60 روز با پوتین
آن‌چه برای یک سرباز در دوره آموزشی اتفاق می‌افتد

60 روز با پوتین

نویسنده : مجید حسین زاده

«چراغ‌های آسایشگاه روشن شد و سربازی با صدای بلند می‌گفت: «بیدار شوید، بیدار شوید که وقت نماز شده است!». اولش فکر کردم سر کاری است چون هنوز ساعت 4 بود و تا آن‌جایی که من خبر داشتم تا اذان صبح 40 دقیقه‌ای مانده بود. آمدم که دوباره پتو را بر روی سرم بکشم ولی احساس کردم سر و صدای زیادی از بیرون آسایشگاه می‌آید...»

 اگر یادتان باشد هفته گذشته، گزارشی از چگونگی اعزام یک سرباز به دوره آموزشی سربازی در همین صفحه چاپ شد. در قسمت اول این گزارش به نکاتی اشاره شد که تا قبل از بیدار شدن برای حضور در اولین روز رسمی در پادگان نظامی باید می‌دانستید. در ادامه این مطلب تلاش شده است تا به مهم‌ترین اتفاقاتی که در 2 ماه آموزشی در پادگان می‌افتد، بپردازيم...

 

یک نکته که همین حالا باید بدانید

«به صف شوید.». این جمله را هزاران بار در دوره آموزشی خواهید شنید چراکه اصولا یکی از اعصاب خردکن‌ترین کارها در سربازی به صف شدن است. این را هم بدانید که سربازهای هر گروهان در روزهای ابتدایی به ترتیب قد در صف‌هایی که معمولا 12 نفر در صف اول آن هستند، می‌ایستند و بر همان اساس، کد سربازی‌شان مشخص می‌شود. در ضمن تقریبا هر 70 سرباز یک دسته، هر 2 دسته یک گروهان و هر 3 تا 6 گروهان یک گردان را تشکیل می‌دهند.

 

از 4 تا 6:30: 

ساعت 4 صبح توسط نگهبان آسایشگاه با روشن کردن چراغ‌ها بیدار باش زده می‌شود. به طور مثال در آسایشگاه 140 نفری ما که تنها 8 سرویس بهداشتی داشت، در مدت 40 دقیقه همه باید بیدار می‌شدند و بعد از رفتن به سرویس بهداشتی و گرفتن وضو برای حرکت به سمت مسجد در مقابل آسایشگاه به صف شوند. دلیل سر و صدایی که در ابتدای این گزارش به آن اشاره کردم، همین شلوغی عجیب و غریب صف سرویس بهداشتی بود که البته در روزهای بعد تا حدودی به آن عادت کردم. فاصله خوابگاه ما تا مسجد تقریبا 10 دقیقه بود که در حالت خواب و بیداری آن را می‌‌رفتیم و از آن زمان‌هایی بود که کمتر سربازی صحبت می‌کرد چون چرتش می‌پرید! بعد از اقامه نماز صبح و تعقیبات آن، به سمت سلف پادگان حرکت می‌کردیم. صبحانه‌های پادگان هم خیلی متنوع نیستند: پنیر ( یک قالب برای 10 نفر)  و 3 عدد خرما یا یک تخم‌مرغ آب پز با 2 عدد خیارشور یا یک کره 10 گرمی و یک عسل یک نفره. بعد از خوردن صبحانه، 45 دقیقه فرصت بود تا خودمان را برای شروع سایر برنامه‌های روز به صورت جدی آماده کنیم. در این فرصت زمانی برای خواب نبود چون در قدم اول باید اسلحه‌هایمان را تحویل می‌گرفتیم، سپس پوتین‌هایمان را واکس می‌زدیم، پتوهای‌مان را آنکادر می‌کردیم، مروری بر مطالب نظامی گفته شده در کلاس‌های روزهای قبل می‌داشتیم و اگر کار شخصی دیگری داشتیم انجام می‌دادیم.

