نمادي به نام خانواده!
به بهانه روز خانواده

نمادي به نام خانواده!

نویسنده :

خودتان را به هر دري مي‌زنيد و برنامه‌ريزي مي‌کنيد که ازدواج کنيد و خانواده‌اي تشکيل بدهيد باقلوا! اما غافل از اين که همين الان يعني دقيقا الان توي يک خانواده بزرگ زندگي مي‌کنيد خانواده‌اي که توي آن به دنيا آمده‌ايد يعني پدر و مادر و برادر و خواهرتان سال‌هاست که در کنار شما هستند و شما هر روز بي‌تفاوت کيف‌تان را روي دوش مي‌اندازيد و بي‌خيال آن‌ها مي‌رويد به دنبال متر کردن خيابان‌ها! و با خودتان فکر مي‌کنيد هر وقت بخت‌تان باز شد و ازدواج کرديد يک خانواده درست مي‌کنيد که همه انگشت به دهان مي‌مانند غافل از اين که اگر امروز خانواده خوب و سالمي را تجربه نکنيد فردا هم نمي‌توانيد خانواده سالمي را داشته باشيد. اگر دل‌تان مي‌خواهد هم امروز خانواده خوب و آرامي را تجربه کنيد و هم فردا بتوانيد خانواده سالمي را درست کنيد لطفا تا در دوره مجردي به سر مي‌بريد کمي خانواده‌داري را ياد بگيريد که بعدا اميدي باشد براي اين که يک خانواده درست و درمان شکل بدهيد. از قديم گفته‌اند اگر الان توي خانواده خوبي زندگي نکنيد و گند زده باشيد به زندگي خودتان و پدر و مادر و خواهر و برادرتان عمرا بعدا بتوانيد خانواده سالم و خوبي را تشکيل دهيد! از اين همه خانواده خانواده‌اي که گفتم ديگر متوجه شديد موضوع اين شماره چيست!

خانواده که مي‌گويند يعني چي؟!
همين الان شما در يک خانواده چند نفره زندگي مي‌کنيد و فرزند آن خانواده محسوب مي‌شويد جايي که در آن بزرگ شده‌ايد و حالا به جايي رسيده‌ايد که خودتان هم دوست داريد خانواده دار شويد! خيلي از ما آدم‌ها فکر مي‌کنيم خانواده يعني جايي شبيه خوابگاه دانشگاه که صبح از آن خارج مي‌شويم و شب براي خواب بر مي‌گرديم! خيلي‌هايمان فکر مي‌کنيم خانواده يعني کساني که ما را از نظر مالي تأمين کنند و به خوراک و پوشاک‌مان برسند و... و البته خيلي‌ها هم اين طوري فکر نمي‌کنند. راستش را بخواهيد اهميت خانواده فراتر از آن چيزي است که ما آدم‌ها فکر مي‌کنيم. کارشناسان مي‌گويند خانواده بستر اصلي براي رشد فردي، اجتماعي، عاطفي، رواني، اقتصادي و جسمي يک آدم است. براي همين اگر خانواده سالم و درستي نداشته باشيم معلوم نيست چه بر سر رشد ما مي‌آيد و تازه همين خانواده قرار است بشود مهره اصلي جامعه و اگر خانواده سالمي نداشته باشيم بايد از خير يک جامعه خوب و سالم هم بگذريم! اگر دل‌تان براي خودتان و جامعه‌تان مي‌سوزد و دوست داريد که به قول خودتان خوشبخت شويد و تازه بعد از ازدواج هم زندگي خوبي داشته باشيد زندگي با پدر و مادر و خواهر و برادرتان را جدي بگيريد.

