر جانشين براي غلام‌خان پيرواني باشيم!

پيش‌بيني جيمي
قطعا طلا!

پيش‌بيني جيمي
انشاءا... مدال! طلا، نقره يا برنزش براي ما فرقي ندارد!

پيش‌بيني جيمي
به اميد خدا برنز را مي‌گيريم.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