 

از 6:30 تا 7:15:

در این فرصت برای آخرین بار مرتب بودن همه جیب‌های لباس‌هایمان (همان‌طور که می‌دانید تعداد جیب‌های لباس‌های نظامی بالا است!) را بررسی می‌کنیم که مرتب باشد و در کمتر از 10 دقیقه، همه سربازان گردان باید به صف شوند تا مراسم صبحگاه برگزار شود. راس ساعت 6 و 45 دقیقه با حضور فرمانده گردان یا فرمانده گروهان و با تلاوت آیاتی از قرآن کریم، مراسم صبحگاه شروع می‌شود. بعد از صبحگاه هم بدون این‌که نظم صف‌ها بهم بخورد به سمت محل تشکیل کلاس‌ها حرکت می‌کنیم البته نه حرکت معمولی! برای رفتن به سمت کلاس‌ها باید در حین خواندن رجز (شعری حماسی که همه باید بلند بخوانند)، به صورت نرمش گونه و با کوبیدن پا به زمین حرکت کنیم.

 

از ساعت 7:15 تا 12:50

کلاس‌های دوران سربازی چند تا فرق اساسی با دانشگاه دارند. اولا که همه پسر هستند و خبری از جزوه گرفتن و جزوه دادن نیست و این‌جا است که به شما ثابت می‌شود پسرها با مفهومی به نام جزوه نوشتن، کاملا ناآشنا هستند. فرق دیگرش پوشش شما است که دیگر خبری از شلوار لی، تی‌شرت آستین کوتاه و کفش راحتی و ... نیست. یک تفاوت دیگرش هم نوع تنبیهات است. این جا به جای کسر نمره، شما را تنبیه‌ فیزیکی/ ورزشی می‌کنند. فقط همین‌قدر بدانید که ایستادن بیش از یک ساعت در حالی که یک پایتان بالا باشد و دراز کشیدن به حالت شنا و ... اشک‌تان را در می‌آورد. البته یک شباهت کلاس‌های سربازی با دانشگاه برای پسرها این است که در هر 2 تلاش برای خوابیدن سر کلاس با چشم‌های باز قابل رویت است! از این موضوع که بگذریم باید بدانید که 3 نوع کلاس آموزشی در سربازی برگزار می‌شود: کلاس‌های عملی، کلاس‌های تئوری و کلاس‌هایی که هم عملی دارند و هم تئوری. کلاس‌های تئوری مانند: احکام، اخلاق، امداد و نجات و ...، کلاس‌های عملی مانند: صف جمع، تربیت بدنی و ... و کلاس‌های تئوری-عملی مانند تاکنیک و ... . بین کلاس‌ها تنها 10 دقیقه فرصت برای استراحت دارید و اگر در این بین به آب خوردن یا سرویس بهداشتی نیاز پیدا کنید، توصیه ما این است که تا ظهر تحمل کنید چون معمولا فاصله آب‌خوری و سرویس‌های بهداشتی با کلاس‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که باید تا آن‌جا بدوید و سریع برگردید وگرنه به کلاس نمی‌رسید و تاخیر و طبیعتا تنبیه انتظارتان را خواهید کشید.

 

از 12:50 تا 15

اگر منتظر هستید که بگویم بعد از 6 ساعت کلاس حالا زمان کمی، فقط کمی استراحت رسیده است باید خدمت‌تان بگویم، زهی خیال باطل! شما از زمان پایان کلاس‌ها، 20 دقیقه فرصت دارید که یقلوی (ظرف غذای در دوره سربازی) و قاشق‌تان را از داخل کمدتان بردارید، اسلحه‌تان را داخل کمدتان بگذارید و از قفل بودن کمد مطمئن شوید، پوتین‌های‌تان را در بیاورید، وضو بگیرید و برای رفتن به سمت نمازخانه به صف شوید. بعد از این‌که همه به صف شدند و آمارگیری انجام شد، به صورت منظم به سمت نمازخانه حرکت می‌کنید. اگر بخواهم سرتان را درد نیاورم باید بگویم که بعد از خواندن نماز و دوباره به صف شدن و آمارگیری باید به سمت سلف برای نوش جان کردن نهار حرکت کنید. شما باید راس ساعت 13:50 به سلف برسید و نهارتان را بگیرید. وعده‌های نهار نیز شامل استامبولی، پلو و تن ماهی، پلو مرغ، پلو قیمه و عدس پلو است. بعد از خوردن نهار باید در صف شستن ظرف بایستید و بعدش هم برگردید به آسایشگاه‌تان. از ساعت 14:30 تا 15 هم فرصت دارید تا چند دقیقه‌ای استراحت کنید. البته در این مدت باید کمدتان را مرتب کنید، اسلحه‌تان را بردارید، پوتین‌های‌تان را بپوشید و در صورت کثیف بودن واکس بزنید و بعدش هم دوباره به صف شوید برای رفتن به کلاس! بنابراین وقتی برای استراحت نمی‌ماند!

