5 رنگی دلربا
شما هم متهم به کوررنگی هستید؟!

5 رنگی دلربا

نویسنده : مریم ملی

نخودی یا بژ، آجری یا خردلی، نیلی یا فیروزه‌ای؟ حتما خیلیها شوخی شقایق دهقان در استندآپ کمدی خندوانه رو به یاد دارید، وقتی که بعضیها را برای عدم توانایی در تشخیص رنگهای مختلف مورد انتقاد قرار میداد. اما واقعیت این است که این قضیه عدم تشخیص رنگ‌ها و یا حتی عدم توانایی در ایجاد هارمونی رنگی بین وسایل خانه و لباس‌ها و محل کار از مشکلات خیلیهایمان است. ما علی رغم همه ادعایی که در هماهنگ کردن لباسهایمان داریم در بیشتر مواقع انتخابهای درستی برای ایجاد یک هارمونی موفق نداریم. معمولا یک طوری لباس می‌پوشیم که یا سرتاپایمان یک رنگ میشود یا اینکه رنگهای به کار رفته در لباسهایمان آن قدر از هم متفاوت و بی ربط هستند که انگشتنما می‌شویم. این میشود که گاهی کلا بیخیال رنگها میشویم و از مدرسه و دانشگاه گرفته تا محیط کار و مهمانیهای رسمی و دور همیهای رفقا و سرکوچه رفتن برای خرید دو عدد نان، لباسهایمان محدود میشوند به رنگ مشکی. خانه یا اتاقمان هم وضعیت بهتری ندارد. این بار سعی کردیم پیشنهادهایی برای آنها که میخواهند زیباتر و کاربردیتر از رنگها استفاده کنند داشته باشیم. با توجه به این که رنگ‌های اصلی در دایره رنگ آبی، سبز، قرمز، زرد، بنفش هستند مطلب بیشتر حول همین چند رنگ و نحوه کاربری‌شان در پوشش و دکوراسیون است.

 

آبی آرامش است، خوشحالی است

رنگ آبی بیشتر فضای آرامش و وفاداری را تداعی میکند. به لحاظ روان‌شناسی رنگ آبی می‌تواند حس امید و صلح را در افراد به وجود بیاورد. فیروزه‌ای، آبی آسمانی، آبی دریایی، آبی کبریتی، آبی لجنی، نیلی، سورمه‌ای، لاجوردی، آبی نفتی بخش‌های اصلی طیف آبی را تشکیل می‌دهند. قبل از هر چیز بهتر است بدانید که زیبایی اتاق یا لباس‌تان الزاما به معنای استفاده از رنگهای کاملا نزدیک به هم نیست. شما انتخابهای گسترده تری دارید که می تواند ترکیب رنگی بسیار جذابتری برایتان بیافریند. اگر میخواهید بدانید که در لباس‌های¬تان رنگ آبی را با چه رنگ دیگری می‌توانید به کار ببرید باید چند تا از قوانین شناخت رنگها را اجرایی کنید مثلا قانون رنگهای متشابه میگوید که در دایره رنگها، با جهت حرکت عقربههای ساعت هر دو رنگی که کنار هم هستند قابلیت ایجاد هارمونی دارند. برای آبی میشود رنگ سبز را پیشنهاد کرد. رنگ سوم در تزیینات اتاق یا جور کردن لباس¬ها با هم میتواند یک رنگ خنثی باشد مثل خاکستری. قانون رنگ¬های مکمل میگوید آبی را میشود با رنگ مقابلش در دایره رنگ یعنی نارنجی به کار برد. این ترکیب نوعی هیجان و جذب کنندگی دارد و چشم را بیشتر درگیر می‌کند. استفاده از الگوی طیف رنگ‌های آبی هم میتواند بسیار زیبا باشد. مثلا ترکیب فیروزه‌ای و لاجوردی و یک رنگ خنثی و ترکیبهایی شبیه به این. در اصول انتخاب لباس استفاده از آبی‌های خال خالی یا راه دار و ست کردنش با لباس تک رنگی که هارمونی مشخصی با آن داشته باشد هم میتواند زیبایی خاص خودش را داشته باشد. 

