گل‌ها‌یی که «دروازه‌بان‌ها» کاشتند
مروری به اشتباهات فاحش منجر به گل به بهانه اشتباه بزرگ «علیرضا حقیقی» در دیدار ایران با ژاپن

گل‌ها‌یی که «دروازه‌بان‌ها» کاشتند

نویسنده : مازیار حکاک-طاهره سادات بهشتی

 «به عادل بگویید؛ دیگر اسم من را در برنامه‌اش نیاورد». این جمله‌ای بود که هفته گذشته پس از دیدار تیم ملی فوتبال کشورمان با چشم بادامی‌های شرق آسیا تیتر رسانه‌های خبری شد و خیلی بیشتر از آنچه فکرش را می‌کردیم سر و صدا به پا کرد. دروازه‌بان همیشه مدعی تیم ملی فوتبال ایران و البته کاپیتان نیمکت ذخیره تیم «روبین کازان»، این‌بار پیش‌گیری را بهتر از درمان دید و در همان مصاحبه ابتدایی‌اش پس از بازی راه را بر منتقدان اشتباه خیلی بدش بست. شاید به خاطر تدارکاتی بودن دیدار با ژاپن سنگربان خوشتیپ تیم ملی صدایش را بر سر رسانه‌ها انداخت تا انتقادات از پیش تعیین شده پشت سرش را سرکوب کند، با این حال  اشتباه او اولین اشتباه دروازه‌بان‌ها نیست اما این دست اشتباهات به نسبت در فوتبال‌مان تعدادش زیاد است. به بهانه اشتباه حقیقی و خروج نا به هنگام‌اش در بازی ژاپن نگاهی داریم به شاهکارهایی که در عرصه‌های ملی و باشگاهی از دروازه‌بانان ایرانی و یا حتی خارجی در فوتبال‌مان بر جای مانده است. اشتباهات تاثیرگذاری که گاه یک تیم را از صعود و یا قهرمانی محروم کرده است.

 

روزی که عابدازاده عقاب آسیا نبود

در داربی جنجالی سال 79 که با نتیجه تساوی 2 بر2 به پایان رسید و شل و ول بودن داوران کره‌ای باعث زد و خورد در زمین بازی شد، عقاب آسیا روز خوبی را تجربه نکرد و روی هر دو گل استقلال مقصر بود. در گل اول روی ضربه سر هاشمی‌نسب عابدزاده سُر خورد تا گلی عجیب رقم بخورد اما از آن بدتر گل دوم بود که روی ضربه ایستگاهی نوازی توپ در زاویه بسته وارد دورازه عقاب آسیا شد. البته از این دست روزها در کل دوران بازی عابدزاده بسیار کم بود و نکته جالب این که او به جای فرافکنی تنها به لبخند همشیگی‌اش اکتفا می‌کرد و تیم را رو به بازی رو به جلو دعوت ‌می‌کرد.

 

غلام‌پور و گل تاریخی علی کریمی

درست یک هفته بعد از دربی همان سال پرسپولیس در ورزشگاه آزادی به مصاف سایپا رفت آن هم در شرایطی که بیش از نیمی از بازیکنان خود را به دلیل محرومیت در اختیار نداشت. در آن روز دفع ناقص توپ توسط بهزاد غلام‌پور در میانه‌‌های زمین باعث شد تا توپ به علی کریمی برسد و او به یک استپ سینه و ضربه زیبا توپ را به دورن دروازه سایپا بفرستد. جالب این که کریمی که یکی از زیباترین گل‌های دوران بازی‌اش‌ را در آن دیدار زده بود، غلام‌پور بعدها در مصاحبه‌ای اشتباهش را به گردن چال و چوله‌های آن موقع ورزشگاه انداخت، اما خود غلام‌پور قبول داشت که کریمی آن گل را عالی زده است. جالب این که در آن زمان هم غلام‌‎پور بعد از بازی به سراغ «مزدک میرزایی» گزارشگر بازی رفت و حسابی به او اعتراض کرد.