خانواده که مي‌گويند يعني چي؟!
يا شما خانواده خوب و آرام و سالمي داريد که بايد برويد خدا را شکر کنيد و يا نداريد و خانواده‌تان بيشتر شبيه همان خوابگاه است و يا حتي در همين حد هم نيست و بيشتر شبيه ميدان جنگ است تا خانواده! در اين دو حالت آخر بهتر است يک فکري به حال خانواده‌تان بکنيد و به آن سر و ساماني بدهيد. ما فکر مي کنيم اگر قرار است شما يک سر و ساماني به خانواده خودتان بدهيد اين موارد زير را جدي بگيريد:

با هم صحبت کنيد
يکي از ويژگي‌ها و رمزهاي موفقيت خانواده سالم صحبت و گفت‌وگو است. در خانواده‌هاي سالم اعضاي خانواده با هم گفت‌وگو مي‌کنند يعني مي‌نشينند و با هم حرف مي‌زنند. اين گفت‌وگو مي‌تواند براي مشورت کردن باشد، مي‌تواند براي حل کردن يک مشکل و يا يک مسئله باشد، مي‌تواند براي ابراز محبت باشد، يا حتي مي‌تواند صحبت‌هاي خيلي معمولي باشد. اين صحبت کردن‌ها ميزان تعامل و همراهي اعضاي خانواده را با هم بيشتر مي‌کند و باعث همدلي بين آن‌ها مي‌شود و از همه مهمتر بهانه‌اي است براي اين که اعضاي خانواده وقت بيشتري را با هم بگذرانند و در کنار هم باشند و به هم نزديکتر شوند.

قانون وضع کنيد
براي اين که دائم براي هر مسئله‌اي نخواهيد بزنيد توي سر و کله هم و هر موضوع پيش پا افتاده‌اي باعث جنگ جهاني نشود بهتر است با همفکري همه اعضاي خانواده براي خانه خود قانون وضع کنيد. سعي کنيد در تعيين قوانين خيلي سختگير نباشيد چون باعث مي‌شود فضاي خانواده‌تان سرد و خشک شود. وقتي با همفکري و مشورت هم براي تمام مسائل خانوادگي خود قانون تعيين کنيد همه نسبت به اجراي آن پاي بند هستند. وجود اين قانون‌ها هم از بي‌نظمي و به هم ريختگي فضاي خانه جلوگيري مي‌کند و هم باعث امنيت رواني اعضاي خانواده مي‌شود. آن وقت از نااميدي و ياس هم جلوگيري مي‌کند و مي‌تواند شما را بهتر و راحت‌تر به اهداف‌تان برساند.

مسئوليت‌پذير باشيد
اول کارهاي خانه را بين خودتان عادلانه و منصفانه تقسيم کنيد و بعد هم ياد بگيريد پاي مسئوليتي که قبول کرده‌ايد بمانيد. مسئوليت‌پذيري يکي از همان کليدهاي خانواده موفق و درست و حسابي است. اگر هر کسي از اعضاي خانواده مثل يک بچه خوب مسئوليتي که بر عهده‌اش است را انجام دهد ديگر بهانه‌اي براي جنگ و دعوا وجود ندارد و فضاي خانه هم آماده است براي اين که شما خودتان را بترکانيد. (يعني استعدادهاي‌تان را شکوفا کنيد).

به همديگر توجه کنيد
يکي از مهمترين وظايف اعضاي خانواده نسبت به هم توجه به نيازهاي يکديگر است يعني خيلي از نيازهاي روحي، رواني، اجتماعي، جسمي، عاطفي و حتي مالي شما بستگي به خانواده‌تان دارد و بايد در خانواده تأمين شود. پس سعي کنيد نوع روابط خود را طوري مديريت کنيد که بتوانيد پاسخ اين نيازها را بدهيد اولين نياز هر عضو خانواده روابط عاطفي است که بايد تأمين شود. صميمت و محبت هم فضاي خانواده را شاد و سالم نگه مي‌دارد. هم باعث رشد و ارتقاي عاطفي شما در خانواده مي‌شود و آسيب‌هاي خانواده را کم مي‌کند. خانواده‌هايي که روابط عاطفي خوبي دارند کمتر با هم دچار مشکل مي‌شوند اعتماد به نفس اعضاي خانواده زياد مي‌شود و همدلي و مقاومت‌شان در مشکلات و سختي‌ها بيشتر مي‌شود در نتيجه راحت‌تر مي‌توانند آن‌ها را حل کنند.