 

خونه باید سبز باشه

برای چشم انسان سبز ملایمترین رنگ به حساب میآید. سبز، رنگ غالب در طبیعت است و همیشه تسکین دهنده است. سبز، رنگی است برای کنجکاوها و آنها که دوست دارند بیشتر کند و کاو کنند. طیف رنگ سبز شامل رنگ‌های خوبی مثل: مغز پسته‌ای، سبز لجنی، سبز چمنی، یشمی، سبز ارتشی، زیتونی، خزهای، سبز کبریتی و ... است. همانطور که در توضیح رنگ آبی گفتیم رنگ متشابه سبز، آبی است. قانون رنگ مکمل میگوید که رنگ سبز را می‌توانید با رنگ قرمز به کار ببرید مثل رنگ‌بندي دكور و هويت بصري خندوانه. این ترکیب یادآور زیبایی طبیعت است و می‌توان با انتخاب طیف مناسب و درجه کم رنگ و پر رنگی به جذابیتش افزود. این کنتراست بالا در رنگهای مکمل، بیشتر در المان‌های کوچک خودش را نشان می‌دهد و تاثیرگذار می‌شود مثلا مانتو سبز با گل‌های کوچک قرمز پراکنده. یا استفاده از کوسنهای طیف قرمز روی مبلمان طیف سبز. اگر سبز را برای اتاق یا منزلتان انتخاب کردهاید حتما آن را با یکی از رنگهای مکمل یا متشابه یا رنگی مثل کرم و سفید و خاکستری ترکیب کنید. سبز از آن  رنگهایی است در یک ترکیب‌بندی درست، خیلی بهتر خودش را نشان میدهد تا به شکل تک. حتی اگر در دکورتان رنگ سبز ندارید میتوانید با انتخاب چند گلدان سرسبز آپارتمانی به اتاقتان زیبایی و سرزندگی رنگ سبز را هدیه دهید. در انتخاب لباسها میتوانید با کمک رنگ‌های متضاد سبز ایدههای خیلی خوبی بسازید مثلا یشمی و نارنجی. برای تشخیص رنگهای متضاد باید بدانید در دایره رنگها میان هر رنگ و رنگ متضادش سه رنگ فاصله است. 

 

رمز و رازهای یک رنگ اشرافی

رنگ بنفش رنگ صلح و شکوه است. رنگی که مورد نظر ملکههای اشرافی بوده و همیشه حالتی رمزآمیز به همراه دارد. بنفش در زمره رنگ‌های سرد قرار دارد. قانون مکمل‌ها میگوید بنفش با زرد ترکیب خوبی میسازد که نشاط بخش است. از طرفی بنابه دایره رنگ‌ها بنفش رنگ متشابه نارنجی است. طیف بنفش شامل این رنگ‌هاست: بادمجانی، ارکیده، بنفش سیر، بنفش آبی، مخملی، یاسی، سرخابی، نیلی سیر و... اگر می‌خواهید از طیف بنفش برای منزلتان استفاده کنید از ترکیبب بنفش و سفید غافل نشوید. پارچه‌های صورتی کم رنگ میتوانند بنفش مورد نظرتان را ملیحتر و چشم نوازتر کنند. اگر میخواهید بنفش را به اتاق خواب و یا پذیراییتان اضافه کنید، پس باید بدانید که این رنگ قرار است در اتاق‌تان پادشاهی کند و همه چشم‌ها را به خودش جلب کند! بنفش در مقابل هیچ دکوراسیون و یا رنگی عقب نمی‌نشیند و همیشه در مرکز توجه است. در دکوراسیون منزل سبک مدرنی ایجاد می‌کند. استفاده از چند رنگ از طیف بنفش در انتخاب لباس میتواند بسیار هنرمندانه به نظر برسد مثلا مخملی و بادمجانی به همراه کیف و کفش کرم. و البته پیشنهادی برای لباسهای دخترخانمها؛ پارچههای گلدار با رنگ غالب طیف بنفش و پس زمینه روشن می¬توانند کاندیدای خوبی برای یک ترکیب‌بندی موفق با خود رنگ بنفش در لباس‌های تان باشد. آقاپسرها می¬توانند از طیف بنفش و خاکستری یا آبی نفتی در لباسهایشان استفاده کنند. 

