تصمیم تلگرام!
آیا پرطرفدارترین پیام‌رسان ایران ماندنی ست؟

تصمیم تلگرام!

نویسنده : علیرضا گرانپایه

فیلتر می‌شود یا خواهد ماند؟ این روزها خیلی‌ها به دنبال این هستند که بدانند سرنوشت محبوب‌ترین و پرکاربردترین پیام‌رسان ایران چه خواهد شد. در این دو صفحه ابتدا مسیر محبوبیت تلگرام در ایران را بیان کردیم و بعد از آن به بررسی این موضوع پرداختیم که تلگرام برای حفظ کاربران ایرانی‌اش که یک سوم کل کاربران این نرم افزار را تشکیل می‌دهند، چه راه‌هایی پیش رو دارد و چه تصمیم‌هایی باید بگیرد، تصمیم‌هایی از جنس تصمیم کبری!

 

تلگرام چطور قلب ایرانیان را تصاحب کرد؟!

تلگرام نارگیله

این روزها خبر فیلتر شدن یا نشدن تلگرام به یکی از اخبار اصلی کشور تبدیل شده است؛ مثلا چند روز پیش در تاکسی نشسته بودم و به عینه دیدم مسافران بعد از وسط کشیدن موضوع گرانی (که حکم ورودی بحث را دارد) گذری به برجام و پسابرجام زدند و بلافاصله موضوع فیلتر شدن تلگرام را وسط کشیدند. این‌که چرا اینقدر موضوع تلگرام برای ما مهم شده است، یک جواب مشخص دارد؛ چون «تلگرام ناریگیله» و به واسطه ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد، حرف اول را در بین نرم‌افزارهای ارتباطی تلفن همراه می‌زند. در ادامه با هم به بررسی تمام نکات مثبت تلگرام می‌پردازیم، نکاتی که همه ما می‌دانیم ولی نام بردن دوباره از آن‌ها کمی دل‌مان را بیشتر به انتخاب‌مان محکم می‌کند. 

 

سرعت بالا آرزوی ماست

حالا دیگر چنان از وایبر فاصله گرفتیم که حرف زدن از آن، خنده‌دار به نظر می‌رسد. در روزگاری که وایبر خانه اول و آخر ما ایرانی‌ها بود، اختلال در سیستم ارتباطی و کندی آن، که دلیلش هم هنوز کامل مشخص نیست ( زیاد شدن مخاطب و ضعیف بودن زیر ساخت آن یا فیلترینگ هوشمند)، میلیون‌ها کاربر این نرم افزار را به سمت یک نرم افزار اجتماعی دیگری سوق داد. نرم افزاری که نه مانند واتس آپ، لاین و ... شناخته شده بود و نه مانند تانگو، وی چت و ... فیلتر. تلگرام با سازنده روس خود آمد تا یکباره با سرعت بالا و امکاناتش جای خالی وایبر را پر کند. تلگرام علاوه بر سرعت بالا در ارتباط، از سرعت بالا انتقال داده هم برخوردار است. برای یک کاربر نرم افزار ارتباطی، چه چیزی مهم‌تر از سرعت بالا؟ مگر چیزی غیر از سرعت پایین باعث كنار گذاشته شدن وایبر شد؟

 

فراتر از یک نرم افزار

تلگرام حالا دیگر تنها یک نرم‌افزار نیست که بتوان از کنار آن راحت گذشت. با توجه به این‌که تلگرام این قابلیت را دارد که با عضو شدن هر یک از مخاطبان تلفن همراه‌تان، شما را با خبر کند، خیلی راحت می‌توان متوجه این موضوع شد که فراگیری بالا این نرم افزار در بین مردم، آن را به یکی از الزامات تلفن هر یک از ما تبدیل کره است. حالا تلگرام تنها یک نرم‌افزار جانبی نیست و تبدیل به یک راه ارتباطی وسیع شده است. احتمالا اپراتورهای تلفن همراه در چند سال اخیر با افت شدید انتقال پیامک در بین افراد رو‌به‌رو شده‌اند و همین موضوع دلیل اصلی رو آوردن این شرکت‌ها به ارائه اینترنت پر سرعت همراه است. حالا شما به کمک تلگرام می‎‌توانید مخارج خود را کاهش دهید. یادمان نرود همین فراگیر بودن تلگرام دلیل اصلی بسیاری از حرکت‌های اجتماعی بود. شاید اگر تلگرام نبود، شرکت‌های خودروسازی ما به این حال و روز نمی‌افتادند که برای خرید خودرو صفر دست به دامان تسهیلات میلیونی به مشتریان باشند.

 

من و این همه خوشبختی محاله

حتی اگر امکانات همان نسخه‌های اولیه تلگرام را هم با دیگر نرم‌افزارهای اجتماعی مقایسه کنید، شاهد تفاوت عمده‌اش با واتس آپ، لاین و ... می‌شوید. امکان انتقال فایل با تمام فرمت‌ها از جمله pdf، انتقال فایل ویدئویی تا حجم یک گیگ که در نرم افزارهای دیگر به مراتب این حجم انتقال داده کمتر بود، امکان ایجاد گروه‌هایی با ظرفیت بالا، ساخت استیکر توسط تمام کابران که البته این قابلیت، تلگرام را در ایران تا مرز فیلتر شدن پیش برد و ... . حالا به این قابلیت‌ها، مواردی که با هر بار به روزرسانی این نرم افزار به آن اضافه می‌شود هم اضافه کنید. تلگرام برای مخاطبان خود همیشه پیشنهاد جدید دارد و همین موضوع این نرم افزار را پویا کرده است. مثلا درست زمانی که ما از حرف زدن‌های بی مورد افراد در گروه‌های تلگرام خسته شده بودیم، قابلیت ایجاد کانال به این نرم‌افزار اضافه شد تا تنها ادمین کانال بتواند در یک گروه پیام بگذارد. هر چند به قول سیامک انصاری این روزها اصغر آقا سوپر مارکتی سر کوچه هم کانال اختصاصی دارد ولی همین قابلیت به ظاهر ساده تحول بزرگی در مدل ارتباطی مردم در تلگرام ایجاد کرد. تمام این قابلیت‌ها و کلی ویژگی دیگر به ما نشان می‌دهد که چرا تلگرام جای خودش را در دل مردم باز کرده است و حالا مردم نگران سرانجام آن هستند.

نظرات کاربران
کد امنیتی