با بال کاغذی ات بپر!
4 قدم تا نوشتن اولين كتاب

با بال کاغذی ات بپر!

نویسنده : حمیده زمانی

نشان به آن نشان که تمام انبیای الهی کتاب با خودشان داشتند، نشان به آن نشان که تمام دانشمندان در طول تاریخ کتابی نوشته اند، نشان به آن نشان که تمام فلاسفه و علما و اندیشمندان کتاب هایی را در طول تاریخ به نام خودشان ثبت کرده اند. نشان به این نشان که حتی در دنیای امروزی، دنیای علم و تکنولوژی و با وجود فضاهای مجازی باز هم کتاب های مهم را مکتوب و چاپ می کنند... حالا فهمیدید که کتاب چه عنصر مهمی است برای انتقال دانسته های بشری و حرف هایی که باید نسل به نسل به انسان ها منتقل شود؟!  کتاب این یار کاغذی و رفیق مهربان ما! چه میزان در روز برایش وقت می گذارید؟ نه تنها برای خواندنش؛ بلکه چه میزان برای نوشتن یک کتاب اصلا وقت گذاشته اید؟ شاید تا به حال به نوشتن کتاب فکر کرده باشید ولی به هزار و یک دلیل عقب نشینی کرده باشید. این مطلب از این جهت است که راهی برای بیشتر خواندن و نوشتن تان بازکند. باشد که اثر افتد!

تصور کنید هر کدام از ما کتابی داشته باشیم مخصوص خودمان؛ خاصِ خاص ِ خودمان. یعنی کتابی که در آن در مورد هر چیزی که ما نیاز داریم صحبت شده باشد. مخصوص زندگی خودمان و تجربه های شخصی خودمان. به نظر می رسد هر کدام از ما می توانیم کتابی مخصوص داشته باشیم و در شرایط مختلف به آن رجوع کنیم یا دوباره فصلی به آن اضافه کنیم و بنویسیم. ایده خیلی خوبی است برای اینکه بتوانیم گامی برای نوشتن برداریم: یک کتاب به سبک خودتان و بر اساس آنچه که نیاز دارید! حالا ببینیم برای نوشتن این کتاب چه قدم هایی باید برداریم.

 

قدم اول/ نگاه‌تان را به نوشتن کتاب تغییر دهید

نگاهی متفاوت به نوشتن کتاب داشته باشید. یعنی وقتی می گوییم کتابی بنویسید  اولین چیزی که به ذهن تان می آید شهرت و مطرح شدن از این باب نباشد، بلکه اولین چیزی که به ذهن‌تان خطور می کند بهتر است این باشد که فکرها و ایده ها و تجربیات تان را روی برگه می آورید تا شاید یک روزی، یک جایی، یک لحظه به درد کسی بخورد و مفید واقع شوید. با این تغییر نگاه شما روزانه می توانید در حال نوشتن کتاب تان باشید. امروز شاید همان روزی باشد که بالاخره باید دست به قلم شوید و از خودتان بنویسید. 

 

قدم دوم/ به موضوع کتاب‌تان  فکر کنید

فکر کردن به موضوع کتاب خیلی مرتبط است با علایق و دغدغه های شما. مثلا تا به حال برایتان پیش آمده که بگویید کاش در مورد فلان موضوع یک کتاب عالی بود تا همه چیز را به من بگوید. یا شاید مثلا اتفاقی افتاده باشد یا شخصی را دیده باشید و به نظرتان رسیده باشد که بد نیست آن را به تصویر بکشید. شاید تا به حال به نوشتن زندگی نامه دوست تان که پر از فراز و نشیب است فکر کرده باشید. شاید انساني را می شناسید که در موردش کتاب خوبی نوشته نشده است و بخواهید در مورد او بنویسید. شاید دغدغه های اجتماعی و به روز داشته باشید و خیلی مسایل دیگر که می تواند هر کدام‌شان به نحوی موضوع کتاب شما باشد. به نظر می رسد انتخاب موضوعی که در حیطه علاقه و دغدغه شماست مهمترین قدم است. شما می توانید هر موضوعی از معرفتی تا هیجانی یا تخیلی و گاها ترسناک را انتخاب کنید. البته انتخاب موضوع با رویکردی که دارید خیلی مرتبط است. شاید بخواهید کتاب تان فقط جنبه سرگرمی داشته باشد یا جنبه تربیتی یا جنبه اطلاع رسانی... این شما هستید که تمام این چیزها را انتخاب می کنید.

 

قدم سوم/  تمرین کنید و بنویسید

یک دفتر و قلم مخصوص برای نوشتن تهیه کنید. با خودتان عهد کنید هر چیزی که به ذهن تان رسید که می تواند ایده نوشتن شما باشد روی برگه بیاورید. شروع کنید به نوشتن. فرض کنید شما صاحب نظر هستید و در مورد موضوعات روز قرار است نظر بدهید. نظرات تان را روی برگه بیاورید. هر چه که باشد. می دانید خوبی این کار چیست؟ یاد می گیرید که چطور بنویسید. بعد از سه چهار بار نوشتن و بالا و پایین کردنش یاد می گیرید که مطلب خودتان را نقد کنید و اصلاحش کنید. در این راه می توانید روی کمک اعضای خانواده یا دوستان تان نیز حساب کنید. آن‌ها خواننده های اول مطالب شما باشند و مطالب تان را نقد کنند. بد نیست برای شروع و برای اینکه علاقه و دغدغه تان را بفهمید هر روز یک موضوع انتخاب کنید و به خودتان قول دهید تا آخر شب یک پاراگراف در موردش بنویسید. موضوع شما می تواند حتی پاسخ دادن به یک سوال باشد یا نوشتن خاطرات روزانه تان در مدرسه یا دانشگاه. چند موضوع پیشنهادی برای شروع (شما می توانید در مورد هر کدام از موضوعات زیر یک پاراگراف بنویسید)