 

از آتش تا لاله‌های سرخ

قرمز رنگ زبانههای آتش، شور و نشاط است. مکانی که رنگ قرمز داشته باشد نمیتواند جای مناسبی برای مطالعه یا تمرکز باشد. شاخصترین رنگهای طیف قرمز به این قرار است: عنابی، قرمز شرابی، زرشکی، قرمز حنایی، جگری، قرمز قهوه‌ای و... رنگ مکمل قرمز همان رنگ سبز است که قبلا گفتیم و رنگ متشابه آن نارنجی است که ترکیب گرم و پر شوری میآفریند. قرمز جزو رنگهای بسیار گرم است و به همین خاطر است که استفاده یک دست از آن، چه در لباس و چه در دکوراسیون ممکن است چشم را آزار دهد و برای همین توصیه میشود در کنار رنگ‌های روشنتر و همچنین رنگهای خنثی مانند مشکی و خاکستری و سفید به کار رود تا انرژی توام با صمیمت را القا کند و کمی ملیح‌تر بشود. کم و زیاد کردن تناژ قرمز در لباسها هم، گزینه خوبی برای فرار از توی چشم بودن قرمز است. اگر به قرمز و نارنجی کمی آبی روشن هم اضافه شود ترکیب بندی خاص دیگری به دست میدهد که هم آرام بخش است هم چشم نواز. 

 

زرد یعنی بازم بتاب

زرد در فرهنگهای مختلف معناهای متفاوتی دارد. زرد یک رنگ گرم به حساب میآید که تمرکز را افزایش می‌دهد و توجه را جلب میکند. برای همین برای خیلی از اخطارها به کار میرود. زرد نوعی خیرگی ایجاد میکند برای همین هنرمندان و طراحان سفارش میکنند حتما از تناژ کم رنگ زرد برای لباسها و اتاق خواب استفاده کنید. از طرفی زرد رنگی است که در ارتقای حافظه موثر و هم چنین انرژی بخش و محرک است.طیف رنگ زرد به این شکل است: شیری، کره‌ای، لیمویی، نخودی، خاکی، هلویی، کهربایی، ماشی و خود زرد. رنگ متشابه زرد در دایره رنگ‌ها سبز مغز پسته‌ای است که ترکیبش یادآور مناظر بکر و جوانه‌های اوایل بهار است. رنگ مکمل زرد طبق گفته‌های قبلی بنفش است که به دلیل کنتراست جلوه خاصی به دکوراسیون خانه می‌بخشد. طراحان و معمارهای داخلی این رنگ را بیشتر برای فضای نشمین  و آشپرخانه منازل پیشنهاد میدهند و نه برای اتاق خواب چرا که به لحاظ روان‌شناختی زرد رنگ پر شور و خاصی است که باعث بالا رفتن سوخت و ساز بدن میشود. برای پر نور نشان دادن فضای اتاق‌ها زرد می‌تواند خیلی کاربردی باشد چون خودش نماد خورشید است و تابش نور. چوب قهوه‌ای می‌تواند خیلی خوب با رنگ زرد سازگار شود حتی تکه‌های چوب طبیعی و نوارهای کنفی و چتایی می‌توانند در تزیینات اتاق با رنگ‌های لیمویی و نخودی ترکیب زیبایی به دست بدهند.

 

** پیشنهادهای جیم صرفا با توجه به اصول رنگ‌شناسی و هارمونی ارائه شده و توضیحات دقیق برای هماهنگ کردن مدل پوشش و لباس وجود ندارد، چون مهم‌ترین نکته و قدم اول همین است که در انتخاب رنگ لباسهایمان دقت به خرج بدهیم و سلیقهمان را قوت بخشیم.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