 

ساعت 15 تا 17:45

درباره کلاس‌ها که دیگر نیازی به توضیح بیش‌تر نمی‌بینم. فقط این را بدانید که شرکت در کلاس با لباس نظامی و پوتین بعد از خوردن نهار، مثل کندن کوه می‌ماند! زمان‌بندی کلاس‌های بعدازظهر این گونه است: 15 تا 16:15 و 16:25 تا 17:45.

 

ساعت 17:45 تا 19

به آسایشگاه که رسیدید، خودتان را روی تخت نیندازید چون باید ساعت 18 زحمت بکشید و برای شامگاه در محوطه پادگان به صف شوید تا آمارگیری انجام شود. برنامه شامگاه راس ساعت 18 و با تلاوت چند آیه از قرآن‌کریم شروع می‌شود و با آمارگیری به پایان می‌رسد و کمتر از 10 دقیقه طول می‌کشد. الان دیگر به شما تبریک می‌گویم چون حدس‌تان درباره شروع زمان استراحت درست است! شما از 18:10 تا 19 فرصت دارید هر کاری دوست دارید، انجام دهید! به طور مثال با دوستان در محوطه پادگان قدم بزنید و دور از چشم فرماندهان، تخمه بشکنید، گعده‌های کاملا علمی (!) تشکیل دهید، بخوابید و اگر نایی برایتان مانده است ورزش کنید و ... . در ضمن هر 3 روز یک بار هم نوبت گروهان شما می‌شود که شوخ از تن برکنید و به حمام بروید. البته مسیر رفتن تا حمام، ایستادن در صف و دوش گرفتن با شیر آبی که شبیه آب سماور است، همه زمان استراحت‌تان را می‌گیرد.

 

ساعت 19 تا 21:45

نمی‌دانم چرا ولی فرصت استراحت خیلی سریع می‌گذرد و شما از ساعت 19 به مدت 20 دقیقه فرصت دارید تا آماده نماز مغرب شوید و تمام آن کارهایی که برای رفتن به نماز ظهر انجام دادید باید برای نماز مغرب هم انجام دهید. ساعت 20 می‌روید سلف برای شام. معروف‌ترین شام هم دمپایی ابری (نوعی کوکو) است. به جز آن، سوپ، عدسی، کنسرو مرغ و آش هم در وعده‌های شام نوش جان خواهید کرد. بعد از شستن ظرف شام که معمولا خیلی چرب می‌شود باید به آسایشگاه برگردید و خودتان را آماده آخرین برنامه روزانه کنید یعنی مراسم قرق! قرق راس ساعت 21:30 در مقابل درب ورودی هر آسایشگاه با حضور همه اعضای گروهان تشکیل می‌شود. تلاوت چند آیه از قرآن، اعلام فهرست افرادی که باید همان شب نگهبانی بدهند و افرادی که فردا صبح وظیفه نظافت قسمت‌های مختلف آسایشگاه با آن‌ها است، آمارگیری و تمام!

 

21:45 تا 22

قبل از خاموشی کامل، یک ربع فرصت دارید تا مقدمات خواب را فراهم کنید. بعضی‌ها در این فرصت مسواک می‌زنند، بعضی‌ها هم رفتن به تخت و خواب را به همه کار ترجیح می‌دهند. بالاخره راس ساعت 22 همه چراغ‌های آسایشگاه خاموش می‌شود و هیچ سربازی تا یک ساعت بعد از آن اجازه بلند شدن از روی تختش را ندارد. بنابراین همه می‌خوابند و فقط صدای خر و پف دوستان است که آدم را بد خواب می‌کند.

