بازی بزرگان در دست تو
درباره Fifa و PES که هر ساله با انتشار نسخه جدیدش، کلی کل‌کل بین هوادارن به پا می‌کند

بازی بزرگان در دست تو

نویسنده : علیرضا گرانپایه

روزهای تابستان که منتهی به پاییز می‌شود و کم کم صدای پای مهر می‌آید، نمی‌تواند خبر آنچنان خوشایندی برای نوجوانان و جوانان باشد. برای دوست نداشتن ماه مهر، بیدار شدن‌های اول صبح بعد از 3 ماه خوابيدن تا لنگ ظهر کفایت می‌کند، حالا این را بگذارید در کنار اینکه قطعا دیگر مانند سه ماه تابستان وقت آزاد برای انجام بازی و تفریح ندارید. اما در کنار تمام این ضد حال‌های حسابی، تنها می‌تواند یک خبر مرهمی باشد بر دل جوانانی که از تفریحات تابستانه خود باید محروم شوند، توزیع بازی محبوب فوتبال. فرق نمی‌کند طرفدار بازي Fifa باشی یا PES ، مهم این است که باید صبر کنید تا اوایل مهر هر سال تا بعد از پایان نقل و انتقالات تابستانه هر سال اروپا شاهد انتشار نسخه جدید این بازی‌ها باشید. حالا بهانه مناسب برای کل کل بین هم کلاسی‌های درسی پیدا شده است و شاید همین موضوع کمی رغبت شما را برای کسب علم و دانش افزایش دهد! نزدیک به یک ماه از انتشار آخرین نسخه‌های دو شرکت معتبر فوتبال سازی دنیا گذشته است و حالا به همین بهانه به سراغ این دو  بازی پرطرفدار رفتیم. بعید است که به مدرسه بروید و آشنایی با حداقل یکی از این دو بازی نداشته باشید!

 

Fifa بازم چون...

آمار فروشش جهان را ترکانده ‌است

برای اینکه بخواهیم ثابت کنیم که Fifa بازی بهتری نسبت به رقیب خود در بازار است، کار زیاد سختی را نباید انجام دهیم. کافی است نگاهی بیاندازیم به آمار فروش چندین برابری هر سال این بازی نسبت به رقیب خود در شرکت کونامی. Fifaبازها از زمانی در دنیا بوجود آمدند که در کلوب‌های ورزشی شاهد انبوهی از علاقمندان به بازی Fifa 98 بودیم. بازی نوستالژیکی که می‌تواند همین امروز با همان گرافیک سطح پایین خود باز هم برای بسیاری از گیمرها جذاب باشد. کسی که یکبار لذت بازی Fifa 98 را چشیده باشد، چرا باید به سراغ رقیب ژاپنی برود؟

 

نقل و انتقالات روز در جیب من است

چرا به سراغ نسخه جدید منتشر شده یک بازی فوتبال می‌روید؟ مهم این نیست که گیمر حرفه‌ای باشید یا آماتور، مهم این است که یکی از حداقل انتظارهای یک خریدار بازی فوتبال به روزرسانی و آپدیت آخرین نقل و انتقالات بازیکنان فوتبال دنیا است. شما می‌خواهید وقتی وارد ترکیب تیم خود می‌شوید، بتوانید از ستاره باشگاه که میلیون‌ها دلار برای خرید آن هزینه شده است، در ترکیب خود استفاده کنید. Fifa کوچکترین تغییرات در ترکیب تیم‌های اروپایی را هم انجام می‌دهد و این یعنی با خیال راحت می‌توانید وارد بازی شوید و حتی از یک بازیکن 17 ساله خود که در همان سال به ترکیب تیم بزرگسالان اضافه شده است، استفاده کنید. در کنار این موضوع قابلیت به روزرسانی هفتگی نقل و انتقالات و قدرت‌های بازیکنان در بازی Fifa یک آپشن فوق‌العاده است. شما کافی است هر هفته به اینترنت متصل شوید و آخرین لیست بازیکنان با توجه به تغییرات توانایی آن‌ها، مصدومیت‌ها و ... را با کمترین حجم ( نزدیک 10 مگابایت) از اینترنت دانلود کنید. حالا شما پا به پای فوتبال روز دنیا در حال جلو رفتن هستید.

 

رقیب آنلاین می‌طلبم!