 

خداحافظ جام جهانی؛ خداحافظ میرزاپور

رویایی که در تخیلات دوران نوجوانی از حضور در جام جهانی 2006 برای خودمان ساخته بودیم به کنار، اما واقعا فکرش را نمی‌کردیم که دروازه‌بان خوب تیم ملی فوتبال‌مان که قرار بود برای پیراهن ملی کشور ایران اساطیری بشود، خیلی زود سنگر ایران را ترک کرده و جایش را به جوان‌ترها بدهد. شاید خود میرزاپور هم تصور نمی‌کرد که در اولین بازی ایران در جام جهانی از همان حفره همیشگی اشتباهاتش یعنی بازی با پا گزیده شویم و در شروع مجدد ناقصش در دقیقه 75 بازی، توپ به بازیکن مکزیک برسد و با اشتباه توأمان رحمان رضایی، «براوو» تیزپا موفق به گلزنی و آوار کردن رویاهای فوتبال دوستان ایرانی بشود. میرزاپور با این اشتباه بزرگش برای همیشه با پیراهن ملی خداحافظی کرد.

 

از خطای دید تا نابینایی رودباریان

می‌توانستیم خیلی راحت‌تر در جام ملت‌های آسیا قدم برداریم. به خیال‌مان تیم ملی چین انگشت کوچک فوتبالیست‌های‌مان می‌شد و کنار گذاشتن‌شان در رقابت‌های جام ملت‌های 2007 برای ما کاری نداشت، اما در عین ناباوری و با اشتباهات فاحش «حسن رودباریان» که آن روزها به واسطه اعتماد قلعه‌نویی سنگر تیم ملی را در اختیار داشت، امتیازات بازی مقدماتی را با چینی‌ها تقسیم کردیم. این اشتباه از جنس خطای دیگر رودباریان بود که در دیدار با ازبکستان با همکاری رحمان رضایی به وجود آمد تا شائبه مشکل بینایی داشتن رودباریان را بر سر زبان‌ها بیندازد.

 

شلیکی در مه؛ آشوبی و گلی از وسط زمین

آنقدر ضربه عجیب بود که تا مدت‌ها در یاد و خاطر فوتبال‌ببین‌های لیگ برتر مانده است. ضربه بی‌هدف فرزاد آشوبی که بیش از هر چیزی به تیری در تاریکی می‌ماند، اما ناگهان همان تیر به سیبل مورد نظر سرخ‌پوشان پایتخت خورد. بازی صبا باتری و پرسپولیس در لیگ برتر سال 86 در هوای مه آلود آزادی در جریان بود که ناگهان دقیقه 65 «المیر تولیا» دروازه‌بان وقت صباباتری که به خارج از محوطه جریمه آمده بود، با دفع ناقصی توپ را به میانه زمین و درست در مقابل ‌پاهای آشوبی انداخت و بازیکن پرسپولیس هم با یک ضربه محکم توپ را به زمین حرف برگرداند. اين گل هیچ ربطی به هوای مه‌آلود نداشت چرا که تولیا با تمام توان بینایی‌اش ورود توپ به دروازه‌اش را نظاره‌گر بود و کاری از دستش بر نمی‌‌آمد. البته این دروزاه‌بان قبل‌تر هم در لیگ 88-89 صدای فیروز کریمی سرمربی وقت صبا را در آروده بود. جایی که او در بازی صبا و مس گل‌‎های بدی را دریافت کرد و آن قدر روی سر مربی‌اش فشار آورد تا او در نشست خبری پس از بازی با طنازی همیشگی‌اش پیرامون اشتباه او بگوید: «دروازه‌بان ما در صحنه گل مثل اینکه می‌خواست مرغ بگیرد و ظاهرا پدرش در کشور او کشتارگاه دارد و المیر به یاد مرغ‌های فراری از قفس افتاده بود.»

 