 

برنامه‌هایی که در برنامه روزانه نمی‌گنجد

چند برنامه مفرح(!) دیگر هم هستند که در 2 ماه دوره آموزشی یک یا چندبار تکرار می‌شوند  مانند پرش از خودروی در حال حرکت، میدان تیر و ... که تجربه‌شان جذاب است.

 

بحث شیرین مرخصی و شایعات

اگر در طول 2 ماه آموزشي مناسبت‌هایی که تعطیل رسمی هستند داشته باشید که وسط هفته هم باشند، از یک هفته قبل از آن شایعاتی مطرح می‌شود که به خاطر آن تعطیلی قرار است به سربازان چند روز مرخصی بدهند. یکی می‌گوید که طبیعتا 3 روز مرخصی می‌دهند، دیگری می‌گوید از خود فرمانده پادگان شنیده است که 4 روز مرخصی می‌دهند و یکی دیگر هم می‌گوید 7 سال پیش در چنین شرایطی 5 روز مرخصی داده‌اند! شایعات درباره روز ابتدایی و پایانی مرخصی و تعداد روزهای آن از داغ‌ترین بحث‌های دوره سربازی است. با این حال بدانید که به شایعات دل خوش نکنید راحت‌تر هستید!

 

دنبال پست و مقام باشیم یا نه!؟

درباره عهده‌داری مسئولیت در دوران آموزشی، نظرات متعددی وجود دارد. به سربازهایی که در دوره آموزشی مسئولیتی را بپذیرند، «ارشد» می‌گویند. فقط این را بدانید که این ارشدها نظافت و پست نگهبانی ندارند و این خوبی داشتن مقام در سربازی است! حالا برای این که بدانید خوب است ارشد بشوید یا نه، در ادامه به فهرست ارشدها و وظایف‌شان اشاره می‌کنم و تصمیم‌گیری با خودتان که نظافت و پست نگهبانی دادن بهتر است یا ارشد شدن!

ارشد گروهان: وظیفه این سرباز این است که در همه حال آماده باش بوده و رابط میان سربازها و فرمانده گروهان باشد بنابراین هر دستور فرمانده مانند این که سربازها باید به صف شوند توسط ارشد گروهان به سربازها منتقل و اجرایی می‌شود. 

ارشد سلف: مسئولیت تقسیم عادلانه غذای سربازها و نظافت سلف بر عهده این ارشد است و دوستی با او می‌تواند جیره غذایی شما را چشم نوازتر کند! 

ارشد نظافت: اصرار به تمیز کردن چندین باره کف خوابگاه‌ها، سرویس‌های بهداشتی، حمام‌ها و خالی کردن سطل‌های زباله آسایشگاه از وظایف این ارشد است. 

ارشد دفتردار: بعد از ارشد گروهان، دفتردار بیش‌تر وظایف را بر عهده دارد. او باید طبق یک فهرست کارشناسی شده، هر شب برای تعدادی از سربازها پست نگهبانی و نظافت بچیند. 

ارشد کلاس: وظیفه ارشد کلاس، حضور و غیاب کردن، نظافت کلاس‌ها و اعلام کردن کلاس‌های فوق‌العاده و البته کنسل شده است.

ارشد اسلحه: ارشد اسلحه باید صبح‌ها زودتر از همه بیدار شود و اسلحه‌ها را تحویل و شب‌ها بعد از قرق، هم اسلحه‌ها را تحویل بگیرد و طبیعتا از همه دیرتر بخوابد حتی از ارشد گروهان. بررسی سالم بودن اسلحه‌ها و تعداد آن‌ها از حساس‌ترین کارهای این ارشد است که مسئولیتش را خیلی سنگین می‌کند.