تنها یک جست‌وجوي کوتاه در اینترنت می‌تواند شما را با میزان محبوبیت این بازی در دنیا آشنا کند. فروش چندین برابری این بازی نسبت به رقیب خود این قابلیت را به شما می‌دهد که بتوانید به عنوان یک خوره فوتبال در ایران با خوره‌های فوتبال در دیگر کشورها کل کل کنید و در مسابقات آنلاین شرکت کنید. قابلیت بازی آنلاین هرچند مختص Fifa نیست و شرکت کونامی نیز از این قابلیت برخوردار است ولی باید گفت که این کجا و آن کجا. بعد از ارتقایی که از نسخه Fifa 13 به بعد در سیستم آنلاین بازی دادند، کار را به جایی رساندند که به طور کلی رقیب ژاپنی آن‌ها قید رقابت در این حوزه را زد. شما می‌توانید خیلی ساده همان طور که بر روی مبل خانه خود تکیه داده‌اید و چایی میل می‌کنید با یک طرفدار دو آتیشه لیورپول در انگلستان وارد مسابقه شوید. البته برای استفاده از این قابلیت در ایران نیاز به دست به جیب شدن برای خرید نسخه اصلی این بازی هستيد.

 

با هر نسخه جدید غافلگیر می‌شوم

Fifa برای طرفداران خود همیشه یک سورپرایز دارد. اگه باورتان نمی‌شود، یکی یکی نسخه‌های مختلفی که در این چندساله منتشر شده را با یکدیگر مقایسه کنید. یکبار به سراغ پویایی در آب و هوا بازی می‌رود تا شما در بین مسابقه تغییرات جوی را حس کنید، یکبار به شما اجازه مدیریت دروازه‌بان و اینکه به عنوان یک دروازبان در بازی حاضر شوید را می‌دهد و ... در آخرین نسخه منتشر شده از این بازی هم شما می‌توانید با دنیای فوتبال زنان آشنا شوید و در جام جهانی فوتبال زنان شرکت کنید. ستارگان فوتبال زنان دنیا که بیشتر مربوط به تیم ملی فوتبال زنان آمریکا است را با تمام ظرافت‌های گرافیکی و تکنیکی که در مورد ستارگانی مثل مسی و رونالدو رعایت شده است، در نسخه جدید طراحی شده است. 

 

علاوه بر بازی، تیم‌داری می‌کنم!

شاید این جمله کمی عجیب باشد ولی Fifa این اجازه را به شما می‌دهد که لذت بازی کردن با تیم لیک دسته سوم انگلستان را هم ببرید. شما می‌توانید مانند یک مربی تازه کار که نمی‌خواهد از رابطه برای ورود به دنیای مربی‌گری استفاده کند (!) از سرمربی‌گری یک تیم دسته دومی شروع کنید. تیم‌تان را تقویت کنید و کم کم با صعود به لیگ‌های بالاتر مطرح شوید و از تیم‌های بهتر پیشنهاد مربی‌گری بگیرید. Fifa تمام لیگ‌های معتبر دنیا را دارد و در کنارش کلی لیگ فرعی هم مانند لیگ کشور عربستان، بلژیک، ... را اضافه کرده است. شما از بین این همه تیم بالاخره یکی از آن‌ها چشم‌تان را می‌گیرد. هر سال با توجه به نظرسنجی که در سایت رسمی EA انجام می‌شود، یک لیگ به صورت رسمی به بازی اضافه می‌شود. هرچند ایرانی‌ها چند سالی است که برای ورود لیگ کشورمان سعی و تلاش می‌کنند ولی فعلا نتوانستیم در این نظرسنجی اول شویم. 

 

PES بازم چون...

بر و بچ پایه، اهل PES هستند!

برای به دست آوردن میزان محبوبیت این دو بازی نمی‌توانید به سایت‌های خارجی اکتفا کنید چون در کشورهایی از جمله کشور خودمان بازی‌ها به صورت کپی به فروش می‌رسد و همین موضوع باعث شده است که در آمار جهانی آن این میزان فروش محسوب نشود. در کشور خودمان با توجه به نظرسنجی‌های مختلف هرچند که Fifaیی‌ها کم کم در حال نزدیک شدن به PES هستند ولی هنوز هم این شرکت ژاپنی است که در صدر فروش در کشور حضور دارد. گیمرهای ایرانی بیشتر چشم‌شان را بازی PES  گرفته است و به همین دلیل شاهد این هستیم که هر چند در دنیا نسخه سال گذشته این بازی با انتقادها جدی همراه شد ولی باز هم در ایران بیشترین آمار فروش را داشت.

 

همه چیز حتی لیگ ایران را به بازی می‌چسبانم!