یک کهکشان فاصله تا عابدزاده

شاید تمام روزهای حضور تیم گهر دورود در لیگ برتر فوتبال کشورمان 4 رقمی هم نمی‌شد اما در عین ناباوری دروازه‌بانی که مبلغ قراردادش 10 رقمی شده بود گلی را از بازیکن گم نام این تیم دریافت کرد که تمامی آمال و آرزوهای هواداران سرخ پوش پایتخت را برای داشتن یک دروازه‌بان مورد اعتماد راهی آن دنیا کرد. در بهمن ماه 91 بود که پرسپولیس و گهر دورود مقابل هم به میدان رفتند و «نیلسون کوریا» که به تازگی شائبه عابدزاده شدنش در گوش پرسپولیسی‌ها پیچیده بود، گوشه خالی دروازه‌اش را به راحتی تقدیم «خمیسی» جوان کرد تا بازیکن گهر درود که اصلا قصد گل زدن نداشت از شادی به وجد بیاید. البته نیلسون در فصل بعد علیرغم عملکرد خوبش در کل بازی‌ها و دریافت تنها 15 گل، در بازی یکی مانده به آخر و بسیار حساس برابر راه آهن اشتباه عجیبی و فاحشی داشت. ضربه نه چندان محکم علی علیپور که به زاویه بسته زده شده بود با اشتباه مسلم او از زیر دستانش وارد دروازه قرمزپوشان پایتخت شد تا علی دایی و پرسپولیس با تساوی در این بازی از قهرمانی باز بمانند.

 

وقتی «داوری» مقابل گینه ناک اوت شد

«دنیل داوری» که ورودش به فوتبال ایران حواشی زیادی داشت و تنها خاصیت حضورش شکرآب شدن رابطه رحمتی و کی‌روش بود، در چند بازی که در ترکیب تیم ملی به کار گرفته شد عملکرد بسیار ضعیفی داشت. او که در «اینتراخت برانشویگ» استاد خوردن گل‌های عجیب و غریب بود بعد از چند بازی نیمکت‌نشینی در تیم ملی ایران مقابل تیم فوتبال گینه به میدان رفت. او در این بازی در صحنه گل اول نتوانست شوت نه چندان محکم مهاجم گینه را جمع کند و توپ از زیر دستانش وارد دروازه ایران شد. از سوی دیگر نیز در جریان گل دوم با جای‌گیری نامناسب گل دیگری را تقدیم حریف کرد تا برای همیشه از تیم ملی کنار برود.

 

رحمتی گران‌قیمت و اشتباهات عجیب

مهدی رحمتی که در سال‌های اخیر یکی از بهترین و ایضا گران‌ترین دروازه‌بان‌های کشورمان بوده است در طول ادوار مختلف لیگ اشتباهات فاحش و بعضا عجیبی داشته است. از جمله مهم‌ترین اشتباهات او می‌توان به گل معدنچی در داربي 61 اشاره کرد. در آن بازی در حالي كه استقلال با گل اميرحسين صادقي از پرسپوليس پيش بود در دقيقه 27 رحمتي به هواي بيرون رفتن توپ به اوت، آن را نگرفت اما داور اين توپ را كرنر اعلام كرد. در اين لحظه و با بازگشت ديرهنگام رحمتي به دروازه، پاس سريع نيكبخت به مهرزاد معدنچي رسيد و او هم از زاويه بسته و از كنار خط طولي دروازه استقلال را باز كرد تا پرسپوليس دنيزلي با گل او و اولادي استقلال را دو بر يك شكست دهد. به غیر از این اشتباه رحمتی باردیگر هم در بازی‌های آسیایی استقلال اشتباه بدی داشت. در سال 92 و در بازی  برابر الريان توپي كه به نظر مي‌رسيد رحمتي به راحتي آن را مهار كند اما توپ از ميان دستان او رها شد تا «كالو اوچه» مهاجم تيم قطري كه پيش از اين هم درباره فرصت‌طلبي او صحبت شده بود، تك گل برتري الريان را به ثمر برساند. البته همان طور که گفته شد رحمتی کم از این اشتباهات نداشته و حتی او همین هفته گذشته روی گل پدیده نیز مقصر بود.

 

فصلي که حامد لک قهرمانش را تغییر داد!

در فصل گذشته حامد لک دورازه‌بان تراکتورسازی بود و سهم زیادی در تعیین قهرمان فصل داشت. او که در کل بازی‌های لیگ عملکردش صفر و یکی بود، در روز پایانی لیگ هم روز بدی را داشت تا با اشتباهات پیاپی‌اش در خروج از درون دروازه در بازی آخر و دریافت 3 گل قهرمانی از دست سرخپوشان تبریزی پر بکشد. البته او در بازی‌های آسیایی تراکتور هم عملکرد ضعیفی داشت تا جایی که خوردن گل از روی نقطه کرنر مانع از صعود تراکتوری‌ها شد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