ارشد تجهیزات: تحویل و دریافت کلاه‌آهنی، فانسقه (کمربند سربازی)، جا قمقمه‌ای و تجهیزات مورد نیاز سرباز که هر چند وقت یک‌بار باید تحویل بگیرد و تحویل بدهد از وظایف ارشد تجهیزات است.

ارشدهای بی‌فایده: بعضی ارشدها هم هستند که فقط ارشد هستند و باید پست نگهبانی و نظافت‌شان را بدهند. ارشد پشتیبانی، ارشد قابلمه و ارشد مخابرات از این دسته هستند! 

 

اردو سخت‌ترین دوره سربازی است

تقریبا همه چیز تا یک هفته مانده به آخر دوره آموزشی طبق برنامه روزانه‌ای که در جریان قرار گرفتید، پیش می‌رود اما در هفته آخر باید بروید اردو. اردو معمولا در فاصله 5 کیلومتری پادگان برگزار می‌شود و با یک پیاده‌روی 5 کیلومتری با کلاه‌آهنی، اسلحه و کوله‌پشتی شروع می‌شود. با رسیدن به محل استقرار، وسایل نصب چادر به هر 12 نفر تحویل داده می‌شود. بعد از نصب چادر که تقریبا 2 ساعت طول می‌کشد، عملیات حفر سنگر شروع می‌شود و هر 3 نفر باید برای خودشان در جاهایی که فرمانده‌هان مشخص می‌کنند، سنگر بکنند. برنامه‌هایی مانند خشم شب، اردوی برد بلند که تقریبا رفت و برگشت آن 40 کیلومتر می‌شود زیر نور شدید آفتاب با ماسک شیمیایی، کلاه آهنی، اسلحه و کوله پشتی، رزمایش نظامی در شب و برنامه‌های نجومی را باید خودتان در اردو تجربه کنید. 

 

امتحان کتبی و سوالی که بدون جواب ماند

از اردو که برگردید، یک امتحان کتبی در انتظارتان است. سوالات امتحان کتبی از همه کلاس‌های تئوری که داشته‌اید، طرح شده است. توجه داشته باشید که در همه دوره‌ها و قبل از این آزمون یک سوال مهم مطرح می‌شود و معمولا هم بی‌جواب می‌ماند! سوال این است که نمره این امتحان در محل یگان خدمتی برای ادامه سربازی بی‌تاثیر است یا تاثیر دارد؟!

 

شب و روز آخر!

اگر سرباز باشید و به این روز برسید، بالاخره فردایش ترخیص خواهید شد! در قرق شب آخر، فرماندهان تذکر جدی می‌دهند که برگزاری هرگونه مراسم خداحافظی ممنوع می‌باشد اما این نکته را در گوشی به شما می‌گویم که حداقل من آسایشگاهی را در آن شب ندیدم که سربازانش به خواب بروند! از مطرح کردن نوع مراسم‌های برگزار شده هم عذرخواهم! صبح روز آخر بعد از نماز و صبحانه، همه کیف‌‌هایشان را آماده می‌کنند و بیرون از آسایشگاه می‌چینند. سپس به میدان صبحگاه مشترک پادگان رفته تا مراسم ترخیص انجام شود. مراسم با صحبت‌های فرمانده پادگان شروع می‌شود و با رژه به میانه می‌رسد. در پایان مراسم هم نامه‌هایی مهر و موم شده که نمرات و یگان خدمتی سربازها را برای ادامه سربازی مشخص می‌کند، به آن‌ها داده می‌شود. نامه‌هایی که به محض باز شدن، لبخند را بر چهره بعضی سربازها و اشک را بر چهره عده‌ای دیگر از سربازها می‌نشاند. با این حال، همه برای ادامه خدمت برای یکدیگر آرزوی موفقیت می‌کنند و برای آخرین بار همدیگر را در آغوش می‌گیرند و بعد از 60 روز در کنار یکدیگر بودن از هم خداحافظی می‌کنند. نکته جالب این است که همه از همین حالا، دل‌شان برای پادگان و شرایط عجیب و غریب‌اش تنگ می‌شود و می‌گویند یادش بخیر، روزگاری داشتیم!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