برای نصب بازی و استفاده از پچ‌های مختلف این بازی شما با مشکل جدی روبه‌رو نیستید. بازی PES برخلاف رقیب خود که مخصوصا در نسخه pc با مشکل جدی نصب روبه‌رو است، به راحتی اجازه لذت بردن از بازی محبوب‌تان را به شما می‌دهد. از طرف دیگر شما تنها در این بازی است که می‌توانید از لذت بازی کردن با تیم‌های ایرانی بهره ببرید. کافی است یکی، دو ماهی از انتشار هر نسخه بازی PES بگذرد تا شرکت‌های مختلف ایرانی با توزیع ورژن‌های جدید این بازی، لیگ برتر ایران، جام باشگاه‌های آسیا و ... را به بازی اضافه کنند. پوسترهایی که از روی آن‌ها نوشته شده است، فوتبال با گزارش گزارشگر محبوب شما، عادل فردوسی پور یا جواد خیابانی، مربوط به بازی‌های شرکت کونامی است. تغییرپذیری راحت برای بومی کردن بازی هر کشور، یکی از قابلیت‌های مهم فوتبال شرکت کونامی است.

 

دو سوته توپ گوش دروازه است!

چند درصد خریداران بازی‌های فوتبال را گیمرهای حرفه‌ای و چند درصد آن‌ها را آدم‌های معمولی که صرفا برای سرگرمی به سراغ بازی می‌روند، تشکیل می‌دهند؟ خیلی از خریداران بازی‌ فوتبال پسرهای دبیرستانی هستند که دلشان بازی کردن و سرگرم شدن را می‌خواهد و به همین دلیل هیچ علاقه ندارد که با منوي شلوغ و گاها گیج کننده Fifa سر و کله بزند. از طرف دیگر گیم پلی PES قطعا ساده‌تر از هم نوع خود است و همین موضوع یکی از دلایل محبوبیت بالا PES در ایران است. باز بودن PES این قابلیت را برای شما به ارمغان می‌آورد که در جمع‌های دوستانه بتوانید با دیگر دوستان‌تان که احتمالا آن‌ها هم PES باز هستند حسابی کل کل کنید. شما می‌خواهید دقایقی که دسته بازی را در دست دارید، از آن لذت ببرید و حداقل بتوانید توپ را وارد دروازه حریف کنید، دلتان سر و کله زدن چند ساعته برای یادگیری بازی را نمی‌خواهد. فوتبال بازی کردن که دیگر یاد گرفتن نمی‌خواهد، می‌خواهد؟

 

ستاره‌های فوتبالی‌ام خوشگل هستند!

هرچند هر ساله Fifa بر روی شبیه‌سازهای خود از ستارگان مانور زیادی می‌دهد و با استفاده از سیتسم «موشن کپچر» و ... تمام حرکات بازیکنان را اسکن می‌کند ولی هنوز که هنوز است بسیاری از طرفداران فوتبال حتی کسانی که Fifa باز هستند، گرافیک چهره و حرکات بازیکنان PES را به واقعیت نزدیک‌تر می‌دانند. شرکت کونامی برای تبلیغات خود در نسخه آخر منتشر شده که توسط چند سایت معتبر بازی با نمره خوب 9 همراه شده است، اعلام کرده: «ما تنها چهره نیمار را اسکن کرده‌ایم ولی خودتان مقایسه کنید». موتورهای گرافیکی قوی که شرکت کونامی در اختیار دارد و توانسته به کمک آن‌ها بازی‌های پرطرفداری مثل «متال گرز» را بسازد، حتی اخم چهره بازیکنان یا عرق بر روی پیشانی آن‌ها را به نمایش می‌گذارد. 

 

باگ‌های بازی‌ام رو به پایان است!

یکی از خرده‌هایی که به بازی PES گرفته می‌شود، این است که باگ‌ها (اشکالات) این بازی قابلیت گل‌های عجیب را به بازی کننده‌ها می‌دهد ولی این اشکال برای رقیب‌های Fifa باز نیز به تعداد زیاد اتفاق می‌افتد، به طور مثال هوش پایین دروازبان‌ها در نسخه قبلی بازی Fifa حسابی صدای کاربران را درآورده بود، از طرف دیگر شرکت سازنده بازی PES هر سال با تغییرات زیادی که در گیم پلی ایجاد می‌کند، سعی در از بین بردن این باگ‌ها دارد. کاری که به نظر می‌رسد کم کم در حال رسیدن به آن است و احتمالا در نسخه‌های پیش رو این بازی باید شاهد یکی از کم باگ‌ترین بازی‌های فوتبال تاریخ باشیم.

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