احترام و اعتماد
يکي از آن چيزهايي که خيلي خيلي در خوب بودن خانواده شما نقش دارد نوع رفتاري است که شما با هم داريد. يعني از نوع لحن صحبت کردن بگيريد تا نوع کلماتي که به کار مي‌بريد. فراموش نکنيد که خانواده شما بچه‌هاي سر کوچه يا همکلاس‌هاي دانشگاه يا حتي بچه‌هاي جيم نيستند که متوجه بعضي از کلمات شما شوند، پس نوع ادبيات و کلماتي که در خانواده به کار مي‌بريد مهم است. هر چه‌قدر بيشتر به يکديگر احترام بگذاريد محبت شما نسبت به هم بيشتر مي‌شود. فکر نکنيد صميميت يعني انجام هر حرکتي و يا گفتن هر جمله‌اي! احترام گذاشتن باعث ايجاد محبت عميق در وجود شما مي‌شود که با هر جر و بحثي از بين نمي‌رود. در کنار احترام، اعتماد و اطمينان خاطر داشتن نسبت به همديگر از اتفاق‌هايي است که اگر نباشد رابطه خوبي بين اعضاي خانواده ايجاد نمي‌شود اعتماد متقابل پايه شکل گيري هر رابطه‌اي است مخصوصا بين اعضاي خانواده.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
کافه جهان نما

چین، سرزمین دیوار بلند اعتماد

٩٦/٠٢/٢٨
درباره فردوسی و ادبیات حماسی به مناسبت روز بزرگداشت این شاعر نامی

حکیم زبان فارسی

٩٦/٠٢/٢٨
برگزیده سایت

اضافی‌ها را قیچی کنید!

٩٦/٠٢/٢٨
گزیده‌هایی درباره بهداشت فردی در فصل گرم

خرده جنایت‌های شهروندی!

٩٦/٠٢/٢٨
دات کام

روباتی برای نجات حجم اینترنت‌شما

٩٦/٠٢/٢٨
جارچی 486

اندر حکایت فردای انتخابات

٩٦/٠٢/٢٨
شاخ هفته

روزی روزگاری وبلاگ نویسی

٩٦/٠٢/٢٨
یادداشت شفاهی

مردم هنوز هم به ادبیات‌حماسی نیازمندند

٩٦/٠٢/٢٨
شگرد خفن

نکات طلایی مرورگر که تا به حال نمی‌دانستید

٩٦/٠٢/٢٨
درباره الکساندر نوری که به یکی از شگفتی‌های امسال بوندس لیگای آلمان تبدیل شده است

نور علی نور!

٩٦/٠٢/٢٨

ایران، یک کیس خاص

٩٦/٠٢/٢٨
جالباسی

دمپایی‌های الماس نشان!

٩٦/٠٢/٢٨
مینی‌ها

مینی 486

٩٦/٠٢/٢٨
مینیمال

شورای خوشگل‌ها

٩٦/٠٢/٢٨
کوتاه و خودمانی درباره این‌که چرا شرکت در انتخابات خیلی خیلی خیلی مهم است

می‌سازمت به رای

٩٦/٠٢/٢٨
ناصرخان آکتور سینما

عيب او جمله بگفتى هنرش نيز....

٩٦/٠٣/٠٤
شاخ هفته

برادر جان

٩٦/٠٣/٠٤
گفت‌وگوی جیم با «رضا علیپور» قهرمان سنگ نوردی جهان

خوشحالم توانستم رکوردی را به نام ایران ثبت کنم

٩٦/٠٢/٢٨
خیلی کوتاه و مختصر درباره دلایلی که رای دادن را لازم می‌کند

يك رد گزينه جمع و جور!

٩٦/٠٢/٢٨
ذهن زیبا

ذهن زیبا 487

٩٦/٠٣/٠٤
تبلیغات
تبلیغات