•درسی که امروز از نانوای محل گرفتم

•رعایت حق شهروندان در مترو

•سحرخیزی

•نقدی بر کتاب نامیرا

•چرا خدا ما را آفریده است؟

•چرا باید بنویسم؟

 

قدم چهارم/ سبک نوشتن تان را پیدا کنید

چاره اش فقط خواندن و خواندن است. برای اینکه یک نویسنده خوب شوید باید زیاد بخوانید. همه چیز باید بخوانید. کتاب، مجله، روزنامه، روزنوشت های اینستاگرامی، داستان های دنباله دار تلگرامی و... . خوشبختانه ما در زمانه ای به دنیا آمدیم که فرصت پیشرفت و رشد در هر زمینه ای به وفور برایمان فراهم است. فقط آدمش را می خواهد که دنبالش برود و به مقصود برسد. بنابراین شرط اصلی نوشتن، خواندن است. روزانه حداقل نیم ساعت وقت برای کتاب خواندن بگذارید. کتاب هایی که سفارش شده است بخوانید. برای خواندنی های دیگر هم وقتی جداگانه بگذارید. موقع خواندن هر متنی، خوب تحلیلش کنید؛ از اینکه نویسنده اش چه کسی هست تا تشخیص موضوع، سبک شروع کردن مطلب، کلیدواژه ها و لغاتی که بیشتر استفاده کرده است، رسمی یا نرم بودن مطلب، ساده یا سنگین بودن موضوع و خلاصه هر چیزی که مربوط به متن هست را بررسی کنید تا بتوانید بالاخره بعد از یک مدت علاقه خودتان را در مورد سبک نوشتاری بفهمید. نگران هم نباشید که آیا آن سبکی که دارید انتخاب می کنید در قالب کتاب می گنجد یا نه!  کافیست به نمایشگاه کتاب سری بزنید تا بفهمید هر نوع کتابی که در ذهن دارید را می توانید پیاده کنید. از جمع آوری ساده سخنان بزرگان تا کتابی که برای نوشتنش باید سی سال وقت گذاشت! تا یادم نرفته است، در بررسی سبک ها و مدل های نوشتاری نمونه های خارجی هم فراموش تان نشود که خیلی کارگشاست.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها

برندگان سـومین جشـنواره نویسنـــــدگی نقطه سر خط

٩٦/٠٢/٠٧

جای خالی یک عادل در مناظره‌ها!

٩٦/٠٢/٠٧
بررسی محبوب‌ترین کانال‌های تلگرامی ایرانی و سلیقه مردم در انتخاب آن‌ها

#کانال_تلگرامی

٩٦/٠٢/٠٧
ذهن زیبا

ذهن زیبا 483

٩٦/٠٢/٠٧
کافه جهان نما

پرو، سرزمین تمدن و رنگ

٩٦/٠٢/٠٧
گزارش کامل از سـومین جشـنواره نویسنـــــدگی نقطه سر خط همراه با آثار برگزیده

نقطه به ته خــط رســید!

٩٦/٠٢/٠٧
فتوچاپ

فتوچاپ 483

٩٦/٠٢/٠٧
شگرد خفن

چند ترفند ساده برای کار با ویندوز

٩٦/٠٢/٠٧
تلگجیم

تلگجیم 483

٩٦/٠٢/٠٧
وداع با ترین‌های لیگ برتر در پایان لیگ شانزدهم

نوستالژیک‌ها رفتنی شدند!

٩٦/٠٢/٠٧
همه رکوردهایی که سرخ‌پوشان پایتخت در این فصل شکسته‌اند یا به احتمال زیاد خواهند شکست

پرسپولیس فراموش نشدنی!

٩٦/٠٢/٠٧
روایت خبرنگار «جیم» از جشن قهرمانی پرسپولیس

گزارش یک جشن!

٩٦/٠٢/٠٧
نگاهی‌دقیق تر به مناظرات زنده تلویزیونی که بدون شک مهم ترین و اثر‌گذار‌ترین فعالیت تبلیغاتی نامزد‌های

خان مناظرات

٩٦/٠٢/٠٧
«نجمه جودکی» در گفت‌و‌‎گو با جیم از اقبال مردم به «ترانه باران» می گوید

اگر با مهمانم راحت نباشم مخاطب با من راحت نیست

٩٦/٠٢/٠٧
مینی‌ها

مینی 483

٩٦/٠٢/٠٧
پایان‌نامه

زباله‌هایتان را به سوئد صادر کنید!

٩٦/٠٢/٠٧
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و پادشاه سوازیلند

٩٦/٠٢/٠٧
دات کام

Snapseed بهترین ادیتور موبایلی

٩٦/٠٢/٠٧
مینیمال

صبح بخیر ایرانی

٩٦/٠٢/٠٧
چند روایت درباره ما و مسائل محیط کارمان

آداب زیستن در میان همکاران

٩٦/٠٢/٠٧
تبلیغات
تبلیغات